E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

Bakan Bozdağ: Seçimlerde hile ve hurda yapılması fiilen imkansız 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Bizim seçim sistemimize göre, Türk Seçim Kanunu'na göre seçimlerde hile ve hurda yapılması fiilen imkansızdır. Kim bunu söylüyorsa 'Mümkün' diyorsa ya Türk Seçim Kanunu'nu bilmiyor ya da şimdiden seçim yenilgisine bahane uydurmak için altyapı oluşturuyordur" dedi.

26.01.2023 - 23:20
Bakan Bozdağ: Seçimlerde hile ve hurda yapılması fiilen imkansız

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TBMM'de 'nöbetçi bakan' uygulaması kapsamında milletvekilleriyle bir araya gelirken, basın mensuplarının da sorularını yanıtladı. Bakan Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun YSK'ya güvenmediği yönündeki açıklamasıyla ilgili YSK'nın, Türkiye'nin en güvenilir kurumlarının başında geldiğini belirterek "YSK, bugüne kadar pek çok seçim yönetmiş ve bu seçimler hem uluslararası gözlemciler tarafından hem de Türk seçmeni ve Türk siyasi partileri tarafından da sonuçları itibarıyla takdir edilmiş, benimsenmiştir. Bir defa Türk seçim sistemine göre seçimleri siyasi partiler yapar. YSK organizasyon yapar. Seçim süreçleriyle ilgili ihtilaflar, usulsüzlükler, yolsuzluklar, şikayetler olduğu zaman bunları inceler, denetler ve karara bağlar. Her sandık başında belli sayıda siyasi partilerin temsilcisi var, müşahitleri var. Oy pusulasını biri veriyor, kimliği biri kontrol ediyor, imzayı biri kontrol ediyor. Dolayısıyla seçimleri yapanlar, sandıkta vatandaşın oyunu kullanmasını sağlayanların her birisi siyasi partilerin temsilcileridir. Sayım, döküm, tasnif bunların tutanağı ve bağlanıp imza altına alınması siyasi parti temsilcileri ile birlikte yapılıyor" diye konuştu.

'HİLE YAPILMASI FİİLEN İMKANSIZDIR'

Bakan Bozdağ, YSK'nın seçim sürecinde ulaşan bütün verileri siyasi partilere de verdiğini aktararak "'Seçimi YSK yapıyor. Dolayısıyla burada hile hurda her şey olabilir' gibi bir algı oluşturmaya çalışıyorlar. Türk seçim sisteminde seçimin esas yapanı siyasi partilerin temsilcileridir, sandık görevlileridir, ilçe seçim kurulu üyeleridir, il seçim kurulu üyeleridir, YSK'ya verdikleri üyelerdir. Bizim seçim sistemimize göre, Türk Seçim Kanunu'na göre seçimlerde hile ve hurda yapılması fiilen imkansızdır. Kim bunu söylüyorsa 'Mümkün' diyorsa ya Türk Seçim Kanunu'nu bilmiyor ya da şimdiden seçim yenilgisine bahane uydurmak için altyapı oluşturuyordur. Çünkü seçim kanunundaki usul uygulamasına göre bu fiili bir imkansızlık. O yüzden seçim kuruluna yapılan saldırılar da büyük bir haksızlığı içermektedir" dedi. 

Kılıçdaroğlu'nun, YSK'yı ve kanunları bilmediğini savunan Bozdağ, "Çünkü YSK'nın daha üyelerinin nasıl seçildiğini bilmiyor, Sayın Kılıçdaroğlu. Diyor ki 'YSK'ya güvenmiyorum'. Niye güvenmiyor? Sayın Cumhurbaşkanı'nın YSK'ya seçtiği ya da atadığı herhangi bir üye söz konusu değildir. Yüksek Yargıtay ve Danıştay'ımızın saygın üyeleri doğrudan seçim yapmaktadır. Sayın Kılıçdaroğlu daha YSK'ya üyelerin nasıl seçildiğinden haberi yok. Belli ki Seçim Kanunu'ndan da haberleri yok. O yüzden şimdiden Seçim Kanunu'ndan haberleri olmadan seçimin üzerine gölge düşürmek için bir tartışma başlatılıyor" diye konuştu. 

'HİLEYLE KAZANILMIŞ HANGİ SEÇİM VAR?'

Türkiye'de seçimlerin hileyle kazanıldığı algısının oluşturulmaya çalışıldığını kaydeden Bozdağ, "Hileyi önlemek büyük bir işmiş gibi bir gayretle öne çıkıyorlar. Herkesin sorması lazım. Nerede hile oldu? Hileyle Türkiye'de kazanılmış hangi seçim var? YSK, bir güven kuruludur. Dünyanın en saygın ve en güvenilir seçim organlarından bir tanesidir ve Türkiye'nin de yüz akıdır. Hiç kimse seçim başarısızlığını, YSK'nın üzerine yıkmaya hakkı yoktur. Bahane uydurmaya gerek yok. Çıkarsınız, çalışırsınız; zaten millet size verdiğinde alıyorsunuz. Alamadığınız yerleri 'Seçimde hile yapıldı' veyahut da 'YSK şöyle yaptı, böyle yaptı' diye bahaneyle başkalarının üzerine başarısızlığı yıkmayalım. Bunlar başarısızlığa şimdiden bahane arıyorlar" dedi. 

Bakan Bozdağ, başörtüsü ile ilgili anayasa değişiklik teklifine CHP ve İYİ Parti'nin hazırladığı önergenin sakıncalı olduğunu söyledi. Bozdağ, "İYİ Parti'nin sunduğu öneriye baktığınızda, analiz ettiğinizde orada din ve vicdan hürriyetiyle ilgili bir şey söylemiyor. Kıyafet hürriyetiyle ilgili bir şey söylüyor. Bizim getirdiğimiz öneri bir başı açma, başı örtmeyle ilgili bütün kadınlarla alakalı eşit bir durum söz konusu ama şimdi İYİ Parti'nin önerisine baktığınızda, o önerinin uygulama şeyine geçtiğinizde bu sınırsız, limitsiz. Anayasal güvence ve anayasal düzeyde düzenlenmiş bir kıyafet hürriyetidir. Türkiye'de sınırsız bir kıyafet hürriyeti; yani yükseköğrenime girerken kıyafetin hiçbir sınırı yok. Acaba bu ne kadar doğru? İkincisi; sınırsız kıyafet hürriyeti, din ve vicdan hürriyetiyle ilgili bir bahiste düzenlenebilir mi?" diye konuştu. 

'BAŞÖRTÜSÜNÜ TEFERRUAT GİBİ GÖRÜYOR'

Sınırsız kıyafet hürriyetinin hem sınırsız örtünme anlamında hem de sınırsız başka tür kıyafetler anlamına geldiğini aktaran Bozdağ, "Bizimkiyse çok dar bir düzenleme. Bir defa bu açıdan onların önerisi çok farklı bir öneri. Dünyanın hiçbir anayasasında sınırsız bir kıyafet hürriyeti yoktur. İkincisi de böyle bir hürriyet din ve vicdan hürriyetiyle irtibatlı olarak düzenlenemez. Bu başörtüsünü teferruat gibi görüyor. Örtme ya da açmayı teferruat gibi görüyor. Yani 'Esas bu değil' diyor. Başını açmayı, örtmeyi de teferruat gibi görüyor. Yani bir nevi Türkiye'de yaşanan bunca haksızlığı, zulmü görmezlikten gelen, basite indiriyor. Yani teferruat gibi önemsizleştiriyor. Bir defa bu kadar zulmü yaşamış bir toplumda bunu teferruat gibi gören bir yaklaşımı veyahut da bunu basitleştiren, önemsizleştiren bir yaklaşım ayrıca kabul edilemez. Öte yandan bu konu, Türkiye'de başörtüsü ve dini inancı sebebiyle yaşanan sıkıntıların kaynağı, bunun dini inançla irtibatlı olmasıdır. Eğer siz dini inançla bunun irtibatını keserseniz o zaman örtünmeyi niçin yapıyor bu insanlar? Yani örtünen insan dini inancı sebebiyle örtünüyor. Kıyafetle bir tercih kullanılıyorsa o da onun için kullanıyor" dedi. 

Bakan Bozdağ, "Eğer başörtüsü konusunda samimilerse bahaneyi bıraksınlar. Genel Kurul'da destek olsunlar. Bu mesele kalıcı olarak çözülsün. Önergeyi bu işe bahane oluşturmak için verdiklerini düşünüyorum" açıklamasında bulundu. 

'AYM'NİN KARARI DOĞRU'

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM), HDP'nin kapatma davasının seçim sonrasına bırakılmasına ilişkin talebini reddetmesini de değerlendiren Bozdağ, "AYM'nin verdiği karar oy birliğiyle bence de doğru bir karar. Çünkü AYM gündemini kendi belirler, başkan belirler. Gündemine hakimdir. Hangi davanın ne zaman görüleceğine mahkeme kendi karar verir. Talep üzerine, bunu da değerlendirebilir; ama öncelik sonralık sırasını mahkeme tayin eder. Bu mahkemenin yasal bir hakkıdır. Bu hak herhangi bir talebe bağlı bir hak değildir. Doğrudan mahkemenin kendisine ait, daha doğrusu mahkeme başkanının görevleri arasında olan bir husustur. O yüzden karar isabetli bir karardır. Bu, kararın ne zaman çıkacağı anlamında bir fikir vermez. Mahkeme onu gündemine almasıyla ilgili bir husustur" diye konuştu. 

'HAKKI KILINÇ PAŞA İLE İLGİLİ DE RAPOR GÖNDERİLDİ'

Bakan Bozdağ, 28 Şubat davası tutukluları İlhan Kılıç ve Kenan Deniz'in cezalarının Cumhurbaşkanı Kararı ile kaldırılmasına ilişkin, "İlhan Kılıç ve Kenan Deniz'le ilgili Adli Tıp Kurumu 'kocamışlık hali' raporu vermiştir. Dolayısıyla bu rapora istinaden Sayın Cumhurbaşkanı'mız Anayasa'daki yetkisini kullanmış ve cezalarının kaldırılmasına karar vermiştir. Hakkı Kılınç Paşa ile ilgili de Adli Kıp Kurumu 'kocamışlık hali'ne dair bir rapor verdi. Onu da biz Cumhurbaşkanı'na daha yeni gönderdik. O da Cumhurbaşkanlığı'na gidecektir" dedi.

ETİKETLER:
Bekir Bozdağ
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

İmlası çok bozuk,
Büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.

Bu haber henüz yorumlanmamış...

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Şentop: Savaşın uzamasının ağır bedelleri olacaktır
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin, "1 yıldır ...
EYT'de kritik gelişme! AK Parti'den açıklama geldi
AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, EYT düzenlemesiyle ilgili son ...
Reuters'a göre Erdoğan’ın seçim taktiği
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dış politikada çizdiği 'güçlü' lider portresi ...
 
İYİ Partili Paçacı istifa etti
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, görevinden istifa ettiğini, ...
YSK'nın yeni başkanı belli oldu
Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) yeni üyelerinin belli olmasının ardından ...
AK Parti'den o dergiye sert tepki
Stern dergisinin 'Kundakçı Erdoğan' yazılı kapakla okurlarının karşısına ...
 
Altılı masadan seçim videosu: Milletimiz için buradayız!
Altılı masadan seçim videosu: Milletimiz için buradayız!
AYM'den HDP'ye ret! Karar ertelenmeyecek
Anayasa Mahkemesi, HDP davasında 'karar ertelensin' talebini karara bağladı. ...
İYİ Parti’den 14 Mayıs çağrısı
İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Buğra Kavuncu, üniversite rektörlerine ...
 
SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
 
 
  •Güncel
  •Siyaset
  •Dünya
  •Medya
  •Magazin
  •Spor
  •Kültür
  •Sağlık
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
Club Brugge
Acun Ilıcalı
hollanda
moskova
Netanyahu
big ben
İstanbul Başakşehir
Bütçe
Ezgi Mola