E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

Adnan Küçük

14 MAYIS SEÇİMLERİNDE REHAVETE KAPILAN KAYBEDER
9 Mayıs 2023 Salı

 

Türkiye’de 14 Mayıs 2023 seçimleri, tarihimizde emsaline çok az rastlanır düzeyde şiddetli rekabete sahne olmaktadır.

Bu seçimler, iki ittifak tarafından da hayati derecede önemli görülmektedir.

Kıran kırana geçen seçim yarışında yer alan Millet İttifakı, ülkemizde 1940’lı yıllardan bu yana tek başına iktidara gelemeyen CHP ile diğer bazı irili ufaklı partilerden oluşmaktadır.

Millet İttifakı, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP ile de ittifak halindedir. HDP, TBMM seçimlerine Yeşil Sol Parti listelerinden müstakil olarak katılırken, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Millet İttifakının ortak Cumhurbaşkanı adayı olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklemektedir. Bu durumda Kılıçdaroğlu, fiilen Millet İttifakı ile HDP’nin ortak Cumhurbaşkanı adayına dönüşmüş durumdadır.

Cumhur İttifakının büyük ortağı 21 yıldır iktidarda olan AK Parti”dir. Cumhur İttifakında yer alan MHP ve diğer bazı partiler, TBMM seçimlerine ayrı liste halinde katılırken, Cumhurbaşkanlığı seçiminde, AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ortak aday olarak desteklemektedirler.

Millet İttifakına, dış güçler de ciddi manada destek veriyorlar. Kılıçdaroğlu’nun,  

- S400’lerle alakalı açıklamaları,

- HDP ve PKK’nın vaadleri ve ABD’nin bölgedeki PKK devletini kurmaya yönelik politikaları ile uyumlu şekilde PKK’ya yönelik Suriye ve Irak’taki operasyonları sonlandırma ve özerklik ilanı yönündeki vaadlerde bulunması,

- Harici küresel güçlerin diğer bazı istekleri yönünde vaadleri sürekli tekrarlaması,

- Kılıçdaroğlu’nun rakibi olan Erdoğan’ın, Batılı müstemleke güçlerini ciddi manada rahatsız eden politikaları ısrarla ve inatla uyguluyor olması,

Vb. sebeplerle, Batılı güçler Kılıçdaroğlu’nun seçilmesi konusunda çok ısrarcı davranıyorlar.

Tayyip Erdoğan iktidarının,

- İçeride “Türkiye Yüzyılı” sloganıyla çok büyük atılımlara imzalar atması,

- Batılı güçleri adeta çileden çıkaran savunma sanayii alanındaki atılımları gerçekleştiriyor olması,

- Akdeniz’de, Karadeniz’de, Ege’de müstemleke güçlerin bütün karşı çıkmalarına rağmen petrol konusunda ülkemiz lehine Batılı çıkarlarla çelişen politikalar uyguluyor olması,

- Türk toplumunun büyük ekseriyetinde, Erdoğan’ın kazanmasının, hem ülkemin coğrafi birliğinin sürdürülmesi, hem bağımsızlığının korunması açısından zorunlu derecede gerekli görülüyor olması,

Cumhur İttifakı tabanında, Erdoğan’ın seçilmesinin ülkemiz açısından “beka meselesi” olarak görülmesine sebep olmaktadır.

PKK destekli HDP ile işbirliği içindeki Millet İttifakı ile bu ittifakı var güçleriyle destekleyen harici güçlerin bütün gayretlerini Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı seçilmesi üzerine yoğunlaştırdıkları görülmektedir.

Cumhur İttifakı tabanının,  Türkiye’nin bağımsızlığının korunması, Batı’nın sömürgeci politikalarına karşı dik duruşun sürdürülmesi, çoğu konularda Batı’nın bölgesel politikalarını paçavraya çevirerek bir kenara atma politikalarına devam edilmesi, özellikle savunma sanayiinde kat edilen ileri düzeydeki gelişmelerin daha ileri aşamalara taşınması vb. sebeplerle, Erdoğan’ın yeniden seçilmesi üzerinde odaklandıkları görülmektedir.

Batılı müstemleke güçlerin Erdoğan’ın seçilmemesi konusundaki istekliliği çok daha ileri düzeydedir. Kısaca, Batılı Müstemleke güçlerin, eski Sovyet rejiminin yıkılması ile Erdoğan’ın yıkılmasını eş düzeyde gördükleri söylenebilir.

Bu vesileyle, hem Millet İttifakı ve onların harici-dâhili destekçileri, hem de Cumhur ittifakı ile destekçileri, bu seçimin kazanılmasını, kendileri için hayati mesele, varlık-yokluk meselesi olarak görmektedirler.

Anket Sonuçları ve Tarafların Kazanma İhtimali

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk turu açık ara önde tamamlayarak seçileceğini söylüyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na göre de, “Cumhurbaşkanlığı seçimi ilk turda bitecek, Erdoğan, tahminen %52-53 oy alarak ilk turda seçilecektir”.  

Anketlerin bir kısmına göre Erdoğan ilk turu %50’nin altında önde tamamlamakla birlikte, seçimler ikinci tura kalmaktadır. Bazı anketlere göre ise Erdoğan ilk turda %50-51 aralığında bir oy alarak kazanmaktadır.

Bazı anketlere göre, Kılıçdaroğlu, ilk turda rekor bir farkla Cumhurbaşkanı seçilmekte, bazılarına göre de, ilk turda %50-51 aralığında oy alarak seçilmektedir.

Anket yasaklarının geçerli olduğu 08.05.2023 günü yayınlanan MAK Araştırma şirketinin anketine göre, Kemal Kılıçdaroğlu  %50.9 oy alarak ilk turda seçilmekte, Recep Tayyip Erdoğan  45.4, Sinan Oğan %2, Muharrem İnce de %1.7 oy almaktadır.

Bazı anketlere göre Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalması halinde bu turda Erdoğan’ın seçilme ihtimali oldukça yüksektir.

Bazıları, deprem bölgeleri ile yurt dışındaki oyların anketlerde dikkate alınmadığını, bu oyların, özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin sonuçlar üzerinde birinci derece etkili olacağını ifade etmektedirler. Yurtdışındaki oyların büyük ekseriyetinin Cumhur İttifakına verileceği öngörüsünde bulunanların özellikle bu konuya önemle dikkat çektikleri görülmektedir.

Anketlerin büyük ekseriyetinde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalacağı belirtilmektedir.

Kılıçdaroğlu’nun ilk turda açık ara seçileceğini belirten anketlerin, büyük ölçüde algı oluşturmaya yönelik olduğu söylenebilir.

Belli bir anketi temel esas almaksızın, kamuoyunda yaşananların genelini esas alarak kişisel olarak ifade etmem gerekirse, şayet Cumhurbaşkanı ilk turda belli olacak olursa, bu durumda seçilen adayın açık ara önde kazanamayacağı kanaatindeyim. Muhtemelen, kazanan aday, %50.1-53 aralığında alabilecektir.

Bazı anketlerin, spekülatif şekilde seçmenler nezdinde algı oluşturma amacına yönelik operasyonel özelliğe sahip oldukları söylenebilir.

Anketlerin sayısı ve aralarındaki farklılıklar o kadar çok ki, bunlardan hareketle seçim sonuçlarına yönelik sağlıklı tahminlerde bulunabilmek çok zordur.

Her İki İttifakın Kazanma Şartı: “Rehavete Kapılmamak”

Her ne kadar hangi ittifakın kazanacağını önceden öngörebilmek zordur. Sonucun her iki taraf için de belirsiz olduğu söylenebilir. Hiçbir taraf için peşinen garanti bir sonuç yoktur.

Önceden yapılan, “biz açık ara kazanıyoruz” şeklindeki söylemin, büyük ölçüde tabanı motive etmeye yönelik olduğu söylenebilir. Fakat bu söylem bazı handikapları içermektedir.

Bu seçimlerin kazanılmasında iki etken belirleyici olacaktır.

Birincisi, kamuoyu nezdinde ciddi hata yapan taraf seçimi kaybedebilir. Bu öyle bir hata olabilir ki, seçmenin belli bir kesimi bu hatadan rencide olarak, saf değiştirebilir ya da en azından sandığa gitmeyebilir.

İkincisi, “biz seçimleri ilk turda açık ara önde tamamlarız” şeklindeki özgüven, ilgili tarafı rehavete sevk edebilir. Bu tehlikenin özellikle Cumhur İttifakı açısından söz konusu olabileceği söylenebilir.

Millet İttifakına mensup partiler ve partililer, harici destekçilerin de sağladığı büyük ve güçlü destek ve motivasyonla, var güçleri ile seçime, verilecek oylara sahip çıkacaklardır.

Özellikle FETÖ’cü ve HDP’li seçmenler ve sandıklardaki gözlemciler, en üst düzeyde organize bir şekilde Millet İttifakının kazanması için her yolu deneyeceklerdir. Seçimlerde hile yapma konusunda dünyada emsaline rastlanmayacak maharete sahip olan FETÖ’cüler, tüm geleceklerini Millet İttifakı ve Kılıçdaroğlu’nun kazanmasına bağlamış durumdadırlar. Fetullah baş teröristinin de Türkiye’deki bilinen ya da kendilerini gizleyen tüm elemanlarına, seçimlerde rol almaları yönünde talimatlar gönderdiği belirtilmektedir. Bu sebepledir ki, bu terörist militanlar, en küçük fırsatta Millet İttifakı lehine hileye yönelebilecektir. Burada bu hilelerin önlenebilmesi her şeyden önce Cumhur İttifakı müşahitlerinin de aynı hassasiyetle sandıklarda dikkatli olmalarına bağlıdır.

Kanaatime göre, Millet İttifakı adayı ilk defa kendi adayını Cumhurbaşkanı seçtirmeye ve Mecliste çoğunluğu sağlamaya kendisini bu kadar yakın hissetmektedir. Bu yakınlık hissi sebebiyle, Millet İttifakı bileşenlerini oluşturan partililer, rehavete kapılmak bir yana, en üst düzeyde dikkatli ve oylarına sahip çıkma konusunda motive olmuş olarak hareket edeceklerdir. Çünkü seçilme ihtimalinin bundan sonra bir daha ellerine geçip geçmeyeceği meçhuldür. Bu sebeple, bir oy için bile büyük paralar harcamaktan kaçınmayacaklardır.

Cumhur İttifakına gelince. Bu ittifak içinde yer alan partilere mensup kişiler, her ne kadar, 14 Mayıs seçimlerini kendileri ve Türkiye için hayati derecede varlık-yokluk meselesi olarak görseler de, “biz seçimleri ilk turda açık ara önde tamamlarız” şeklindeki özgüven onları rehavete sevk edebilir. Bu rehavete bağlı olarak, sandıklardaki Cumhur İttifakına mensup görevli müşahitler, Millet İttifakının müşahitleri, özellikle de FETÖ’cü entrikacılar karşısında pasif ve etkisiz kalabilirler.

Buna iki misal vermek isterim.

Birincisi, 2017 Anayasa değişikliği referandumudur. Bu referandumda, AK parti tabanında ve yönetiminde 2017 Anayasa değişikliğinin %58 çoğunlukla kabul edileceği yönünde bir öz güven vardı. Bu özgüvenin, AP Parti tabanında bir rehavete sebep olabileceği yönünde çok sayıda ikazlarım oldu. Ama bu ikazların bir etkisi olmadı ve bu rehavetin bedeli ağır oldu. Anayasa değişikliği, her ne kadar reddolunmadı ise de, %58 çoğunluğun çok altında bir sonuç ortaya çıktı ve %51.43 gibi redde çok yakın bir çoğunlukla kabul edildi. Belki AK Parti tabanı ve yönetimi rehavete kapılmayıp referandumu çok daha ciddiye alsa idi, sonuç %55 ya da daha yukarılara çıkabilirdi.

İkincisi, Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’da seçildiği ilk seçimdir. Merhum, Prof. Dr. Burhan Kuzu’ya “İstanbul seçimlerini niçin kaybettiniz” diye sorduğumda, bana: “Bizim müşahitler sandığa yeterince sahip çıkmadıkları için” demişti.

Benzer bir rehavetin, 14 Mayıs seçimlerinde tekrarlanması riskinin mevcut olduğunu söylemek isterim. Çünkü Cumhur İttifakına dâhil partilerin tabanında, 2017 Anayasa değişikliği referandumundakine benzer bir öz güven var. Bu özgüven ve rehavet sebebiyle;

(1) Özellikle AK Partili depremzede vatandaşların oy bölgelerine taşınmalarında ihmalkârlıklar yaşanabilir. Bu durumda, bazı AK Partililer, deprem bölgesine gitmeyerek oy kullanmayabilirler. Bu da, AK Parti aleyhine olarak oyların azalmasına sebep olabilir.

(2) “Biz seçimleri ilk turda açık ara önde tamamlarız” şeklindeki özgüven sebebiyle bazı Cumhur İttifakı müşahitleri, ya sandığa gitmek konusunda ihmalkâr davranabilir ya da özellikle FETÖ’cü militan Millet İttifakı müşahitlerin her türlü hileleri karşısında hareketsiz kalabilirler. Bu durumda da, sandık hileleri, Cumhur İttifakı aleyhine işleyebilir. Şu anda, sosyal medyada, sandık başındaki FETÖ’cü müşahitlerin, Cumhur İttifakına dâhil partilere oy vereceğini tahmin ettikleri seçmenlere verecekleri seçmen oy pusulalarını çaktırmadan üzerine çizik çekerek vermeyi planladıkları söyleniyor. Bu duyulan en görünür hiledir. Muhtemelen FETÖ’cü müşahitlerin daha hangi gün görmemiş hileleri yapmayı planladıkları bilinmiyor. Bunları önlemenin yolu, Cumhur İttifakı müşahitlerinin müşahit oldukları sandıklara en üst düzeyde, en az Millet İttifakı Müşahitleri kadar sahip çıkmalarına bağlıdır.

Kısaca ifade etmek gerekirse, 14 Mayıs seçimlerinde rehavete kapılmanın bedeli, %1-2 aralığında bir oy kaymasına sebep olabilir. Bir tarafın %1 oy kaybı diğer tarafın oy oranını 1 puan yükselteceği için, %2’lik bir fark sağlanacaktır. Bu da seçimlerim kaybedilmesi için yeterli olabilecektir. Sandıklara ve verilecek oylara maksimum düzeyde sahip çıkan, karşı tarafın hilelerini engelleyen tarafın kazanma ihtimali çok yüksektir.

 Cumhur İttifakının, sandıklara ve seçmenlerinin oylarına yeterince sahip çıkmadığı, özgüven ve rehavetle ihmalkâr davrandığı takdirde seçimi kaybetmesi hak ve muhakkaktır;

Cumhur İttifakının, sandıklara ve seçmenlerinin oylarına en az Millet İttifakı kadar ya da daha fazla sahip çıkması, hileleri önlemesi halinde seçimi kazanması hak ve muhakkaktır.

Neticeyi bekleyip göreceğiz, şunun şurasında sadece beş gün kaldı.

İbrahim Hakkı Hazretlerinin söylediği gibi,

“Mevla görelim neyler, neylerse güzel eyler” diyerek seçim sonuçlarını bekleyeceğiz.

Rabbim bu seçimlerde ülkemiz, milletimiz ve Âlem-i İslâm için hayırlı olan neticeyi hâsıl etsin; Amin

E-posta   Facebook   Twitter     Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Bu yazı 17120 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP VE HDP’NİN ÖZERKLİK VAADİ: TÜRKİYE’NİN PARÇALANMASININ ÖN AŞAMASI MI?
4/26/2023
MİLLET İTTİFAKININ PKK GÜDÜMLÜ HDP’YE MAHKÛMİYETİ
4/13/2023
14 MAYIS SEÇİMLERİ: İYİCE PRESLENEN İYİ PARTİ İLE HDP İTTİFAKI
4/1/2023
KAHRAMANMARAŞ DEPREMİ: BİRİNDEN NUR AKAR, BİRİNDEN KİR (3)
3/15/2023
KAHRAMANMARAŞ DEPREMİ: BİRİNDEN NUR AKAR, BİRİNDEN KİR (2)
3/4/2023
KAHRAMANMARAŞ DEPREMİ: BİRİNDEN NUR AKAR, BİRİNDEN KİR (1)
2/21/2023
VAKİT, KİN VE HUSUMET DEĞİL, DUA VE VEFA VAKTİDİR
2/10/2023
BAŞÖRTÜSÜNE ANAYASAL GÜVENCE SAĞLANMASINA GEREK VARMI?
1/27/2023
6’LI MASANIN 6+1 FORMÜLÜ YÖNETİMDE NE KADAR İŞLEVSEL OLABİLİR?
1/12/2023
İMAMOĞLU, MENDERES VE ERDOĞAN’IN MAHKÛMİYETLERİ: HANGİSİ MAĞDUR?
12/25/2022
CHP GAYRI MİLLÎ BİR PARTİ MİDİR?
12/12/2022
SAHİPSİZ KÖPEKLERE BARINAK YAPMAYAN BELEDİYE BAŞKANLARININ GÖREVLERİNE SON VERİLMELİ
11/28/2022
PKK DİYE MÜSTAKİL BİR TERÖR ÖRGÜTÜ YOKTUR: “NOKTA”
11/17/2022
AB ÜYESİ ÜLKELERİN POLİTİKA ÜRETME YETERSİZLİĞİNİN AĞIR BEDELLERİ
11/8/2022
AİLENİN SAPKINLIK VE SALDIRILARA KARŞI KORUNMASI: 30 EKİM YÜRÜYÜŞÜ
10/28/2022
AVRUPA ADALET DİVANI: SEVSİNLER SİZİN ÇOĞULCULUK ANLAYIŞINIZI
10/16/2022
CHP’NİN KİMLİĞİNİ BİLEN VAR MI? (6)
10/5/2022
CHP’NİN KİMLİĞİNİ BİLEN VAR MI? (5)
9/25/2022
CHP’NİN KİMLİĞİNİ BİLEN VAR MI? (4)
9/14/2022
CHP’NİN KİMLİĞİNİ BİLEN VAR MI? (3)
9/4/2022
CHP’NİN KİMLİĞİNİ BİLEN VAR MI? (2)
8/24/2022
CHP’NİN KİMLİĞİNİ BİLEN VAR MI? (1)
8/13/2022
NATO’NUN KURULUŞ AMACI VE TERÖRİZMLE İMTİHANI (5)
8/2/2022
NATO’NUN KURULUŞ AMACI VE TERÖRİZMLE İMTİHANI (4)
7/23/2022
NATO’NUN KURULUŞ AMACI VE TERÖRİZMLE İMTİHANI (3)
7/13/2022
NATO’NUN KURULUŞ AMACI VE TERÖRLE İMTİHANI (2)
7/3/2022
NATO’NUN KURULUŞ AMACI VE TERÖRLE İMTİHANI (1)
6/22/2022
AMERİKADA BİR CİNSEL SAPIK DAHA “VAHŞİCE” İDAM EDİLDİ(!?!?)
6/10/2022
II. ABDÜLHAMİD: MUTLAK İSTİBDADÇI, KIZIL SULTAN MI?
6/2/2022
EVLADLARINI BU VATAN UĞRUNA ŞEHİD VERENLER İÇİN EN ACI OLAN…
5/26/2022
DEMOKRATİK YOLLARLA DEMOKRASİYE GEÇİŞ: 14 MAYIS 1950
5/17/2022
İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİN FESHİ KARARININ İPTALİ: YENİ BİR 367 VAKASI OLUR
5/7/2022
VAAAYYY BEEEE OSMAN KAVALA MELEKMİŞ(!?!?)
4/27/2022
PAÇALARI KANLA KİRLİ BİR ÜLKE “TÜRKİYENİN SİCİLİ BOZUK” DEMİŞ
4/20/2022
MANSUR SAVAŞ’IN CUMHURBAŞKANLIĞINA ADAY OLABİLME İHTİMALİ VAR MI?
4/12/2022
PAKİSTAN’DA NELER OLUYOR?
4/5/2022
GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM: SİSTEMİN “FİŞ”LE CİHAZA BAĞLANMASI
3/27/2022
AYM’NİN MEVCUT HÜKÜMET SİSTEMİNİ KİTLEYEN KARARI
3/19/2022
UKRAYNA: BÜYÜKLER TEPİŞİR, OLAN KÜÇÜKLERE OLUR!
3/11/2022
GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM AÇIKLAMASI: BOOOOM
3/4/2022
TÜRKİYE’DE MUHALEFET NEDEN İKTİDAR OLAMIYOR?
2/25/2022
HDP AYM TARAFINDAN KAPATILMAZSA NE OLUR?
2/17/2022
İNSAN HAKLARI AVRUPA SINIRLARINDAN İÇERİ GİREMİYOR!!!
2/9/2022
DEMOKRASİ NEREDEN GEÇER; DİYARBAKIRDAN MI YOKSA…?
2/2/2022
İNANANLARIN İNANCINI YARALAYAN SERÇE (!?!?)
1/26/2022
ENES KARA İNTİHAR ETTİ, CEMAAT VE TARİKAT DÜŞMANLIĞI DEPREŞTİ
1/19/2022
TÜRKİYE’DE BAŞKANLIK (CUMHURBAŞKANLIĞI) SİSTEMİ NEDEN YERLEŞEMEDİ?
1/12/2022
CHP, HALA DİNDARLAR İÇİN KORKUTUCU VE ÜRKÜTÜCÜ
1/5/2022
CHP’NİN “FETÖCÜLERLE DE HELALLEŞMEK” POLİTİKASI
12/29/2021
TÜRKİYE’DE İTTİFAKLAR VE MİLLET İTTİFAKI-HDP İLİŞKİSİ
12/22/2021
QUEBEC’DE BAŞÖRTÜSÜ TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜ VE İSLAMA YÖNELİK FARKLI UYGULAMALAR
12/15/2021
OKUL ÖNCESİ ÖĞRETİMDE DİN EĞİTİMİ VE LAİKLİK TARTIŞMALARI
12/8/2021
28 ŞUBAT ZİHNİYETİ “CELLADINA ÂŞIK” BAZI MAĞDURLARINDA DEVAM EDİYOR
12/1/2021
CHP’DEN HDP’YE “PKK İLE İLİŞKİLERİNİ MİNİMİZE ETME” ÖNERİSİ
11/24/2021
CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE %50+1 ÇOĞUNLUK DEĞİŞMELİ Mİ?
11/17/2021
İYİ PARTİNİN KİMLİĞİNİ BİLEN VAR MI?
11/10/2021
ANAYASADAKİ DEĞİŞTİRİLMESİ YASAK HÜKÜMLERİN VESAYETÇİ TEMELİ
11/3/2021
İŞKENCE YAPMAK, DEMOKRATİK(!?) ABD İÇİN MEŞRU, TÜRKİYE İÇİN SUÇ!
10/27/2021
ÇAĞDAŞ UYGARLIK KAVRAMININ ANAYASADA NE İŞİ OLABİLİR Kİ?
10/20/2021
“YÜCE DEVLET”TEN GÜÇLÜ DEVLETE
10/13/2021
1982 ANAYASASININ İLK DÖRT MADDESİ DEĞİŞMELİ MİDİR?
10/7/2021
KASETÇİ DÜKKÂNININ ÜSTÜNDEKİ MAHKEMELERDEN YENİ YARGITAY BİNASINA
9/28/2021
YENİ BİR 367 ÖZLEMİ: RECEP TAYYİP ERDOĞAN 2023’DE ADAY OLAMAZ
9/19/2021
YENİ YARGITAY BİNASINDA DUA EDİLDİ, LAİKLİK ELDEN GİTTİ(!!!)
9/10/2021
YÜZDE ON MİLLİ SEÇİM BARAJI NE OLMALI?
9/1/2021
28 ŞUBATIN KUDRETLİ(!) PAŞALARI LAYIK OLDUKLARI YERE MARŞ MARŞ
8/23/2021
FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞI HANGİ PARTİLER ACABA?
8/9/2021
TUNUS’TA CUMHURBAŞKANLIĞI DARBESİ
7/29/2021
ÇANAKKALE’DEN 15 TEMMUZA: KAHRAMAN HALKIMIZIN VATAN SAVUNMASI
7/15/2021
TÜRKİYE’DE YAKIN GELECEKTE ERKEN SEÇİM OLABİLİR Mİ?
7/8/2021
BİZ DE BAŞÖRTÜSÜ HUSUMETİ BİTTİ ZANNEDİYORDUK; MEĞERSE…
6/28/2021
BAŞKANLIK SİSTEMİ ŞAHANE, “TROLLÜK” YAFTALARI GERİ İADE!
6/19/2021
HDP, KAPATILMALI MI; KAPATILABİLİR Mİ?
6/8/2021
KORSAN İSRAİL DEVLETİNİN ZULMÜNE UĞRAYAN MAZLUM FİLİSTİN HALKI
5/23/2021
TÜRKİYE’DE PARTİLİ CUMHURBAŞKANLIĞI: ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY Mİ?
5/10/2021
DÜNYANIN EN BÜYÜK KORSAN DEVLETİN BAŞI: ERMENİ SOYKIRIMI DEDİ
4/30/2021
RECEP TAYYİP ERDOĞAN: FİKRÎ İKTİDARIMIZI HÂLÂ TESİS EDEMEDİK
4/21/2021
VESAYETÇİLERLE DEMOKRASİ YANLILARI İÇİN TURNUSOL KÂĞIDI: 104 AMİRALİN E-BİLDİRİSİ
4/11/2021
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN FESHEDİLMESİ KARARI İPTAL EDİLEBİLİR Mİ?
4/2/2021
TÜRKİYE’NİN İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN ÇEKİLMESİNE NİÇİN BU KADAR SERT TEPKİ VERİLİYOR?
3/24/2021
TAKLİTCİ DEĞİL TÜRKİYE’NİN GERÇEKLERİNE UYGUN BİR ANAYASANIN YAPILMASI
3/15/2021
1000 YIL SÜRECEK DENİLEN 28 ŞUBAT’IN TAHRİBATLARI VE TAMİRATLAR
3/6/2021
YENİ ANAYASA: BAŞKANLIK SİSTEMİ Mİ GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM Mİ (2)?
2/25/2021
YENİ ANAYASA: BAŞKANLIK SİSTEMİ Mİ GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM Mİ (1)?
2/16/2021
CUNTA ANAYASASINDAN DEMOKRATİK SİVİL ANAYASAYA: TAŞLI YOLLAR
2/7/2021
YARATILIŞ MODELİ KONGRESİ EVRİMCİLERİ NİÇİN RAHATSIZ ETTİ?
1/29/2021
VESAYETÇİ ZİHNİYETE GÖRE ÖZDE CUMHURBAŞKANI(!?) NASIL SEÇİLİR?
1/20/2021
BAŞÖRTÜLÜ HÂKİMLER Mİ BAŞI AÇIK HÂKİMLER Mİ TARAFSIZ KARAR VERİR?
1/11/2021
1876 KÂNÛN-I ESÂSÎ’DE ÇEVİRİ HATALARI: TBMM BAŞKANINA ÇAĞRIMDIR
1/2/2021
HARF DEVRİMİNİN TÜRK DİLİNDE MEYDANA GETİRDİĞİ SONUÇLAR
12/23/2020
TÜRKİYE’DE BAŞKANLIK SİSTEMİNİN FİKİR BABASI: PROF. DR. BURHAN KUZU
12/14/2020
FRANSA’DA ÇOĞULCULUK VE HOŞGÖRÜ YERİNİ FAŞİZME Mİ BIRAKIYOR?
12/5/2020
CHP, HDP, SP VE İYİ PARTİ ANAYASASI İNKÂR EDİLDİ, İYİ PARTİ’DE NELER OLUYOR?
11/26/2020
HANGİ CUMHURİYET YAŞASIN?
11/17/2020
ABD’DEKİ SEÇİMLER Mİ, YOKSA VENEZUELA’DAKİ SEÇİMLER Mİ DAHA AZ HİLELİ?
11/8/2020
İZMİR DEPREMİ VE HÜKÜMETE BİR ÖNERİ
10/31/2020
Tarikatlar Atatürk’ün 1924 Anayasası’nda teminat altında idi
10/24/2020
ENİS BERBEROĞLU MİLLETVEKİLLİĞİNE GERİ DÖNEBİLİR Mİ?
10/14/2020
CHP’NİN SÖZÜNÜ ETTİĞİ “GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM” MÜMKÜN MÜDÜR?
10/4/2020
RECEP TAYYİP ERDOĞAN 2023 SEÇİMLERİNDE CUMHURBAŞKANLIĞINA ADAY OLABİLİR Mİ?
9/23/2020
İSTANBUL SÖZLEŞMESİNE GÖRE, DEVLET KADINA YÖNELİK 'ALKOL TEMELLİ ŞİDDETLE' MÜCADELE ETMEMELİ Mİ?
9/13/2020
TÜRK TOPLUMUNUN TEMELİ OLAN AİLEDE “ALARM ZİLLERİ” ÇALIYOR?
8/27/2020
15 YAŞ ALTI KIZLARLA İMAM NİKÂHI İLE EVLİLİK SUÇ MU, DEĞİL Mİ?
8/16/2020
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ: “BAL”IN İÇİNE ZEHİR KATILARAK SERVİS EDİLMESİ
8/5/2020
ZİNCİRLERİNİ KIRAN AYASOFYA-İ KEBİR CAMİ-İ ŞERİF’İNDE İLK CUMA NAMAZI
7/25/2020
15 TEMMUZ BENZERİ YENİ BİR İHANET KALKIŞMASI YAŞANABİLİR Mİ?
7/15/2020
27 MAYIS ASKERİ DARBESİNİN YASSIADA CİNAYET MAHKEMESİ İLGA EDİLDİ
7/6/2020
FETH-İ MÜBİN’İN SEMBOLÜ AYASOFYA SAN’AT VE İMAJA FEDA EDİLEMEZ
6/20/2020
AYASOFYA’YA DANIŞTAY KARARIYLA CAMİ STATÜSÜ KAZANDIRILMASI
6/9/2020
TÜRKİYE’DE ASKERÎ DARBELERİN ANASI: 27 MAYIS 1960
5/31/2020
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ: AİLE VE KADINLAR KORUNUYOR MU TAHRİP Mİ EDİLİYOR?
5/18/2020
ALİ ERBAŞ’IN ŞAHSINDA HUTBELERE LGBTİ+ AYARI MI ÇEKİLMEK İSTENİYOR?
5/5/2020
CORONA SÜRECİNDE YAŞANAN KÜRESEL EKONOMİK SAVAŞLARIN GALİBİ KİM OLACAK?
4/24/2020
CORONA VİRÜSÜ KÜRESEL OPERASYONA MI DÖNÜŞÜYOR?
4/13/2020
CORONA VİRÜSÜNE KARŞI “DUA İLE MÜCADELE” ÇOK MU SAÇMA?
4/1/2020
CORONA VİRÜSÜNE KARŞI HANGİ ÜLKELER BAŞARILI, HANGİLERİ BAŞARISIZ?
3/21/2020
İDLİB’DE NE İŞİMİZ Mİ VAR? ŞEHİTLİK TEPESİ BOŞ MU KALMALI?
3/10/2020
28 ŞUBAT, RAND CORPORATİON: YENİ BİR DARBE Mİ GELİYOR?
2/29/2020
SORUYORUM: FETÖ İHANET ÖRGÜTÜ’NÜN SİYASİ AYAĞI KİMLER OLABİLİR?
2/18/2020
ANAYASA MAHKEMESİ KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN ÖNLENMESİ ÇABALARINI SABOTE Mİ ETTİ?
2/9/2020
ELAZIĞ VE MALATYA DEPREMİ SONRASI SKANDAL MAÇ ERTELEME KARARI
1/28/2020
HAKİKATEN TÜRK ASKERİ’NİN LİBYA’DA NE İŞİ Mİ VAR?
1/18/2020
İNSANCIL(!) BATIDA FAŞİST BİRİNE VERİLEN NOBEL ÖDÜLÜ
1/8/2020
KANAL İSTANBUL KAMPLAŞMASI: YENİ GEZİ EYLEMLERİ HAZIRLIĞI MI YAPILIYOR?
12/30/2019
YENİ PARTİLERİN TOPLUMDA KARŞILIĞI VAR MIDIR?
12/24/2019
YORUMLAR
Toplam 2 yorum var, 2 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

İmlası çok bozuk,
Büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
ADNAN METİN 10 Mayıs 2023 Çarşamba 22:03

DIŞ DÜŞMANLARIMIZIN DOSTU VE DESTEKLEDİĞİ KAMAL OLANIN MASASI DA PLANI DA HEVESİ DE YÜCE ALLAHIMIZIN YARDIMI VE TAKTİRİYLE 15 MAYIS TA MAĞLUBİYETİYLE REZİL RÜSVA İLE TOZ DUMAN DAĞILIP GİDECEKLER İNŞAALLAH AMİN İNŞAALLAH AMİN. SELAMÜNALEYKÜM.

Yorumu oyla      39      39  
SALİH BAYRAKTAR 10 Mayıs 2023 Çarşamba 19:03

Amin??

Yorumu oyla      39      39  
SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
 
 
  •Güncel
  •Siyaset
  •Dünya
  •Medya
  •Magazin
  •Spor
  •Kültür
  •Sağlık
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
trabzonspor
Acun Ilıcalı
Serdar Ortaç
seçim
Christoph Daum
işte benim stilim
Kocan Kadar Konuş
Ayşe Ersöz
Mehmet Şimşek