E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

Yalçın Toker

Hukuksuzluktan Söz Edince, Ali Fuat Hocamı Hatırladım
19 Eylül 2016 Pazartesi 
Bundan önceki yazımda, FETÖ ihtilal teşebbüsünü maşa olarak kullanan iktidarın, çıkardığı Kanun Hükmünde Kararnamelerle, birçok hukuksuz icraatta bulunduğundan söz etmiştim. Sorgusuz sualsiz yapılan onbinlerce tutuklamalar, suçlu suçsuz araştırması yapılmadan uygulanan göz altılar, meslekten atmalar, göreve son vermeler, İmam Hatipler dışındaki bir çok eğitim kurumunu, askeri okulları,  milli kurumları kapatmalar..

Olağanüstü halden yararlanıp medyayı susturmak, sadece yandaş medyanın sesini duymak istiyorlar. Bir çok gazeteci arkadaş da bu arada tutuklanıp göz altına alınmış, sonra “hata edildi” denilerek serbest bırakılmıştı.

Demokrasiye, çağdaşlığa, laikliğe, Atatürk ilke ve inkılaplarına  zarar veren bu uygulamalar, vatandaşı üzüyor.. Özellikle de hukuk eğitimi almış olanları..
Muhakkak ki, iktidarın kendi siyasi amaçlarında maşa olarak kullandığı Kanun Hükmünde Kararname metinlerini kaleme alanlar arasında da Hukuk diploması taşıyan görevliler vardır. Acaba bunlar okudukları Hukuk Fakültelerinde nasıl bir hukuk eğimi almışlardır? O sıradan görevlilere yönelttiğim bu sorum, aslında bügün yasama, yürütme ve yargı organında görevli olan, hukuksuzluklara ses çıkarmayan, boyun eğen, alet olan herkes için geçerlidir.

Ben, geçen haftaki yazımda 1955-59 yılları arasında okuduğum Hukuk Fakültesindeki hocalarımdan(*)Kubalılar, Hıfzı Veldetler, Recai Galipler, Sıddık Samiler, Sulhi Dönmezerler’den söz etmiştim. O zamanki sınıf arkadaşlarımdan pek çoğu sonraki yıllarda asistan, doçent, profesör olarak Fakültede kalmışlardı. Şimdi aklımda kalanlardan Erdoğan Teziç, Ersin Çamoğlu, Erdoğan Moroğlu, Kevork Acemoğlu, Alev Coşkun, Engin Ünsal gibi bir çok arkadaşım meslekte çok ilerlediler.. Bilirsiniz Erdoğan Teziç yıllarca YÖK Başkanıolarak hukuka hizmetlerini sürdürdü.. Bazıları Kara Ticaret, Medeni Hukuk kürsülerinde profesör oldu.

Dönem arkadaşlarımdan biri geçen gün beni aradı.. “Yalçın, yazında hocalarımızdan Ali Fuat Başgil’i unutmuşsun!” dedi.

Gerçekten de Başgil Hocamı saydığım hukuk üstadlarımız arasında anmayı unutmuşum.. Ama aslına bakarsanız eski hocalarımın hepsini anmaya kalksaydım; Recai Galip Okandan, Tarık Zafer Tunaya, İsmet Giritli, Naci Şensoy diye diye sütunda yer kalmazdı..

Arkadaşıma; “iyi ki hatırlattın” dedim ve Ali Fuat Hocayı yazacağıma söz verdim.. İşte bu yüzden bugünkü yazımda Ord. Prof. Ali Fuat Başgil’den söz edeceğim.. Zaten daha önce de pek çok defa, Başgil Hoca’yı yanlış tanıtmaya çalışan, onun fikirlerini kendi siyasi çıkarına alet etmek isteyen siyasiler yüzünden yazı yazmam gerekmişti..
Ali Fuat Hocam gerçek bir hukuk alimi idi. Tam bir Türktü.. Vatansever, milletseverdi. Fransada okumaktayken I. Dünya Savaşı çıkınca, tahsilini yarıda bırakıp gelmiş, Şark cephesinde savaşmıştı. Atatürk döneminde mebus olup Meclis’te milleti temsil etmiş, Anayasanın hazırlanmasında çalışmıştı. Asker olarak, siyasetçi olarak, hukuk eğitmeni olarak, mesleğine saygılı olduğu kadar, dinine de saygılı bir Müslümandı. Ama asla dini, eğitime, siyasete alet etmezdi, edenleri de kınardı. “Din başka, hukuk başka, siyaset başka, hepsinin yeri ayrı” derdi. Zaten bunlar en olağan ve tabii kurallar olduğu için, o zamanlar tekrarına da gerek görülmezdi.

Fakat şimdilerde devran değişmiş, her şeyimiz altüst edilmiş olduğu için, bu gerçeği vurgulama gereği duyuyoruz. Öyle değil mi? Hala yasama organımızın başında, “Anayasadan laikliği çıkaracağız, din ağırlıklı bir Devletten yanayız” demiş olan bir kişi bulunmuyor mu?

O zaman ne olacak? Milletvekilleri yasama görevine, “namusum ve şerefim üzerine yemin ediyorum!”diyerek değil, eskiden olduğu gibi “Vallahi!” diye yemin ederek başlayacaklar.       

AKP’yi kuran, yıllarca Başbakanlık yapan Tayyip Erdoğan, 2014 yılında Cumhurbaşkanlığına adaylığını koyduğu zaman, seçim mitinglerinin birini Samsun’da yapmıştı. Çarşamba ilçesinde yaptığı konuşmada, 1889 Çarşamba doğumlu olan Ali Fuat Başgil’den uzun uzun söz etmişti.. 27 Mayıs 1960 ihtilali sonrasında, dönemin ihtilalci idaresinin Ali Fuat Başgil’e yaptıklarını anlatmış, 147’ler listesine alınıp Üniversiteden atılmasını, Balmumcu’daki hapishane günlerini hikaye etmiş, 1961 seçimlerinde Cemal Gürsel’e karşı Cumhurbaşkanlığına aday olması üzerine kendisi ile görüşen Generallerin tabancalarını masaya koyup, “Aday olursan mezarın hazır..” diye tehdit ettiklerini hikaye etmiş.. Ve sözlerini, siyasi çıkar amaçlı şu cümlesi ile tamamlamıştı: “Samsun halkı, Başgil’e yapılanların hesabını soracaktır.” Yani, halk seçimde oyunu Tayyip Bey’e verecek..

Siyasiler zaten her zaman böyle konuşurlar.. Siyasi çıkar için vaadler sıralarlar.. Elli yıl öncesinin hukuksuzluğunu falan kurcalarlar.. Dinine bağlı bir profesörün bu özelliğinden istifade etmeye çalışırlar..

Şimdi onlara bir soru.. “Siz şimdilerde, KHK’lerle bir çok hukuksuz işlemler yapmaktasınız. Sorulunca da“haklısınız, hata etmişiz” deyip işi geçiştiriyorsunuz.
Peki ya o zaman da, Ali Fuat Hocayı silahla tehdit eden iki ihtilalci general “hata etmişiz” demişlerse, ne olacak.. Sizin mantığınıza göre iş bitecek, öyle mi?
Ord. Prof. Ali Fuat Başgil, Fransa Grenoble Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Paris Hukuk Fakültesinde doktorasını yaptı. Pariste, Edebiyat Fakültesi ve Felsefe Bölümü ile, Siyasi İlimleri bitirdi.

Hocamız, Din ve Laiklik(**) kitabında, dini ve laikliği uzun uzun anlatır..
Sa.143: “İbadet fertler arasında değil, fert ile Allah arasında bir münasebettir. Bu durum Kanun mevzuu olmaz. Laik Devlet, bir dinin ibadet ve dualarına, bunların icrasına, diline karışmaz. Hükümet adamları bunlara el süremez..” demişti ve bize de böyle öğretmiş, sık sık “Laiklik dini inkar etmek değildir” demişti.
1961 yılında Paris’te, (Ligue Française de l’Enseignement) isimli laikliğe hizmet yolunda faaliyet gösteren bir cemiyet vardı. Bu dernek, o sırada İhtilalcilerle tutuklanmış ve Balcumcu Ceza evine konulmuş olan Ali Fuat Başgil’e bir mektup göndererek şu mealde bir soru sormuştu: “Le Monde gazetesinin Türkiye muhabirinin bildirdiğine göre, son aylarda Türkiye’de ortaya çıkan antilaik hareketlerin başında siz bulunuyormuşsunuz. Biz buna ihtimal veremedik. Fakat hakikati de öğrenemedik. Bizi bu konuda aydınlatmanızı rica ediyoruz” deniliyordu.
Prof. Başgil bu mektuba şu cevabı vermişti:
“Laiklik aleyhtarı olduğum, benim eserlerimi ve yazılarımı okumayan muarızlarımın, bana isnat ve iftirasıdır. Ben laiklik aleyhtarı değil, Allahsızlık aleyhtarıyım. Bu iki tabirin manaları arasındaki farkı siz Fransız dostlarım çok iyi bilirsiniz. Çünkü Fransa, tarihte ve şimdi her ikisini de yaşamıştır ve yaşamaktadır. Ben medeni bir memleket için laiklik ne kadar lazımsa, Allahsızlığın da o kadar zararlı ve tehlikeli olduğuna inanmaktayım. Ben tahsilimi Fransada yaptım..”
Son zamanlardaki bazı laiklik karşıtları da, Le Monde’daki bu yazıyı okumuş olacaklar ki, Ali Fuat Hocayı,antilaik hareketlerin başı olarak takdim edip bundan yararlanmaya çalışmaktalar.. Demek bu kişiler, Le Monde’u okumuşlar ama Başgil’in verdiği cevabı okumamışlar veya işlerine gelmediği için onu esgeçmekteler.
Keza; Ali Fuat Hoca’nın şu sözlerinden de bihaberler demek ki:
Sa-20: “Dindarım, fakat amel bakımından çok günahkarım. Vecibeleri yerine getiremediğime üzülürüm. Fakat bu dini sevmeğe mani midir?”
Ali Fuat Başgil, 17 Nisan 1967 tarihinde İstanbul Feneryolu Eflatun sokaktaki evinde vefat etti. Bu sokağın adı bugün; Ali Fuat Başgil sokağıdır. Doğduğu Çarşamba’daki ve yurdumuzun pek çok yerindeki Okul ve Fakültelere de onun adı verildi.
Bıraktığı vasiyeti de, üstadın din anlayışını, alçak gönüllüğünü, vatan ve millet sevgisini ortaya koyan bir belge niteliğindedir.
Hocamız, vasiyetnamesinde mealen şöyle demişti:
“Tabutuma hakir bir bez parçası yeter. Tabutum için top arabası gelirse geri gönderiniz. Cenazemde, namazımda durmayanlar bulunmasın. Ben yalnız fatihaya muhtacım. Müslümanlar haklarını helal etsinler yeter.”

Bugün tantanalı cenaze törenleri yapanlar, dini siyasete alet edenler, lütfen Ali Fuat Hoca’mızı istismarlarınızda kullanmayın. 


(*) İhtilaller ve Darbeler Arasında Gazetecilik Anılarım /Yalçın Toker- Toker Yayınları www.toker yayinları.com- Tel: 0535 3199349 ve  [email protected]
(**) Din ve Laiklik/Ord. Prof. Ali Fuat Başgil/Yağmur Yayınevi-İst.

E-posta   Facebook   Twitter     Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Bu yazı 23202 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hukukçunun Hukuka Saygısı...
9/2/2016
Atatürk'ün Eserleri Yok Ediliyor
8/24/2016
Atatürk Cepheye Giderken
8/15/2016
Her Gün Her Dakika Atatürk! Demeliyiz
8/8/2016
Devlet Adamlarımızla İlgili Hatırlatmalar...
8/1/2016
MHP'lilere Önerilerim
7/25/2016
İki Acı Kaybım: 1. RASİM Ağabeyim, 2. Aziz Dostum TURGAY ŞEREN..
7/11/2016
Halit Ziya Uşaklıgil'den Bugüne de Geçerli Satırlar...
6/27/2016
Kemalettin Kamu Olduk Hepimiz; ''Gurbette Değiliz, Gurbet İçimizde...''
6/20/2016
Almanlara Göre Biz En Alttakileriz
6/6/2016
Atatürk, Devrimler, Laiklik ve Bugünlükler...
5/30/2016
Din ve Hukukun, Siyasi Çıkar İçin İstismarı Devam Edecek mi?
5/23/2016
Dertlerimizi İçimize Ata Ata İleri...
5/17/2016
Laikliğe Son Verip, İslami Anayasa Getirmeye Çalışanlara Sorularım Var...
5/9/2016
Üstad Necip Fazıl Bugün Sağ Olsaydı, Mutlaka İsmail Kahraman'ı Azarlardı...
5/2/2016
Devleti Yönetenlerin Yanlışları Üzerine...
4/18/2016
Büyüklerle Anılarımda-1 Adnan Menderes
4/11/2016
Başbuğ Türkeş'i Rahmetle Anarken
4/4/2016
Bizde ve Başka Ülkelerde Devlet Adamlığı Anlayışı...
3/28/2016
İçki Konusu...Atatürk,Baburşah ve Nevai
3/14/2016
Atatürk Döneminde ve Günümüzde Türk Kadını...
3/7/2016
Atatürk Dönemi yazarları... Yahya Kemal Beyatlı ve bugünler
2/29/2016
95 Yıl Öncesi ve Bugünkü Türk Basınının Özgürlüğü
2/22/2016
Atatürk Beşiktaşlı!
2/15/2016
ORTA DOĞU GAZETESİ ile RAHMİ TURAN Arasındaki ihtilaf üzerine ilk Söyleyeceklerim..
2/5/2016
Erdoğan'ın Başkanlık Hayalleri ve Türkeş'in Gönül Seferberliği!
2/1/2016
Ruslar Bizden Özür Dilemişti!
1/26/2016
Yavru Vatan Kıbrıs ve Rauf Denktaş!
1/18/2016
Hendek Kazanlar Acaba Közüm Han Destanımızı mı Uyguluyor?
1/11/2016
Ruslar, Tarih Sahnesine, Türk Egemenliği Altında Çıkmışlardı...
1/4/2016
Devletler Arası İlişkiler ve Türkiye-Rusya Konusu...
12/28/2015
65 Yaştan Büyüklere Noter ve Doktor Eziyetleri Konusunu Noktalarken...
12/23/2015
65 Yaşından Büyüklere Çektirilen Eziyetler
12/16/2015
NECATİ BİLGİÇ’i de Kaybedince...
12/9/2015
Hayalle Hakikatin Karıştığı Bir İstanbul Hikayesi
12/2/2015
MHP'deki Hüsran ve Bekleyiş devam Ediyor!
11/25/2015
Devlet Bey Ülkücüleri ve Milliyetçileri Hala Üzüyor!
11/16/2015
Sportif Konular... Kaf Sin Kaf... Baba Oğul Demirörenler v.b
11/9/2015
Devlet Bey Daha İstifa Etmedi mi?
11/3/2015
Genel Seçimler ve Tayyip Bey'in Başkanlık Özlemi!
10/22/2015
Sabiha Gökçen ve Dersim İsyanları
10/13/2015
Üç Türk Büyüğü: Atatürk, Ziya Gökalp ve Nasrettin Hoca
10/5/2015
Atatürk'ün Adalete Saygısı ve Bugünkü Saygısızlıklar!
9/28/2015
Arşiv Belgelerinde Ermeni Vahşetleri...
9/21/2015
Ermeni tehciri Kararnamesi ve İttihatçıların Yargılanmaları
9/14/2015
Tuğrul Türkeş ve MHP'deki Yıllarımdan Anılar
9/7/2015
Osmanlı'nın 'Teba-i Sadıka'sı, Ermenilerin İsyan ve Hainlikleri!
8/31/2015
Rumların Kıbrıs Planları, İngiliz’in Kalleşlikleri ve Türk-İslam Dünyasının Umursamazlığı..
8/24/2015
Yunanlıların Pontus Hayalleri...
8/17/2015
Çinlilerin Acımasızlıklarına Tarihten Bazı Örnekler...
8/10/2015
İki Ahmet Davutoğlu!
8/3/2015
IŞİD ve PKK Terör Örgütleri Türkiyemizi Kana Buladılar
7/27/2015
Irak ve Suriye'deki Türkmen Kardeşlerimizin Dramı
7/20/2015
Bu Çinliler Ne Yapmak İstiyor?
7/13/2015
Milliyetçi Harekete Yakışmayan Gelişmeler!
7/6/2015
Ellerinde Kuran'la Kürsüye Çıkanlar!
6/29/2015
Fikret Orman'ın İbrahim'e Sözlerini Beşiktaş Başkanına Yakıştıramadım!
6/26/2015
Merhaba Turktimeseverler
6/22/2015
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

İmlası çok bozuk,
Büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.

Bu haber henüz yorumlanmamış...

SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
 
 
  •Güncel
  •Siyaset
  •Dünya
  •Medya
  •Magazin
  •Spor
  •Kültür
  •Sağlık
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
Cüneyt Çakır
Yeni Zelanda
kardeş
madenci
hdp
ismail kartal
karadeniz
Anayasa
Bayer Leverkusen