E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

Adnan Küçük

CHP’NİN KİMLİĞİNİ BİLEN VAR MI? (5)
25 Eylül 2022 Pazar

 

CHP-PKK-PYD/YPG-HDP İlişkisi

Türkiye dünya devletleri içerisinde terör örgütleri ve eylemleri sebebiyle en büyük bedel ödeyen bir ülkedir. Türkiye’nin son 50 yılda karşılaştığı terör eylemlerinin bir benzeriyle Amerika da dâhil olmak üzere bir başka ülke karşılaşmış olsaydı, ya yıkılır yok olur giderdi ya da kendi HİTLER’lerini ortaya çıkararak diktatörleşirlerdi.

Türkiye’nin son 50 yılda karşılaştığı ve çok büyük bedeller ödemesine sebep olan terör örgütleri PKK ve uzantılarıdır. HDP’nin, PKK’nın siyasî uzantısı ve fiili güdümünde olduğu yönünde kamuoyunda güçlü bir algı mevcuttur. CHP’nin PKK’nın siyasi güdümündeki HDP ile olan ilişkileri, kamuoyunda PKK terör örgütü ile ilişkilendirilerek tartışılmaktadır.

CHP’nin, terör ve ülkenin birlik ve bütünlüğü ile alakalı eski kimliğine bakıldığında, terör örgütlenmelerine ve eylemlerine karşı oldukça tavizsiz olduğu söylenebilir.

CHP’nin resmi parti programında, bu belirlememizi teyid edecek şekilde şu ifadeler mevcuttur: “Emperyalizme karşı millî başkaldırının öncüsü olarak Kuvâ-yı Millîyeye, Müdafaa-i Hukuk Cemiyetine (s. 11); Türkiye’nin bölünmesine ve parçalanmasına yönelik tüm düşüncelerin CHP tarafından kesinlikle reddedilmesine (s. 13); milli birliğin korunması hedefine (s. 13); ülkemizin ve vatandaşlarımızın güvenliğinin ve çıkarlarının, tüm vatandaşların birliğinin ve güvenliğinin, ülkenin bağımsızlığının ve egemenliğinin, Türkiye’nin toprakları ve halkı ile bütünlüğünün şartsız olarak korunmasına (s. 14)”.

Programında şekillenen kimliğine göre, CHP’nin, Türkiye’de terör örgütleri ve eylemleri ile en fazla mesafeli olması gereken bir parti olması gerektiği söylenebilir.

CHP-HDP ilişkilerinin mahiyetinin ortaya konulması için, öncelikle CHP’nin, HDP-PKK ve uzantıları KCK-PYD-YPG ile ilişkilerin nitelik ve düzeyinin belirlenmesi gerekir.

HDP’liler, ülkemizde onbinlerce asker, polis ve sivil vatandaşımızı hunharca şehit eden, bu rakamdan çok daha fazlasını yaralayan, ülkemizin parçalanması için ABD ve Batılı emperyal devletler tarafından “vekalet savaşçısı” olarak kullanılan, ayrılıkçı, bölücü, eli kanlı terör örgütü PKK’ya yönelik hiçbir şekilde kınama yapmadılar; övücü yönde açıklamalar yaptılar; PKK’nın uzantısı terör örgütleri KCK, PYD, YPG vb. örgütlere yönelik methiyeler düzdüler; “parti olarak sırtlarını her biri birer terör örgütü olan YPG’ye, PYD’ye yaslıyoruz” şeklinde açıklamalar yaptılar; PKK’yı, bir terör örgütü olduğu inkâr edilerek, meşru silahlı halk hareketi olarak gördüler; terörist başı Öcalan’a en üst perdeden methiyeler düzerek heykelini dikme vaadinde bulundular; PKK tarafından yapılan hiçbir katliamı kınamadılar; hatta bütün bunlara rağmen PKK’nın yanında yer aldılar. PKK’nın Metina’daki karargahında şoför olarak görev aldığını belirten Merdan Rüştü Ovalıoğlu, HDP’nin parti tüzüğünün, örgütün görevlendirdiği Zerrin, Zafer ve Garzan’ın da dâhil olduğu bir grup tarafından yazıldığını belirtti. HDP’liler PKK’lı teröristlerin cenazelerine katıldılar. HDP’li milletvekili ve belediye başkanı adaylarının Kandil’den belirlendiği yönünde yaygın iddialar var. Bütün bunlar, HDP’yi, PKK ve uzantısı diğer terör örgütleri ile bütünleştiren unsurlardır.

Bunlar bariz şekilde hemen göze çarpanlardır. Daha derin incelemelerin yapılması halinde, HDP-terör ilişkisini ortaya çıkaracak çok daha başka bulgulara ulaşılabilir.

PKK/PYD/YPG-HDP-CHP ilişkilerine İlişkin Kamuoyundaki Algılar

Burada, PKK/PYD/YPG-HDP-CHP ilişkilerine ilişkin halkın çoğunluğunda hâkim olan algı şu yöndedir:

“PKK eli kanlı bir terör örgütüdür. KCK, PKK’dan bağımsız bir yapı değildir, her ikisi ortak terör yapılanmasıdır. PYD-YPG, PKK’nın mutlak uzantısı olan, en az PKK kadar terör örgütü olma özelliği olan örgütlerdir. HDP, PKK-KCK-PYD-YPG terör yapılanmaları ile ilişkili olan, onların siyasi kanadı konumunda olan, yönetiminde mutlak olarak PKK’nın belirleyici olduğu bir partidir. Bu vesileyle, HDP ile burada sözü edilen terör örgütleri arasında bariz bir fark yoktur. HDP, sadece AYM karar verinceye kadarki konumu itibariyle Anayasaya uygun gibi görünmektedir. PKK’ya sürekli destek veren, cenazelerine katılan, onu kanlı terör eylemleri sebebiyle lanetlemeyen, hatta PKK’ya eleman devşirdiği yönünde yaygın kanaatlerin mevcut olduğu pozisyonu ile HDP-PKK bütünleşmesinden söz edilebilir”.

CHP’nin, son yıllardaki, yıkıcı ve bölücü amaçları bariz bir şekilde belirgin olan PKK ve HDP dâhil olmak üzere uzantıları ile alakalı politika ve uygulamaları, eski kimliğinden çok farklı olduğu gibi, CHP’lilerin kamuoyuna yansıyan çoğu açıklamaları da, CHP’nin eski katı ve belirgin kimliği ile büyük ölçüde çelişmektedir.

CHP’nin terörle bütünleşen yapılarla alakalı ilişkileri kısaca şu şekilde özetlenebilir:

CHP, hem ülkemizin bölünmesi amacı uğruna 40 yıldır terör eylemleri gerçekleştiren, onbinlerce asker ve sivil vatandaşlarımızı hunharca katlederek şehid eden, harici güçlerin ülkemizi parçalamak için paravan olarak kullandığı terör örgütü PKK ve illegal uzantıları hakkında çok net bir şekilde mesafeli olmamakta, hem de PKK’nın siyasi uzantısı olan (bu konuda Halkımızın büyük ekseriyetinde güçlü bir algı var) HDP ile çok sıcak ilişkiler içinde olmakta, yerel yönetimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde net bir şekilde bu parti ile fiili ittifaklar tesis etmektedir. Çoğu kereler CHP adına yapılan açıklamalarda, HDP’nin rahatsız edilmemesine özen gösterilmekte, PKK’ya yönelik Suriye ve Irak topraklarına askerlerimizin gönderilmesine ilişkin tezkerenin oylanmasında HDP ile birlikte hareket edilmektedir.

PKK, PYD/YPG terör örgütü müdür? şeklindeki soruya, CHP’li yetkililerin tamamen çelişkili açıklamalar yaptıkları görülmektedir.

Kılıçdaroğlu’nun, Ahmet Hakan’ın programında yaptığı bir konuşmasında “YPG bir terör örgütü değildir; CHP, YPG’yi bir terör örgütü olarak görmemektedir; YPG vatanını kurtarmak için örgütlenmiş bir oluşumdur” dediği halde, bir başka konuşmasında “PYD’nin de YPG’nin de bir terör örgütü olduğunu defalarca söyledim”; Fatih Altaylı’nın programında “YPG’nin terör örgütü olduğunu, PKK’nın yan kuruluşu olduğunu herkes biliyor” diyerek birbirinden yüzde yüz farklı sözler söylediği görülmektedir.

CHP adına yapılan açıklamalarda, bir taraftan PKK tarafından gerçekleştirilen hunharca katliam eylemleri kınanırken, güya sözüm ona terör örgütünün reklamını yapmamak bahanesi ile PKK’nın adı anılmaksızın terör eylemlerinin kınandığı, bir başka açıklamada yine PKK’dan söz etmeksizin tüm terör örgütlerinin lanetlediğinin söylendiği görülmektedir.

CHP, fiili olarak PKK’nın mutlak siyasi uzantısı olan HDP ile her türlü ilişki içinde olabilmekte, bazı partililer PKK’lı teröristlerin taziyelerine katılmakta, bazı CHP’lilerin açıklamaları HDP’lilerle ve PKK’lılarla aynılık derecesinde benzerlik arz etmektedir.

Mesela Abdullah Öcalan'ın eski avukatı ve CHP’li Sezgin Tanrıkulu, (hükümete hitaben) “PKK’lıları toplu olarak infaz ettiniz” diyerek Mehmetçik ve polisleri suçlamıştır.

Türkiye, İHA, SİHA vb. araçları yaparak ve kullanarak, PKK ve uzantılarına karşı etkili şekilde mücadele etmektedir. Şu anda, İHA ve SİHA’ların kullanımı sayesinde, PKK başını mağaralardan bile çıkaramamaktadır. PKK’ya karşı yürütülen bu başarılı mücadele PKK’yı ve CHP’deki bazı kişileri rahatsız etmiştir. Bu rahatsızlığı en açık şekilde dile getiren kişi, Tanrıkulu’dur. İktidara gelirlerse milli İHA ve SİHA’ların mimarı Selçuk Bayraktar’ı yargılayacaklarını ima eden Tanrıkulu, CHP’nin iktidar olması halinde olabileceklerle alakalı Twitter hesabından şu paylaşımları yapmıştır:

Bayraktar SİHA üretimi durduruldu. Dışişleri Bakanı Sezgin Tanrıkulu Türkiye’nin savaş suçu işleyen bu ölümcül silahlara ihtiyacı olmadığını söyledi. SİHA üretim merkezini yurt dışına taşıması için Selçuk Bayraktar’a iki hafta süre tanındı”. “Bayraktar adlı SİHA’larla sivil yurttaşlar vuruldu, öldürüldü. Bütün alçaklığınıza rağmen bunu teşhir etmeye devam edeceğim”. “Bu korku size yeter troller. Ama emin olun âdil olacağız”. Burada Tanrıkulu’nun rahatsızlığının asıl sebebinin, İHA ve SİHA’ların, varlığından çok, algı olarak PKK ve uzantıları PYD/YPG’ye karşı etkin olarak kullanılmaları olduğu söylenebilir.

Tanrıkulu, HDP’nin de ülke yönetiminde olması gerektiğini açıkladı. Bu açıklamayı tamamlayıcı şekilde, HDP Eş Başkanı Pervin Buldan da, muhalefetin, HDP’siz iktidar olamayacağını, HDP’nin de yönetimde yer alacağını, muhalefetin HDP’nin de içinde yer aldığı bir yönetim olarak tek başlarına çok bir şeyi yapmalarına fırsat vermeyeceklerini, HDP’den farklı görüşler ortaya koymanın CHP’nin elini güçlendirmeyeceğini” açıklamıştır.

Eski CHP Milletvekili Dursun Çiçek ve Barış Yarkadaş, “HDP'ye bir, iki ya da üç bakanlığın verilebileceğini” söylediler. Benzer yönde açıklamaları CHP’li Gürsel Tekin de yaptı. Hatta Yarkadaş’a göre, HDP’li birisi İçişleri ve Dışişleri Bakanı bile olabilir.

Tekin’in HDP’ye bakanlık verilebileceğini açıklamasına karşı, İyi Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu’nun “Kime sordunuz da kime neyi veriyorsunuz? Biz böyle bir şeye asla razı olmayız” şeklinde sert tepki vermesi üzerine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Kendisi ne 6 liderden biri, ne parti sözcüsü, ne de grup başkanvekilidir. Yetkisi olmayan bir konuda açıklama yapmış, kendi düşüncesini söylemiş. Burada kararı verecek olan 6’lı masadır” şeklinde bir açıklama yaptı. CHP Sözcüsü Faik Öztrak’a göre de, “böylesine önemli bir konuda milletvekillerinin açıkladığı görüşler, kendi kişisel görüşleridir. CHP’nin böyle bir görüşü yoktur. Zaten bu işin nasıl olacağını, Genel Başkanımız geçen gün yapmış olduğu bir televizyon programında açıklamıştır. Buna altılı masa karar verecektir”. Bu açıklamalardan 10 gün sonra, (21.09.2022) CHP Parti İçi Eğitim Sorumlusu Aytuğ Atıcı, “Eğer siz HDP ile ittifak ya da koalisyon yaparsanız, tabii ki bakanlık vermek zorundasınız” dedi. Her ne kadar, CHP’li Tekin ve Atıcı’nın görüşleri kişisel denilse de, kamuoyu, CHP’li milletvekilleri tarafından yapılan her bir açıklamayı, o partinin görüşü olarak algılamaktadır.

Kamuoyunda oluşan algıyı temsilen sormak isterim:

“HDP’li bir İçişleri Bakanı PKK ile mücadele eder mi?” Takdir okurlarımın.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bir açıklamasında, “CHP’nin 2 kırmızıçizgisi var; bayrağımız ve vatanımız”, derken, CHP Parti Meclisi Üyesi Nevaf Bilek, “Diyarbakır, Kürdistan'ın bir parçasıdır” ifadesini kullanıyor. Kılıçdaroğlu, bir konuşmasında, Demirtaş hakkında üç yıl hapis istemiyle açılan dava ile alakalı olarak “Bu tür iddianameleri aslında Selahattin Demirtaş Bey alacak GÖĞSÜNE ŞEREF MADALYASI olarak takacaktır” dedi.

Bütün bunlar, CHP’nin terörle, PKK terör örgütleri ve uzantıları ile olan ilişkilerini, bu konudaki çelişkileri, programındaki kimliği ile açıklanan kimliği arasındaki belirsizlikleri ve karmaşayı gün yüzüne çıkarmaktadır. Bu algı neticesinde, Gazeteci Hulki Cevizoğlu, bir Tv programında “Selahattin Demirtaş CHP’yi idare eder vaziyete gelmiş görünüyor!” demiştir.

Bu belirsizlik ortamında, Türkiye’de muhafazakâr ve milliyetçi seçmenlerden CHP’ye oy gitmesi imkânsıza yakın derecede zor görünmektedir. Çünkü CHP, bu belirsiz kimliği ile bu kesimlere güven vermiyor. Helalleşme adı altında yapılan ve sahiciliği konusunda ciddi şüphelerin olduğu çabalar da bu güvensizliği yıkmaya yetmemektedir.

E-posta   Facebook   Twitter     Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Bu yazı 28857 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP’NİN KİMLİĞİNİ BİLEN VAR MI? (4)
9/14/2022
CHP’NİN KİMLİĞİNİ BİLEN VAR MI? (3)
9/4/2022
CHP’NİN KİMLİĞİNİ BİLEN VAR MI? (2)
8/24/2022
CHP’NİN KİMLİĞİNİ BİLEN VAR MI? (1)
8/13/2022
NATO’NUN KURULUŞ AMACI VE TERÖRİZMLE İMTİHANI (5)
8/2/2022
NATO’NUN KURULUŞ AMACI VE TERÖRİZMLE İMTİHANI (4)
7/23/2022
NATO’NUN KURULUŞ AMACI VE TERÖRİZMLE İMTİHANI (3)
7/13/2022
NATO’NUN KURULUŞ AMACI VE TERÖRLE İMTİHANI (2)
7/3/2022
NATO’NUN KURULUŞ AMACI VE TERÖRLE İMTİHANI (1)
6/22/2022
AMERİKADA BİR CİNSEL SAPIK DAHA “VAHŞİCE” İDAM EDİLDİ(!?!?)
6/10/2022
II. ABDÜLHAMİD: MUTLAK İSTİBDADÇI, KIZIL SULTAN MI?
6/2/2022
EVLADLARINI BU VATAN UĞRUNA ŞEHİD VERENLER İÇİN EN ACI OLAN…
5/26/2022
DEMOKRATİK YOLLARLA DEMOKRASİYE GEÇİŞ: 14 MAYIS 1950
5/17/2022
İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİN FESHİ KARARININ İPTALİ: YENİ BİR 367 VAKASI OLUR
5/7/2022
VAAAYYY BEEEE OSMAN KAVALA MELEKMİŞ(!?!?)
4/27/2022
PAÇALARI KANLA KİRLİ BİR ÜLKE “TÜRKİYENİN SİCİLİ BOZUK” DEMİŞ
4/20/2022
MANSUR SAVAŞ’IN CUMHURBAŞKANLIĞINA ADAY OLABİLME İHTİMALİ VAR MI?
4/12/2022
PAKİSTAN’DA NELER OLUYOR?
4/5/2022
GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM: SİSTEMİN “FİŞ”LE CİHAZA BAĞLANMASI
3/27/2022
AYM’NİN MEVCUT HÜKÜMET SİSTEMİNİ KİTLEYEN KARARI
3/19/2022
UKRAYNA: BÜYÜKLER TEPİŞİR, OLAN KÜÇÜKLERE OLUR!
3/11/2022
GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM AÇIKLAMASI: BOOOOM
3/4/2022
TÜRKİYE’DE MUHALEFET NEDEN İKTİDAR OLAMIYOR?
2/25/2022
HDP AYM TARAFINDAN KAPATILMAZSA NE OLUR?
2/17/2022
İNSAN HAKLARI AVRUPA SINIRLARINDAN İÇERİ GİREMİYOR!!!
2/9/2022
DEMOKRASİ NEREDEN GEÇER; DİYARBAKIRDAN MI YOKSA…?
2/2/2022
İNANANLARIN İNANCINI YARALAYAN SERÇE (!?!?)
1/26/2022
ENES KARA İNTİHAR ETTİ, CEMAAT VE TARİKAT DÜŞMANLIĞI DEPREŞTİ
1/19/2022
TÜRKİYE’DE BAŞKANLIK (CUMHURBAŞKANLIĞI) SİSTEMİ NEDEN YERLEŞEMEDİ?
1/12/2022
CHP, HALA DİNDARLAR İÇİN KORKUTUCU VE ÜRKÜTÜCÜ
1/5/2022
CHP’NİN “FETÖCÜLERLE DE HELALLEŞMEK” POLİTİKASI
12/29/2021
TÜRKİYE’DE İTTİFAKLAR VE MİLLET İTTİFAKI-HDP İLİŞKİSİ
12/22/2021
QUEBEC’DE BAŞÖRTÜSÜ TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜ VE İSLAMA YÖNELİK FARKLI UYGULAMALAR
12/15/2021
OKUL ÖNCESİ ÖĞRETİMDE DİN EĞİTİMİ VE LAİKLİK TARTIŞMALARI
12/8/2021
28 ŞUBAT ZİHNİYETİ “CELLADINA ÂŞIK” BAZI MAĞDURLARINDA DEVAM EDİYOR
12/1/2021
CHP’DEN HDP’YE “PKK İLE İLİŞKİLERİNİ MİNİMİZE ETME” ÖNERİSİ
11/24/2021
CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE %50+1 ÇOĞUNLUK DEĞİŞMELİ Mİ?
11/17/2021
İYİ PARTİNİN KİMLİĞİNİ BİLEN VAR MI?
11/10/2021
ANAYASADAKİ DEĞİŞTİRİLMESİ YASAK HÜKÜMLERİN VESAYETÇİ TEMELİ
11/3/2021
İŞKENCE YAPMAK, DEMOKRATİK(!?) ABD İÇİN MEŞRU, TÜRKİYE İÇİN SUÇ!
10/27/2021
ÇAĞDAŞ UYGARLIK KAVRAMININ ANAYASADA NE İŞİ OLABİLİR Kİ?
10/20/2021
“YÜCE DEVLET”TEN GÜÇLÜ DEVLETE
10/13/2021
1982 ANAYASASININ İLK DÖRT MADDESİ DEĞİŞMELİ MİDİR?
10/7/2021
KASETÇİ DÜKKÂNININ ÜSTÜNDEKİ MAHKEMELERDEN YENİ YARGITAY BİNASINA
9/28/2021
YENİ BİR 367 ÖZLEMİ: RECEP TAYYİP ERDOĞAN 2023’DE ADAY OLAMAZ
9/19/2021
YENİ YARGITAY BİNASINDA DUA EDİLDİ, LAİKLİK ELDEN GİTTİ(!!!)
9/10/2021
YÜZDE ON MİLLİ SEÇİM BARAJI NE OLMALI?
9/1/2021
28 ŞUBATIN KUDRETLİ(!) PAŞALARI LAYIK OLDUKLARI YERE MARŞ MARŞ
8/23/2021
FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞI HANGİ PARTİLER ACABA?
8/9/2021
TUNUS’TA CUMHURBAŞKANLIĞI DARBESİ
7/29/2021
ÇANAKKALE’DEN 15 TEMMUZA: KAHRAMAN HALKIMIZIN VATAN SAVUNMASI
7/15/2021
TÜRKİYE’DE YAKIN GELECEKTE ERKEN SEÇİM OLABİLİR Mİ?
7/8/2021
BİZ DE BAŞÖRTÜSÜ HUSUMETİ BİTTİ ZANNEDİYORDUK; MEĞERSE…
6/28/2021
BAŞKANLIK SİSTEMİ ŞAHANE, “TROLLÜK” YAFTALARI GERİ İADE!
6/19/2021
HDP, KAPATILMALI MI; KAPATILABİLİR Mİ?
6/8/2021
KORSAN İSRAİL DEVLETİNİN ZULMÜNE UĞRAYAN MAZLUM FİLİSTİN HALKI
5/23/2021
TÜRKİYE’DE PARTİLİ CUMHURBAŞKANLIĞI: ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY Mİ?
5/10/2021
DÜNYANIN EN BÜYÜK KORSAN DEVLETİN BAŞI: ERMENİ SOYKIRIMI DEDİ
4/30/2021
RECEP TAYYİP ERDOĞAN: FİKRÎ İKTİDARIMIZI HÂLÂ TESİS EDEMEDİK
4/21/2021
VESAYETÇİLERLE DEMOKRASİ YANLILARI İÇİN TURNUSOL KÂĞIDI: 104 AMİRALİN E-BİLDİRİSİ
4/11/2021
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN FESHEDİLMESİ KARARI İPTAL EDİLEBİLİR Mİ?
4/2/2021
TÜRKİYE’NİN İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN ÇEKİLMESİNE NİÇİN BU KADAR SERT TEPKİ VERİLİYOR?
3/24/2021
TAKLİTCİ DEĞİL TÜRKİYE’NİN GERÇEKLERİNE UYGUN BİR ANAYASANIN YAPILMASI
3/15/2021
1000 YIL SÜRECEK DENİLEN 28 ŞUBAT’IN TAHRİBATLARI VE TAMİRATLAR
3/6/2021
YENİ ANAYASA: BAŞKANLIK SİSTEMİ Mİ GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM Mİ (2)?
2/25/2021
YENİ ANAYASA: BAŞKANLIK SİSTEMİ Mİ GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM Mİ (1)?
2/16/2021
CUNTA ANAYASASINDAN DEMOKRATİK SİVİL ANAYASAYA: TAŞLI YOLLAR
2/7/2021
YARATILIŞ MODELİ KONGRESİ EVRİMCİLERİ NİÇİN RAHATSIZ ETTİ?
1/29/2021
VESAYETÇİ ZİHNİYETE GÖRE ÖZDE CUMHURBAŞKANI(!?) NASIL SEÇİLİR?
1/20/2021
BAŞÖRTÜLÜ HÂKİMLER Mİ BAŞI AÇIK HÂKİMLER Mİ TARAFSIZ KARAR VERİR?
1/11/2021
1876 KÂNÛN-I ESÂSÎ’DE ÇEVİRİ HATALARI: TBMM BAŞKANINA ÇAĞRIMDIR
1/2/2021
HARF DEVRİMİNİN TÜRK DİLİNDE MEYDANA GETİRDİĞİ SONUÇLAR
12/23/2020
TÜRKİYE’DE BAŞKANLIK SİSTEMİNİN FİKİR BABASI: PROF. DR. BURHAN KUZU
12/14/2020
FRANSA’DA ÇOĞULCULUK VE HOŞGÖRÜ YERİNİ FAŞİZME Mİ BIRAKIYOR?
12/5/2020
CHP, HDP, SP VE İYİ PARTİ ANAYASASI İNKÂR EDİLDİ, İYİ PARTİ’DE NELER OLUYOR?
11/26/2020
HANGİ CUMHURİYET YAŞASIN?
11/17/2020
ABD’DEKİ SEÇİMLER Mİ, YOKSA VENEZUELA’DAKİ SEÇİMLER Mİ DAHA AZ HİLELİ?
11/8/2020
İZMİR DEPREMİ VE HÜKÜMETE BİR ÖNERİ
10/31/2020
Tarikatlar Atatürk’ün 1924 Anayasası’nda teminat altında idi
10/24/2020
ENİS BERBEROĞLU MİLLETVEKİLLİĞİNE GERİ DÖNEBİLİR Mİ?
10/14/2020
CHP’NİN SÖZÜNÜ ETTİĞİ “GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM” MÜMKÜN MÜDÜR?
10/4/2020
RECEP TAYYİP ERDOĞAN 2023 SEÇİMLERİNDE CUMHURBAŞKANLIĞINA ADAY OLABİLİR Mİ?
9/23/2020
İSTANBUL SÖZLEŞMESİNE GÖRE, DEVLET KADINA YÖNELİK 'ALKOL TEMELLİ ŞİDDETLE' MÜCADELE ETMEMELİ Mİ?
9/13/2020
TÜRK TOPLUMUNUN TEMELİ OLAN AİLEDE “ALARM ZİLLERİ” ÇALIYOR?
8/27/2020
15 YAŞ ALTI KIZLARLA İMAM NİKÂHI İLE EVLİLİK SUÇ MU, DEĞİL Mİ?
8/16/2020
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ: “BAL”IN İÇİNE ZEHİR KATILARAK SERVİS EDİLMESİ
8/5/2020
ZİNCİRLERİNİ KIRAN AYASOFYA-İ KEBİR CAMİ-İ ŞERİF’İNDE İLK CUMA NAMAZI
7/25/2020
15 TEMMUZ BENZERİ YENİ BİR İHANET KALKIŞMASI YAŞANABİLİR Mİ?
7/15/2020
27 MAYIS ASKERİ DARBESİNİN YASSIADA CİNAYET MAHKEMESİ İLGA EDİLDİ
7/6/2020
FETH-İ MÜBİN’İN SEMBOLÜ AYASOFYA SAN’AT VE İMAJA FEDA EDİLEMEZ
6/20/2020
AYASOFYA’YA DANIŞTAY KARARIYLA CAMİ STATÜSÜ KAZANDIRILMASI
6/9/2020
TÜRKİYE’DE ASKERÎ DARBELERİN ANASI: 27 MAYIS 1960
5/31/2020
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ: AİLE VE KADINLAR KORUNUYOR MU TAHRİP Mİ EDİLİYOR?
5/18/2020
ALİ ERBAŞ’IN ŞAHSINDA HUTBELERE LGBTİ+ AYARI MI ÇEKİLMEK İSTENİYOR?
5/5/2020
CORONA SÜRECİNDE YAŞANAN KÜRESEL EKONOMİK SAVAŞLARIN GALİBİ KİM OLACAK?
4/24/2020
CORONA VİRÜSÜ KÜRESEL OPERASYONA MI DÖNÜŞÜYOR?
4/13/2020
CORONA VİRÜSÜNE KARŞI “DUA İLE MÜCADELE” ÇOK MU SAÇMA?
4/1/2020
CORONA VİRÜSÜNE KARŞI HANGİ ÜLKELER BAŞARILI, HANGİLERİ BAŞARISIZ?
3/21/2020
İDLİB’DE NE İŞİMİZ Mİ VAR? ŞEHİTLİK TEPESİ BOŞ MU KALMALI?
3/10/2020
28 ŞUBAT, RAND CORPORATİON: YENİ BİR DARBE Mİ GELİYOR?
2/29/2020
SORUYORUM: FETÖ İHANET ÖRGÜTÜ’NÜN SİYASİ AYAĞI KİMLER OLABİLİR?
2/18/2020
ANAYASA MAHKEMESİ KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN ÖNLENMESİ ÇABALARINI SABOTE Mİ ETTİ?
2/9/2020
ELAZIĞ VE MALATYA DEPREMİ SONRASI SKANDAL MAÇ ERTELEME KARARI
1/28/2020
HAKİKATEN TÜRK ASKERİ’NİN LİBYA’DA NE İŞİ Mİ VAR?
1/18/2020
İNSANCIL(!) BATIDA FAŞİST BİRİNE VERİLEN NOBEL ÖDÜLÜ
1/8/2020
KANAL İSTANBUL KAMPLAŞMASI: YENİ GEZİ EYLEMLERİ HAZIRLIĞI MI YAPILIYOR?
12/30/2019
YENİ PARTİLERİN TOPLUMDA KARŞILIĞI VAR MIDIR?
12/24/2019
YORUMLAR
Toplam 2 yorum var, 2 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

İmlası çok bozuk,
Büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Misafir 30 Eylül 2022 Cuma 20:09

Polis evine yapılan saldırıya dair ne düşünüyorsunuz sayın yazar? At izi it izine karışmadı mı sizce?

Yorumu oyla      39      39  
ADNAN METİN 25 Eylül 2022 Pazar 13:28

YÜREĞİNİZE SAĞLIK SAYIN HOCAM BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLİYORUZ KOLAY GELSİN İNŞAALLAH AMİN. SELAMÜNALEYKÜM.

Yorumu oyla      39      40  
SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
 
 
  •Güncel
  •Siyaset
  •Dünya
  •Medya
  •Magazin
  •Spor
  •Kültür
  •Sağlık
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
Kobani
Jose Mourinho
Mehmet Şimşek
poyraz karayel
Abdullah Ercan
Mesut Bakkal
EURO2016
Numan Kurtulmuş
Fernandao