E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

Bülent Kuşoğlu

İmanınız Sağlamsa Sarsılmazsınız!
15 Kasım 2010 Pazartesi

Bayram dolayısı ile biraz yoğun okuma yapmak istiyorum. Belki bir seyahatim de olacak. Bayram da bundan başka yazamam herhalde. Allah nice bayramlara sevdiklerinizle, sağlıkla, mutlulukla kavuştursun, Yaradan’ın rızasını alanlardan olursunuz inşallah.

Benim yarım asrı aşan hayatımda ki tespitlerimden biri, insan olarak bizlerin çok fazla düşünmeden, yaptıklarımızı bir mantık süzgecinden geçirmeden çevremizde gördüklerimizle, alışkanlıklarımızla yaşadığımız kanaatidir. Yani çoğumuzun hayatı ve hayatımızın büyük bölümü taklit ve alışkanlıklardır.

Din konusunda da böyle… Beni en fazla düşündüren konudur din. Din ve dinsellik konularının farklı olduklarına inanıyorum. Dinselliğin alışkanlık ve taklit olduğunu, geleneği tekrarlamaktan ibaret olduğunu düşünüyorum. Oysa Allah’ın bize emrettiği din farklı. Tabi din benim alanım değil. İbadetimi yapmaya çalışıyorum ama bu alanda başkalarını etkileyecek yorumlar yapmaktan kaçınıyorum. Bu hafta Kurban Bayramı nedeni ile Ayşe Sucu’nun da müsaadesi ile son zamanlarda takip ettiğim ilahiyatçılardan biri olan İhsan Eliaçık ile Bloomberg kanalında yapılan röportajdan bölümler vermek istiyorum. Eliaçık, son zamanların en farklı ve etkili ilahiyatçısı. Bu yorumlarında da “Sevgi dini”nin bazı gelenekleri için sarsıcı yorumlar getirmiş. Yorumları dinselliği ve dini dinsellik sananları baştan aşağı sarsan boyutta. Beğenirseniz başka yorumlarını da gündeme getiririm.

Bakalım siz nasıl bulacaksınız?

 Herkesin kurban kesmesi gerekmiyor, dinde böyle bir mecburiyet yoktur. Hacca gidenler kurban kessin yeter. Eğer çok yardım etmek isteniyorsa birbirlerinin borçlarını ödesinler, faturalarına yardımcı olsunlar, sokak çocuklarına sahip çıksınlar…Bir sürü yardım edilebilecek, dayanışma gösterilebilecek, yardımlaşılabilecek yer var. Ben daha önce de ifade etmiştim: Türkiye’de bir derin din var, bir de görünen din var. Nasıl ki derin devlet var bir de görünen devlet var dinde aynen öyle, derin din 2000 yıldır değişmeyen Şamanizm’dir. İnsanlar değiştiklerini zannederler ama değişmez. Türkiye’de en güçlü ritüeller, Şaman ritüelleridir.  Şamanlığın temelini de oluşturan beş şey var ve bunun üzerine bir İslami kılıf geçirilmiştir. Birincisi Gök Tanrı inancıdır, ikincisi Gökte Tanrı yerde Şaman inancıdır yani ‘hoca, şeyh, pir, veli, evliya, baba, dede’ bunların hepsi, eski Şamanlar’ın yerine geçmiştir. Şamanizm’de din adamı olmazsa olmazdır, tek başına Tanrı’ya ibadet edemezsin muhakkak bir aracıya ihtiyacın vardır. Üçüncüsü atalar kültüdür, atalara bağlılık esastır, doğru onlardadır, atalar şu anda türbelerde yatmaktadır ve türbelere hücumun sebebi bu atalar kültüdür.”

“Evet,  buna bağlı olarak ataların hatıraları kutsal gün ve gecelerde yaşamaktadır ve kandil geceleri de oradan geliyor. Her bir kandil gecesinde bir atanın, ulunun anılmasıdır ve bu İslami dönemde Hz. Muhammed’e dönüşmüştür. Hz. Muhammed’in ana rahmine düştüğü gece diyor. Böyle bir gece olur mu? Her şeyden evvel bu ayıptır. Bu eski kültürden İslami kılıfa dönüşmüş bir söylemdir.”

“Kadir Gecesi var evet ama o da bizde bilinen anlamında değil. Esasen Kadir Gecesi’nde kandil kutlaması yapılmaz. Kadir Gecesi demek, Kuran’ın size indiği gece demektir ve toplanıp kutlamaya gerek yoktur. Kuran’ı okursunuz ve sizin ruhunuza, vicdanınıza Kuran inmeye başlar. ‘ Bu ışığı gördüm ve bundan sonra böyle yaşayacağım’ dediğiniz andan itibaren sizin Kadir Geceniz başlamıştır. Dördüncüsü de kurban kesmektir, Şamanizm’de kurban kesmek dinin direğidir. Namaz yoktur, Kâbe yoktur, kıble yoktur her yerde kurban vardır.”

“Beşincisi de domuz eti yememektir. Eski Türk takviminde domuz yılı vardır, uğursuzdur ve o yılda domuz eti yenmez. Bu saydıklarımdan bazıları İslam’da da var, hacda kurban kesmek, domuz eti yememek vb. Fakat bunlar Şamanizm’deki gibi değil. Şamanizm de bütün bunları yapmanın bize sevap kazandıracağını ve bütün günahlardan arınılacağını söyler. Siz türbeye gittiğinizde, kandil gecesine katıldığınızda, hayvanın kanını akıttığınızda, domuz etini yemediğinizde günahlarınızdan tamamen arınırsınız. Her günah işledikten sonra siz bunları yaptığınızda temizlenirsiniz. İslamiyet’te böyle bir şey yok.”


“Bunlar Hz. Peygamber zamanında yoktu. Sahabeden kimse kandil gecelerinde bir araya gelip kutlama yapmamıştır. Bunalar sonraki yıllarda imparatorlukların etrafındaki saray ulemasının halkı mabetlere toplamak ve orada denetimi sağlamak için icat ettikleri gecelerdir. Zaten mabetler namaz kılmak için yapılmamıştır, imparatorluğun gücünü göstermek için açılan tapınaklardır. Allah’ın gücünü görmek istiyorsanız Sultan Ahmet Camii’ne bakmaya gerek yok, gökyüzü çatı yeryüzü döşektir. Gökyüzüne bak Allah’ın büyüklüğü oradadır. Camiler imparatorun gücünü göstermek için yapılmıştır ve halk orada toplanır cuma namazlarında, kandil gecelerinde itaate alıştırılır. İşin kökenine gittiğiniz zaman yani Mekke ve Medine’de Peygamberimizin saf uygulamasına gittiğimiz zaman bunların hiçbirini göremezsiniz”

“Kandil gecelerinin dini hiçbir değeri yoktur ama sosyolojik değeri vardır. Halkımız o günlerde mabetleri doldurmaktadır, sosyolojik bir olaydır, insanlara ‘dağılın gidin’ demenin de bir anlamı yok, madem oraya toplandı insanlar bir şeyler anlatmak lazım denilebilinir. Ama bu sosyolojik açıdan, örfen bir şey ifade eder. Allah ‘neden kandil gecelerinde camilerde toplanmadınız, bana şu kadar ibadet etmediniz?’ diye kimseye sormaz. Böyle bir mükeffelliyetimiz yoktur. Akıp gelen tarihsel kültürden kopmak istemiyorsanız bunlara katılırsınız. Bunun kökeni İslamiyet değil, Asya halklarının, Mezopotamya havzasında yaşayan halkların kültürüdür.”

E-posta   Facebook   Twitter     Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Bu yazı 12492 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İmanınız Sağlamsa Sarsılmazsınız!
11/15/2010
Haftanın Olayları Yorumlar ve Bir Fıkra
11/12/2010
Siyasetin Malzemesi Öncelikle Fikir Olmalı
11/10/2010
Teyze, Sen Hiç Küresel Güç Mensubu Gördün mü?
11/8/2010
Bu Haftanın Gelişmeleri, Okuyucu Yorumları ve Bir Fıkra
11/5/2010
Günlük Tartışmalarımızı Küresel Pencereden Yorumlayabilir misiniz?
11/4/2010
Günlük Tartışmalarımızı Küresel Pencereden Yorumlayabilir misiniz?
11/3/2010
Anlayamadım, Yardımcı Olur Musunuz?
11/1/2010
Anlayamadım, Yardımcı Olur musunuz?
11/1/2010
Yükselen Yorumcu Seviyesi, Yolsuzluklar ve Bir Fıkra
10/30/2010
Plansız Sohbet Yansımaları
10/27/2010
Sürprizli Genel Seçime Kafa Olarak Hazır mısınız?
10/25/2010
Okuyucu Yorumları
10/22/2010
Enayi Yerine Konduğunuzu Hissettiğiniz Oldu mu?
10/20/2010
Kamyoncu Şerif'in Oğlu ve HALK!
10/18/2010
Okuyucu Yorumları , Başbakan’ın Yanlışlığı, ABD’nin Talebi ve Bir Fıkra
10/15/2010
Ankara Başkent Kalabilecek mi?
10/13/2010
Edepsizleşiyoruz!
10/11/2010
Okuyucu Yorumları, İki Empati, Üç Ziyaret ve Bir Fıkra
10/8/2010
Yeni Dönemde Siyasete Hazır Mısınız?
10/6/2010
Ekonomi Sever misiniz?
10/4/2010
Okuyucu Yorumları, Hanifi Avcı, Anadil, Anayasa ve Bir Fıkra
10/1/2010
Makul, Masum ve Mağdur Çoğunluk!
9/29/2010
KLUGE
9/27/2010
Okuyucu Yorumları, Başkanlık Sistemi ve Bir Fıkra
9/24/2010
İşaretler Ne Yönde?
9/22/2010
DP ve AKP'nin Sosyal Yapıları ve Ahlak
9/20/2010
Okuyucu Yorumları, İşin Özü ve Bir Fıkra
9/17/2010
Garip Referandum Sonucu Nasıl Yorumlanmalı?
9/14/2010
Hayırlı Olsun
9/13/2010
U2, Okuyucu Yorumları, Rererandum ve Bayram
9/9/2010
Asabinin Referandumu Olmuş
9/6/2010
Referandumda Devlet?
9/3/2010
Hep Birlikte Gerçeği Arayalım!
9/2/2010
Geliyor!
8/29/2010
YORUMLAR
Toplam 59 yorum var, 5 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

İmlası çok bozuk,
Büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Misafir 18 Kasım 2010 Perşembe 11:08

13:12 yazan Misafir yorumcu dostumuz diyor ki,"Laiklik Ve Atatürkcülük ten ötün vermiyenler,Ilahi kanunlardan ödün verilmesini istemesi anlasilir bir durum degildir.."Sn Dostum,Atatürkçülük ve gerçek LAİKLİK,Din ve VİCDAN ÖZGÜRLÜĞÜNE sınırlama getirmez ki.Kim iddia ediyorsa ki,"Atatürkçülük din özgürlüğünü kısıtlar",bilin ki o kişi Atatürkçü değildir,aksine SAHTEKARDIR.Kim iddia ediyorsaki,"Laiklik din ve vicdan hürriyetini kısıtlar",bilin ki o Laik felan değildir,SAHTEKARIN önde gidenidir. H.T.

Yorumu oyla      57      49  
Misafir 17 Kasım 2010 Çarşamba 18:39

17:38 devam.Din adamlarini Ilahiyatcilari devreye sokuyorlar,pek tabidir ki bu sözde Ilahiyatcilarin reklaminida kendileri üstleniyorlar.Yahu Kurban ayri bir Ibadettir,yardim baska bir Ibadet seklidir,bu Zekata Fitreye girer.Dedik ya kafayi takmislar Islam oldugu müddetce nemalara nema katamayacaklar.Müslümanlar bu kadar yanliz kalmamisti,birakilmamisti bu zihniyetin karsisinda.Hic korkmayin onlarin parasi pulu varsa ,bizimde ALLAH´imiz var.

Yorumu oyla      58      52  
Misafir 17 Kasım 2010 Çarşamba 17:38

Adamlar kafayi bir kere takmislar Islama!En büyük korkulari kendi nesillerinin Islam ile danismasi.Simdiden önlem aliyorlar kendilerince.Oynanan oyun ayni, sadece takdiklerinde biraz degisiklikler yapmislar.Bu sefer sözde toplum tarafindan begenilen

Yorumu oyla      57      51  
Misafir 17 Kasım 2010 Çarşamba 13:12

Laiklik Ve Atatürkcülük ten ötün vermiyenler,Ilahi kanunlardan ödün verilmesini istemesi anlasilir bir durum degildir.Kurban kesmeyi Magazinlestirmek isteyenler emellerine ulasamayacaklardir.Modayi ve Dizileri takip ettiginiz kadar Dininizi de takip edin,takip etmek özürlü iseniz,baskalarini zehirlemeyin.Bu Dinle ne Firavunlar,ne Ebu Cehiller ugrasti,hic biri basarili olamadi ve olamazlar.

Yorumu oyla      58      55  
Misafir 17 Kasım 2010 Çarşamba 12:20

SABRİYE 2:Haa diyeceksinizki,sabriye ne yani bunca yaşamış ve İBRETLİK ÖYKÜLERİ olan DİN ALİMLERİ hikayemi?Elbette değil.Hepsine saygım var!Ama sadece saygım;MUHAMMEDİN HAYATI gibi,KURANIN ÖĞRETİCİLİĞİ gibi BENİ AH,larca TESELLİ etmiyorlar!Helde günümüze baktığımda SADECE ACIYORUM OLAĞANLARA;Neyse uzatmayım şahsi düşüncem benim.VEE sn yazar sevdiklerinizle birlikte, bayramınızı YÜREĞİMDEN KUTLUYORUM ve İYİKİ varsınız diyorum.EMEĞİNİZE SAĞLIK!!!

Yorumu oyla      58      49  
SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
 
 
  •Güncel
  •Siyaset
  •Dünya
  •Medya
  •Magazin
  •Spor
  •Kültür
  •Sağlık
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
rusya
Gençlerbirliği
dolar
Acun Ilıcalı
Tayyip Erdoğan
Chelsea
Mersin İdmanyurdu
Brezilya
Yükseköğretime Geçiş Sınavı