E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

İmamoğlu'ndan 'Sayıştay' yanıtı! 

Ekrem İmamoğlu'ndan Binali Yıldırım'a Sayıştay yanıtı: "Çalışanlarıma en üst tavandan maaş verdiğim için sorgulanıyorum!"

20.06.2019 - 15:15
İmamoğlu ndan  Sayıştay  yanıtı!

Seçilmiş İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Küçükçekmece'de önce kreş, sonra da bölge istihdam ofisi açtı. İmamoğlu, gazetecilerin sorularını da istihdam ofisi açılışında yanıtladı.

 

İmamoğlu'na, rakibi Binali Yıldırım'ın bir TV programında, kendisi hakkında Beylikdüzü Belediyesi'nde kamu zararı oluşturduğuyla ilgili iddiaları soruldu.

 

İmamoğlu, bu soruya, ''Doğru. Benimle ilgili Sayıştay raporunda, bir zarar raporu var. Belgesini de hazırladım. Yalnız şöyle bir fark var. Bu konuda ifadelerimiz de alındı. Bir davaya dönüşmedi bildiğim kadarıyla. Burada 6,5 milyon TL'lik zarar denilen şey, çalışanlarıma vermiş olduğum tavan ücretin üstündeki rakamlardan dolayı. Beylikdüzü'ndeki çalışanları düşündüğüm için Sayıştay'da sorgulanıyorum. Lüks araçlar veya usulsüz tahsisler vesaire değil. Ben unutmuştum. Binali Yıldırım hatırlattığı için teşekkür ederim. İBB'nin çalışanları nasıl bir belediye başkanı olduğunu görecekler sayın Yıldırım sayesinde'' yanıtını verdi. 

-

Seçilmiş İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Küçükçekmece Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilen Halkalı Gündüz Çocuk Bakım Evi'ni açtı.

 

Yağmur altında ve yoğun bir katılımla gerçekleşen açılış, son zamanlarda olduğu gibi, bu kez de mitinge dönüştü. Miting gibi açılışta ilk konuşmayı Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi yaptı.

 

Çebi, kendilerinden önceki yönetim tarafından kullanılmayan, boş halde duran metruk haldeki belediye ek hizmet binasını bu şekilde hizmete açmaktan dolayı mutlu olduklarını belirtti.

 

Ardından mikrofonu alan İmamoğlu, ''Müthiş renkli bir ortam var'' diyerek, ''Bana dediler ki, 'Gündüz bakım evi' açacağız. Birkaç işim uzadı, geciktim. Açıkçası böyle 7'den 77'ye bir coşku beklemiyordum. İyi ki varsınız. Sevgi ve insanların içtenliğiyle ilgili bir atmosfer yaşıyoruz. Bu, beni o kadar mutlu ediyor ki. İçimdeki bütün sevgi, hem milletime hem insana olan sevgi sizlere geçmiş. Sizler de aynı şeyleri bana yaşatıyorsunuz. Bu, bir yöneticinin isteyeceği bir şey. Bir yönetici; tamam seveni de var ama nefret edeni de var. Allah nefretten korusun. Ben, herkesin sevgi ve saygısını kazanmak isterim. Hayat ve toplum böyle güzelleşebilir. Ancak böyle bir arada ortak akılla iş üretebiliriz'' şeklinde konuştu. 

 

''BİZ GELDİK, ONLARA, 'KREŞ' DEMEYİ ÖĞRETTİK''

 

''Kemal Çebi başkanımın Küçükçekmece için hayal ettiği çok şey var'' diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

 

''Başaracak da. Birlikte üreteceğimiz başka işler de olacak. Onu da hep beraber birlikte başaracağız. Çünkü inşallah 24 Haziran sabahı itibariyle kol kola çalışmaya başlayacağız. Burada atığımız bu kreş adımını İstanbul'un tamamına yayacağız. Bizim temelde isteğimiz çocuklarımızın iyi eğitim alarak, hayata hazırlanması, annelerin, kadınların üretim hayatına dahil olmaları. Kadınların haneye katacağı bu kazanım, ailelerin ekonomik anlamda da rahatlamasını sağlayacak. 17 yıldır İBB ile bu şehri yöneten akıl, bu işi düşünemedi, biz geldik, onlara 'kreş' demeyi bile öğrettik. En azından hatırlattık. Çocuklarımızı geleceğe iyi yetiştireceğiz. Hiçbir zaman çocuklarımızın akıldan ve bilimden ayrılmasını sağlamayacağız. Onlar akıllı, bilimi bilen ve aynı zamanda kültürü, sanatı hayatına katmış ve tabii ki milli geleneklerine, değerlerine bağlı nesiller olmalarını sağlayacağız. Böyle olduğu zaman bu millet çok güçlü bir millet olur. Başka hiçbir şeye ihtiyacımız yok. Çünkü muazzam bir nesil var.''

 

YAĞMUR ALTINDA AÇILIŞ 

 

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi de yağmur altında, İmamoğlu ve Çebi tarafından kesildi. Ardından kreşi gezen ikili, basının ve vatandaşların yoğun ilgisi altında kreşi gezdi.

 

İmamoğlu'nun bazı çocukları kucağına alıp sevmesi renkli görüntülerin yaşanmasına neden oldu. Kestiği kurdelenin parçasını çocuklardan birine hediye eden İmamoğlu, kreş ve benzeri projelerine ilişkin görüşlerini gazetecilerle paylaştı.

 

''Bizim bütün projelerimiz fedakarlık istiyor'' diyen İmamoğlu, ''Neyi tamamlamak istediğinize dair bir şey. Kemal Çebi arkadaşımız da öncelediği bu işi hızlıca, böyle boş bir binayı çok verimli hale getirerek, oyun alanları ve dersliği olan ve burada dünya dillerini öğrenecekleri, aynı zamanda eğitime hazırlanacakları, işitme engellilerle ilgili işaret dilini bile öğrenecekleri, içeriği olan, hayata hazırlayan… Biz sadece bir yapıdan bahsetmiyoruz. İçini doldurarak, eğitim felsefesi olan bir yapıdan bahsediyoruz'' şeklinde konuştu: 

 

''İSTANBUL ZOR DURUMDA GERÇEKTEN''


 

İmamoğlu, şunları söyledi:

 

''Amacımız bu kavramı bütün İstanbul'a yaygınlaştırmak. Bu bir seferberlik. İstanbul'la ilgili yol haritamızı hazırlarken benim en çok dikkatimi çeken şey, 0-4 yaş arası 1 milyon 200 bin çocuğun olmasıydı bu kentte. İBB'nin bu konudaki bütçesi yok hükmünde. Mesela bir bütçelemede cinsiyet eşitliği gözetilmiş mi? Kadına dair neler var? Bunlar hesaplanabiliyor artık. Biz, bu alanlarda çocuklarımızın bu eksikliğini gidermeye başlıyoruz bu anlamda. Bu güzel kızımızı annesi yanına alacak, İstanbul'u gezecek. Sağlığı için, ücretsiz binecek, hastaneye gidecek. Sosyal tesislerden, anne ve çocuğu yüzde 40 indirimli faydalanacak. Çocuğu niye önceliyoruz? Belediye bunu altından kalkmayacak da neyin altından kalkacak? Biz, bu memlekette proje kavramını değiştirdik. Yapılar, köprü… Bunlar dünyanın en kolay işi. Marifet nerede biliyor musunuz? İnsan yetiştirmekte. Biz, insan yetiştireceğiz Hepimiz, hep birlikte, her konuda seferberlik yapacağız. İstanbul, ancak seferberlik felsefesiyle düzelebilir. Rutine bırakırsak İstanbul'u, gerçekten zor durumda şehir. İstanbul'un her mahallesini gezdim. Biz, vatandaşın işini kolaylaştıran bir belediyeciliği vatandaşlara hakim kılacağız.''


''GELİRİ OLMAYAN AİLELER ÜCRETSİZ YARARLANACAK''


''Kurduğumuz ve kuracağımız kreşlerin bütçelenmesi konusunda sıkı bir çalışmamız var'' diyen İmamoğlu, ''Geliri olmayan ailelere ücretsiz olacak. Aynı ailelere, iş bulma noktasında yardımcı olacağız. Bunun benzerini Beylikdüzü'nde yapıyoruz. Bu, bizim için bir tecrübe. Bizden daha iyi yapan ilçeler de var. Bu ortak akılla bunları olgunlaştırıyoruz şu anda. Daha sonrasında iş bulup, gelir sağladığımız ailelere belli bir ücretlendirme olacak. Tabii ki biz anaokulu, kreş işi yapan firmaların işini elinden alacak değiliz. Bizim işimiz dar gelirlilerle. Çalışmak zorunda olan yalnız anneler var. Belediyenin diğer kurumlara göre en büyük avantajı, mekan belediyenin. Kira demiyor. Kamu hizmeti yapıyor. İstanbul halkının bütçesini, ihtiyacı olan İstanbullu ailelerle paylaşıyor. Aslında bu bir, sosyal adalet. Rutin giderin olmadığı yerlerde sadece çalışan gideri olacak. Tümüyle sosyal demokrat belediyeciliğin felsefesini taşıyan bir model. Tabiri caizse, kimsenin hakkını kimseye vermiyoruz. Burada hayatını kolaylaştırdığımız aileler, bir süre sonra buralarda hizmet vermeye de başlayacak. Seferberlik kapsamında bu işin içine gönüllü aileler, firmalar dahil olacak. Burada artı istihdamlar yaratacağız. 200 bini buldu İstanbul Gönüllüleri. Biz onları, seçimi kazanalım diye davet etmedik. Bu kavramla İstanbullu dayanışmasını hazırlıyoruz'' ifadelerini kullandı. 

 

''İBB'NİN 25 YILDA SIFIR KREŞ AÇMALARINA NE DİYORSUNUZ?''

 

Bir gazeteci İmamoğlu'na, ''Rakibiniz Binali Yıldırım, sizin Beylikdüzü'nde 11 kreş vadettiğinizi ama sadece bir kreş açabildiğinizi söyledi. Siz ne diyeceksiniz'' sorusunu yöneltti.

 

İmamoğlu, bu soruya, ''Olabilir, eksik kaldığımız şeyler var. Ben ona şöyle hatırlatayım. 25 yıldır İBB'yi yöneten, 17 yıldır iktidardaki İBB'nin sıfır kreş açmasına siz ne diyorsunuz? Koca İstanbul, yazık değil mi? Hepsini düzelteceğiz. Gördüğümüz eksiklerle 5+5 yılda inşallah her şeyi düzelteceğiz. Bir ülkenin başbakanı olarak Binali Bey'in de yapamadıklarını, İBB'yi onların adına yönetenlerin de yapamadıklarını hep beraber yapacağız. 10 yılda yapamadıklarını 5 yılda düzelte şansımız olmadı. İBB'nin başına geçince daha hızlı çözeceğiz'' şeklinde yanıtladı. 

YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

İmlası çok bozuk,
Büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.

Bu haber henüz yorumlanmamış...

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Yıldırım'dan 'makam aracı' açıklaması
Binali Yıldırım, kullandığı makam aracıyla ilgili iddiaları ve tartışmaları ...
Soylu'dan taş ocağı iddialarına tepki
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çorum'daki taş ocağı firmasına kendisinin ...
İkinci sondaj gemisi Doğu Akdeniz'de
Sondaj gemisi Yavuz'un yola çıkma töreninde konuşan Enerji Bakanı Fatih ...
 
İstanbul'da anketler farkın açıldığını söylüyor
23 Haziran'da yapılacak İstanbul seçimi için son anket Metropoll'den geldi. ...
Fatih Portakal'dan çok beğeni alan The Marmara Otel sorusu!
The Marmara Otel'de gazeteci İsmail Küçükkaya ile seçilmiş İBB Başkanı ...
Gezici Araştırma: İstanbul anketimizi kamuoyuna açıklamayacağız
Gezici Araştırma şirketi, tekrarlanacak olan İstanbul seçimi için yaptıkları ...
 
Şile'de korkutan görüntü
İstanbul Şile'de sabah saatlerinde hortum çıktı. Sahildekiler tarafından ...
ÖSYM'den TYT kararı
ÖSYM'den YKS sonrası puan açıklaması geldi. 2018'deki Temel Yeterlilik ...
HDP'den '23 Haziran' mesajı
HDP Genel Merkezi’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada seçmene İstanbul ...
 
SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
 
 
  •Güncel
  •Siyaset
  •Dünya
  •Medya
  •Magazin
  •Spor
  •Kültür
  •Sağlık
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
İstanbul
Ak Parti
barcelona
Sosyal Medya
Yükseköğretime Geçiş Sınavı
Almazbek Atambayev
İlker İnanoğlu
Jan Wouters
iflas