E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

Akşener'den deprem tepkisi: Felaketin merkezi Beştepe'dir! 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin grup toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Akşener, "Doğrudur, depremin merkezi, Pazarcık ve İslâhiye’dir. Ama liyakatsiz ellerin neden olduğu, bu büyük felaketin merkezi Beştepe’dir." sözleriyle iktidarı eleştirdi.

22.02.2023 - 12:04
Akşener den deprem tepkisi: Felaketin merkezi Beştepe dir!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin grup toplantısında 6 Şubat depremlerine ilişkin konuşarak iktidara yönelik sert eleştirilerde bulundu.

'FELAKETİN MERKEZİ BEŞTEPE'
Akşener, Erdoğan'a 'utan' diye seslenerek sözlerine şöyle devam etti:

Doğrudur, depremler, doğal afetlerdir. Ama bu afetin, felaketle sonuçlanmasının sorumlusu, bizzat Sayın Erdoğan’dır. Doğrudur, kaderde doğal afetler vardır. Ama devletin kurumlarını felç edip, felakete davetiye çıkartan, bu ucube sistemdir. Doğrudur, depremin merkezi, Pazarcık ve İslâhiye’dir. Ama liyakatsiz ellerin neden olduğu, bu büyük felaketin merkezi Beştepe’dir.

1999 depremini bizzat yaşamış biriyim. 99 depremi hepimize çok şey öğretti. Mesela ilk 72 saatte müdahale çok önemlidir. Afeti öğrenir öğrenmez parti olarak seferber olduk. İYİ parti olarak sivil toplum kuruluşu gibi çalıştık. Bu vesileyle deprem olur olmaz seferberlik çağrısına cevap verenlere teşekkür ederim.

Ben de 72 saat sonra deprem bölgesindeydim, o ziyaretlerde sorunları da dinledik. O deprem benim bütün anılarımı canlandırdı. O dönem, Hasan Gemici Kocaeli'nden sorumluydu. Her sabah toplantı yapardık. Muhalefet vs demeden birleşirdik. Ben kadın olduğum için bana genellikle kadın depremzedelerin ağırlıkta bulunduğu yerlerde görev verilirdi. Kocaeli'ni kalkındırmak için hiçbir ayrım gözetmeden çalışırdık. Şimdi gözümün önünde bir türlü gitmiyor.

O sabah beşe çeyrek kala uyandım. Herhalde Erdoğan da o saatte uyanmıştır. Beş buçuk olduğunda vehametin büyüklüğünü öğrenmiştim. Ben onun yerinde olsam bütün başkanları arar biraraya getirirdim. Bu büyük afetlerde bütün imkanlar yan yana getirilmelidir. Hep birlikte bu yapılmadığı gibi şuculuk buculuk dili devam edildi. Allah ıslah etsin.

Gittiğimiz yerlerde benden kefen istediler, tuvalet istediler. Dondurucu soğukta barınma ihtiyacını gideremeyen vatandaşlar vardı. 24 yılın ardından hiçbir dersin alınmadığı gerçeğiyle yüzleştik. Rant sevdasının, hırsızlığın, yolsuzluğun acı reçetesiyle yüzleştik. İmar affının çözüm değil ölüm fermanı olduğuyla yüzleştik.

'HİÇ KİMSE İSTİFA ETMİYOR'
Ormanlarımız yanıyor uçağımızın olmadığını o an öğreniyoruz. Deprem oluyor ve biz iktidarın hiçbir ciddi çalışmasının olmadığını Erdoğan ve yanındakilerin acizliğini görüyoruz. Deprem sonrası arama kurtarma için vinç olmadığını 10 tane vinç kiraladık diyen cumhurbaşkanı yardımcısından öğreniyoruz. Mesela iktidar mensupları tarafından yol şartlarından dolayı gecikme yaşandığı söylenirken ulaştırma bakanı tarafından dayanıklı yollar sayesinde ulaşım kesintisiz sağlandı dediği yaman bir çelişkiye şahit oluyoruz.

"Yardım edin, bir vinç gelsin, bir ekip gelsin” diye feryat ederken; eski bir bakanın, acılı babanın yüzüne bile bakmadan, telefonuyla oynadığı, aymazlığa şahit oluyoruz. Mesela; binlerce insanımız, enkaz altında can verirken, Hazine ve Maliye Bakanı’nın; Tek sıkıntıyı, sosyal medyadaki haberlerden ibaret gördüğü ve kamera kadrajına girme peşinde, eski başbakana omuz attığı, bir büyük kepazeliği izliyoruz. Oysa iktidar, karar mercii olduğu kadar, aynı zamanda, sorumluluk merciidir. Ancak AK Parti iktidarında, hiç kimse sorumluluk almıyor. Hiç kimse, hesap vermiyor. Bir Allah’ın kulu bile, istifa etmiyor. Ne diyeyim. Yazıklar olsun. Onlar zerre utanmıyor ama ben utanıyorum. Onlar adına utanıyorum. Bu ciddiyetsizlikten utanıyorum. Bu yüzsüzlükten utanıyorum. Bu arsızlıktan utanıyorum. Vatandaşını en zor anında, yalnız ve çaresiz bırakan, bu liyakatsizlikten utanıyorum!

'KADER PLANI' TEPKİSİ
Yıl oldu 2023… Biz, “Acaba ders almış mıdır?” diye, düşünürken; Bu sefer de, depremden 1 buçuk gün sonra, çıktığı, ilk televizyon yayınında; “Günü geldiğinde, şu anda tuttuğumuz defteri açacağız” diyerek, milletimizi tehdit etti. Enkaz altındaki insanlarımızın, yerini bildirdiği ve iktidarın yapamadığını yapıp; organize olarak yardım istediği, sosyal medyaya kısıtlama getirdi.

Sonra da çıktı, ve her felakette tekrarladığı gibi, yine utanmadan; “Bunlar, kader planının içerisinde olan şeyler.” dedi. Yani yine kader dedi, yine tevekkül dedi… Gerçekten ibretlik… Sayın Erdoğan; sana daha önce de söylemiştim. Sen istediğin kadar, duymazdan gel. Sen istediğin kadar, kulaklarını tıka. Gerçekleri değiştiremezsin. Tevekkül: Her türlü tedbiri aldıktan sonra, bir işi, nihayetinde, Allah’a havale etmektir. Ancak, her tür tedbiri aldıktan sonra… Hamdolsun hepimiz, kadere iman edenlerdeniz. Hamdolsun hepimiz; “Hayrıhi ve Şerrihi Min Allâhû Teâlâ” diyerek, hayrın ve şerrin, Allah’tan geldiğine inananlarız.

Ancak, tevekkül, tembelliğe açılan bir kapı değildir. Sorumsuzluğa uydurulacak bir kılıf, hiç değildir. Yaşadığımız felaketlerin altında yatan, büyük sorumsuzluğu, gizlemek için, imanımızı sömürmeye kalkmak; kimsenin haddi de, hakkı da değildir. Tedbir almayıp, sorumluluğunu yerine getirmeyip, milletimizin enkazdan uzanan elini tutamayıp, üstüne de, tevekkülden bahsedip, meseleyi kadere havale etmek; şuursuzluktur, aymazlıktır, terbiyesizliktir.

'FELAKETİN YEGANE SORUMLUSU SENSİN'
Kendi beceriksizliğini, “kader planı” diyerek, perdeleyemezsin Sayın Erdoğan. Kurduğun yağma düzeninin, ağır faturasını, “kader planı”na yükleyemezsin! Devletimizi yönetemediğin gerçeğini, “kader planı” diyerek gizleyemezsin! Hiç kadere sığınma! Bu beceriksizliğin arkasındaki, tek sorumlu sensin sen!

Bu felaketin yegane sorumlusu sensin. Sen milletimize hizmet etmek yerine sarayda sefa sürmeyi seçtin. Şu anda da yardım paralarıyla aynı heyecan içinde ellerinizi ovuşturarak ihale dağıtma eylemine geçmiş durumdasın. Utan be utan!

Hatırla; 2003’teki, Bingöl depreminde, “deprem kader diyerek geçiştirilemez” diyen, bizzat sendin. Hatırla; “Deprem felaketi, kötü yönetimin sonucudur. tüm sorumlulardan, hesap sorulmalıdır” diyen de, bizzat sendin. Ne oldu Sayın Erdoğan? O günden bugüne, ne değişti? Geçtim sorumlulardan hesap sormayı; Felaketin, daha 3’üncü gününde, utanmadan çıkıp, “Bugün daha rahatız, yarın daha da rahat olacağız.” dedin.

Bugün, depremin 16’ncı günü. Söylesene, rahat ettin mi, Sayın Erdoğan? Tarihimizin, en büyük felaketlerinden birini yaşadık. 42 bin 310 kardeşimiz can verdi. İnsanlarımız, koordinasyonsuzluktan, organizasyonsuzluktan, enkaz altından kurtarılmadığı için, soğuktan donarak öldü. Söylesene, rahat ettin mi Sayın Erdoğan? Hatay yok oldu, Maraş harap oldu. Adıyaman’da, Malatya’da, Kilis’te, Osmaniye’de, Diyarbakır’da, Şanlıurfa’da, Gaziantep’te, Elâzığ’da, nice ocaklar söndü. Söylesene, rahat ettin mi Sayın Erdoğan?

Doğrudur, depremler, doğal afetlerdir. Ama bu afetin, felaketle sonuçlanmasının sorumlusu, bizzat Sayın Erdoğan’dır. Doğrudur, kaderde doğal afetler vardır. Ama devletin kurumlarını felç edip, felakete davetiye çıkartan, bu ucube sistemdir. Doğrudur, depremin merkezi, Pazarcık ve İslâhiye’dir. Ama liyakatsiz ellerin neden olduğu, bu büyük felaketin merkezi Beştepe’dir.

Biz milletçe canımızın derdindeyken iktidar medyası da propaganda derdindeydi. Ama yine de asrın liderinin asrın felaketine sebep olduğunu gizleyemediler. Depreme karşı iktidarı uyardık. Deprem değil ihmal öldürür dedik dinlemediler. AFAD gibi bir kurumda liyakati önemsemediler. Ve sonuç olarak yüzyılın depremine yüzyılımızın en beceriksiz yönetimiyle yakalandık.

ETİKETLER:
İYİ Parti , Meral Akşener
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

İmlası çok bozuk,
Büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.

Bu haber henüz yorumlanmamış...

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Soylu bir kez daha uyardı: Hesabını devlet sorar!
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Hatay'da Afet ve Acil Durum Koordinasyon ...
CHP: Esnafın zararını hazine üstlensin
CHP'li milletvekilleri 11 ilde yaşayan afetzedelerin elektrik ve doğalgaz ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bin 797 konutun inşa süreci hemen yarın başlıyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Nurdağı'nda 456, İslahiye'de 399, ...
 
Zafer Partisi'nden deprem paylaşımı: "Bir yandan Arap Levhası, bir yandan Suriyeli İstilacılar"
Depremin teknik sebebi olan tektonik hareketleri konu alan bir paylaşım ...
Erdoğan deprem bölgesinde duyurdu: 1 yılda ayağa kaldıracağız
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osmaniye'de depremzedelere yönelik yapılan çalışmalar ...
Lütfü Savaş'ın prens diye ağırladığı kişi fenomen çıktı!
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, kendisini 'Afrika Prensi' ...
 
Akşener'den, Fatih Altaylı'ya dikkat çeken seçim açıklaması
İYİ Parti Lideri Meral Akşener, Fatih Altaylı’ya konuştu. Altılı Masa'nın ...
Erdoğan ve Bahçeli Osmaniye'de
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli, incelemelerde bulunmak için bugün Osmaniye'ye gitti.
HDP'li Semra Güzel'e AYM'den ret
AYM, HDP'li Semra Güzel'in milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin Meclis'in ...
 
SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
 
 
  •Güncel
  •Siyaset
  •Dünya
  •Medya
  •Magazin
  •Spor
  •Kültür
  •Sağlık
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
twitter
Gökhan Töre
PETROL
Chelsea
Beycan ÜÇKARDEŞ
Bütçe
PSG
ismail kartal
Tatbikat