E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

Yalçın Toker

GÜNÜMÜZÜN HALİDE EDİB’İ: MERAL AKŞENER
4 Nisan 2017 Salı

Tayyip Bey’in, tek adamlık hayalinin gerçekleşmesinin aracı yapılan Anayasa Referandumuna iki hafta bile kalmadı.
Cumhurbaşkanı, Hükümetin Bakanları, iktidar Partisinin mensupları, Devlet organlarındaki görevliler, herkes tek görev olan evetçi çalışmaların peşinde koşuşturmakta.. Milletin büyük çoğunluğu aç, işsiz, sağlık düzeni bozuk, eğitim laik anlayıştan uzaklaşmış... Ülkede can-mal güvenliği terör tehlikesi altında.. Ama bütün bunlara; işsizliğe, açlığa, adaletsizliğe, can mal güvenliğine çözüm getirme görevlisi olan  Bakanlar, asli vazifelerini bir yana atmışlar, şehir şehir evetçi çalışmalar peşinde koşmaktalar.. Devletin valileri, kaymakamları, Belediye Başkanları, muhtarlar da onların peşlerinde.. Yazılı ve sözlü basının yüzde doksanlık bölümü de parelelci görevlerini yerine getirme telaşında..
Eşit şartlarda cereyan etmeyen bu yarışta, hayır’ı desteklemeye çabalayanlar ise, öncelikle binbir tehdit ve konulan engellere göğüs germe zorundalar..
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de “koltuğunu koruma” sevdası ile evetçilik hizmetinde görev üstlenenlerden.. Ne var ki, ülkücü-milliyetçi kesimden onun arkasında kimse kalmamış durumda.. Meral Akşener ve Halaçoğlu, Onan, Özdağ gibi profesörler, yerel Devlet görevlilerinin onlara salon vermeme, elektrik kesme, hoparlör susturma gibi engellemelerine göğüs gererek, Atatürkçülük, vatan ve millet sevgisinin gereği yönündeki hayırcı hizmetlerine devam etmekteler..
Bu meyanda Deniz Baykal, Kılıçdaroğlu gibi birkaç siyasinin çalışmalarını da takdirle karşılıyorum...
Hak, adalet ve milli hukukun sembolleri  olan Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay’ın eski Başkanları Yekta Güngör Özden ile Sabih Kanadoğlu’nun.. Hukuksal yapının üçüncü gücü Türkiye Barolar Birliğinin Başkanı Metin Feyzioğlu’nun cesur çıkışlarını da alkışlıyorum..
Ama itiraf etmeliyim ki bu vadide benim 1 numaram MERAL AKŞENER’dir.. Ben böyle diyorum, bilmem sizler ne düşünürsünüz.. Meral hanımın oldukça zengin bir siyasi mazisi var.. Meclis Başkan vekilliği, İç İşleri Bakanlığı gibi önemli görevlerde bulunmuş..
Bilirsiniz benim yazı konularım tarihsel çağrışımlardır.. Meral Hanım denilince ben hemen benzettiğim Halide Edip(Adıvar) hanımı anımsıyorum.. Daha doğrusu Meral Akşener ismi bana  Halide Edip’i çağrıştırıyor.. Milli Mücadele dönemimizin, Atatürklü yılların kahramanlarından, Atatürk’ün HALİDE ONBAŞI’SI.. Bugün canını tehlikeye atıp köy köy, kasaba kasaba dolaşarak hayır propagandası yapan Meral hanımın şahsında, Milli Mücadele günlerinde Sultanahmet mitinglerinde milleti Milli Mücadeleye çağıran Halide Hanımı görüyorum..
Kısaca Halide Edip Adıvar’ın hayatından söz edeyim.. Bunun için 100 Büyük Edip ve Şair dizimizdeki önemli bir esere baş vuracağım.. İşin enteresan yanı bu kitabın yazarı da bir hanım.. Türk Edebiyatı uzmanı Profesör İnci Enginün..
İnci Hanım, kitabının(*) önsözünde Halide Edip Adıvar’ı tanıtır;  
“Türk edebiyatının önde gelen adlarından biri olan Halide Edip, aynı zamanda Türkiye'nin geçirdiği sosyal değişmelerle de yakından ilgilenmiş ve faal rol oynamış bir yazarımızdır” der.. Ve önce özel hayatını özetler.. Salih Zeki Beyle evliliğini, ondan iki çocuğunun olduğunu anlatır. II. Meşrutiyetin ilanında Hüseyin Cahit’in Tanin gazetesinde Halide Salih imzası ile yazı yazmaya başlayışını, 31 Mart vak’ası sırasında oğlu ile birlikte yurtdışına kaçışını, Mısır ve Londra’daki hayatını hikaye eder.. Eşinden ayrılmasını, dönüşte Ziya Gökalp ve Yusuf Akçura ile Türk Ocağındaki hizmetlerini, Cemal Paşa’nın daveti üzerine Suriye’ye gidişini, Adnan Adıvar’la evliliğini, I. Dünya Savaşı günlerini, İstanbul’un işgalini, Milli Mücadele günlerindeki hizmetlerini anlatır.
Zaten Halide Edip hanım, eserlerinin pek çoğunda bu tarihi olayları işlemiştir.. Türk’ün Ateşle İmtihanı, Ateş’ten Gömlek kitaplarındaki konular hep o tarihi olaylardır.. 15 Mayıs 1919 Yunanlıların İzmir’i işgali üzerine, Mustafa Kemal Paşa Anadolu’da Milli Mücadeleyi başlatmak üzere Samsun’a çıkınca, vatan ve milletini sevenler de ona destek için faaliyete geçmişlerdi. Milleti ayağa kaldırmak ve bir araya getirmek, Milli Mücadele şuuru oluşturmak isteyen bu kişiler arasında Halide Edip hanım da başta gelenlerdendi.. Türk Ocağı ve Karakol Cemiyeti tarafından Fatih, Üsküdar, Kadıköy ve Sultanahmet’te, işgali kınama mitingleri düzenlenmiş, 22 Mayıs 1919 günkü Sultanahmet mitinginde o da konuşmuştu.
Dört defa tekrarlanan Sultanahmet mitinglerinde dönemin bütün önemli edip ve şairleri vatan görevi yapmışlardı. Mehmet Emin Yurdakul, Hamdullah Suphi Tanrıöver, Dr. Rıza Nur, Selim Sırrı Tarcan, Şukufe Nihal Başar en başta gelenlerdendi.
Kitabın sonraki sayfalarında, Halide Edip’in  Anadolu’ya geçmek için eşi Adnan Adıvar’la birlikte  Özbekler Tekkesinde kalışları, gizlice Ankara’ya hareket etmeleri anlatılır.. Eşi Adnan Adıvar’ın Atatürk Hükümetlerinde İçişleri ve Meclis II. Başkanlığı yaptığı dönemlerde kendisinin de Hakimiyet-i Milliye gazetesindeki hizmetlerine, Sakarya cephesinde çarpışmalara katılışına yer verilir.. Ordudaki rütbesinin onbaşılık olarak başladığı, Kızılay’da hemşire olarak cephelerdeki hizmetleri anlatılır..
Hepsi birbirinden değerli anılar.. Bugün Atatürkçü yolda vatan ve millet hizmetini köy köy dolaşarak mitingler düzenlemeye çabalayan Meral Akşener’le ilgili haberleri okudukça, onbaşı Halide’nin Sultanahmet mitingindeki sözleri hatırlanmadan geçilir mi?
 
MERAL AKŞENER’İN MİTİNGLERİ VE
HALİDE HANIMIN SULTANAHMET   NUTKU
 
Halide Edip Hanım 22 Mayıs 1919 tarihli Sultanahmet Mitinginde millete şöyle seslenmişti:
Kardeşlerim, evlatlarım,
Ruhu göklerde olan bu minarelerden, yedi yüz yılın şanları Osmanlı tarihinin bugünkü faciasını seyrediyor. Bu tarihî muazzam meydanda zafer alayları yapan kahraman ecdadımızın ruhları karşısında, dünyanın bir başından öbür başına at süren o namağlup erlerin gazapları önünde ben başımı kaldırıyorum ve diyorum ki, ben bir Türk ve Müslüman olarak tarihin bedbaht bir kızıyım. Dünkü kadar kahraman, fakat talihsiz Türk kızının anasıyım.. Bu yeni millet namına, ulu ecdadımızın ruhları önünde başımı eğip yemin ediyorum. Yemin ediyorum ki, bugün kolları kesilmiş Türk milletinin geçmiş günlerdeki kadar cesur bir ruhu var. Yemin ediyorum ki, göğsünü adaletten ve insaniyetten alan Osmanlı tarihine, ecdadımızın ilahi namusuna hıyanet etmeyeceğim. Hakka ve Allah'a dayanan Türk milletinin son yolunu, davasını size ve dünyaya ilan ediyorum.
……………….…
Türklerin davası Türkiye'nin zaten mevcut olan hak ve istiklalinin elinden alınmamasıdır. Türkiye ve Türkler ecdatlarına ve bayraklarına ve milletlerinin ebedi ve ilahî hakkına hıyanet etmeyeceklerdir..
……………….
Yemin edin, milletlerin ilahi hakkı ilan olunacağı güne kadar heyecanımızı muhafaza edeceğiz. Yemin edeceğiz!.. Yedi yüz senenin en asil ve en büyük mirası olan vakarımızı, adalet ve terbiyemizi unutmayacağız.
Yemin ediniz: Türkiye istiklal ve hakkı hayatını alacağı güne kadar hiç bir korku, hiç bir meşakkat önünden kaçmayacaksınız, yemin ediniz.. Yedi yüz senenin tarihi, ağlayan minareler altında yemin ediniz.
Bayrağımıza, ecdadımızın namusuna hıyanet etmeyiniz.
 
İşte böyle.. Sultanahmet mitinginde milleti milli mücadeleye çağıran, Atatürk’ün onbaşısı rütbesi ile Milli Mücadelede hizmet gören, Kurtuluş Savaşı cephelerinde Kızılay’ın hemşiresi olarak çalışan, 1950’de İzmir milletvekili olarak Meclis’e katılan kahraman Halide Edip hanımla..
Bugün bütün tehdit ve engellere göğüs gererek, “ucunda ölüm de olsa yoluma devam edeceğim..” diyerek Atatürk’ün yolunda, Millete hizmet için korkmadan, yılmadan ilerleyen, “hayır oyları 10 puan önde” diyen Meral Akşener’i birbirlerine benzetmem yanlış mı?
Cevabını sizler verin.. Haydi hanımlar! Görev sırası sizlerde..
 
 
(*) Halide Edip Adıvar/Prof. Dr. İnci Enginün Toker Yayınları www.toker yayinları.com- Tel: 0535 3199349 ve  [email protected]

E-posta   Facebook   Twitter     Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Bu yazı 46216 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Enver Paşa ve 2. Abdülhamit Han’ın Türkçülüğü
3/27/2017
“ALMANCI” ENVER PAŞA ve DİĞER PAŞALARIN SONLARI
3/20/2017
Batılıların son küstahlıkları bana; “ALMANCI ENVER PAŞA”yı anımsattı
3/13/2017
MEHMET AKİF ERSOY’UN DA RUHUNU TACİZ ETTİLER
3/6/2017
ATATÜRK’E MUHALEFET KONUSUNDA DÜN VE BUGÜN
2/27/2017
SİYASETÇİLERİN, MAZİYİ KULLANMA FIRSATÇILIĞI
2/20/2017
Atatürk, Nutuk ve “Mücahide Meral”
2/13/2017
Acı Kaybımız Mehmet Türker
1/30/2017
Her Konuda Son Söz Atatürk ve Nutuk’ta
1/23/2017
Tayyip Bey’in ve Özal'ın Başkanlık Hayalleri
1/16/2017
Atatürk’ün Din ve Laiklik Anlayışı ve Bugünküler
1/8/2017
Dünya Türk birliği konusunda Atatürk ve bugünküler
1/2/2017
DEVLETİMİZİN TEMEL İLKESİ ATATÜRK VE MİLLİYETÇİLİKTİR
12/26/2016
Suriye Olayları ve Dadaloğlu
12/19/2016
YAZIK ETTİLER GÜZELİM ÜLKEYE!
12/12/2016
BEN, MERAL AKŞENER’İ KÖROĞLU’NA BENZETİRİM
12/5/2016
Son Acılar: İsmet Tongo ve Kayınvalidemi Kaybettim
11/28/2016
Yavuz Selim Köprüsü ve Şiri Pençe
11/21/2016
Adaları Kaybedişimiz ve CHP’nin Sorumluluğu
11/14/2016
Eşi “Etol” Almış, Faturayı “Otel” Diye Okumuşlar ve..
11/7/2016
Deli Dumrul’dan Bugüne Köprüler ve Geçiş Ücretleri
10/31/2016
EGE ADALARIMIZ GİBİ KIBRIS’I DA MI YUNAN’A VERECEKSİNİZ?
10/24/2016
BAŞKANLIK SİSTEMİ HİKAYELERİ
10/17/2016
Gıcık Olduğum İşler
10/10/2016
SPOR YAZARLARI... ESKİ DOSTLAR...
10/3/2016
Atatürk'ün Başına Şişe Atan Doktor
9/26/2016
Hukuksuzluktan Söz Edince, Ali Fuat Hocamı Hatırladım
9/19/2016
Hukukçunun Hukuka Saygısı...
9/2/2016
Atatürk'ün Eserleri Yok Ediliyor
8/24/2016
Atatürk Cepheye Giderken
8/15/2016
Her Gün Her Dakika Atatürk! Demeliyiz
8/8/2016
Devlet Adamlarımızla İlgili Hatırlatmalar...
8/1/2016
MHP'lilere Önerilerim
7/25/2016
İki Acı Kaybım: 1. RASİM Ağabeyim, 2. Aziz Dostum TURGAY ŞEREN..
7/11/2016
Halit Ziya Uşaklıgil'den Bugüne de Geçerli Satırlar...
6/27/2016
Kemalettin Kamu Olduk Hepimiz; ''Gurbette Değiliz, Gurbet İçimizde...''
6/20/2016
Almanlara Göre Biz En Alttakileriz
6/6/2016
Atatürk, Devrimler, Laiklik ve Bugünlükler...
5/30/2016
Din ve Hukukun, Siyasi Çıkar İçin İstismarı Devam Edecek mi?
5/23/2016
Dertlerimizi İçimize Ata Ata İleri...
5/17/2016
Laikliğe Son Verip, İslami Anayasa Getirmeye Çalışanlara Sorularım Var...
5/9/2016
Üstad Necip Fazıl Bugün Sağ Olsaydı, Mutlaka İsmail Kahraman'ı Azarlardı...
5/2/2016
Devleti Yönetenlerin Yanlışları Üzerine...
4/18/2016
Büyüklerle Anılarımda-1 Adnan Menderes
4/11/2016
Başbuğ Türkeş'i Rahmetle Anarken
4/4/2016
Bizde ve Başka Ülkelerde Devlet Adamlığı Anlayışı...
3/28/2016
İçki Konusu...Atatürk,Baburşah ve Nevai
3/14/2016
Atatürk Döneminde ve Günümüzde Türk Kadını...
3/7/2016
Atatürk Dönemi yazarları... Yahya Kemal Beyatlı ve bugünler
2/29/2016
95 Yıl Öncesi ve Bugünkü Türk Basınının Özgürlüğü
2/22/2016
Atatürk Beşiktaşlı!
2/15/2016
ORTA DOĞU GAZETESİ ile RAHMİ TURAN Arasındaki ihtilaf üzerine ilk Söyleyeceklerim..
2/5/2016
Erdoğan'ın Başkanlık Hayalleri ve Türkeş'in Gönül Seferberliği!
2/1/2016
Ruslar Bizden Özür Dilemişti!
1/26/2016
Yavru Vatan Kıbrıs ve Rauf Denktaş!
1/18/2016
Hendek Kazanlar Acaba Közüm Han Destanımızı mı Uyguluyor?
1/11/2016
Ruslar, Tarih Sahnesine, Türk Egemenliği Altında Çıkmışlardı...
1/4/2016
Devletler Arası İlişkiler ve Türkiye-Rusya Konusu...
12/28/2015
65 Yaştan Büyüklere Noter ve Doktor Eziyetleri Konusunu Noktalarken...
12/23/2015
65 Yaşından Büyüklere Çektirilen Eziyetler
12/16/2015
NECATİ BİLGİÇ’i de Kaybedince...
12/9/2015
Hayalle Hakikatin Karıştığı Bir İstanbul Hikayesi
12/2/2015
MHP'deki Hüsran ve Bekleyiş devam Ediyor!
11/25/2015
Devlet Bey Ülkücüleri ve Milliyetçileri Hala Üzüyor!
11/16/2015
Sportif Konular... Kaf Sin Kaf... Baba Oğul Demirörenler v.b
11/9/2015
Devlet Bey Daha İstifa Etmedi mi?
11/3/2015
Genel Seçimler ve Tayyip Bey'in Başkanlık Özlemi!
10/22/2015
Sabiha Gökçen ve Dersim İsyanları
10/13/2015
Üç Türk Büyüğü: Atatürk, Ziya Gökalp ve Nasrettin Hoca
10/5/2015
Atatürk'ün Adalete Saygısı ve Bugünkü Saygısızlıklar!
9/28/2015
Arşiv Belgelerinde Ermeni Vahşetleri...
9/21/2015
Ermeni tehciri Kararnamesi ve İttihatçıların Yargılanmaları
9/14/2015
Tuğrul Türkeş ve MHP'deki Yıllarımdan Anılar
9/7/2015
Osmanlı'nın 'Teba-i Sadıka'sı, Ermenilerin İsyan ve Hainlikleri!
8/31/2015
Rumların Kıbrıs Planları, İngiliz’in Kalleşlikleri ve Türk-İslam Dünyasının Umursamazlığı..
8/24/2015
Yunanlıların Pontus Hayalleri...
8/17/2015
Çinlilerin Acımasızlıklarına Tarihten Bazı Örnekler...
8/10/2015
İki Ahmet Davutoğlu!
8/3/2015
IŞİD ve PKK Terör Örgütleri Türkiyemizi Kana Buladılar
7/27/2015
Irak ve Suriye'deki Türkmen Kardeşlerimizin Dramı
7/20/2015
Bu Çinliler Ne Yapmak İstiyor?
7/13/2015
Milliyetçi Harekete Yakışmayan Gelişmeler!
7/6/2015
Ellerinde Kuran'la Kürsüye Çıkanlar!
6/29/2015
Fikret Orman'ın İbrahim'e Sözlerini Beşiktaş Başkanına Yakıştıramadım!
6/26/2015
Merhaba Turktimeseverler
6/22/2015
YORUMLAR
Toplam 2 yorum var, 2 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

İmlası çok bozuk,
Büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Misafir 5 Nisan 2017 Çarşamba 14:18

ERDOĞAN’A RAĞMEN FETO’CULAR KORUNUYOR MU? Türkiye’nin en büyük 100 işletmesinden biri olan Kayseri Şeker Fabrikası’nda ilginç gelişmeler yaşanıyor. Boğazlıyan başta olmak üzere birçok yerde işletme ve ortakları olan Kayseri Şeker, bir süredir FETÖ tartışmaları ile gündemde. Kayseri Şeker’de Genel Müdür Levent Benli, FETÖ’ye kaynak aktarmaktan tutuklanırken, gelişmelerden 1. derece sorumlu ve aynı zamanda Levent Benli’nin amiri olan Hüseyin Akay’ın etrafındaki siyasi zırh, Kayseri’de gündemin bir numaralı tartışma konusu. Kayseri’de yerel yayın yapan günlü gazete Kayseri Deniz Postası, 25 Ağustos 2016 tarihli yayınında, AKP Gurup Başkan Vekili Mustafa Elitaş’ı Kayseri Adliyesi’ne makam arabası ile giriş yaparken yakalamış, Elitaş’ın ziyareti sonrasında da 20 FETÖ elemanının serbest bırakıldığını iddia etmişti. YURT’a gelen bilgilere göre akıl almaz iddialar bunlarla da sınırlı değil. Kısa süre önce Kayseri Şeker’e Yozgat Polisi’nin düzenlediği FETÖ/PDY operasyonu çerçevesinde gözaltına alınan 6 kişiden 3’ü tutuklanmıştı. Yozgat Emniyet Müdürlüğü tarafından Kayseri Şeker Fabrikası Boğazlıyan entegre tesislerinde usulsüzlük yaptıkları, himmet adı altında çalışanlardan para topladıkları, FETÖ’ye sistematik şekilde finansman sağladıkları, Fethullah Gülen terör örgütüne mensup kişileri terfi sınavlarında kayırarak yüksek mevkilere terfi ettirdikleri ve örgüte bağlı olmayan kişilere psikolojik baskı uygulayarak istifaya zorlayıp iş akitlerinin feshedilmesine neden oldukları iddiasıyla gözaltına alınan; 2 hafta önce görevden ayrılan Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Üyesi ve eski Genel Müdürü Levent Benli, yardımcıları Mehmet Özoğul ve Boğazlıyan Entegre Tesisi Müdürü Bilal Karaköse tutuklandı. Akay’ı kim koruyor? Tüm bu gelişmeler yaşanırken, Kayseri Şeker’in Başkanı hakkında tanıkların ciddi iddiaları kayıtlara geçmesine rağmen ifadesi dahi alınamayan Hüseyin Akay’ın etrafında oluşan siyasi zırh Kayseri’yi karıştırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “FETÖ ile mücadele torpilsiz ve kayıtsız şartsız olacak” sözlerine rağmen binlerce emekçi ve devletin hissedar olduğu Kayseri Şeker’deki ilginç gelişmeler özellikle Kayserili siyasiler ve çiftçiler tarafından tepkiyle karşılanıyor. “Hüseyin Akay’ı kim koruyor?” sorusu Kayserililerin en önemli tartışma konusu. İŞTE YURT GAZETESİ’NİN MANŞETTEN VERMESİNE RAĞMEN SONRADAN SİLDİĞİ O LİNKİN ÖNBELLEĞİ: http://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/kayseride-neler-oluyor-h11595.html

Yorumu oyla      54      49  
Misafir 5 Nisan 2017 Çarşamba 14:08

Kayseri şeker fabrikasındaki paralel yapılanmanın perde arkası ortaya çıktı. Pancar ekicileri kooperatifi başkanı Hüseyin Akay, İdris Naim Şahinin kurucusu olduğu MİLAD partisinin eş başkanı ile Paralel yapının organize ettiği dernekte uzun bir süre görev almış. KAYNAK: https://www.kayseriyerelhaber.com/gundem/huseyin-akayin-paralel-yapi-ile-iliskisi-tescillendi-h16375.html

Yorumu oyla      53      49  
SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
 
 
  •Güncel
  •Siyaset
  •Dünya
  •Medya
  •Magazin
  •Spor
  •Kültür
  •Sağlık
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
Avrupa Ligi
Club Brugge
ygs sonuçları
konya
Ezgi Mola
ismail kartal
Kredi notu
özgecanın katilleri
Erbil