E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

İBB Meclisi'nde gerginlik 

İBB Meclisi’nin kasım ayı oturumu gergin başladı. İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan’ın Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan “damat” diye bahsetmesi tartışma yarattı.

11.11.2019 - 21:27
İBB Meclisi nde gerginlik

 

İBB Meclisi kasım ayı oturumlarının ilk bileşimi İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu başkanlığında toplandı. Oturumda partilerin grup başkanvekillerinin gündeme ilişkin konuşmaları sırasında zaman zaman gerginlik yaşandı. İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan konuşmasında Haydarpaşa ve Sirkeci garı ihalesinin Hezarfen Danışmanlık Şirketi'ne adeta “altın tepside sunulduğunu” belirterek “Bu eğreti ihalenin iptal edilmesini talep ediyoruz” dedi. Boğaziçi'ndeki imar yetkisinin İBB'den alınıp Cumhurbaşkanlığına bağlanmasına da tepki gösteren Özkan, “İstanbul halkı kendi deyimleriyle ‘İstanbul'a ihanet eden' zihniyete dur deyip şehri yeni bir anlayışa emanet etmişken, milli iradeye yapılan bu saygısızlığı hak etmiyor” diye konuştu. 

 

“HADDİNİ BİL, SAKİN OL”

Özkan'ın konuşmasında Türkiye'deki ekonomik durumu eleştirirken Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan “damat” şeklinde bahsetmesi üzerine gerginlik yaşandı. AKP'li meclis üyelerinin “damat” ifadesine tepki göstermesi üzerine İmamoğlu meclis üyelerini uyardı. Meclis üyelerine yerlerine oturmalarını söyleyen İmamoğlu üyelerin bağırarak tepki göstermeye devam etmesi üzerine “Biraz daha bağırın” dedi. İmamoğlu “İçeride grup başkanvekillerinin toplantısında saat sınırlaması ile ilgili -müsaade edin ama- saat sınırlaması konusunda sınırlamaya gerek yoktur kararı verilmiştir. Bir müsaade edin. Niye bağırıyorsunuz bir sakin olun…. Kim dedi onu ‘sen de bağırıyorsun' anlamadım. Ben bağırmıyorum ben meclis başkanıyım. Haddini bil sakin ol, elini de indir sakin ol. (AKP Grup başkanvekili Tevfik Göksu'ya) Sayın grup başkanvekili terbiye sınırlarını aşan üyeni uyar, ben uyarmayı bilirim. Lütfen. Grup başkanvekili arkadaşlar konu sınırlamasını da kabul etmedi. Saat sınırlamasını da kabul etmedi. Ben de buna uyum sağlıyorum. Eleştiriniz var ise grubunuzda konuşursunuz, grup başkanvekilleriniz getirir ona göre düzeltiriz. Arkadaşımızın size göre hakaret ettiği konu var ise birazdan grup başkanvekili zaten konuşacak. Hakaret ettiği bir husus varsa cevap verir sakin olun. Bağırarak cevap verme hususunda hiçbir yetkiniz yok, anlamlı da değil. Kimse sizi duymuyor” dedi. Özkan konuşmasına devam etti ve “damadın dediği gibi” ifadesini yeniden kullandı. AKP'li üyeler “Damat diyemezsin” diye tepki göstermeye devam ettiler. Özkan “Çocuğunu kışın ısıtamamış bir babanın onuru gevrek gevrek gülerek yapılmış yumurta hesabından daha evladır. İtibarlı devlet nasıl olur bilir misiniz? İtibarlı devlet şatafatlı sofralarda ejder meyvesi içenlerin değil çocuklarına süt alamadı diye intihar eden babaların olmadığı devlettir” diyerek konuşmasını bitirdi. 

 

 

İmamoğlu, AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu'yu konuşmasını yapmak üzere kürsüye çağırdı. Ancak meclis üyelerinin Özkan'a tepkileri devam edince İmamoğlu “Arkadaşım çok ayıp sözler kullanıyorsunuz. ‘CHP'nin tetikçisi' bilmem ne… Hiç yakışmıyor. Grup başkanvekilinize saygısızlık yapıyorsunuz. Başkanvekiliniz orada söz alıyor ve siz ona saygısızlık ediyorsunuz. Sanki sizi temsil edecek cümle kuramayacakmış gibi davranıyorsunuz. Grup başkanvekili tecrübesi ile gereken cümleleri kuracaktır” diyerek Göksu'ya söz verdi. 

 

“KENT ORMANINI BİZ YAPTIK”

Göksu da konuşmasında Kemerburgaz Kent Ormanı açılışı ve iptal edilen Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi projesini eleştirdi. Kemerburgaz Kent Ormanı'nın açılışı için hazırlanan ilanlarda kullanılan “imara değil halka açıyoruz” ibaresine tepki gösteren Göksu “Siz kent ormanı ile ilgili biten bu çalışmayı elbette açma hakkına sahipsiniz bundan biz onur duyarız çünkü biz yaptık. Fakat her şey alenen ortadayken ‘imara değil halka açıyoruz' derseniz bir yalan ve iftira ile kampanyaya başlarsanız başka yaptığınız bütün açılışların da ruhunu yok edersiniz. Soruyorum ‘bu kent ormanını kim imara açmak istiyor da siz durdurdunuz?' Kent ormanı AKP tarafından yapıldı, bitirildi, İmamoğlu tarafından açıldı” dedi. 

 

“PR YAPIYORSUNUZ” 

 

Göksu, iptal edilerek “temel atmama töreni” düzenlenen Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi projesi ile ilgili de “Temel atmama töreni şunu gösteriyor: Biz 6 aydır İBB yönetimindeyiz, bugüne kadar atacak herhangi bir temelimiz olmadığı için bari temel atmamayı icraat haline getirelim. Bunu da PR'a dönüştürelim. Temel atmama törenini önce şaka zannettim, şaka olmadığını görünce CHP adına üzüldüm. Halkı çağırdınız kimse gelmediği için ‘yapraklar sizi alkışladı” dedi. “Neresinden düzelteyim bilmiyorum” diyen Göksu, projenin maliyetinin 1.5 milyar TL değil 632 milyon lira olduğunu, ağaçların kesilmeyeceğini, tesisin yer altına yapılacağını ve üst kısmın halka açık yeşil alan olacağını söyledi. Göksu, ileri biyolojik arıtma tesisinin İmamoğlu'nun seçim vaatleri arasında da bulunduğunu belirterek “Eğer bu ileri biyolojik arıtma tesisi fazlaysa ve iptal edecekseniz sayın başkan neden taahhüt ettiğiniz” diye sordu. 

 

“İBB İHALEYE GİRMEYİ BECEREMEDİ”

Göksu, Haydarpaşa ve Sirkeci Garı ihalesi ilgili Özkan'ın eleştirilerini de “İBB bir ihaleye bile girmeyi beceremedi. İBB 100 lira, diğer adam 300 lira veriyor. Bakanlık doğru olanı yapmış, en yüksek teklifi verene vermiştir” dedi. Özkan'ın Boğaziçi'nin yönetimimin Cumhurbaşkanlığına devredilmesine ilişkin eleştirilerine de Göksu “Bugünün meselesi değil. Cumhurbaşkanımızın 2017'de konuya ilişkin açıklamaları var. İBB'nin Boğaziçi ön görünümünde plan yapma yetkisi yok, yasa İBB'ye sadece denetleme yetkisi vermiş” diye konuştu. 

 

“ADINI AĞZINIZA ALIRKEN EDEBİNİZİ TAKINACAKSINIZ”

“Damat” tartışmasıyla ilgili ise Göksu “Cümleye bakınız ne kadar ayıp bir şey. ‘Damadın dediği gibi'. Siz de birisinin damadısınızdır. Bilmiyorum. Damat dediğiniz kişi bu ülkenin Hazine ve Maliye Bakanıdır. Önce bu ülkenin Hazine ve Maliye Bakanını ağzınıza alırken edebinizi takınacaksınız. Edepli olacaksınız” yorumunu yaptı.

“NİYE AÇILMADI DİYE SİZ HESAP SORUN”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da Göksu'nun eleştirilerine tek tek yanıt verdi. Kemerburgaz Kent Ormanı ile ilgili eleştirilere İmamoğlu “Birincisi ‘imara değil halka açıyoruz' çok güzel bir cümle. Hiçbir kısmı yalan değil.. İkincisi ‘açıyoruz' o da doğru. Yalan neresinde belli değil. Üçüncüsü bu orman Allah'ın lütfu bir orman yüzyıllardır var olan. Orman Bakanlığı da İBB'ye devretmiş. Az önce sizin kurumlar arası devir ile ilgili bence yılların tecrübesi bir belediye başkanı olarak söylememeniz gereken -Sirkeci garı ve Haydarpaşa garı ile ilgili fikrinizden bahsediyorum- inanarak düşünmediğiniz bir şeyi söylediğinizi düşünüyorum. Bu benim kalbimden geçen. Çünkü ben bazen Allah'a havale etmeyi çok severim. Bunu da vicdanınıza havale ediyorum. Orman ne güzel kurumlar arası tahsis edilmiş de kardeşim 6 sene geçmiş. Açıldı diyorsunuz. Ne açıldı bilmiyorum. Biz gittiğimizde ne personeli vardı ne kapısı vardı ne de kullanılıyordu. Ama 2.5 ayda hazırlık yaparak müteahhitle ilgili bir takım finansal sorunları da çözerek 29 Ekim'de 1.6 milyon metrekarelik kısmını açtık. Geri kalanı da seneye bu vakitlerde açacağız. Niye açılmadı diye bir önceki yönetimi hesap sorarak sorun. Benim size tavsiyem bu. Niye açılmadı diye sorun. Ne düşünüldü diye hesap sorun” yanıtını verdi.

DURDURDUĞUM DOSYASI BEN BİLİYORUM

Silahtarağa Biyolojik Arıtma Tesisi ile ilgili eleştiriler hakkında da İmamoğlu şunları söyledi:

“Büyük bir motivasyonla sayın bakan yardımcısı da açıklama yaptı. Motivasyonunu da anlamış değilim. Sanki biz ileri biyolojik arıtmaya karşıymışız gibi cümleler kurdunuz. Biz ileri biyolojik arıtmaya karşı değiliz. Yerine ve bölgesine karşıyız. Neymiş ileri biyolojik arıtmadan elde edilecek su ile Haliç'teki yeşil alanlar sulanacakmış. Ben bu brifleri aldım hem eski İSKİ yönetiminden hem yeni İSKİ yönetiminde aldım. Eski yönetimden 2 arkadaş bizimle devam ediyor. Buradaki sulama ihtiyacının 40 katı bir tesis planlanıyor. Biz ileri biyolojik arıtma tesisi planlıyoruz. Paşaköy'de Başakşehir'de planlıyoruz. Bize sunulan dosyada maliyeti 1.1 milyar. Durdurduğum dosyayı ben biliyorum. 600 milyon lira değil. Yanlışlarınızı düzelteyim. 2.5 milyon nüfus yanlış. İstanbul ile ilgili böyle bir şey söylemedim. O bölgede 2.5 milyon dahi artsa dedim. Bahsettiğimiz bölgenin hem Yenikapı hem Baltalimanı ileri biyolojik arıtma tesisi var. Yapılmış Allah razı olsun.”

“İRONİYİ ANLAYAMAMIŞSINIZ”

“Yapraklar beni alkışlıyor” sözüyle ilgili de “İroniyi anlayamamışsınız. Orada 77 bin metrekarelik ağaçlık alan var ve projenin içinde. Orada da yanlış bilginiz var. O yeşil alanın tümü heba olacaktı, İGDAŞ genel müdürlük binası yıkılacaktı, spor tesisleri yok olacaktı. Yeni İGDAŞ binası yapılacaktı. Hem arazinin değeri hem yıkılıp yeniden yapılacakların değeri toplamda 1.5 milyar liralık israfa sebep olacaktı. Biz ileri biyolojik arıtma tesisi yapmayacağız demiyoruz ki, yapacağız. İki tane yerimiz var. 3 de olabilir. Ama burada yanlış. Bu orada ben tören yapmadım, millete ders olsun diye öyle bir pano astım. Halkı davet etmedim böyle bir şey yok. Sadece resmi arkadaşlarımla oradaydım. İbret olsun diye üzücü bir olayı anlattım. Biz orada müzik çalıp tören yapmadık, kimse ile dalga geçmedik. İbret olsun diye….Tümüyle yanlış bir projedir. Yanlışa yanlış demeyi öğrenelim. Bilgi almak mı istiyorsunuz İSKİ genel müdürlüğü orada istediğiniz heyeti kurun. Sizi orada genel müdür dahil size brif vermeye hazırdır. İstediğiniz heyeti kurun. Sizin kullandığınız ifadelerin tümü yanlış ifadelerdir sayılar dahil, mekanlar dahil, ihale ilgili rakamlar dahil” diye konuştu. (sözcü) 

ETİKETLER:
İBB Meclisi , Ekrem İmamoğlu ,
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

İmlası çok bozuk,
Büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.

Bu haber henüz yorumlanmamış...

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Atatürk Havalimanı’nda feci kaza
Atatürk Havalimanı'nda Osman Kaan Selçuk isimli yer hizmeti personelinin ...
Ankara'dan Doğu Akdeniz açıklaması
Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Ülkemizin tehditlere boyun ...
İSKİ'den suya yüzde 20 zam teklifi
İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürlüğünün 2020 yılı ...
 
Meteoroloji'den sağanak ve sis uyarısı
Edirne ve Tekirdağ'ın iç kesimlerinde hafif sağanak, Marmara, İç Ege, ...
Öztrak'tan parlamenter sistem çağrısı!
CHP Sözcüsü Öztrak, "Ülkemizin tek adam tarafından değil, milletimizin ...
Arınç'ın damadı Yeter'den yeni hamle
Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi ve eski Türkiye Büyük ...
 
Kamışlı’da 2 patlama: 3 ölü, 5 yaralı
Suriye televizyonu, Kamışlı kentinde art arda 2 patlamanın meydana geldiğini ...
AB'den Türkiye'ye yaptırım kararı
Avrupa Birliği'nden Türkiye'yle ilgili skandal bir hamle geldi. AB üyesi ...
Çavuşoğlu: FETÖ'nün merkezi ABD'de
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bazı ülkelerin artık terör örgütlerini ...
 
tusas, banner, reklam,
SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
ANKET
Siz hangi korona virüs aşısını tercih edersiniz?Sonuçları göster Anket arşivi
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
  •SİTENE EKLE
 
 
  •Güncel
  •Siyaset
  •Dünya
  •Medya
  •Magazin
  •Spor
  •Kültür
  •Sağlık
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
Club Brugge
Serdar Ortaç
nato
TÜFE
ygs sonuçları
konya
voleybol
haşim kılıç
Maden Ocakları