E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

MSB son haftanın raporunu paylaştı: 60 terörist etkisiz hale getirildi 

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi. Yapılan açıklamada, Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil; son bir haftada etkisiz hale getirilen terörist sayısının 60 olduğu belirtildi.

22.02.2024 - 13:47
MSB son haftanın raporunu paylaştı: 60 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

Millî Uçak gemisi tasarımının yerinde incelenmesi maksadıyla, 15 Şubat 2024 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu’nun beraberinde; Savunma Sanayii Başkanı Prof.Dr. Haluk Görgün, Millî Savunma Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erhan Afyoncu, ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar, ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci ve BAYKAR Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar tarafından Dizayn Proje Ofisi Müdürlüğü ziyaret edilmişti.

"KAAN ÜLKEMİZE VE MİLLETİMİZE HAYIRLI VE UĞURLU OLSUN"
MSB'den yapılan açıklamada ayrıca, "21 Şubat'ta ülkemizin savunma ve güvenlik geleceğindeki en önemli kuvvet çarpanı olarak ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştiren yerli ve millî muharip uçağımız KAAN’ın ülkemize, milletimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyor ve emeği geçenleri tebrik ediyoruz." denildi.

SON BİR HAFTADA 60 TERÖRİST ETKİSİZ!
Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; tehditleri kaynağında bertaraf etmeyi öngören dinamik ve proaktif savunma ve güvenlik stratejimiz çerçevesinde başta PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ terör örgütleri olmak üzere her türlü tehdit ve tehlikeye karşı mücadelesini artan bir baskı ve yoğun bir tempoda sürdürmektedir.

Bu kapsamda, Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil;

Son bir haftada 60 terörist etkisiz hâle getirilmiştir.
Böylece, 1 Ocak 2024’ten bugüne kadar 184’ü Irak’ın, 274’ü Suriye’nin kuzeyinde olmak üzere etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 458 olmuştur.
Pençe-Kilit Operasyonu Bölgesinde, 17 Şubat’ta bir üs bölgemize sızma girişiminde bulunan teröristlerle çıkan çatışmada bir kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 11 terörist etkisiz hâle getirilmiştir.

Çatışmada şehit olan kahraman silah arkadaşımız Piyade Sözleşmeli Er Salih Ay’a bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz. 

IRAK'IN KUZEYİNDEKİ PENÇE-KİLİT HAREKATI'NDA BUGÜNE KADAR 824 TERÖRSİT ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ!
Çatışma sonrası gerçekleştirilen arama-tarama faaliyetlerinde; çeşitli miktarlarda piyade tüfeği ve şarjörü, tanksavar silahı ve mühimmatı ile çok sayıda el bombası ve malzeme ele geçirilmiştir.

Pençe-Kilit Harekâtı’nda bugüne kadar 824 terörist etkisiz hâle getirilmiş, değişik çaplarda toplam 1.896 silah ve 796.153 mühimmat ele geçirilmiş, 2.605 mayın/el yapımı patlayıcı tespit ve imha edilmiş, 862 mağara/sığınak kullanılamaz hâle getirilmiştir.

Diğer taraftan Suriye’de istikrarın bir an önce tesis edilmesi, Suriyelilerin emniyetli bir ortama geri dönüşleri ve normalleşmenin sağlanmasına yönelik çalışmalara devam edilmektedir.

SON BİR HAFTADA HUDUTLARDA 5 TERÖRİST YAKALANDI
Sınırlarımızın ve halkımızın güvenliği için hudutlarımızda alınan yoğun, dinamik ve çok yönlü etkin tedbirler sayesinde;

Son bir haftada hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 201 şahıs yakalanmıştır. Yakalanan şahıslardan 5’i terör örgütü mensubudur. 3.094 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir.

Böylelikle, 01 Ocak’tan bugüne kadar hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 1.347’ye yükselmiştir. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 27.631 olmuştur.

NATO TOPLANTISINDA PKK/YPG MESAJI
Sayın Bakanımız, 15 Şubat’ta Brüksel’deki NATO Savunma Bakanları Toplantısı'na katılım sağlamıştır.

Söz konusu toplantıda Sayın Bakanımız tarafından;

İttifak’ın savunma ve caydırıcılık yapısının güçlendirilmesi çalışmaları,
NATO’nun komuta ve kuvvet yapısına, harekât ve misyonlarına kara-deniz-hava ve uzaydaki gayretlerine yaptığımız katkılar,
Başta toprak bütünlüğü olmak üzere Ukrayna’ya olan desteğimiz,
Montrö Sözleşmesi’ni hassasiyetle ve tavizsiz bir şekilde uygulamaya devam edeceğimiz,
Karadeniz’deki dengenin “bölgesel sahiplik” ilkesi çerçevesinde korunmasının önemi ve bu doğrultuda Bulgaristan ve Romanya ile “Karadeniz Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu Mutabakat Muhtırasını” imzaladığımız,
Avrupa Birliği üyesi olmayan Müttefiklerin, Avrupa Birliğinin savunma girişimlerine tam katılımının sağlanması gerektiği,
Gazze’de derhâl ateşkese varılması ve insani yardıma imkân sağlanması,
Terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle kararlılıkla mücadele etmekte olduğumuz ve bu konuda müttefiklerimizden destek beklediğimiz,
PKK/YPG’nin Irak’taki varlığının hem bu ülkedeki NATO misyonuna hem de NATO’ya bir bütün olarak tehdit oluşturduğu ve bu hain terör örgütüne sağlanan desteğin sonlandırılması gerektiği hususlarında görüş ve değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Müttefiklerimiz tarafından ihraç kısıtlarına maruz bırakılmamızın kabul edilebilir olmadığı,
İttifak’ın caydırıcılık ve savunma kabiliyetini de artıracak şekilde bazı müttefiklerimizin son dönemde attığı olumlu adımları memnuniyetle karşıladığımız,
Türkiye’nin güvenilir bir NATO müttefiki olarak; riskler ve tehditler karşısında kolektif yükün üzerine düşen kısmını, hatta bazen de daha fazlasını üstlendiği ve gelecekte de üstlenmeye devam edeceği ifade edilmiştir.
Söz konusu toplantı kapsamında Sayın Bakanımız;

Almanya liderliğinde başlatılan Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi’ne (European Sky Shield Initiative-ESSI) ülkemizin katılım beyanı ile Ukrayna’ya destek kapsamında Birleşik Krallık liderliğinde başlatılan Füze ve Mühimmat konularındaki Çok Uluslu Tedarik Girişimlerine ve yine Almanya liderliğinde başlatılan Entegre Hava ve Füze Savunması girişimleri için düzenlenen imza törenlerine de katılım sağlamıştır.

Ayrıca, Litvanya ve Polonya Savunma Bakanları ile ikili ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştiren Sayın Bakanımız ikili görüşmeler gerçekleştirmiş, çok sayıda mevkidaşıyla bir araya gelmiş ve NATO Karargâhında görev yapan Türk Askerî Temsil Heyet Başkanlığımızı ziyaret etmiştir.

Ülkemiz; 75’inci yılına giren NATO’ya, katılışının 72’nci yılında da önemli ve belirleyici katkılarda bulunmaya, NATO’nun ikinci büyük ordusu olarak İttifak’ın merkezinde yer almaya devam edecektir.

"İSRAİL KATLİAM VE SALDIRILARI BİR AN ÖNCE SONA ERDİRİLMELİ"
Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; birçok coğrafyada dünya barışına katkıda bulunmaya devam etmektedir. Bu çerçevede,

Sayın Bakanımız; resmî davetlisi olarak Ankara’ya gelen Cibuti Savunma Bakanı ile 19 Şubat’ta, Bulgaristan Savunma Bakanı ile 21 Şubat’ta ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik konularının ele alındığı görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Cibuti Savunma Bakanı ile yapılan görüşmede, “Askerî Eğitim İş Birliği”, “Askerî Mali İş Birliği” anlaşmaları ve “Nakdî Yardım Uygulama Protokolü”,

Bulgaristan Savunma Bakanı ile görüşmede ise “Sınır Geçişli Hava Polisliği Mutabakat Muhtırası” imzalanmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın, 19 Şubat’ta Azerbaycan Cumhurbaşkanı ve 20 Şubat’ta Arnavutluk Başbakanı ile gerçekleştirdiği görüşmelere refakat eden Sayın Bakanımız, Türkiye ve Arnavutluk arasında “Askerî Çerçeve Anlaşması”nı imzalamıştır.

Öte yandan, İsrail’in 7 Ekim’den bugüne kadar gerçekleştirdiği katliam ve saldırıların artarak devam etmesi ve çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 29 binden fazla Filistinlinin ölümünden endişe duymaktayız. İsrail’in saldırılarını durdurması için uluslararası toplumun gerekli adımları atması, acil ve kalıcı ateşkes sağlanarak çatışmaların bir an önce sona erdirilmesi gerekmektedir. 

Bölgemizde kalıcı barışın sağlanması Filistin meselesinin adil bir çözüme kavuşmasıyla mümkün olacaktır.

EĞİTİM-TATBİKAT FAALİYETLERİ / ULUSLARARASI GÖREVLER
Değerli Basın Mensupları,

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, hâlihazırda yürüttüğü tüm operasyonları ve görevleri ile eş zamanlı olarak personelinin niteliklerini geliştirmek amacıyla eğitim ve tatbikat faaliyetlerini de aralıksız sürdürmektedir. Bu kapsamda,

NATO, ABD ve çok uluslu birliklerin eğitim, iş birliği ile birlikte çalışabilirliğini geliştirmek maksadıyla düzenlenen DYNAMIC FRONT 2024 Tatbikatı başarıyla icra edilmiştir.
Steadfast Defender 2024 Tatbikatı kapsamında; Polonya'da, 13-28 Şubat tarihleri arasında icra edilen Brillant Jump 2024 Tatbikatı’na 1 keşif bölüğü ile katılım sağlanmaktadır. Bu çerçevede 29 Şubat-14 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek Dragon 2024 Tabikatı’na da katılım sağlanacaktır.
İtalya ev sahipliğinde 26 Şubat-08 Mart tarihleri arasında Orta Akdeniz’de icra edilecek DYNAMIC MANTA-2024 Tatbikatı’na TCG GEDİZ, TCG ANAFARTALAR, Deniz Karakol ve C-72 Genel Maksat Uçağı,
Yunanistan ev sahipliğinde 26 Şubat-10 Mart tarihleri arasında icra edilecek ARIADNE-2024 Tatbikatı’na ise NATO Daimî Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2’de görevli TCG ANAMUR ile iştirak edilmesi planlanmaktadır.
TCG BURGAZADA korvetimizin sancak gemisi olduğu Deniz Muhafızı Harekâtı’nda; “2024 Yılı 1’inci Dönem Odak Harekâtı”na 1 Havadan İhbar Kontrol Uçağı, 1 Denizaltı ve 1 Deniz Karakol Uçağı ile iştirak edilmiştir.
Almanya Deniz Kuvvetlerine ait GROMITZ gemisi tarafından Çanakkale’ye, BADEN-WURTTEMBERG fırkateyni tarafından Mersin’e, Arnavutluk Deniz Kuvvetlerine ait LISSUS gemisi tarafından ise İzmir’e liman ziyaretleri icra edilmiştir.
Endonezya Deniz Kuvvetlerine ait DIPONEGORO gemisi tarafından ise 22-23 Şubat tarihleri arasında Mersin’e liman ziyareti gerçekleştirilmektedir.
TCG ANAMUR mayın avlama gemimiz de, 24 Şubat-08 Nisan tarihleri arasında NATO Daimî Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2’ye katılacaktır.

Marmara Denizi’nde batan BATUHAN-A isimli kargo gemisini 51 metre derinlikte tespit eden Deniz Kuvvetlerimiz, mürettebatı arama-kurtarma çalışmalarına; Deniz Karakol Uçağı,  mayın avlama gemisi, araştırma gemisi ve arama kurtarma gemisi ile destek sağlamış olup hâlihazırda iki gemi ile çalışmalar devam etmektedir.

Deniz Kuvvetlerimizde 29 yıl görev yapan ULUÇALİREİS denizaltımız; Gölcük Tersanesi Komutanlığınca havuzlanmış, bakım-onarım sonrasında 20 Şubat’ta Çanakkale’ye intikal ettirilmiştir.  Söz konusu gemimizin; Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığınca yapılacak müzecilik donanımları sonrası 18 Mart’ta halkımızın ziyaretine açılması planlanmaktadır.

9-11 Şubat tarihleri arasında Edirne’de düzenlenen “Uluslararası Masterlar Uzun Kulvar Yüzme Şampiyonası”nda kendi kategorilerinde toplamda 21 altın, 16 gümüş ve 10 bronz madalya kazanan Türk Silahlı Kuvvetleri Spor Gücü Yüzme Takımımızı bir kez daha kutluyoruz.

YERLİ VE MİLLİ UÇAK GEMİSİNDED KRİTİK EŞİK!
Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve teşvikiyle yerlilik ve millîlik oranı yüzde 80’lere ulaşan ve bu alanda marka hâline gelen savunma sanayi ürünlerimiz ile Silahlı Kuvvetlerimiz her geçen gün daha da güçlenmekte ve caydırıcılığını artırmaktadır.

Bu kapsamda; Kara Kuvvetleri Komutanlığımızca muhtelif miktarlarda; “Portatif Hava Savunma Füze Sistemi” ile “Zırhlı Tekerlekli Araç Kurtarıcısı”nın muayene ve kabul faaliyetleri tamamlanmıştır.

Bakanlığımıza bağlı ASFAT ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü arasında imzalanan “8 adet Liman Kontrol Botu Projesi” kapsamında, yerli ve millî asayiş ve emniyet botu ASBOT’un altıncısı 20 Şubat’ta teslim edilmiştir.

Yine, Sayın Cumhurbaşkanımızın, Yerli ve Millî Uçak Gemisine sahip olunması yönünde verdiği direktif üzerine alınan kararla, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın Dizayn Proje Ofisi tarafından tasarım faaliyetlerine başlanmıştır.

Öte yandan, dün (21 Şubat) ülkemizin savunma ve güvenlik geleceğindeki en önemli kuvvet çarpanı olarak ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştiren yerli ve millî muharip uçağımız KAAN’ın ülkemize, milletimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyor ve emeği geçenleri tebrik ediyoruz.

Sonuç olarak dünyanın en güçlü ordularından biri olan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, asil milletimizin sevgisi ve güveninden aldığı ilhamla;

Bekamıza yönelen her türlü tehdit ve tehlikeyi bertaraf etmeye,
Ülkemizin savunma ve güvenliği için var gücüyle çalışmaya,
Üstlenmiş olduğu tüm görevleri, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da başarıyla yerine getirmeye devam edecektir.

YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

İmlası çok bozuk,
Büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.

Bu haber henüz yorumlanmamış...

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
MSB duyurdu: Somali’nin denizlerini Türk donanması koruyacak!
Milli Savunma Bakanlığı, Somali ile imzalanma aşamasında olan deniz anlaşmasına ...
Malatya'da 3.7'lik deprem!
Kandilli Rasathanesi'nin verilerine göre, Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde ...
Soruşturma tamamlandı: Dilan-Engin Polat çiftine hapis talebi
Dilan Polat ve eşi Engin Polat çiftinin tutuklanmadan önce komşularıyla ...
 
Feyza Altun için iddianame hazırlandı
Feyza Altun hakkında "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçundan ...
Dron destekli denetimde sürücülere ceza yağdı!
Kadıköy’de yaya geçidini kullananlara geçiş üstünlüğü vermeyen sürücülere ...
4 ilde suç örgütüne operasyon: 35 gözaltı
Aydın merkezli 4 ilde 'nitelikli dolandırıcılık' yaptığı belirlenen suç ...
 
Umre hayalleri suya düştü
Kayseri'de Civelek çifti umre için biriktirdikleri 188 bin lirayı, kendilerini ...
Barzani'den PKK tepkisi
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, Al Arabiya ...
Kayak merkezlerinde Hakkari zirvede
Kayak merkezleri arasında en fazla kar kalınlığı, 168 santimetreyle Hakkari'de kaydedildi.
 
SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
 
 
  •Güncel
  •Siyaset
  •Dünya
  •Medya
  •Magazin
  •Spor
  •Kültür
  •Sağlık
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
Gurbangulı Berdimuhamedov
Belçika
Volero
haberler
Maden Ocakları
ismail kartal
güneş tutulması
Eurolague
YÖK