E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

Yalçın Toker

Ruslar, Tarih Sahnesine, Türk Egemenliği Altında Çıkmışlardı...
4 Ocak 2016 Pazartesi

Geçen haftaki yazımda, düşürdüğümüz uçak yüzünden kopan Türk-Rus ilişkilerini ele almış ve konuyu Osmanlı döneminden başlatmıştım..
Ancak Türk-Rus ilişkileri Osmanlı ile başlamaz.. Çok uzun asırlar öncesine dayanır.. Onun için bugün, biraz eskilere uzanarak o ilk dönemlerden söz edeceğim. Böylelikle hem, belleklerimizi de biraz tazelemiş oluruz..
Efsanelere göre bizim tarihimiz, Milattan önce iki binli yıllara kadar uzanır. M.Ö. 2200 de Hiya hanedanının, M.Ö. 6. Asırdaki Sakaların ilk atalarımız oldukları ileri sürülürse de tarihçiler genellikle bu savlara tam katılmazlar. Bu yüzden genellikle Türk tarihi M.Ö.200 de Hunlar’la başlatılır. İlk vatanımız ise Orta Asya’dır.
Tarihimizi ana başlıklar içinde özetleyecek olursak; kopmayan bir zincir halinde uzanan Büyük Türk Hakanlığı(*) tahtında şu Hanedanların oturduklarını ve nihayet 1922 yılında Türkiye Cumhuriyetine ulaştığını görürüz: Hunlar (M.Ö. 220-M.S. 216), Siyenpi-Tabgaçlar (216-394), Avarlar (394-552), Göktürkler (552-745), Uygurlar (745-845), Karahanlılar (845-1040), Selçuklular (1040-1308), İlhanlılar (1308-1335), Çağataylar (1335-1370), Timurlular (1370-1447), Osmanlılar (1447-1922) ve Türkiye Cumhuriyeti (1922-sonsuz..)
Gelelim Ruslar’a.. Ruslar, Slav ırkına mensupturlar. Yani Arî (Hint – Avrupa) kökenlidirler.. 
Doğu Slavlarından olan Ruslarla ilk Türk ilişkileri, Avar Türk’leri döneminde başlamıştı.
394’te Avar Türkleri, Siyenpi’leri Büyük Türk Hakanlığı tahtından indirerek onların yerine kendileri geçmişler ve 552’ye kadar da kalmışlardı.
552 yılında Göktürk Kağanlığı kurulunca, Avar Türklerinin bir bölümü Orta Asya’dan batıya doğru göç ettiler. Bunlar, İdil Irmağını aşarak, 568’de Avrupa topraklarına geldiler.  Bu topraklarda Slavlar yaşıyorlardı. Ancak Slavların henüz güçlü bir Devleri yoktu.. Avarlar, oradaki Slavlara egemenliklerini kabul ettirdiler ve böylelikle burayı da Türk toprağı yaptılar.. Slavlar, o topraklarda Avar Türklerine tabi olarak yaşamaya devam ettiler.
Arkeoloji ve dil bilginlerince yapılan araştırmalara göre “Slav” kelimesi  “slave” (köle)‘den türemiştir ve kelimenin anlamı da köle gibi çalışmaktır. Büyük ihtimalle Slavlara, uzun yıllar Avar Türk’lerine bağımlı olarak yaşadıkları için kendilerine bu isim verilmiştir. 
Slavların bir millet olmaları ve kendi egemenliklerine kavuşmaları ise, zamanla Avarların zayıflayarak Slav topraklarından çekilmeleri üzerine başlamıştır. Ancak o zaman da, Doğu Slavları, diğer bir Türk kavmi olan Hazarlar’ın hakimiyeti altına girmiş, onlara vergi ödeyerek yaşamlarını sürdürebilmişlerdir. O tarihlerde Doğu Slavları, Dinyeper Irmağına, yani bugünkü Rus ovasına kadar yayılmışlardı. Buralardaki nehirlerde gemicilik ve balıkçılıkla uğraşırlar, ormanlarda av hayvancılığı ve arıcılık yaparlardı. Kısacası tarihlerde önemli yeri olmayan silik bir yaşamları vardı.
Slavlar’ın Rus adı ile kurdukları ilk örgütlü Devlet, Kiev Knezliği’dir. Bu Knezlik de 13. Yüzyılda Moğol istilası sonucunda yıkıldı. 14. Yüzyılda Moskova Knezliği kuruldu. İşte tarihteki ilk önemli Rus Devleti budur ve 16. Yüzyılda Rus Çarlığı oluşmuş, ona da 1917’deki Ekim Devrimi dedikleri Bolşevik İhtilali ile son vermiştir.
Rus Çarlığı’nın, Osmanlı Devleti ile ilişkilerinin genel olarak savaşlar içinde geçtiğini geçen hafta özetlemiştim. Bolşeviklik döneminde Rusya ile ilişkilerimiz, genellikle onların takındıkları dostluk maskeleri şeklinde geçti. Milli Mücadelede bize silah, mühimmat ve para yardımları yaptılar. Hatta yıllar içinde bizi de komünist yapabilmek için çok uğraştılar. Ben bunları Yeşil Ordu(**) isimli kitabımda ayrıntılı anlatırım.
Türkiye Türklerini komünistleştirip kucaklarına alamadılar ama kurdukları Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) içine bütün Asya Türklerini soktular. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan bu birliğin içinde yer aldı.. Tatar, Altay, Yakut, Çuvaş Türkü kardeşlerimizi de kendilerine bağımlı devletçikler yaptılar..
SSCB 1991’e kadar yaşadı. O tarihte bu birlikteliğin adı Bağımsız Devletler Topluluğuna dönüştürüldü. Şimdi hala o devam ediyor ve bu ekonomik beraberlik göstergesi ile Asya Türk Devletleri Rusya tarafından sömürülüyor..
Bu durumda biz, oralardaki Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek, Azeri bütün kardeşlerimize mi kırılmalı? Yoksa bir türlü onlarla tam birliktelik kuramayışımızın sorumlusu olarak, gelmiş geçmiş iktidarları ve son olarak da başımızdaki AKP iktidarını mı suçlamalıyız?..
Özallı, Demirelli yıllarda bizleri, “21. Asrı Türk asrı yapacağız!” söylemleri ile umutlandırmışlar, Asya Türkü kardeşlerimizle el ele vererek Adriyatikten Büyük Okyanusa! kadar Türk hakimiyeti oluşturacağımız hayalleri içinde yaşatmışlardı.. Ne oldu, hatalı vr yanlış politikalar birbirini izledi ve oralardaki kardeşlerimizi iyice kendimizden uzaklaştırdık..
 AKP acaba Asya’da ve Sibirya’daki Türk kardeşlerimizin kimisi Müslüman ama alevi, kimisi Hristiyan, kimisi Musevi, kimisi Şaman diye düşünerek mi, yani din ayrımcılığı yüzünden mi onlara uzak duruyor?
Eğer asıl sebep bu ise.. Rus uçağını düşürmemiz konusunda Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atabayev’in, aşağıdaki sözlerini nasıl yorumlayacağız?..
Rus haber ajansı Ria Novosti’de yer alan haberde, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atabayev şöyle demişti: ”Rus uçağının vurulması hatadır. Ankara’nın özür dilemesi gerekir. Bu konuda Putin ve Erdoğan’la görüştüm. Kendilerine de bu fikrimi söyledim.. Bizim ülkemizin sınırlarına  da komşu ülkelerin uçakları girdi. Hem öyle on saniye değil, saatlerce.. Ama biz onları vurmadık. Çünkü bizim için barış daha önemli.. Onun içindir ki, Türkiye’nin özür dilemesi gerektiğini düşünüyorum..”
Ben bu sözlere katılmıyorum.. Bir yandan da acaba bu Türk kardeşimiz, Rus korkusu altında olduğu için mi böyle konuştu diye de düşünmüyor değilim.. Ona kendi anlayacağı lehçe ile, “Men keçirip koyunuz” ( Ben üzgünüm) diyerek bizi üzdüğünü hatırlatıyorum. Ayrıca şunu da unutmamalıyız: “Asyadaki bütün Türk kardeşlerimiz, Pan-Türkizm idealini biz Türkiye Türklerinden önce hayata geçirmiş, canlandırmaya çalışmışlardı..”
Bu arada, Rus uçağını düşürmemiz sonucunda, bizim tarımımız öldü, tarımcımız kan ağlıyor.. “Ruslar da bir tek domatesi 6 liraya yiyorlarmış, oh olsun onlara” diyerek kendimizi teselli edip oturalım mı?.. 2016’nın Türkiye’ye gelen ilk turisti Rus’tu diyerek yeni umutlar mı oluşturmaya kalkışalım?  
(*) Milliyetçiliğin Yasal Kaynakları/Yalçın Toker, Toker Yayınları.
(**) Yeşil Ordu/Yalçın Toker, Toker Yayınları. Kitap: Tel: 0535 3199349  e-KİTAP: [email protected]

E-posta   Facebook   Twitter     Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Bu yazı 15273 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Devletler Arası İlişkiler ve Türkiye-Rusya Konusu...
12/28/2015
65 Yaştan Büyüklere Noter ve Doktor Eziyetleri Konusunu Noktalarken...
12/23/2015
65 Yaşından Büyüklere Çektirilen Eziyetler
12/16/2015
NECATİ BİLGİÇ’i de Kaybedince...
12/9/2015
Hayalle Hakikatin Karıştığı Bir İstanbul Hikayesi
12/2/2015
MHP'deki Hüsran ve Bekleyiş devam Ediyor!
11/25/2015
Devlet Bey Ülkücüleri ve Milliyetçileri Hala Üzüyor!
11/16/2015
Sportif Konular... Kaf Sin Kaf... Baba Oğul Demirörenler v.b
11/9/2015
Devlet Bey Daha İstifa Etmedi mi?
11/3/2015
Genel Seçimler ve Tayyip Bey'in Başkanlık Özlemi!
10/22/2015
Sabiha Gökçen ve Dersim İsyanları
10/13/2015
Üç Türk Büyüğü: Atatürk, Ziya Gökalp ve Nasrettin Hoca
10/5/2015
Atatürk'ün Adalete Saygısı ve Bugünkü Saygısızlıklar!
9/28/2015
Arşiv Belgelerinde Ermeni Vahşetleri...
9/21/2015
Ermeni tehciri Kararnamesi ve İttihatçıların Yargılanmaları
9/14/2015
Tuğrul Türkeş ve MHP'deki Yıllarımdan Anılar
9/7/2015
Osmanlı'nın 'Teba-i Sadıka'sı, Ermenilerin İsyan ve Hainlikleri!
8/31/2015
Rumların Kıbrıs Planları, İngiliz’in Kalleşlikleri ve Türk-İslam Dünyasının Umursamazlığı..
8/24/2015
Yunanlıların Pontus Hayalleri...
8/17/2015
Çinlilerin Acımasızlıklarına Tarihten Bazı Örnekler...
8/10/2015
İki Ahmet Davutoğlu!
8/3/2015
IŞİD ve PKK Terör Örgütleri Türkiyemizi Kana Buladılar
7/27/2015
Irak ve Suriye'deki Türkmen Kardeşlerimizin Dramı
7/20/2015
Bu Çinliler Ne Yapmak İstiyor?
7/13/2015
Milliyetçi Harekete Yakışmayan Gelişmeler!
7/6/2015
Ellerinde Kuran'la Kürsüye Çıkanlar!
6/29/2015
Fikret Orman'ın İbrahim'e Sözlerini Beşiktaş Başkanına Yakıştıramadım!
6/26/2015
Merhaba Turktimeseverler
6/22/2015
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

İmlası çok bozuk,
Büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.

Bu haber henüz yorumlanmamış...

SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
 
 
  •Güncel
  •Siyaset
  •Dünya
  •Medya
  •Magazin
  •Spor
  •Kültür
  •Sağlık
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
şampiyonlar Ligi
Ahmet Kural
Cüneyt Çakır
ygs puan hesaplama
Emre Belözoğlu
istanbul 10
güneş tutulması
Joe Hart
siber