E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

Adnan Küçük

CHP’NİN KİMLİĞİNİ BİLEN VAR MI? (6)
5 Ekim 2022 Çarşamba

 
CHP-FETÖ İlişkileri
 
FETÖ ihanet örgütü, takriben 40-50 yıllık süreçte, devletin tüm kılcal damarlarına kadar sinsi bir şekilde girerek, 15 Temmuz ihanet kalkışması için zemin oluşturmaya çalıştı. Bu süreçte, onbinlerce haksız muameleler gerçekleştirildi. Bütün bu işlerin, “cemaat”, “rıza-yı ilahi”, “hizmet”, “ülkenin alnı secde gören dindarlar tarafından yönetilmesi” vb. “masum” görünümlü kavramlarla meşrulaştırılması yönünde yoğun çabalar ortaya konuldu.
 
FETÖ ihanet örgütü, gerek sivil toplum üzerinde gerekse devletin kurumlarında mutlak hâkim olmak için, her türlü gayr-ı meşru araçları kullanmaktan da imtina etmedi.
FETÖ ihanet örgütünün en büyük ihaneti 15 Temmuz 2016 gecesi gerçekleşti. 
Türkiye’de 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünü gerçekleştirerek 251 kişinin şehit olmasına, 2196 kişinin yaralanarak gazi olmasına sebep olan, tarihte ilk kez TBMM’yi bombalayan ihanet örgütü FETÖ’dür. Bu örgüt, başta ABD olmak üzere tüm Batılı emperyal güçler tarafından mutlak olarak korunmakta ve Türkiye’ye karşı kullanılmaktadır. 
Bazı hadiseler vardır ki, vatana ihanet mahiyetindedir. Vatana ihanet kapsamında yer alan hadiselere katılanların mağduriyet içinde olduklarını ve onların masumiyetinden bahsederek affedilmesi gerektiğini söylemek, onların ihanetini meşru görmek manasına gelir.
Maalesef, CHP’nin, FETÖ ile olan ilişkileri de son derece sorunludur. 
Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda: “CHP kurulduğundan beri hiçbir terör örgütü ile bir ilişki içinde olmamıştır. Bizi karalayanlar ise, gözlerimizin önünde ‘FETÖ’ye, …yardım ve yataklık yaptılar. Benim alnım ak,…” demiştir. 
Bu açıklamayı okuyan biri, Kılıçdaroğlu’nun mutlak FETÖ karşıtı olduğunu düşünür.
Aynı Kılıçdaroğlu, daha başka açıklamalarında aşağıdaki sözleri söylemiştir: 
- “Asıl darbe 15 Temmuz’da FETÖ terör örgütü tarafından gerçekleştirilen kanlı darbe girişimi değil, 15 Temmuz darbecilerinin tasfiye edilmelerini ve layık oldukları cezalara çarptırılmalarını amaçlayan 20 Temmuz 2016 tarihli OHAL ilanı kararıdır”; 
- “15 Temmuz bir ‘tiyatro’dur, ‘kontrollü darbe’dir” (bu nitelemeyi önce FETÖ’cü ihanet unsurları yaptılar, daha sonra da CHP’li yöneticiler avazları çıktığınca “kontrollü darbe”, “tiyatro” demeye başladılar); 
- (15 Temmuz sonrasında OHAL kapsamında yapılan uygulamalardan etkilenen tüm FETÖ’cüler mağdur kabul edilerek) “KHK ile kamudaki görevlerinden atılanların tamamını görevlerine iade edeceğiz”. (Kılıçdaroğlu bu sözü muhtelif kereler net şekilde söyledi).
Kılıçdaroğlu, bu sözlerle, FETÖ ihanet örgütünün hamisi pozisyonunu üstlenmiştir. 
FETÖ-CHP ilişkileri hakkında vatandaşların (algısal olarak) aklına şu fikirler geliyor: 
“Yoksa CHP ve müttefikleri, FETÖ ile işbirliği halinde iktidara gelerek, FETÖ ihanet örgütünün DARBE yoluyla yapamadıklarını seçimler yoluyla birlikte mi yapmak istiyorlar?”
Bütün bunlar, toplumun belli kesimlerinde güçlü bir şekilde oluşan algılardır. 
 
CHP ile DHKP-C Arasındaki İlişkiler
Türkiye’de 12 Eylül 1980 öncesinde ve sonrasında çok sayıda kanlı terör eylemleri gerçekleştiren, çok sayıda sivil, asker ve polis vatandaşlarımızı şehid eden, yaralayan, bu yolla kamu düzenini bozan terör örgütlerinden biri de “DHKP-C”dir. 
Nitekim ülkemizde DHKP-C terör örgütünün en bilinen terör eylemlerinden biri, Sabancı Holding yöneticisi Özdemir Sabancı dâhil 3 kişinin, 9 Ocak 1996’da DHKP-C’li terörist Fehriye Erdal tarafından İstanbul Sabancı Center’da öldürülmesidir. 
CHP’li milletvekilleri Mahmut Tanal, Sezgin Tanrıkulu ve Barış Yarkadaş (eski milletvekili), DHKP-C terör örgütüne desteklerini esirgemeyerek, İstanbul Çağlayan Adliye’sinde yargılanan DHKP-C’nin birçok eyleminin beyin takımında yer alan 16 avukat hakkında verilen “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklanmaları kararına karşı tepkilerini ortaya koyarak, terör yanlıları ve destekçileriyle duruşma öncesi bir araya geldiler.
Belki bu kişilerin burada bahsi edilen ziyaretleri ile alakalı, “efendim, masumiyet karinesi diye bir şey var, bunlar, kesinleşen bir mahkûmiyet olmadığı için masumdurlar, bu sebeple de bunların destek amaçlı olarak ziyaret edilmesinde hukuken bir mahzur yoktur” şeklinde bir izahat yapanlar olabilir.
Fakat toplum vicdanında, bu kişiler, DHKP-C terör örgütü ile bütünleşen kişilerdir. Bu kişilerin destek amaçlı olarak ziyaret edilmesi, toplum vicdanında, DHKP-C’nin, terör örgütü kimliği ile desteklendiği yönünde algıların oluşmasına sebep olmaktadır.
İstanbul Okmeydanı’nda kahvehane basan DHKP-C’li terörist Umut Güney’in CHP Bahçelievler Gençlik Kolları üyesi olduğu öğrenildi. CHP eski milletvekili ve halen de CHP’li kimliğini sürekli teyid eden Barış Yarkadaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Güney’in tutuklanması kararına karşı çıkarak haksızlığa son verilmesini istedi. 
Terör eylemi kapsamında bir kahvehaneye baskın düzenleyen bir kişinin, CHP’li kimliği bilinen bir başka kişi tarafından desteklemesi, terör eylemini gerçekleştiren bu kişi hakkında uygulanan güvenlik önlemlerinin sonlandırılmasının istenmesi, bu terör eyleminin meşru görülmesi yönünde toplumsal zihinlerde algıların oluşmasına sebep olmaktadır.
İstanbul Emniyet Müdürlüğüne düzenlediği kanlı saldırıda etkisiz hale getirilen DHKP-C’li terörist Elif Sultan Kalsen, CHP tarafından hazırlanan Hak İhlalleri Raporunda mağdur olarak gösterildi. 
DHKP-C’li Berna Yılmaz, 2010 yılında DHKP-C’ye üyelikten tutuklanarak cezaevine konuldu. Bazı CHP’li milletvekilleri Yılmaz’ın tutukluluk halinin kaldırılması için kampanya başlattı. 18 ay sonra tahliye edilen Yılmaz, İstanbul Bayrampaşa Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğüne saldırı düzenledi ve bu saldırıda etkisiz hale getirildi. 
Yukarıdaki örnekler göz önünde bulundurulduğunda, muhtemelen, Yılmaz, bu eylemde etkisiz hale getirilmeksizin yakalanarak tutuklansa idi, bazı CHP’liler tekrardan bu kişi hakkında verilecek tutukluluk halinin kaldırılması yönünde çabalar ortaya koyacaklardı.
Yukarıdaki yer verilen söylem ve tutumlar, Kılıçdaroğlu’nun “CHP, kurulduğundan beri hiçbir terör örgütü ile bir ilişki içinde olmamıştır” sözü ile birebir çelişkilidir. 
CHP, DHKP-C örgütünü bir terör örgütü olarak görüyor mu? 
Şayet CHP yönetimi DHKP-C’yi bir terör örgütü olarak görmüyorsa, geçmiş yıllarda bu örgütle alakalı verilen onlarca kesinleşmiş mahkeme kararı ile çelişiyor demektir. Mahkemelerce terör örgütü olduğu tescillenen bir örgüte yönelik verilen destekler, toplum vicdanında, PKK ve FETÖ ihanet örgütleri ile olan ilişkilere benzer şekilde, bu örgütün de CHP tarafından desteklendiği yönünde güçlü algılarının oluşmasına sebep olmaktadır.
Kamuoyuna yansıyan haberler, bu eylemlerin DHKP-C terör örgütü tarafından gerçekleştirildiği yönünde olduğu için, halk bu kişileri ve bu kişilerle CHP’liler arasındaki ilişkileri, etkileşimleri bu haberlerle tanımakta, bilmekte, algılar bu şekilde şekillenmektedir. 
Bütün bu örnekler, toplumda, algısal olarak, CHP’nin DHKP-C terör örgütünü himaye edici şekilde bir pozisyon aldığı yönünde algıların oluşmasına sebep olmaktadır. 
 
CHP’nin Belirsizleşen Kimliği ile Alakalı Genel Bir Değerlendirme
Yukarıda yer verdiğimiz izahatlar çerçevesinde şu genel değerlendirmeler yapılabilir.
(1) CHP’nin din ve başörtüsü konusuna ilişkin kimliğinde ciddi belirsizlik ve çelişkiler var. Bu konularda, başta genel başkanın bazı kendi açıklamaları arasında, bazen de diğer CHP’lilerin açıklamaları arasında uyumsuzluklar mevcuttur. CHP, bir yandan çekirdek tabanının sahip olduğu katı laiklik ve din politikasını temsil eden partililerin konuşmalarına müsamaha gösterirken, diğer yandan da bu söylemlerle çelişen açıklamaların yapılması, CHP seçmeni haricindekiler nezdinde çelişkili, belirsiz ve güvenilmez olarak görülmektedir.
Bu vesileyledir ki, CHP’nin kimliğinde çelişki ve belirsizliklere sebep olan helalleşme adına yapılan bazı açıklama ve etkinliklerin, bu bağlamda “başörtüsü ve çarşaf açılımı”nın, muhafazakâr, merkez sağ ve milliyetçi camiada bir karşılığının mevcut olmadığı söylenebilir.
(2) CHP’nin PKK ve uzantısı terör örgütleri ile sıkı ilişki içindeki HDP ile olan ilişkileri, bu bağlamda PKK ve uzantıları olan terör örgütlerini meşrulaştırıcı yönde algılara sebep olan tutumları ve açıklamalar da, CHP kimliğini sarsmakta, klasik kimliği ile tenakuza sebep olmaktadır. Benzer durum CHP ile DHKP-C’liler arasında gözlemlenen ilişkiler yönünden de söz konusudur.
Bu durumda, Kılıçdaroğlu’nun, “CHP kurulduğundan beri hiçbir terör örgütü ile bir ilişki içinde olmamıştır” şeklindeki açıklamanın kamuoyunda inandırıcılığı kalmamaktadır. 
(3) CHP’nin Ayasofya ile alakalı tutum ve açıklamaları, bu partinin klasik kimliği ile uyumlu ise de, CHP’nin muhafazakâr, merkez sağ ve milliyetçi seçmene yönelik helalleşme adına yaptığı açıklamalarla mutlak bir şekilde uyumsuzdur. Bu ikircikli ve çelişik açıklamalar, CHP kimliğini biraz daha tanınamaz hale getirmektedir.
Kılıçdaroğlu’nun ya da bir başka CHP’linin yaptığı bazı açıklamalar, başörtülülere yönelik jest kabilinden yapılan hareketler, çok geçmeden başka CHP’liler tarafından yok edildiği için, CHP, dindarlara yönelik sağlam ve sarsılmaz bir güvence vermiyor.  
Bu ikircikli tutum, toplumun geniş kesimlerinde şu yöndeki kesin algıya yol açıyor: 
“Zaten CHP’nin geçmişi, din ve vicdan hürriyetine, ibadetlere, ‘BAŞÖRTÜSÜ’ne yönelik zulümlerle simsiyah lekeli vaziyettedir. Yoksa Kılıçdaroğlu, dindarlara yönelik şirin görünme çabası ile iktidara gelip, dindarların başına balyozu vurmak mı istiyor? Nitekim bazı CHP’lilerin Kılıçdaroğlu’nun jest görünümlü politikalarını yıkıcı yönde yaptıkları açıklamalar, bu yöndeki kanaati (algıyı) ciddi bir şekilde güçlendirmektedir”.
Sosyal Medyada yer alan bir paylaşım bu kimlik belirsizliği ve güvensizliğini şu özlü ifadelerle özetliyor: 
“(CHP) bugün namazımıza, ezanımıza, tesettürümüze ilişmiyorlarsa, hoşgörülü olduklarından değil, yeterince güçlü olmadıklarındandır… unutma”.
Star Gazetesi’nden Yakup Köse, helalleşmenin hangi durumda sahici olabileceği konusunda şunları belirtmiştir: 
“Sayın Kılıçdaroğlu, CHP adına gerçekten helalleşmek istiyor musunuz? Bunda samimi misiniz? Eğer cevabınız ‘evet’ ise yapacağınız tek bir şey var. CHP zihniyetinin sebep olduğu mağduriyetler, öyle kapı kapı gezilip de ağız kenarıyla ‘helalleşelim’ demekle olmaz. Sizlerin ‘hata’ deyip küçültmeye çalıştıklarınız ‘hata’ değil, bilakis, başkanı olduğunuz partinizin varlık sebepleri. CHP bu ‘hataları’ yapmak üzere kuruldu. Bu mânâdan olmak üzere, sizin yapacağınız tek şey: CHP’yi kapatmak(tır)!”
Bir hususa daha değineceğim. CHP’deki kimlik belirsizliği ve güvensizlik sebebiyle iktidar cenahından CHP’ye hiçbir oyun gitmeyeceği iddiasında değilim. Burada söylemek istediğim şudur: “CHP’deki helalleşme adına yapılanların etkisi neticesinde iktidar cenahının tabanından CHP’ye, bu partiyi %30-35’lere taşıyacak şekilde bir oy akışı olmaz”. 
Kısacası, kimlik belirsizliği ve güvensizlik ortamı, CHP’nin en büyük ayak bağıdır.

E-posta   Facebook   Twitter     Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Bu yazı 25781 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP’NİN KİMLİĞİNİ BİLEN VAR MI? (5)
9/25/2022
CHP’NİN KİMLİĞİNİ BİLEN VAR MI? (4)
9/14/2022
CHP’NİN KİMLİĞİNİ BİLEN VAR MI? (3)
9/4/2022
CHP’NİN KİMLİĞİNİ BİLEN VAR MI? (2)
8/24/2022
CHP’NİN KİMLİĞİNİ BİLEN VAR MI? (1)
8/13/2022
NATO’NUN KURULUŞ AMACI VE TERÖRİZMLE İMTİHANI (5)
8/2/2022
NATO’NUN KURULUŞ AMACI VE TERÖRİZMLE İMTİHANI (4)
7/23/2022
NATO’NUN KURULUŞ AMACI VE TERÖRİZMLE İMTİHANI (3)
7/13/2022
NATO’NUN KURULUŞ AMACI VE TERÖRLE İMTİHANI (2)
7/3/2022
NATO’NUN KURULUŞ AMACI VE TERÖRLE İMTİHANI (1)
6/22/2022
AMERİKADA BİR CİNSEL SAPIK DAHA “VAHŞİCE” İDAM EDİLDİ(!?!?)
6/10/2022
II. ABDÜLHAMİD: MUTLAK İSTİBDADÇI, KIZIL SULTAN MI?
6/2/2022
EVLADLARINI BU VATAN UĞRUNA ŞEHİD VERENLER İÇİN EN ACI OLAN…
5/26/2022
DEMOKRATİK YOLLARLA DEMOKRASİYE GEÇİŞ: 14 MAYIS 1950
5/17/2022
İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİN FESHİ KARARININ İPTALİ: YENİ BİR 367 VAKASI OLUR
5/7/2022
VAAAYYY BEEEE OSMAN KAVALA MELEKMİŞ(!?!?)
4/27/2022
PAÇALARI KANLA KİRLİ BİR ÜLKE “TÜRKİYENİN SİCİLİ BOZUK” DEMİŞ
4/20/2022
MANSUR SAVAŞ’IN CUMHURBAŞKANLIĞINA ADAY OLABİLME İHTİMALİ VAR MI?
4/12/2022
PAKİSTAN’DA NELER OLUYOR?
4/5/2022
GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM: SİSTEMİN “FİŞ”LE CİHAZA BAĞLANMASI
3/27/2022
AYM’NİN MEVCUT HÜKÜMET SİSTEMİNİ KİTLEYEN KARARI
3/19/2022
UKRAYNA: BÜYÜKLER TEPİŞİR, OLAN KÜÇÜKLERE OLUR!
3/11/2022
GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM AÇIKLAMASI: BOOOOM
3/4/2022
TÜRKİYE’DE MUHALEFET NEDEN İKTİDAR OLAMIYOR?
2/25/2022
HDP AYM TARAFINDAN KAPATILMAZSA NE OLUR?
2/17/2022
İNSAN HAKLARI AVRUPA SINIRLARINDAN İÇERİ GİREMİYOR!!!
2/9/2022
DEMOKRASİ NEREDEN GEÇER; DİYARBAKIRDAN MI YOKSA…?
2/2/2022
İNANANLARIN İNANCINI YARALAYAN SERÇE (!?!?)
1/26/2022
ENES KARA İNTİHAR ETTİ, CEMAAT VE TARİKAT DÜŞMANLIĞI DEPREŞTİ
1/19/2022
TÜRKİYE’DE BAŞKANLIK (CUMHURBAŞKANLIĞI) SİSTEMİ NEDEN YERLEŞEMEDİ?
1/12/2022
CHP, HALA DİNDARLAR İÇİN KORKUTUCU VE ÜRKÜTÜCÜ
1/5/2022
CHP’NİN “FETÖCÜLERLE DE HELALLEŞMEK” POLİTİKASI
12/29/2021
TÜRKİYE’DE İTTİFAKLAR VE MİLLET İTTİFAKI-HDP İLİŞKİSİ
12/22/2021
QUEBEC’DE BAŞÖRTÜSÜ TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜ VE İSLAMA YÖNELİK FARKLI UYGULAMALAR
12/15/2021
OKUL ÖNCESİ ÖĞRETİMDE DİN EĞİTİMİ VE LAİKLİK TARTIŞMALARI
12/8/2021
28 ŞUBAT ZİHNİYETİ “CELLADINA ÂŞIK” BAZI MAĞDURLARINDA DEVAM EDİYOR
12/1/2021
CHP’DEN HDP’YE “PKK İLE İLİŞKİLERİNİ MİNİMİZE ETME” ÖNERİSİ
11/24/2021
CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE %50+1 ÇOĞUNLUK DEĞİŞMELİ Mİ?
11/17/2021
İYİ PARTİNİN KİMLİĞİNİ BİLEN VAR MI?
11/10/2021
ANAYASADAKİ DEĞİŞTİRİLMESİ YASAK HÜKÜMLERİN VESAYETÇİ TEMELİ
11/3/2021
İŞKENCE YAPMAK, DEMOKRATİK(!?) ABD İÇİN MEŞRU, TÜRKİYE İÇİN SUÇ!
10/27/2021
ÇAĞDAŞ UYGARLIK KAVRAMININ ANAYASADA NE İŞİ OLABİLİR Kİ?
10/20/2021
“YÜCE DEVLET”TEN GÜÇLÜ DEVLETE
10/13/2021
1982 ANAYASASININ İLK DÖRT MADDESİ DEĞİŞMELİ MİDİR?
10/7/2021
KASETÇİ DÜKKÂNININ ÜSTÜNDEKİ MAHKEMELERDEN YENİ YARGITAY BİNASINA
9/28/2021
YENİ BİR 367 ÖZLEMİ: RECEP TAYYİP ERDOĞAN 2023’DE ADAY OLAMAZ
9/19/2021
YENİ YARGITAY BİNASINDA DUA EDİLDİ, LAİKLİK ELDEN GİTTİ(!!!)
9/10/2021
YÜZDE ON MİLLİ SEÇİM BARAJI NE OLMALI?
9/1/2021
28 ŞUBATIN KUDRETLİ(!) PAŞALARI LAYIK OLDUKLARI YERE MARŞ MARŞ
8/23/2021
FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞI HANGİ PARTİLER ACABA?
8/9/2021
TUNUS’TA CUMHURBAŞKANLIĞI DARBESİ
7/29/2021
ÇANAKKALE’DEN 15 TEMMUZA: KAHRAMAN HALKIMIZIN VATAN SAVUNMASI
7/15/2021
TÜRKİYE’DE YAKIN GELECEKTE ERKEN SEÇİM OLABİLİR Mİ?
7/8/2021
BİZ DE BAŞÖRTÜSÜ HUSUMETİ BİTTİ ZANNEDİYORDUK; MEĞERSE…
6/28/2021
BAŞKANLIK SİSTEMİ ŞAHANE, “TROLLÜK” YAFTALARI GERİ İADE!
6/19/2021
HDP, KAPATILMALI MI; KAPATILABİLİR Mİ?
6/8/2021
KORSAN İSRAİL DEVLETİNİN ZULMÜNE UĞRAYAN MAZLUM FİLİSTİN HALKI
5/23/2021
TÜRKİYE’DE PARTİLİ CUMHURBAŞKANLIĞI: ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY Mİ?
5/10/2021
DÜNYANIN EN BÜYÜK KORSAN DEVLETİN BAŞI: ERMENİ SOYKIRIMI DEDİ
4/30/2021
RECEP TAYYİP ERDOĞAN: FİKRÎ İKTİDARIMIZI HÂLÂ TESİS EDEMEDİK
4/21/2021
VESAYETÇİLERLE DEMOKRASİ YANLILARI İÇİN TURNUSOL KÂĞIDI: 104 AMİRALİN E-BİLDİRİSİ
4/11/2021
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN FESHEDİLMESİ KARARI İPTAL EDİLEBİLİR Mİ?
4/2/2021
TÜRKİYE’NİN İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN ÇEKİLMESİNE NİÇİN BU KADAR SERT TEPKİ VERİLİYOR?
3/24/2021
TAKLİTCİ DEĞİL TÜRKİYE’NİN GERÇEKLERİNE UYGUN BİR ANAYASANIN YAPILMASI
3/15/2021
1000 YIL SÜRECEK DENİLEN 28 ŞUBAT’IN TAHRİBATLARI VE TAMİRATLAR
3/6/2021
YENİ ANAYASA: BAŞKANLIK SİSTEMİ Mİ GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM Mİ (2)?
2/25/2021
YENİ ANAYASA: BAŞKANLIK SİSTEMİ Mİ GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM Mİ (1)?
2/16/2021
CUNTA ANAYASASINDAN DEMOKRATİK SİVİL ANAYASAYA: TAŞLI YOLLAR
2/7/2021
YARATILIŞ MODELİ KONGRESİ EVRİMCİLERİ NİÇİN RAHATSIZ ETTİ?
1/29/2021
VESAYETÇİ ZİHNİYETE GÖRE ÖZDE CUMHURBAŞKANI(!?) NASIL SEÇİLİR?
1/20/2021
BAŞÖRTÜLÜ HÂKİMLER Mİ BAŞI AÇIK HÂKİMLER Mİ TARAFSIZ KARAR VERİR?
1/11/2021
1876 KÂNÛN-I ESÂSÎ’DE ÇEVİRİ HATALARI: TBMM BAŞKANINA ÇAĞRIMDIR
1/2/2021
HARF DEVRİMİNİN TÜRK DİLİNDE MEYDANA GETİRDİĞİ SONUÇLAR
12/23/2020
TÜRKİYE’DE BAŞKANLIK SİSTEMİNİN FİKİR BABASI: PROF. DR. BURHAN KUZU
12/14/2020
FRANSA’DA ÇOĞULCULUK VE HOŞGÖRÜ YERİNİ FAŞİZME Mİ BIRAKIYOR?
12/5/2020
CHP, HDP, SP VE İYİ PARTİ ANAYASASI İNKÂR EDİLDİ, İYİ PARTİ’DE NELER OLUYOR?
11/26/2020
HANGİ CUMHURİYET YAŞASIN?
11/17/2020
ABD’DEKİ SEÇİMLER Mİ, YOKSA VENEZUELA’DAKİ SEÇİMLER Mİ DAHA AZ HİLELİ?
11/8/2020
İZMİR DEPREMİ VE HÜKÜMETE BİR ÖNERİ
10/31/2020
Tarikatlar Atatürk’ün 1924 Anayasası’nda teminat altında idi
10/24/2020
ENİS BERBEROĞLU MİLLETVEKİLLİĞİNE GERİ DÖNEBİLİR Mİ?
10/14/2020
CHP’NİN SÖZÜNÜ ETTİĞİ “GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM” MÜMKÜN MÜDÜR?
10/4/2020
RECEP TAYYİP ERDOĞAN 2023 SEÇİMLERİNDE CUMHURBAŞKANLIĞINA ADAY OLABİLİR Mİ?
9/23/2020
İSTANBUL SÖZLEŞMESİNE GÖRE, DEVLET KADINA YÖNELİK 'ALKOL TEMELLİ ŞİDDETLE' MÜCADELE ETMEMELİ Mİ?
9/13/2020
TÜRK TOPLUMUNUN TEMELİ OLAN AİLEDE “ALARM ZİLLERİ” ÇALIYOR?
8/27/2020
15 YAŞ ALTI KIZLARLA İMAM NİKÂHI İLE EVLİLİK SUÇ MU, DEĞİL Mİ?
8/16/2020
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ: “BAL”IN İÇİNE ZEHİR KATILARAK SERVİS EDİLMESİ
8/5/2020
ZİNCİRLERİNİ KIRAN AYASOFYA-İ KEBİR CAMİ-İ ŞERİF’İNDE İLK CUMA NAMAZI
7/25/2020
15 TEMMUZ BENZERİ YENİ BİR İHANET KALKIŞMASI YAŞANABİLİR Mİ?
7/15/2020
27 MAYIS ASKERİ DARBESİNİN YASSIADA CİNAYET MAHKEMESİ İLGA EDİLDİ
7/6/2020
FETH-İ MÜBİN’İN SEMBOLÜ AYASOFYA SAN’AT VE İMAJA FEDA EDİLEMEZ
6/20/2020
AYASOFYA’YA DANIŞTAY KARARIYLA CAMİ STATÜSÜ KAZANDIRILMASI
6/9/2020
TÜRKİYE’DE ASKERÎ DARBELERİN ANASI: 27 MAYIS 1960
5/31/2020
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ: AİLE VE KADINLAR KORUNUYOR MU TAHRİP Mİ EDİLİYOR?
5/18/2020
ALİ ERBAŞ’IN ŞAHSINDA HUTBELERE LGBTİ+ AYARI MI ÇEKİLMEK İSTENİYOR?
5/5/2020
CORONA SÜRECİNDE YAŞANAN KÜRESEL EKONOMİK SAVAŞLARIN GALİBİ KİM OLACAK?
4/24/2020
CORONA VİRÜSÜ KÜRESEL OPERASYONA MI DÖNÜŞÜYOR?
4/13/2020
CORONA VİRÜSÜNE KARŞI “DUA İLE MÜCADELE” ÇOK MU SAÇMA?
4/1/2020
CORONA VİRÜSÜNE KARŞI HANGİ ÜLKELER BAŞARILI, HANGİLERİ BAŞARISIZ?
3/21/2020
İDLİB’DE NE İŞİMİZ Mİ VAR? ŞEHİTLİK TEPESİ BOŞ MU KALMALI?
3/10/2020
28 ŞUBAT, RAND CORPORATİON: YENİ BİR DARBE Mİ GELİYOR?
2/29/2020
SORUYORUM: FETÖ İHANET ÖRGÜTÜ’NÜN SİYASİ AYAĞI KİMLER OLABİLİR?
2/18/2020
ANAYASA MAHKEMESİ KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN ÖNLENMESİ ÇABALARINI SABOTE Mİ ETTİ?
2/9/2020
ELAZIĞ VE MALATYA DEPREMİ SONRASI SKANDAL MAÇ ERTELEME KARARI
1/28/2020
HAKİKATEN TÜRK ASKERİ’NİN LİBYA’DA NE İŞİ Mİ VAR?
1/18/2020
İNSANCIL(!) BATIDA FAŞİST BİRİNE VERİLEN NOBEL ÖDÜLÜ
1/8/2020
KANAL İSTANBUL KAMPLAŞMASI: YENİ GEZİ EYLEMLERİ HAZIRLIĞI MI YAPILIYOR?
12/30/2019
YENİ PARTİLERİN TOPLUMDA KARŞILIĞI VAR MIDIR?
12/24/2019
YORUMLAR
Toplam 2 yorum var, 2 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

İmlası çok bozuk,
Büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
ADNAN METİN 7 Ekim 2022 Cuma 13:56

YÜREĞİNİZE SAĞLIK SAYIN HOCAM BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLİYORUZ CUMANIZ VE MEVLİD KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN İNŞAALLAH AMİN. SELAMÜNALEYKÜM.

Yorumu oyla      39      39  
Mustafa sarıoğlu 5 Ekim 2022 Çarşamba 18:06

Yazınız kapsayıcı ve ikna edici ;teşekkür eder,sıhhat afiyet dilerim.

Yorumu oyla      39      39  
SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
 
 
  •Güncel
  •Siyaset
  •Dünya
  •Medya
  •Magazin
  •Spor
  •Kültür
  •Sağlık
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
trabzonspor
döviz
fatih terim
konya
İstanbul Başakşehir
burçin terzioğlu
Zlatan Ibrahimoviç
madenci
deprem