E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

Adnan Küçük

VAKİT, KİN VE HUSUMET DEĞİL, DUA VE VEFA VAKTİDİR
10 Şubat 2023 Cuma

Aslında bugün, bir önceki yazımızı tamamlayıcı mahiyetteki bir konuyu yazmayı planlıyordum. Ama ülkemizde öylesine dehşetli ve toplumsal felakete sebep olan hadiseler gerçekleşti ki, artık başka konuyu yazmamız imkânsız hale geldi.

Ülkemizde 6 Şubat 2023 günü saat 04:17’de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7.7 ve saat 13:24’te Elbistan ilçesi merkezli 7.6 şiddetinde iki deprem gerçekleşti. Artçı deprem sayıları bugün itibarıyla 1300 civarındadır. Bunlardan 3’ü 6 ve üzeri büyüklükte, 24’ü de 5 ve üzeri büyüklüktedir.

Deprem, Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’ı yıkıcı sonuçlarıyla, takriben ülkemizin dörtte üçünü de sarsıntı şeklinde etkiledi. Depremin, Suriye’de de çok genişçe bir coğrafi alanda ölümlü ve yıkıcı sonuçları ortaya çıktı. Suriye’de binlerce yapı yıkıldı, 3000’i aşkın vefat, 5000’den fazla yaralanma oldu. Sarsıntı, Türkiye’den binlerce kilometre uzaklıktaki ülkelerde de hissedildi.

Bu yazının hazırlandığı saatlerde, vefat edenlerin sayısı 18.342, yaralı sayısı 74.242. 

Bu hadiseden yıkıcı şekilde etkilenen coğrafi alanın İngiltere’ye eşit olduğu ifade ediliyor. Bu depremden, takriben 13,5 milyon insanımız etkilendi.

Depremin yıkıcı şekilde meydana gelen etkileme alanının devasa genişliğine bir de meteorolojik şartlar eklendi. Deprem bölgelerinin çok genişçe bir alanında, depremden önce ve sonra, şiddetli kar, karla karışık yağmur, yağmur ve dondurucu soğuk oldu.

Deprem bölgesinde yer alan illerin birçoğuna karayolu, demiryolu, hava yolu ile ulaşım imkânları ortadan kalktı.

Deprem olan bölgelerde yaşayanların takriben %90’na yakını ilk iki gün dondurucu soğuk ve yağışlı havada araçlarında ya da bir başka müsait olmayan mekânlarda geçirdiler. Yaşanan bu zorlukların tarifi mümkün değildir; görmeyenler ve yaşamayanlar bilemezler.

Deprem uzmanlarına göre, 9 saat gibi kısa bir zaman aralığında 7’nin üzerinde aynı bölgede deprem olması dünyada bugüne kadar hiç görülmemiş ve yaşanmamış bir hadisedir.

Deprem bölgesinde, şehir merkezlerinde takriben 6444 civarında binanın, ilçelerde ve köylerde de muhtemelen 10 binden fazla evin yıkıldığı bir âfet hadisesi söz konusu. Hatay ve Kahramanmaraş şehir merkezlerindeki binaların %70’nde çöküntü yaşandığı belirtiliyor.

Deprem uzmanlarının belirlemelerine göre, yeryüzünde insanlık tarihinde bu kapsamda ve yıkıcı ağırlıkta bir felaket, Nuh Tufanından bu yana ilk defa gerçekleşiyor.

Vücudum Ankara’da, Ruhum, Aklım, Kalbim ve Vicdanım Deprem Bölgesinde

Ben Hatay’ın Hassa ilçesinin Eğribucak mahallesinde (eskiden köy idi) doğdum.

Köyümle irtibatım hala devam ediyor. Ocak 2023’ün ilk günlerinde annemi köyümüzün kabristanına defnettik. Akrabalarımın çoğu hala bu coğrafyada yaşıyorlar.

Benim köyümde 40-60 sene önce yapılan kolonsuz-kirişsiz evlerin tamamı yıkıldı. Daha yakın yıllarda yapılan kolonlu-kirişli evlerin çok büyük ekseriyeti de oturulamaz halde. Hassa’nın köylerinin birçoğu bu şekilde. Bazı köylerde 3-5 kişinin, bazı köylerde 15-20 kişinin enkaz altında olduğu belirtiliyor.

Kısaca ifade etmek gerekirse, sözlerin kifayetsiz, kelimelerin yetersiz kaldığı, dillerin lal olduğu anlar yaşıyoruz. Acılarımız o kadar büyük ve derin ki, yazılacak hiçbir yazı bu olan bitenleri, hiçbir söz yaşadığımız bu acıları layıkıyla anlatmaya yetmez.

Bütün bu ağır şartlarda, Millet olarak tek yürek olup depremzedeleri kurtarmaya çalışıyoruz. İnşallah en kısa zamanda bu büyük afetin yıkıcı etkilerinden kurtulmayı başarırız.

Bütün bu acıları yüreğimizin en derinlerinde hissediyor ve yaşıyoruz. Her ne kadar vücudumuz Ankara’da ise de, kalbimiz, aklımız, ruhumuz ve vicdanımız deprem bölgesinde.

Bu Badireyi Nasıl Atlatırız

Devletimiz ve Milletimiz manevi değerler itibariyle çok büyüktür. Türk milleti ve Devletimiz, bu vahim hadiseleri atlatmayı layıkıyla başarabilecek güce sahiptir. 

Peki, bu iş nasıl olacaktır?

Bu sorunun cevabı aşağıdaki şartlara bağlıdır.

Bu felaketin önlenmesi çabasına girişenlerin, siyasetçilerin, geniş etkileme gücüne sahip medya ve diğer kesimlerin, şahsi ya da siyasi çıkar ve ikbal peşine düşmemeleri, en zor ve ağır şartlarda ahlaki sınırları zorlayarak siyasî rant devşirmeye çalışmamaları, bu çabaları aksatıcı yönde sosyal medyaya malzeme verme çabaları içinde olmamaları, vatandaşların ümitlerini kıracak, zihin ve beyinlerini karıştırarak ihtilaf tohumları ekecek şekilde bilinçli bir tercih olarak ya da bilinçsizce yalan yanlış beyanlardan kaçınmaları gerekir.

Dünya tarihinde emsaline rastlanılmayan bu büyük afeti ancak bu şartların tahakkuk etmesi halinde zorlanarak da olsa inşaallah atlatacağız.

Alınan Önlemler

AFAD, depremi 4’ncü seviye alarm olarak ilan etti. Dünya Sağlık Örgütü, depremin ardından en yüksek acil durum olarak değerlendirilen 3’ncü Seviye Acil Durum ilan etti.

Cumhurbaşkanının imzasıyla, üç ay süreyle depremden etkilenen 10 ili kapsayan OHAL kararı alındı. Bu kararla, deprem felaketinin daha hızlı atlatılabilmesi için kararların daha seri şekilde alınması ve koordinasyonun sağlanması amaçlanmaktadır.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın açıklamalarına göre, şu anda sahada arama kurtarma faaliyetlerini gerçekleştiren toplam görevli sayısı 120.344’tür. 

Bütün vatandaşlarımız büyük bir yardım seferberliği başlattı. Her bir vatandaşımız, imkânı ölçüsünde, karınca kararınca katkılar sağlamaya çalışıyor. Ülkemizin istisnasız diğer 71 vilayetinin tamamından deprem bölgesindeki illerimize yardım konvoyları çıkarıldı. 

Koordinasyonun sağlanması için, her bir ilde bir ya da iki, hatta Hatay’da üç bakanla birlikte 29 ilin valisi deprem bölgesinde görevlendirildi.

10 ilimizde 77 sahra hastanesi kuruldu.

Deprem felaketinin atlatılabilmesi için yabancı devletlerden ve uluslararası kuruluşlardan da yardımlar geliyor. 56 ülkeden gelen arama kurtarma ekipleri sahada etkin olarak faaliyet yürütüyorlar. Bunların 6.479’u fiilen sahada, 19 ülkeden daha ekipler 24 saat içinde ülkemize gelecekler.

Felaketin Ortadan Kaldırılmasına Odaklanılmalı

Bu emsalsiz felaket sebebiyle, ülkemizde tam bir toplumsal dayanışma ve yardımlaşmaya ihtiyacımız var.

Bu derin acılı günlerimiz, ayrılık-gayrılık değil, birlik olma zamanıdır.

Siyasette elbette ki kir vardır ve var olmaya da devam edecektir. Ama ne olur şu vahim ve ağır bedelleri olan hadiselerin atlatılması için siyaset hesabı yapılmasın.

Bu bölgede yaşayan insanlar sadece bir partiye mensup değildirler. Buralarda bütün partilere ve farklı fikir ve inançlara mensup insanlar yaşıyorlar.

Her türlü siyasî ve dinî farklılıklar göz ardı edilmeli. Tüm vatandaşlarımızın, ruh ve ceset bütünlüğü içinde bu badireden kurtulmaya odaklanmaları gerekiyor.

Bir söz var: “kimin himmeti milleti ise, o, tek başına küçük bir millettir”.

Bu söz, hamiyet-i milliyenin maksimum halini ifade etmektedir.

Her bir vatandaşımızda bu ruh oluştuğunda, bu emsalsiz afetten en az zararla ve mümkün olan en kısa süre içinde kurtulmamız mümkündür.

Şu anda, bazı müfsitler hariç, tüm vatandaşlarımız, elleri havada dua ediyorlar. Vicdanları dağlanan vatandaşlarımız, birbirleriyle yarışırcasına, bu bölgelere yardım etme çabasındalar. Yani milletimizde hamiyet-i milliye patlaması yaşanmaktadır.

Milli şairimiz merhum Mehmet Akif’ şunları söylüyor:

“Sahipsiz vatanın batması haktır; Sen sahip olursan, bu vatan batmayacaktır”.

Milletimizin büyük ekseriyetinde, deprem bölgesinde yaşayanların dert, sıkıntı ve acılarına sahip çıkma, yaralarını sarma çabası, ruhu, azmi ve sahibiyet bilinci mevcuttur.

Bu ağır felaketten kurtulabilmek için, gün yüce yaradana dua ve vefa günüdür.

Siyasi rant peşinde koşmanın, bu saikle yapılan karalamaların toplum vicdanında yapacağı sadece ayrıştırıcı tahribattır. Milletin kanayan yarasına kezzap suyu dökmektir.

Yapılması gereken, yapıcı telkinlerle, milletimizin hamiyet-i milliye ruhu ile depremin sarılmasına yönelik odaklanmasını sağlayıcı yönde telkinlerde bulunulmasıdır. Bu ruhu, mayayı bozacak her bir çaba, söz, telkin, çıkarcı siyasi istismardan içtinap etmek gerekir.

Bu millet bu ruha zarar verecek çabaları affetmez.

Canı yanan, vicdanları ateşler içinde kavrulan insanlara yönelik söylenecek her bir yıkıcı, acıtıcı, yaralayıcı sözün, çabanın, hem toplumsal bedeli çok ağır olacaktır, hem de toplumumuzda siyasi rant yerine toplumsal acılar, çaresizlikler, ayrışmalar yaşanacaktır. Bunun bedeli, depremin verdiği acıları katlayacak, nifak tohumlarını yayacaktır.

İki Tür Tepki

Bazıları kampanya yaparak “Hatay’da biz asker göremedik, jandarma göremedik, polis göremedik” gibi bilinçli bir şekilde yalan yanlış beyanlarda bulunuyorlar.

Oysa yapılan resmi açıklamalara göre, bu açıklamaların yapıldığı anlarda Hatay'da asker, jandarma, polis toplam 21 bin 200 personel görev ifa ediyorlar.

Sosyal medya hesabından yaptığı Türkçe paylaşımla Türk ve Yunan ekiplerinin müşterek çalışmalarını takdir eden Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, “İçimizi acıyla dolduran görüntüleri, bizi umutla dolduran görüntüler takip ediyor. Kurtarma ekiplerinin insanüstü çabalarına tek kelimeyle saygı duyuyoruz. Yunanlılar ve Türkler yan yana, hayat kurtarmak için birlikte savaşıyorlar. Yaptıkları için onlara minnettarız” dedi.

Yunanistan Devlet Televizyonu ERT'nin haber kanalı ERT News, sabah haberlerine, Türkiye'yi vuran depremin görüntüleri ve 2005 yılında hayata gözlerini yuman merhum sanatçımız Kazım Koyuncu’nun “Ben Seni Sevduğumi” şarkısı ile başladı.

Birçok skandal karikatüre imza atan Fransız Charlie Hebdo dergisi, binlerce insanın hayatını kaybettiği Kahramanmaraş depremini “Türkiye’de deprem. Tank yollamaya bile gerek yok” yazısıyla vermesi üzerine, Yunanistan’da Kathimerini Gazetesinde yayınlanan karikatürde, bir grafiticinin duvara Yunanca olarak “Hepimiz Türküz” yazdığı resmedildi.

Tüm dünyanın Türkiye için seferber olduğu, ikili ilişkilerimizde gergin olduğumuz Yunanistan’ın bile Türk halkının acısını paylaştığı bir ortamda, CHP lideri Kılıçdaroğlu, hamiyet-i milliye ruhunu ve mayasını bozmaya kast edecek provakatif bazı açıklamalar yaptı.

Elbette ki ülkemizin muhtelif şehirlerinin belediye başkanları gibi, CHP’li İstanbul-Ankara ve İzmir Büyük Şehir Belediyeleri de deprem bölgesine yardım ekipleri yolladı. Bu son derece doğrudur. Yaşanan derin acıların partisi, felaketin siyaseti olmaz, olmamalı da.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Hatay Havalimanı’nın en kısa sürede yeniden uçuşlara açılması için çalışmalara başladık. Mesai arkadaşlarımız alandaki hafriyat atıklarını temizliyor” şeklinde bir twitt paylaştı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Hatay İskenderun Limanı’ndaki yangın kontrol altına alındı, tamamen söndürülmesi için tüm ekiplerimiz yoğun şekilde çalışıyor” şeklinde bir twitt attı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de, “Tüm İzmir’in kalbi sizlerle. İlk andan itibaren yardım çağrılarımıza sessiz kalmayan, bu koca depoyu dolduran İzmirlilere gönülden teşekkür ediyorum” şeklinde açıklamaları içeren bir yardım videosu paylaştı.

Bütün bu paylaşımlarda ve yapılanlarda bir anormallik yoktur. Esasen bu acılı ortamda olması gereken bu katkıların yapılmasıdır. Ayrıca bu felaketin ortadan kalkması için çaba sarf edenler sadece bu üç Belediye ekipleri değildir; bütün belediyeler seferber olmuş durumdalar.

Anormal, kışkırtıcı, fitneci ve provokatif olan, Kılıçdaroğlu’nun paylaştığı twittlerdir.

Kılıçdaroğlu attığı muhtelif twittlerde “Arkadaşlarım limana müdahale ediyor. Gelsinler tutuklasınlar”, “Kapanan Hatay Havalimanı’nı onarıyoruz. Gelsinler tutuklasınlar”, “Binlerce TIR yardımla halkımızın yanındayız. Gelsinler tutuklasınlar” mesajlarını paylaştı.

Hükümetten herhangi bir şekilde Twittlerde adı geçen CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanlarının tutuklanmasını öngören ne bir açıklama ne de bir uygulama söz konusu.

Bütün bunlara rağmen, Kılıçdaroğlu’nun ifadeleri milletin en çok muhtaç olduğu hamiyet-i milliyesini yıkıcı ve tahrip edici yöndedir.

Bu sabote edici açıklamalara karşı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın tepkisi şu şekildedir: “Kimse yardım etti diye kimseyi tutuklamıyor. Muhalefetin başındaki …şahıs 2 gündür sürekli provokasyon yapıyor. Belediyeler de devletin kurumudur. Her kurum gibi çalışmalarda yer alacaktır. Provokasyonu bırak, siyaseti bırak da Millet işini yapsın”.

Yine bu vahim felaket ve acılı günlerde en çok ihtiyacımız olan, her türlü siyasi farklılıkları aşarak, tam bir siyasî ve toplumsal dayanışma sergilemektir. Dünyada emsaline rastlanmayan bu felaket ortamında, karşılaşılması gayet doğal olan bazı aksaklıkları öne çıkarıp, hasmane tutum sergilemek, bu süreçte toplumun vicdanlarında derin yaralar açmaktır.

Kılıçdaroğlu bu twittlerle yetinmeyerek, deprem bölgesinde yaptığı incelemelerin ardından sosyal medya hesabından yayınladığı videoda şu ifadeleri kullandı: “Yaşananlara siyaset üstü bakmayı, iktidarla hizalanmayı reddediyorum. Erdoğan’la, sarayıyla ve rant çeteleriyle hiçbir zeminde buluşmayacağım. Bakanlar PR için konvoylarla dolaşıyorlar. Erdoğan’la görüşmeyi düşünmüyorum. Bu halka ekmek battaniye bulmak için tutuklanmanız gerekirse tutuklanın. Benim Erdoğan ve sarayıyla dayanışmama gerek yoktur.

Kılıçdaroğlu’nun en çok dayanışmaya muhtaç olduğumuz şu günlerde, bir kısmının aslı astarı olmayan ithamlarla ortaya koyduğu ayrıştırıcı ve toplumu ortasından bölücü mahiyetteki bu tepkisini toplumuzun mahşeri vicdanına havale ediyorum.

Kıymetli okuyucularım, Kılıçdaroğlu’nun tepkilerini, Yunanistan’ın yukarıdaki tepkileri ve aşağıda bahsini ettiğim olayda yaşananlarla kıyaslamanızı istirham ediyorum.

Çin’den gelen üç kişilik Devlet televizyonu ekibi, Hatay’da bazı vatandaşlarımıza para vererek devlet ve hükümet aleyhine konuşturmak istiyor. Vatandaşlar bu talepleri reddedince “siz AKP’li misiniz” diye soruyor. O vatandaşlarımız da, “bizim Türk milleti olarak hiçbir şeye ihtiyacımız yoktur, biz kendi kendimize yeteriz, biz AKP’li değiliz, partici değiliz, bayrak sevdalısıyız, sadece biz memleketimizi, topraklarımızı seviyoruz, biz sadece Türk milliyetçisiyiz, si… gidin, bir daha da gözümüz görmesin” diyorlar.

Burada bazı belli çevrelerde etkili olan medya mensupları ve ifsat şebekelerinin, gözlerinin önündeki ya da arkalarına aldıkları AFAD çadırlarını kameradan saklayarak, “AFAD hiçbir çadır kurmamış, kimseye gıda ve yiyecek yardımı ulaştırılmamaktadır, herkes aç, sefil, perişan, Devlet ortada yoktur, Devlet kimsenin yardımına gelmedi” diyenler, biraz önceki ayrıştırıcı, FİTNECİ politikaları tamamlayıcı yönde etkiler meydana getirmektedir.

Merak ediyorum, milletimizin dünyada bir benzeri olmayan deprem felaketine maruz kaldığı bir zamanda milli mutabakat sağlanamayacaksa ne zaman sağlanacak? İktidar ve muhalefet cenahlarının mutabakat sağlayabilmeleri için illa ki işgalci askerlerin Ankara’ya dayanmaları mı gerekiyor?

Gerçi bu FİTNECİ ve İNKÂRCI kesimler, 15 Temmuzda halkın tüm kesimleri ile birlikte sağladığı milli dayanışmayı, çok geçmeden “tiyatro” diyerek bozmuşlardı; şimdi de aynı işleri yapıyorlar. Maalesef çok ama çoook acı bir durum.

Tüm bu yaratıkları Türk Milletinin vicdan ve takdirine havale ediyorum.

Nihai Değerlendirme

Devletin gücü, organize kabiliyeti, bu büyük imtihanı milletçe kazanacağımızın teminatı oldu. Kılıçdaroğlu yanında diğer bazı gazetecilerin ve akademisyenlerin ayrıştırıcı kara propagandalarına, siyasî tahriklere, yalan haberlere rağmen devletimiz güven tazeledi.

Bu afet, aziz milletimiz, felâketler karşısında sabrederek, yılmayarak, dayanışmanın, birliğin ve fedakârlığın asil temsilcisi olduğunu bir daha cihana ilan etti. Tıpkı 15 Temmuz ihaneti karşısında olduğu gibi yine kendiliğinden birbirine et ve tırnak gibi kenetlendi.

Hamiyet-i milliye şuuru ve yeniden diriliş ruhunun ateşlediği gönüllüler ordusu, tam bir ibadet ve adanmışlık motivasyonuyla yollara düştü. Hemen hemen her ilde ve ilçede, derhal teşkilatlanarak organize olan kahramanlarımız, sefere koşan ordunun neferleri gibi yollara düştüler. TIR’lar, kamyonlar, otobüsler, uçaklar dolusu insanlarımız, yardım malzemelerini deprem bölgesine akıtıyorlar.

Cihan tarihinin en şiddetli depreminde depremzedelerin yaralarının sararak, yıkılmayacağımızı göstermek için Türk milleti tek ruh, tek yürek, tek vicdan oldu.

Et ve kemik gibi birbirlerine kenetlenerek zor günde birbirine sarılan bu milletin aşamayacağı badire yoktur. Yeter ki, fitnelerle hamiyet-i milliye ruhu zaafa uğratılmasın.

E-posta   Facebook   Twitter     Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Bu yazı 22624 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
BAŞÖRTÜSÜNE ANAYASAL GÜVENCE SAĞLANMASINA GEREK VARMI?
1/27/2023
6’LI MASANIN 6+1 FORMÜLÜ YÖNETİMDE NE KADAR İŞLEVSEL OLABİLİR?
1/12/2023
İMAMOĞLU, MENDERES VE ERDOĞAN’IN MAHKÛMİYETLERİ: HANGİSİ MAĞDUR?
12/25/2022
CHP GAYRI MİLLÎ BİR PARTİ MİDİR?
12/12/2022
SAHİPSİZ KÖPEKLERE BARINAK YAPMAYAN BELEDİYE BAŞKANLARININ GÖREVLERİNE SON VERİLMELİ
11/28/2022
PKK DİYE MÜSTAKİL BİR TERÖR ÖRGÜTÜ YOKTUR: “NOKTA”
11/17/2022
AB ÜYESİ ÜLKELERİN POLİTİKA ÜRETME YETERSİZLİĞİNİN AĞIR BEDELLERİ
11/8/2022
AİLENİN SAPKINLIK VE SALDIRILARA KARŞI KORUNMASI: 30 EKİM YÜRÜYÜŞÜ
10/28/2022
AVRUPA ADALET DİVANI: SEVSİNLER SİZİN ÇOĞULCULUK ANLAYIŞINIZI
10/16/2022
CHP’NİN KİMLİĞİNİ BİLEN VAR MI? (6)
10/5/2022
CHP’NİN KİMLİĞİNİ BİLEN VAR MI? (5)
9/25/2022
CHP’NİN KİMLİĞİNİ BİLEN VAR MI? (4)
9/14/2022
CHP’NİN KİMLİĞİNİ BİLEN VAR MI? (3)
9/4/2022
CHP’NİN KİMLİĞİNİ BİLEN VAR MI? (2)
8/24/2022
CHP’NİN KİMLİĞİNİ BİLEN VAR MI? (1)
8/13/2022
NATO’NUN KURULUŞ AMACI VE TERÖRİZMLE İMTİHANI (5)
8/2/2022
NATO’NUN KURULUŞ AMACI VE TERÖRİZMLE İMTİHANI (4)
7/23/2022
NATO’NUN KURULUŞ AMACI VE TERÖRİZMLE İMTİHANI (3)
7/13/2022
NATO’NUN KURULUŞ AMACI VE TERÖRLE İMTİHANI (2)
7/3/2022
NATO’NUN KURULUŞ AMACI VE TERÖRLE İMTİHANI (1)
6/22/2022
AMERİKADA BİR CİNSEL SAPIK DAHA “VAHŞİCE” İDAM EDİLDİ(!?!?)
6/10/2022
II. ABDÜLHAMİD: MUTLAK İSTİBDADÇI, KIZIL SULTAN MI?
6/2/2022
EVLADLARINI BU VATAN UĞRUNA ŞEHİD VERENLER İÇİN EN ACI OLAN…
5/26/2022
DEMOKRATİK YOLLARLA DEMOKRASİYE GEÇİŞ: 14 MAYIS 1950
5/17/2022
İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİN FESHİ KARARININ İPTALİ: YENİ BİR 367 VAKASI OLUR
5/7/2022
VAAAYYY BEEEE OSMAN KAVALA MELEKMİŞ(!?!?)
4/27/2022
PAÇALARI KANLA KİRLİ BİR ÜLKE “TÜRKİYENİN SİCİLİ BOZUK” DEMİŞ
4/20/2022
MANSUR SAVAŞ’IN CUMHURBAŞKANLIĞINA ADAY OLABİLME İHTİMALİ VAR MI?
4/12/2022
PAKİSTAN’DA NELER OLUYOR?
4/5/2022
GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM: SİSTEMİN “FİŞ”LE CİHAZA BAĞLANMASI
3/27/2022
AYM’NİN MEVCUT HÜKÜMET SİSTEMİNİ KİTLEYEN KARARI
3/19/2022
UKRAYNA: BÜYÜKLER TEPİŞİR, OLAN KÜÇÜKLERE OLUR!
3/11/2022
GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM AÇIKLAMASI: BOOOOM
3/4/2022
TÜRKİYE’DE MUHALEFET NEDEN İKTİDAR OLAMIYOR?
2/25/2022
HDP AYM TARAFINDAN KAPATILMAZSA NE OLUR?
2/17/2022
İNSAN HAKLARI AVRUPA SINIRLARINDAN İÇERİ GİREMİYOR!!!
2/9/2022
DEMOKRASİ NEREDEN GEÇER; DİYARBAKIRDAN MI YOKSA…?
2/2/2022
İNANANLARIN İNANCINI YARALAYAN SERÇE (!?!?)
1/26/2022
ENES KARA İNTİHAR ETTİ, CEMAAT VE TARİKAT DÜŞMANLIĞI DEPREŞTİ
1/19/2022
TÜRKİYE’DE BAŞKANLIK (CUMHURBAŞKANLIĞI) SİSTEMİ NEDEN YERLEŞEMEDİ?
1/12/2022
CHP, HALA DİNDARLAR İÇİN KORKUTUCU VE ÜRKÜTÜCÜ
1/5/2022
CHP’NİN “FETÖCÜLERLE DE HELALLEŞMEK” POLİTİKASI
12/29/2021
TÜRKİYE’DE İTTİFAKLAR VE MİLLET İTTİFAKI-HDP İLİŞKİSİ
12/22/2021
QUEBEC’DE BAŞÖRTÜSÜ TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜ VE İSLAMA YÖNELİK FARKLI UYGULAMALAR
12/15/2021
OKUL ÖNCESİ ÖĞRETİMDE DİN EĞİTİMİ VE LAİKLİK TARTIŞMALARI
12/8/2021
28 ŞUBAT ZİHNİYETİ “CELLADINA ÂŞIK” BAZI MAĞDURLARINDA DEVAM EDİYOR
12/1/2021
CHP’DEN HDP’YE “PKK İLE İLİŞKİLERİNİ MİNİMİZE ETME” ÖNERİSİ
11/24/2021
CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE %50+1 ÇOĞUNLUK DEĞİŞMELİ Mİ?
11/17/2021
İYİ PARTİNİN KİMLİĞİNİ BİLEN VAR MI?
11/10/2021
ANAYASADAKİ DEĞİŞTİRİLMESİ YASAK HÜKÜMLERİN VESAYETÇİ TEMELİ
11/3/2021
İŞKENCE YAPMAK, DEMOKRATİK(!?) ABD İÇİN MEŞRU, TÜRKİYE İÇİN SUÇ!
10/27/2021
ÇAĞDAŞ UYGARLIK KAVRAMININ ANAYASADA NE İŞİ OLABİLİR Kİ?
10/20/2021
“YÜCE DEVLET”TEN GÜÇLÜ DEVLETE
10/13/2021
1982 ANAYASASININ İLK DÖRT MADDESİ DEĞİŞMELİ MİDİR?
10/7/2021
KASETÇİ DÜKKÂNININ ÜSTÜNDEKİ MAHKEMELERDEN YENİ YARGITAY BİNASINA
9/28/2021
YENİ BİR 367 ÖZLEMİ: RECEP TAYYİP ERDOĞAN 2023’DE ADAY OLAMAZ
9/19/2021
YENİ YARGITAY BİNASINDA DUA EDİLDİ, LAİKLİK ELDEN GİTTİ(!!!)
9/10/2021
YÜZDE ON MİLLİ SEÇİM BARAJI NE OLMALI?
9/1/2021
28 ŞUBATIN KUDRETLİ(!) PAŞALARI LAYIK OLDUKLARI YERE MARŞ MARŞ
8/23/2021
FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞI HANGİ PARTİLER ACABA?
8/9/2021
TUNUS’TA CUMHURBAŞKANLIĞI DARBESİ
7/29/2021
ÇANAKKALE’DEN 15 TEMMUZA: KAHRAMAN HALKIMIZIN VATAN SAVUNMASI
7/15/2021
TÜRKİYE’DE YAKIN GELECEKTE ERKEN SEÇİM OLABİLİR Mİ?
7/8/2021
BİZ DE BAŞÖRTÜSÜ HUSUMETİ BİTTİ ZANNEDİYORDUK; MEĞERSE…
6/28/2021
BAŞKANLIK SİSTEMİ ŞAHANE, “TROLLÜK” YAFTALARI GERİ İADE!
6/19/2021
HDP, KAPATILMALI MI; KAPATILABİLİR Mİ?
6/8/2021
KORSAN İSRAİL DEVLETİNİN ZULMÜNE UĞRAYAN MAZLUM FİLİSTİN HALKI
5/23/2021
TÜRKİYE’DE PARTİLİ CUMHURBAŞKANLIĞI: ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY Mİ?
5/10/2021
DÜNYANIN EN BÜYÜK KORSAN DEVLETİN BAŞI: ERMENİ SOYKIRIMI DEDİ
4/30/2021
RECEP TAYYİP ERDOĞAN: FİKRÎ İKTİDARIMIZI HÂLÂ TESİS EDEMEDİK
4/21/2021
VESAYETÇİLERLE DEMOKRASİ YANLILARI İÇİN TURNUSOL KÂĞIDI: 104 AMİRALİN E-BİLDİRİSİ
4/11/2021
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN FESHEDİLMESİ KARARI İPTAL EDİLEBİLİR Mİ?
4/2/2021
TÜRKİYE’NİN İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN ÇEKİLMESİNE NİÇİN BU KADAR SERT TEPKİ VERİLİYOR?
3/24/2021
TAKLİTCİ DEĞİL TÜRKİYE’NİN GERÇEKLERİNE UYGUN BİR ANAYASANIN YAPILMASI
3/15/2021
1000 YIL SÜRECEK DENİLEN 28 ŞUBAT’IN TAHRİBATLARI VE TAMİRATLAR
3/6/2021
YENİ ANAYASA: BAŞKANLIK SİSTEMİ Mİ GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM Mİ (2)?
2/25/2021
YENİ ANAYASA: BAŞKANLIK SİSTEMİ Mİ GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM Mİ (1)?
2/16/2021
CUNTA ANAYASASINDAN DEMOKRATİK SİVİL ANAYASAYA: TAŞLI YOLLAR
2/7/2021
YARATILIŞ MODELİ KONGRESİ EVRİMCİLERİ NİÇİN RAHATSIZ ETTİ?
1/29/2021
VESAYETÇİ ZİHNİYETE GÖRE ÖZDE CUMHURBAŞKANI(!?) NASIL SEÇİLİR?
1/20/2021
BAŞÖRTÜLÜ HÂKİMLER Mİ BAŞI AÇIK HÂKİMLER Mİ TARAFSIZ KARAR VERİR?
1/11/2021
1876 KÂNÛN-I ESÂSÎ’DE ÇEVİRİ HATALARI: TBMM BAŞKANINA ÇAĞRIMDIR
1/2/2021
HARF DEVRİMİNİN TÜRK DİLİNDE MEYDANA GETİRDİĞİ SONUÇLAR
12/23/2020
TÜRKİYE’DE BAŞKANLIK SİSTEMİNİN FİKİR BABASI: PROF. DR. BURHAN KUZU
12/14/2020
FRANSA’DA ÇOĞULCULUK VE HOŞGÖRÜ YERİNİ FAŞİZME Mİ BIRAKIYOR?
12/5/2020
CHP, HDP, SP VE İYİ PARTİ ANAYASASI İNKÂR EDİLDİ, İYİ PARTİ’DE NELER OLUYOR?
11/26/2020
HANGİ CUMHURİYET YAŞASIN?
11/17/2020
ABD’DEKİ SEÇİMLER Mİ, YOKSA VENEZUELA’DAKİ SEÇİMLER Mİ DAHA AZ HİLELİ?
11/8/2020
İZMİR DEPREMİ VE HÜKÜMETE BİR ÖNERİ
10/31/2020
Tarikatlar Atatürk’ün 1924 Anayasası’nda teminat altında idi
10/24/2020
ENİS BERBEROĞLU MİLLETVEKİLLİĞİNE GERİ DÖNEBİLİR Mİ?
10/14/2020
CHP’NİN SÖZÜNÜ ETTİĞİ “GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM” MÜMKÜN MÜDÜR?
10/4/2020
RECEP TAYYİP ERDOĞAN 2023 SEÇİMLERİNDE CUMHURBAŞKANLIĞINA ADAY OLABİLİR Mİ?
9/23/2020
İSTANBUL SÖZLEŞMESİNE GÖRE, DEVLET KADINA YÖNELİK 'ALKOL TEMELLİ ŞİDDETLE' MÜCADELE ETMEMELİ Mİ?
9/13/2020
TÜRK TOPLUMUNUN TEMELİ OLAN AİLEDE “ALARM ZİLLERİ” ÇALIYOR?
8/27/2020
15 YAŞ ALTI KIZLARLA İMAM NİKÂHI İLE EVLİLİK SUÇ MU, DEĞİL Mİ?
8/16/2020
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ: “BAL”IN İÇİNE ZEHİR KATILARAK SERVİS EDİLMESİ
8/5/2020
ZİNCİRLERİNİ KIRAN AYASOFYA-İ KEBİR CAMİ-İ ŞERİF’İNDE İLK CUMA NAMAZI
7/25/2020
15 TEMMUZ BENZERİ YENİ BİR İHANET KALKIŞMASI YAŞANABİLİR Mİ?
7/15/2020
27 MAYIS ASKERİ DARBESİNİN YASSIADA CİNAYET MAHKEMESİ İLGA EDİLDİ
7/6/2020
FETH-İ MÜBİN’İN SEMBOLÜ AYASOFYA SAN’AT VE İMAJA FEDA EDİLEMEZ
6/20/2020
AYASOFYA’YA DANIŞTAY KARARIYLA CAMİ STATÜSÜ KAZANDIRILMASI
6/9/2020
TÜRKİYE’DE ASKERÎ DARBELERİN ANASI: 27 MAYIS 1960
5/31/2020
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ: AİLE VE KADINLAR KORUNUYOR MU TAHRİP Mİ EDİLİYOR?
5/18/2020
ALİ ERBAŞ’IN ŞAHSINDA HUTBELERE LGBTİ+ AYARI MI ÇEKİLMEK İSTENİYOR?
5/5/2020
CORONA SÜRECİNDE YAŞANAN KÜRESEL EKONOMİK SAVAŞLARIN GALİBİ KİM OLACAK?
4/24/2020
CORONA VİRÜSÜ KÜRESEL OPERASYONA MI DÖNÜŞÜYOR?
4/13/2020
CORONA VİRÜSÜNE KARŞI “DUA İLE MÜCADELE” ÇOK MU SAÇMA?
4/1/2020
CORONA VİRÜSÜNE KARŞI HANGİ ÜLKELER BAŞARILI, HANGİLERİ BAŞARISIZ?
3/21/2020
İDLİB’DE NE İŞİMİZ Mİ VAR? ŞEHİTLİK TEPESİ BOŞ MU KALMALI?
3/10/2020
28 ŞUBAT, RAND CORPORATİON: YENİ BİR DARBE Mİ GELİYOR?
2/29/2020
SORUYORUM: FETÖ İHANET ÖRGÜTÜ’NÜN SİYASİ AYAĞI KİMLER OLABİLİR?
2/18/2020
ANAYASA MAHKEMESİ KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN ÖNLENMESİ ÇABALARINI SABOTE Mİ ETTİ?
2/9/2020
ELAZIĞ VE MALATYA DEPREMİ SONRASI SKANDAL MAÇ ERTELEME KARARI
1/28/2020
HAKİKATEN TÜRK ASKERİ’NİN LİBYA’DA NE İŞİ Mİ VAR?
1/18/2020
İNSANCIL(!) BATIDA FAŞİST BİRİNE VERİLEN NOBEL ÖDÜLÜ
1/8/2020
KANAL İSTANBUL KAMPLAŞMASI: YENİ GEZİ EYLEMLERİ HAZIRLIĞI MI YAPILIYOR?
12/30/2019
YENİ PARTİLERİN TOPLUMDA KARŞILIĞI VAR MIDIR?
12/24/2019
YORUMLAR
Toplam 4 yorum var, 4 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

İmlası çok bozuk,
Büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
ADNAN METİN 12 Şubat 2023 Pazar 13:49

TÜM FİKİRLERİNİZE KATILIYORUM VE DESTEKLİYORUZ. AYNEN TRK YÜREK OLUP BİZİ YİKAMAYACAKLAR İNŞAALLAH AMİN. YÜREĞİNİZE SAĞLIK KOLAY GELSİN. SELAMÜNALEYKÜM.

Yorumu oyla      39      41  
ADNAN METİN 12 Şubat 2023 Pazar 13:49

TÜM FİKİRLERİNİZE KATILIYORUM VE DESTEKLİYORUZ. AYNEN TRK YÜREK OLUP BİZİ YİKAMAYACAKLAR İNŞAALLAH AMİN. YÜREĞİNİZE SAĞLIK KOLAY GELSİN. SELAMÜNALEYKÜM.

Yorumu oyla      39      42  
İbrahim Özdemir 11 Şubat 2023 Cumartesi 21:27

Hocam Ben de İslahiyeliyim. Öncelikle geçmiş olsun. Acınızı paylaşıyorum. Müsaade ederseniz şunları buraya yazayım: Dün bir yakınım 112. Saatte sağ çıkarıldı. Diğerleri vefat etti. Üçüncü gün gelen ve geceli gündüzlü çalışan yerli-yabancı herkesle teşekkür ediyorum. ancak daha önce ulaşılabilseydi muhtemelen diğerleri de kurtulurdu Benim yeğenimin aldığı ev 3 yıllık bir ev. İstersen bu evi yapandan izni veren belediyeden fen işleri müdürlüğünden dahası imar affı çıkaran siyasi akıldan başlayalım Ölenlerin hakkı üzerimizde. Hz ömer Dicle’nin kenarındaki kuzudan kendini mesul hissederken müsaade edin de ilk üç gün bana ulaşamayanlara niçin geç kaldınız diye soralım. Bu saatten sonra isterse bütün Ordu gelsin. Ama ilk üç günün muhasebesini iyi yapalım ki çocuklarımız ve torunlarımız için iyi bir gelecek kuralım. Biraz iğneyi emaneti verdiğimiz insanlara batırsanız. G Osman Paşa köprüsünde ihmali olduğu için intihar eden Japon mühendisi düşün. Ama bizimkilerde şu ana kadar bir Allah’ın kulu benim sorumluluğum var demiyor. Kimsenin intiharını istemiyorum. Ama onurlu şekilde istifa edebilir. Ben Marmara depreminde bir hafta yabancı kurtarma ekiplerine tercümanlık yaptım. Ulaştığım sonuç devlet gerekli dersi çıkarmamış. Mesele kişisel değil. Sistemle ilgili. Lütfen ilk üç gün görevini yapmayanları ve neden yapmadıklarını sorgulayalım. Gidenleri getiremeyiz ama çocuklarımıza daha güvenli bir ülke bırakabiliriz. Siyasetçinin görevi siyaset yapmaktır. Bırakalım onlar işlerini yapsınlar. Biz insaflı öz eleştiri yaparsak onlar işlerini daha iyi yapar. Selamlar sevgiler

Yorumu oyla      42      39  
Misafir 10 Şubat 2023 Cuma 20:48

Kızılay ve AFAD gibi kurumların uzman ve yöneticilerinin aldıkları eğitim ve mesleklerine göre bir listesini de ekleseydiniz Sayın Yazar. Böylece bu kurumların görevlerini yapmakta ihtiyaç duydukları alanlarda gönüllü yurttaşlarımızın katkısını sağlayabiliriz. Bu değerli yazınız için ayırıca bir teşekkürü de borç bilirim, birlik ve dayanışmayla her zorluğun üstesinden gelebiliriz.

Yorumu oyla      41      39  
SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
 
 
  •Güncel
  •Siyaset
  •Dünya
  •Medya
  •Magazin
  •Spor
  •Kültür
  •Sağlık
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
Euroleague
Gökhan Töre
Belçika
Chelsea
CEV Şampiyonlar Ligi
Elif Erbakan
pkk
GAZİANTEP
Ölüm