E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

Yalçın Toker

ATATÜRK’E MUHALEFET KONUSUNDA DÜN VE BUGÜN
27 Şubat 2017 Pazartesi

Ülkenin ve milletin kaderinin belirleneceği 16 Nisan referandumu yaklaşmakta.. AKP iktidarı mensuplarının Başkanlık çabaları tam hız sürüyor..

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Başbakan, Bakanlar, bütün Hükümet ve Parlamento üyelerinin tek gündemleri artık; referandum.. İç ve dış politikadaki, ekonomi, güvenlik ve eğitimdeki bütün faaliyetler, referandumda “evet” sonucu çıkmasına hizmet etme yönünde işletiliyor.

İktidar tarafından millete sunulan vaadler.. Çeşit çeşit tavizler..  Daha önce siyah dediklerine şimdi beyaz demeler.. Yeter ki, referandumda sandıktan evet çıksın..

Yıllardır Atatürk’ün adını silmek, anıtlarını indirmekle meşguldüler..

Okullardan ve eğitim programlarından Atatürk ve İsmet Paşa’nın isimleri çıkarılmak isteniyordu.. Ama o işte de şimdi bir çarkedişten söz ediliyor.. Yani referandumda evet oyu alabilme uğruna bugünlerde  Atatürkçü bile olacaklar.. Açılış isimli toplantılarında, gittikleri yerlerdeki Atatürkçülerin oylarını da alabilme umuduyla böyle tavizlere başvuruyorlar..

Neler neler.. Yıllardır hakaret cümleleriyle bahsettikleri Bozkurt işaretini, Başbakan,  geçen gün parmaklarıyla dalgalandırdı.. Devlet Bahçeli de zaten siyasi çıkarı uğruna evetçibaşı kesilmiş durumda..

Yapılacak Anayasa değişikliğinin, Tek adam düzeni getirmeyeceğini, Parlamenter sisteme zarar vermeyeceğini falan anlatmaya çalışırken binbir masallar döktürüyorlar. Başbakan Binali Yıldırım da “Zaten Parlamenter sistem 1923’ten beri sorunludur..” şeklinde nutuklar attı..

Binali Bey’in bu sözü üzerine ben Cumhuriyetimizin kuruluş günlerini hatırladım. 

Atatürk dönemindeki Parlamento çalışmalarını, o dönemdeki Atatürk Muhaliflerini, Atamızın muhaliflere karşı olan tutumunu kitaplarımdan kısaca gözden geçirdim. Atatürk’ün, muhaliflerine karşı olan hoşgörülü davranışını anımsayıp, bugünkülerin, hayırcılara karşı takındıkları tavırla karşılaştırıp bir kere daha kınadım..

Evet hep biliriz.. Milli Mücadeleden sonra, 1920 yılında TBMM’nin açılması üzerine, Meclis’te siyasal faaliyetler de başlamış, 10 Mayıs 1921’de Müdafaa-i Hukuk Grubu oluşmuştu.. İktidar grubuna karşı olanlar da 1922 Temmuzunda İkinci Grup adı altında bir araya gelmişlerdi. Bu muhalif 2. Grubun(*) önderleri Hüseyin Avni Bey (Ulaş), Ali Şükrü Bey, Mersinli Selahaddin Bey (Köseoğlu), Emin Şükrü Bey (Gevelioğlu), Süleyman Necati Bey (Güneri) v.b. idiler..

Zaman içinde sayıları 63’e ulaşan muhalif gruba mensup milletvekilleri hakkında Atatürk, Nutukta pek çok değerlendirmelerde bulunur.. Onların yaptıklarını tenkit eder, ama durumun Parlamenter sistemin doğal bir sonucu olduğunu da kabul ettiğini söyler..

Mesela Nutuk’un 530-533.  sayfalarında(**)Atatürk şunları söylemişti:

“Efendiler, yeri geldiğinde belirtmiştim ki, Mecliste kurduğumuz Müdafaa-i Hukuk Grubu, Meclis görüşmelerinin düzenli geçmesine ve Bakanlar Kurulu çalışmalarının aksamadan yapılmasına sonuna kadar yardımcı oldu. Fakat bir yandan da, muhalif duygu ve düşüncede olanlar, hergün kendilerine biraz daha yandaş buldukça, Grubun çalışmalarını güçleştirmeye başladılar. Muhalefet fikrinin ana kaynağı, Müdafaa-i Hukuk Grubu Tüzüğü’nün ilk maddesindeki ikinci nokta idi. Yâni Hükümetin, Anayasa’ya göre kurulmuş olması.. Programın ilk maddesinin son bölümü, duygu ve düşüncelerde tam bir uyum sağlanmasına sürekli bir engel olarak kaldı. Bu yüzden Grup içinde de görüş ayrılıkları ve düzensizlikler baş gösterdi. Bazı kişiler Gruptan ayrıldı. Bu ayrılanlar, dışarda kalanlarla birleşerek Grubu yıkmaya çok uğraştılarsa da, alınan önlemler bunu önledi.

Sonunda İkinci Grup adıyla bir grup kuruldu. Bu grubu kuranlar, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ne üyeliklerini koruduklarını ve Kongrelerde kararlaştırılan amaçları izlediklerini iddia ediyorlardı.

İkinci Gruba görünüşte önayak olanlar, Salahattin (Köseoğlu) ve Hüseyin Avni Beylerdi. Birinci plânda etkin ve kışkırtıcı rol oynayanların ise Rauf(Orbay) ve Kara Vasıf Beyler oldukları anlaşılıyordu.

Bu grubun, hareketli ve inatçı üyesi olan Samsun Milletvekili Emin Bey (Gevelioğlu), son zamanlarda bir vesile ile Ankara’ya gelmişti. İşin içyüzünü tümüyle anlamış, kışkırtıcı ve fesatçı olanları lânetliyordu. Emin Bey, bana şunları anlattı:

Rauf Bey, İkinci Grubu kışkırtıp aşırı hareketlere yönlendiriyormuş... Emin Bey, Rauf Bey’e demiş ki: “Sizin, bizi sürüklediğiniz bu iş sehpaya kadar gider... O zaman da bizimle birlikte olacak mısınız?”.

Rauf Bey şu cevabı vermiş: “Birlikte olmazsam alçağım..!”

Efendiler, bildiğiniz gibi, o zaman yürürlükte olan kanuna göre, Bakanlıklar için ben Meclis’e aday gösterirdim.. Milletvekilleri, gösterdiğim adaya olumlu veya olumsuz oy verirler ya da çekimser kalırlardı. İkinci Grup, benim adaylarımı dikkate almayıp, kendi Grupları adına gösterdikleri adaylara, kanuna aykırı şekilde oy vererek, Hükümet’in kurulmasına engel olmaya başladılar.

Efendiler, Mecliste ordu aleyhine de bir hareket yaratılmıştı.

Diyorlardı ki, “Sakarya Savaşı’ndan sonra aylar geçtiği halde, Ordu niçin taarruz etmiyor? Derhal taarruz etmelidir! Hiç olmazsa, sınırlı ve belli bir cephede bir taarruz yapılmalıdır ki, ordumuzun taarruz gücünün olup olmadığı anlaşılsın!”

Bu akıma karşı çıktık. Amacımız, bütün hazırlıklarımızı tamamlayarak genel ve sonuç alıcı bir taarruz yapmaktı. Onun için, sınırlı bir taarruz fikrini kabul edemezdik. Bunda bir yarar yoktu.

Muhaliflerde beliren izlenim, ordumuzun taarruz gücünü kazanamayacağı noktasında yoğunlaştı. Bunun üzerine ordunun taarruza geçirilmesi şeklindeki çıkışlarını durdurdular. Taktik değiştirerek, başka bir görüş ortaya attılar. Bu defa dediler ki, “bizim asıl düşmanımız Yunanlılar, Yunan ordusu değildir. Zaten Yunan ordusunu tamamen yensek de, bununla bizim davamız son bulmaz. İtilaf devletlerini, özellikle İngilizler’i fiilen yenmek gerekir. Bunun

için Yunan ordusuna karşı bir perde hattı bırakmak, asıl orduyu Irak’ın kuzey sınırına yayarak, İngilizler’e taarruz etmek gerekir. Eğer, davamızı savaş yoluyla çözeceksek, yapılacak iş budur.”

..Neyse Atamızın muhaliflerle ilgili o tarihteki sözlerini daha fazla uzatmağa gerek yok..

Okudunuz işte, İstiklal Harbimiz konusunda akıl vermeğe kalkışan fikirlerle bile savaşmış Ata’mız.. Milli Mücadeleyi bu şartlar içinde yapıp kazanmış ve bu Devleti kurup bizlere emanet etmiş.. Şimdi ona sahip çıkmak da bu millete, Türk gençliğine düşen bir görevdir..

Kısacası, ülkenin ve milletin kaderini referandum oylamasında hep birlikte belirleyeceğiz.. Milletimiz, Atatürkçü gençlik, Başbuğ’un gençleri olan hakiki ülkücüler, elele verip, hayır oyu ile tarihi görevlerini yapacaklar.. Başkanlık hayalleri kuranlar da şimdi, vatansever insanlara şirin gözükme adına her çareye başvurmakta devam edip dursunlar.. Millet için hayırlı sonuçlar gelecek, Başkanın maiyetinde siyasi çıkar hesabı yapan hayalperestler de avuçlarını yalayacaklar..


(*) Atatürk Muhaliflerinden Portreler/ Yalçın Toker, Toker Yayınları- 4 cilt. www.toker yayinlari.com Tel: 0535 3199349 ve  [email protected]

(**) NUTUK/Atatürk- Sadeleştiren Yalçın Toker- Toker Yayınları, 952 sa.- www.toker yayinlari.com Tel: 0535 3199349 ve  [email protected]

E-posta   Facebook   Twitter     Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Bu yazı 26943 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
SİYASETÇİLERİN, MAZİYİ KULLANMA FIRSATÇILIĞI
2/20/2017
Atatürk, Nutuk ve “Mücahide Meral”
2/13/2017
Acı Kaybımız Mehmet Türker
1/30/2017
Her Konuda Son Söz Atatürk ve Nutuk’ta
1/23/2017
Tayyip Bey’in ve Özal'ın Başkanlık Hayalleri
1/16/2017
Atatürk’ün Din ve Laiklik Anlayışı ve Bugünküler
1/8/2017
Dünya Türk birliği konusunda Atatürk ve bugünküler
1/2/2017
DEVLETİMİZİN TEMEL İLKESİ ATATÜRK VE MİLLİYETÇİLİKTİR
12/26/2016
Suriye Olayları ve Dadaloğlu
12/19/2016
YAZIK ETTİLER GÜZELİM ÜLKEYE!
12/12/2016
BEN, MERAL AKŞENER’İ KÖROĞLU’NA BENZETİRİM
12/5/2016
Son Acılar: İsmet Tongo ve Kayınvalidemi Kaybettim
11/28/2016
Yavuz Selim Köprüsü ve Şiri Pençe
11/21/2016
Adaları Kaybedişimiz ve CHP’nin Sorumluluğu
11/14/2016
Eşi “Etol” Almış, Faturayı “Otel” Diye Okumuşlar ve..
11/7/2016
Deli Dumrul’dan Bugüne Köprüler ve Geçiş Ücretleri
10/31/2016
EGE ADALARIMIZ GİBİ KIBRIS’I DA MI YUNAN’A VERECEKSİNİZ?
10/24/2016
BAŞKANLIK SİSTEMİ HİKAYELERİ
10/17/2016
Gıcık Olduğum İşler
10/10/2016
SPOR YAZARLARI... ESKİ DOSTLAR...
10/3/2016
Atatürk'ün Başına Şişe Atan Doktor
9/26/2016
Hukuksuzluktan Söz Edince, Ali Fuat Hocamı Hatırladım
9/19/2016
Hukukçunun Hukuka Saygısı...
9/2/2016
Atatürk'ün Eserleri Yok Ediliyor
8/24/2016
Atatürk Cepheye Giderken
8/15/2016
Her Gün Her Dakika Atatürk! Demeliyiz
8/8/2016
Devlet Adamlarımızla İlgili Hatırlatmalar...
8/1/2016
MHP'lilere Önerilerim
7/25/2016
İki Acı Kaybım: 1. RASİM Ağabeyim, 2. Aziz Dostum TURGAY ŞEREN..
7/11/2016
Halit Ziya Uşaklıgil'den Bugüne de Geçerli Satırlar...
6/27/2016
Kemalettin Kamu Olduk Hepimiz; ''Gurbette Değiliz, Gurbet İçimizde...''
6/20/2016
Almanlara Göre Biz En Alttakileriz
6/6/2016
Atatürk, Devrimler, Laiklik ve Bugünlükler...
5/30/2016
Din ve Hukukun, Siyasi Çıkar İçin İstismarı Devam Edecek mi?
5/23/2016
Dertlerimizi İçimize Ata Ata İleri...
5/17/2016
Laikliğe Son Verip, İslami Anayasa Getirmeye Çalışanlara Sorularım Var...
5/9/2016
Üstad Necip Fazıl Bugün Sağ Olsaydı, Mutlaka İsmail Kahraman'ı Azarlardı...
5/2/2016
Devleti Yönetenlerin Yanlışları Üzerine...
4/18/2016
Büyüklerle Anılarımda-1 Adnan Menderes
4/11/2016
Başbuğ Türkeş'i Rahmetle Anarken
4/4/2016
Bizde ve Başka Ülkelerde Devlet Adamlığı Anlayışı...
3/28/2016
İçki Konusu...Atatürk,Baburşah ve Nevai
3/14/2016
Atatürk Döneminde ve Günümüzde Türk Kadını...
3/7/2016
Atatürk Dönemi yazarları... Yahya Kemal Beyatlı ve bugünler
2/29/2016
95 Yıl Öncesi ve Bugünkü Türk Basınının Özgürlüğü
2/22/2016
Atatürk Beşiktaşlı!
2/15/2016
ORTA DOĞU GAZETESİ ile RAHMİ TURAN Arasındaki ihtilaf üzerine ilk Söyleyeceklerim..
2/5/2016
Erdoğan'ın Başkanlık Hayalleri ve Türkeş'in Gönül Seferberliği!
2/1/2016
Ruslar Bizden Özür Dilemişti!
1/26/2016
Yavru Vatan Kıbrıs ve Rauf Denktaş!
1/18/2016
Hendek Kazanlar Acaba Közüm Han Destanımızı mı Uyguluyor?
1/11/2016
Ruslar, Tarih Sahnesine, Türk Egemenliği Altında Çıkmışlardı...
1/4/2016
Devletler Arası İlişkiler ve Türkiye-Rusya Konusu...
12/28/2015
65 Yaştan Büyüklere Noter ve Doktor Eziyetleri Konusunu Noktalarken...
12/23/2015
65 Yaşından Büyüklere Çektirilen Eziyetler
12/16/2015
NECATİ BİLGİÇ’i de Kaybedince...
12/9/2015
Hayalle Hakikatin Karıştığı Bir İstanbul Hikayesi
12/2/2015
MHP'deki Hüsran ve Bekleyiş devam Ediyor!
11/25/2015
Devlet Bey Ülkücüleri ve Milliyetçileri Hala Üzüyor!
11/16/2015
Sportif Konular... Kaf Sin Kaf... Baba Oğul Demirörenler v.b
11/9/2015
Devlet Bey Daha İstifa Etmedi mi?
11/3/2015
Genel Seçimler ve Tayyip Bey'in Başkanlık Özlemi!
10/22/2015
Sabiha Gökçen ve Dersim İsyanları
10/13/2015
Üç Türk Büyüğü: Atatürk, Ziya Gökalp ve Nasrettin Hoca
10/5/2015
Atatürk'ün Adalete Saygısı ve Bugünkü Saygısızlıklar!
9/28/2015
Arşiv Belgelerinde Ermeni Vahşetleri...
9/21/2015
Ermeni tehciri Kararnamesi ve İttihatçıların Yargılanmaları
9/14/2015
Tuğrul Türkeş ve MHP'deki Yıllarımdan Anılar
9/7/2015
Osmanlı'nın 'Teba-i Sadıka'sı, Ermenilerin İsyan ve Hainlikleri!
8/31/2015
Rumların Kıbrıs Planları, İngiliz’in Kalleşlikleri ve Türk-İslam Dünyasının Umursamazlığı..
8/24/2015
Yunanlıların Pontus Hayalleri...
8/17/2015
Çinlilerin Acımasızlıklarına Tarihten Bazı Örnekler...
8/10/2015
İki Ahmet Davutoğlu!
8/3/2015
IŞİD ve PKK Terör Örgütleri Türkiyemizi Kana Buladılar
7/27/2015
Irak ve Suriye'deki Türkmen Kardeşlerimizin Dramı
7/20/2015
Bu Çinliler Ne Yapmak İstiyor?
7/13/2015
Milliyetçi Harekete Yakışmayan Gelişmeler!
7/6/2015
Ellerinde Kuran'la Kürsüye Çıkanlar!
6/29/2015
Fikret Orman'ın İbrahim'e Sözlerini Beşiktaş Başkanına Yakıştıramadım!
6/26/2015
Merhaba Turktimeseverler
6/22/2015
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

İmlası çok bozuk,
Büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.

Bu haber henüz yorumlanmamış...

SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
 
 
  •Güncel
  •Siyaset
  •Dünya
  •Medya
  •Magazin
  •Spor
  •Kültür
  •Sağlık
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
ÖSYM
İsrail
Beyaz Saray
Ukrayna
1. Lig
DEAŞ
Çankaya Köşkü
Beycan ÜÇKARDEŞ
Vedat İnceefe