Hanzade Doğan sordu: “Ne olacak bu CHP’nin hali?”
Talat Atilla

Türkiye Tanıtma Platformu (TÜTAP) 3. Başarı oskarları gecesinde ilginç diyaloglar yaşandı. Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, ben ve Hürriyet Ankara Temsilcisi Metehan Demir aynı masada sohbet ederken, Hanzade Doğan, ani bir refleksle CHP’li Gürsel Tekin’e, “Gürsel Bey, ne olacak bu CHP’nin hali?” diye sordu.

 

Tekin bu cevabı geçiştirmek için gülerek, “Hanzade Hanım Talat Atilla’nın haber sitesi turktime benim aleyhimde yazıyor.” yanıtını verdi. Bunun üzerine ben de gülerek, “Gürsel Bey soru gargaraya gelmesin, Hanzade Hanım güzel bir soru sordu. Bence bu soruya cevap vermelisiniz.” dedim.

Sorudan kaçamayan Tekin, “CHP hasta değil ki, iyi olsun. Demokratik yapılarda bu kongreler, bu görüntüler olur. Gelecek CHP’nin.” yanıtını verdi. Hanzade Hanım tebessüm etmekle yetindi.

 

Söz Hanzade Hanımdan açılmışken kendisiyle ilgili bir iki dip not eklemek isterim. Gördüğüm kadarıyla mütevazı, açık sözlü ve biraz utangaç bir hanımefendi. 

Yaklaşık 1 saatlik sohbetimizden küçük bir parça aktarırsam beni daha iyi anlayacaksınız…

Hanzade Hanım bana takım tutmadığını ama eşi sevinsin diye Galatasaraylı olduğunu, çocuğunun her şeyin üstünde olduğunu söylerken anne, Doğan Gurubu’na bağlı muhabirlerin hepsinin törene gelmesini sorgularken de sorumlu bir yönetici konumundaydı…  

 

TÜTAP’ın gecesinde Hanzade Doğan, Haluk İpek, Gürsel Tekin, Nihat Özdemir’in yanında Belçika Senatörü Fatma Pehlivan ödül alırken, basın dalında ise Metehan Demir yılın gazetecisi, Erkan Tan yılın televizyoncusu ve www.turktime.com adına da Talat Atilla yılın haber sitesi ödüllerini kazandılar…

 

*Soldan sağa: Metehan Demir, Talat Atilla, Gürsel Tekin, Hanzade Doğan, Fatma Pehlivan ve Nihat Özdemir...

 

 

 

 

 

Baykal’ın duruşu!

 

CHP için olağanüstü, Türkiye için artık olağan gelen kongreye sayılı günler kaldı. CHP kongresinde Kılıçdaroğlu için bir problem gözükmüyor. Sav’ın son dakika planı olan, “Delegeler kongreye gelmesin.” yaklaşımı Sav’ın şimdiye kadar biriktirdiği, “Önce CHP…” algısını yaraladı.

Bir kısım CHP’liler için akil adam olan Sav, bu hamlesiyle bir hizip görüntüsü verdi. Kendisi açısından bu yaklaşımı hataydı.

Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum; Kılıçdaroğlu-Sav çarpışmasına Deniz Baykal pek girmiyor. Geçmişte üzerine yapışan, ya da yapıştırılmak istenen hizipçi yaklaşımından kurtulmak istediği belli. Daha üstte kalarak penaltı noktasından ağlara vuruş yapmak  istediği görülüyor. Kendisi açısından zekice bir duruş.

 

Şükretmiyor!

 

Ekonomiden sorumlu eski Bakan Işın Çelebi milletvekilliği döneminde büyük bir holdingin yöneticiliğine getirilmiş, bu yüzden kıyametler kopmuştu. Çelebi daha sonra olgunluk göstererek holdingdeki görevinden istifa etmişti. Tarih yeniden tekerrür etti. Hakan Şükür, kamuoyu ve hatta partisinin bir bölümünün tepkisine rağmen hem milletvekilliği hem de futbol yorumculuğunu sürdürüyor.

İnsan da biraz şükür duygusu olmalı. Eskilerin deyimiyle aç değil, açıkta değil. Kanuni olan her eylem etik, etik olan her eylem de kanuni değildir.

Bu tür durumlarda insanda biraz utanma duygusunun, hak duygusunun da olması gerekir. Umarım Şükür’de vardır!

 

İlginç yemek

 

Birkaç gün önce Ankara’nın tanınmış balıkçılarından Trilye’de ilginç bir buluşma vardı. Yeni Asır köşe yazarı Hüseyin Kocabıyık, CHP’nin yeni danışmanı Şükrü Karaca ve deneyimli gazeteci Yeni Asır yayın yönetmeni Şebnem Bursalı yemek yediler. Bir yan masada ise Gürsel Tekin vardı.

Yemeğin konusu neydi bilmiyorum ama Yeni Asır’ın CHP’ye mesafeli yaklaştığını düşünür, Kocabıyık-Karaca’nın da aynı dönem Çiller’in danışmanlığını yaptıklarını göz önüne alırsak, CHP ve Yeni Asır’ın arasını düzeltmek için bir araya gelmiş olma ihtimalleri yüksek görünüyor.

İlerleyen günlerde görürüz!

 

*Bu yazı Talat Atilla’nın Güneş Gazetesi’ndeki köşesinden alınmıştır…Sayfa Adresi: http://www.turktime.com/yazar/hanzade-dogan-sordu-ne-olacak-bu-chp-nin-hali/3151