E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

Merkez'den enflasyon mesajı: Alt gruplar geneline yayıldı 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mayıs ayına ilişkin aylık fiyat gelişmeleri değerlendirmesini yayımladı.

6.06.2022 - 10:48
Merkez den enflasyon mesajı: Alt gruplar geneline yayıldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Mayıs ayı aylık fiyat gelişmeleri değerlendirmesinde gıda ve enerji fiyatlarındaki yükselişe vurgu yaptı.

Bankanın Mayıs enflasyonuna ilişkin değerlendirmesinde şu ifadeler kullanıldı:

Bu dönemde, tüketici yıllık enflasyonundaki artış alt gruplar geneline yayılırken bu gelişmeye en belirgin katkı temel mal ve hizmet gruplarından gelmiştir.

Mayıs ayında, temel mal grubunda yıllık enflasyon tüm alt gruplarda artış kaydetmiştir. Hizmet grubunda yıllık fiyat artışı ulaştırma hizmetlerinde görece yatay seyrederken, lokanta-otelde daha belirgin olmak üzere diğer alt gruplarda yükselmiştir.

Gıda fiyatlarında yıllık enflasyon işlenmemiş gıdada gerilerken işlenmiş gıdada yükselmeye devam etmiştir. Bir önceki ay yüksek oranda artan taze meyve sebze fiyatlarında bu dönemde sebze fiyatları kaynaklı olarak kısmi bir düzeltme izlenmiştir. Enerji fiyatlarında şebeke suyu ve akaryakıt kalemleri öne çıkmıştır.

Bu dönemde, uluslararası emtia fiyatları, döviz kuru gelişmeleri ve tedarik zincirinde süregelen aksamalarla üretici fiyatlarındaki artışlar sürmüştür. Bu görünüm altında, B ve C göstergelerinin yıllık enflasyonlarındaki yükseliş devam etmiştir.

KİRALARDA AYLIK ARTIŞLAR HIZLANDI

Hizmet fiyatları mayısta yüzde 3,73 yükselirken, grup yıllık enflasyonu 3,60 puan artışla yüzde 45,78 oldu. Bu dönemde, yıllık enflasyon ulaştırma hizmetlerinde yataya yakın bir seyir izledi, lokanta-otel grubunda daha belirgin olmak üzere diğer alt gruplarda ise yükseldi.

Lokanta-otel alt grubunda fiyatlar gerek yemek gerekse konaklama hizmetleri kaynaklı yüzde 5,47 arttı ve yıllık enflasyon 7,57 puan yükselişle yüzde 76,83'e çıktı. Diğer hizmetler alt grubu fiyatları yüzde 2,97 yükselirken, iki yıl aradan sonra yeniden başlayacak olan hac ziyaretlerinin sürüklediği paket tur kalemi bu gelişmede öne çıktı.

Ulaştırma hizmetlerinde fiyat artışları yüzde 5,14 ile genele yayıldı. Yüksek baz nedeniyle alt grup yıllık enflasyonu yatay seyrederek yüzde 78,16 oldu. Mevsimsel etkilerden arındırılmış veriler, kirada aylık artışların bir miktar hızlandığına işaret etti.

Temel mal yıllık enflasyonu mayısta 3,74 puanlık yükselişle yüzde 65,32'ye ulaştı. Bu dönemde yıllık enflasyon tüm alt gruplarda yükseldi. Altın hariç dayanıklı mal fiyatları mayısta yüzde 2,14 artarken, grup yıllık enflasyonu yüzde 76,75 olarak gerçekleşti. Bu gelişmede büyük ölçüde mobilya, otomobil ve beyaz eşya fiyatları belirleyici oldu. Diğer temel mallarda fiyat artışları grup geneline yayılmakla birlikte ev ile ilgili temizlik malzemeleri, kişisel bakım ürünleri ve konutun bakım onarımına yönelik malzemeler öne çıktı. Bu gelişmelerle grup aylık enflasyonu yüzde 3,94 oldu.

Giyim ve ayakkabı grubunda ise mayısta aylık fiyat artışı yüzde 4,63 olurken, yıllık enflasyon 3,52 puan yükselişle yüzde 29,27’ye çıktı.

ENERJİ FİYATLARINDA ŞEBEKE SUYU VE AKARYAKIT KALEMLERİ ÖNE ÇIKTI

Enerji fiyatları mayısta yüzde 2,90 artarken, grup yıllık enflasyonu 3,01 puanlık yükselişle yüzde 121,21 oldu. Bu gelişmede yönetilen yönlendirilen kalemlerden şebeke suyundaki yüzde 6,48'lik ve TL cinsi petrol fiyatları ile akaryakıttaki yüzde 3,97'lik fiyat artışları belirleyici oldu. Bu dönemde katı yakıt fiyatlarındaki artışlar devam ederken, tüp gaz fiyatlarında bir miktar düşüş görüldü.

Gıda ve alkolsüz içecek fiyatları mayısta yüzde 1,63 arttı ve grup yıllık enflasyonu 2,53 puan yükselerek yüzde 91,63'e çıktı.

Yıllık enflasyon işlenmemiş gıdada 3,06 puan düşüşle yüzde 97,61 seviyesine gerilerken, işlenmiş gıdada 7,92 puan artışla yüzde 86,01'e yükseldi. İşlenmemiş gıda grubunda mevsimsellikten arındırılmış veriler sebze fiyatları kaynaklı olarak taze meyve ve sebze kaleminde fiyatların gerilediğine işaret etti. Diğer işlenmemiş gıda kaleminde ise genele yayılan fiyat artışları izlendi. Bu grupta kırmızı et, beyaz et ile sütün yanı sıra pirinç ve kuruyemiş yüksek katkılarıyla dikkati çekerken, yumurta fiyat düşüşüyle diğer alt kalemlerden ayrıştı.

İşlenmiş gıdada, ekmek ve tahıllar kaleminde fiyatların yüzde 3,65 artmasıyla yıllık enflasyon yüzde 90,69'e yükseldi. Diğer işlenmiş gıdada aylık fiyat artışı daha belirgin olurken, bu grupta peynir ve diğer süt ürünleri başta olmak üzere katı-sıvı yağlar, çay-kahve, et ürünleri, şeker ve bağlantılı ürünler öne çıktı.

Alkollü içecekler ve tütün ürünleri fiyatları mayısta yüzde 6,53 artarken, yıllık enflasyon yüzde 66,62'ye yükseldi. Bu gelişmede üretici firmalar kaynaklı yapılan fiyat artışları belirleyici oldu. Grubun aylık tüketici enflasyonuna katkısı ise 0,28 puan düzeyinde gerçekleşti.

ARA MALLARI YILLIK ENFLASYONU YATAYA YAKIN SEYRETTİ 

Yurt içi üretici fiyatları mayısta yüzde 8,76 arttı ve yıllık enflasyon 10,34 puan yükselişle yüzde 132,16'ya çıktı.

Son dönem döviz kuru gelişmeleri, emtia fiyatlarında ulaşılan yüksek seviyeler ve tedarik zincirlerindeki aksaklıklar üretici fiyatlarını olumsuz etkiledi. Ana sanayi gruplarına göre incelendiğinde, yıllık enflasyon ara mallarında yataya yakın seyrederken diğer alt gruplarda yükseldi. Özellikte enerji enflasyonundaki artış dikkati çekti.

Fiyat artışları alt kalemler geneline yayılırken, elektrik-gaz üretimi ile dağıtımı, diğer madencilik ve taş ocağı ürünleri, gıda ürünleri, içecekler, inşaat sektörü ile bağlantılı olan metalik olamayan mineral ürünler ve ağaç ürünlerindeki artışlar öne çıktı.

Elektrik-gaz üretim ve dağıtımı fiyatları aylık bazda yüzde 38,49 yükselirken, bu gelişmede büyük ölçüde gaz imalatı fiyatlarındaki artış etkili oldu.

YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

İmlası çok bozuk,
Büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.

Bu haber henüz yorumlanmamış...

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Nureddin Nebati: Fırsatçılık yapanlardan bunun hesabını soracağız!
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, konut satışındaki fiyatların ...
Karadeniz gazında kritik adım
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz'de keşfedilen ...
Dolar ve Euro yükseliyor! 6 Haziran 2022 altın ne kadar oldu? İşte güncel döviz kuru
6 Haziran 2022 Pazartesi döviz kurundaki veriler ortaya çıktı. Dolar güne ...
 
Kripto para için yeni gelişme!
Bitcoin'de geçtiğimiz ay yaşanan büyük çöküş durdu mu? Uzmanlar piyasada ...
Bakanlık duyurdu: 32 ilde satışa çıktı
Vatandaşların kendi evlerini yapabilmesi için büyükşehirlerde altyapılı ...
300 bin TL'nin altında sıfır otomobil kalmadı!
Türkiye'de otomobil fiyatları her geçen gün artmaya devam ediyor. Açıklanan ...
 
Otomobil devi yaklaşık 1 milyon aracını geri çağıracak!
Otomobilin amiral gemisi olarak bilinen Mercedes-Benz, araçlarında yaşanabilecek ...
Bakan Nebati'den enflasyon açıklaması!
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonla ilgili kritik mesajlar ...
Küsuratlı etiketlere dikkat! Dava açabilirsiniz
Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, alışverişte 1, ...
 
SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
ANKET
Mansur Yavaş Cumhurbaşkanı Adayı Olsa Oy Verir Misiniz ?Sonuçları göster Anket arşivi
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
  •SİTENE EKLE
 
 
  •Güncel
  •Siyaset
  •Dünya
  •Medya
  •Magazin
  •Spor
  •Kültür
  •Sağlık
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
rusya
Kasımpaşa
İran
Christoph Daum
IŞİD
passolig
Kocan Kadar Konuş
Barack Obama
Necmettin Erbakan