E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

Galatasaray'da gergin divan 

Galatasaray Spor Kulübü Eylül Ayı Olağan Divan Toplantısında iki Başkan Mustafa Cengiz ve Dursun Özbek, icra konusunda sert üslupla kapıştı.

11.09.2019 - 20:23
Galatasaray da gergin divan

 

Galatasaray Spor Kulübü Eylül Ayı Olağan Divan Toplantısında iki Başkan Mustafa Cengiz ve Dursun Özbek, icra konusunda kapıştı.

ÖZBEK

Divan toplantısında söz alan kulübün eski başkanlarından Dursun Özbek, Türkiye Futbol Federasyonu’nun verdiği kararların Galatasaray’ı daha da kenetleyeceğini ifade ederek, “Bugüne kadar basında izlediğiniz gibi federasyonun Galatasaray hakkında tutumu kaotik bir ortama sebebiyet vermiştir. Geçmişte de görüldüğü üzere bu tip durumlarda Galatasaray camiası daha çok bir araya gelmiştir, kenetlenmiştir ve bugün de aynısı olacaktır. Bunu yapanlar bilselerdi böyle bir uygulamaya gitmezlerdi” şeklinde konuştu.

“GALATASARAY ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA HUKUKEN VE MALİ OLARAK SIKINTIYA DÜŞECEK”

Galatasaray’ın önümüzdeki senelerde mali olarak büyük problemler yaşayacağını ifade eden Dursun Özbek, “Yönetimi devretmemizin üzerinden yaklaşık 1.5 yıl geçti. Bu zaman zarfında da buluşma ve hitap etme fırsatı bulamadım. Kısaca size 1.5 yıl evvel neler oldu, neler yaptık, onları anlatacağım. Riva-Florya, Kemerburgaz, spor salonu, müze, sermaye artırımı gibi bir sürü projeye imza attık. Bu projeleri özellikle Riva-Florya projesini genel kurulda anlattım. Sizlerin önüne bunu bir mali bağımsızlık projesi olarak sundum. Bu öneri büyük bir çoğunlukla kabul edildi. Bugüne gelelim; bugün burada söz almamın en önemli sebeplerinden birisi, ileride ve önümüzdeki dönemlerde hukuken, malen Galatasaray’ın zor duruma düşeceğine inanmamdır. İstedim ki değerli Galatasaraylılar, algılardan ve bilgi kirliliğinden uzak bir şekilde gerçekleri görsünler. Karşı kaşıya olduğumuz tehlikelerin neler olduğunu bilmenizi istiyorum” dedi.

“RİVA-FLORYA PROJESİNİN RUHU ZEDELENMİŞTİR”

Riva-Florya projesinin Galatasaray’ın mali bağımsızlığı için çok önemli olduğunu söyleyen Özbek, “Galatasaray’ın mali bağımsızlığına inanarak yaptığımız Riva-Florya projesi bugün zordadır, neden olduğunu bilmediğimiz bir çıkmazın içindedir. Emlak Konut’la sözleşmeyi yapan kişiyiz. Dolayısıyla bu projenin ve sözleşmenin ruhunu en iyi bilen kişileriz. Bu sözleşmenin ruhu zedelenmiştir. Sözleşmenin esasında Florya’nın başka bir yere taşınması söz konusudur, süre kısıtlıdır ve hiçbir hareket yoktur. Riva-Florya projesi kulübün borçlarını 3-4 yılda sıfırlayacak bir projedir. Riva ile beraber yapılan Florya projesinde ihale yapıldı ama yer teslimi yapılamıyor. Burada hepimize görev düşüyor. Bu projeler yapılırken Florya’nın taşınması için bizim yönetimimizde çalışmalar yapıldı ve bugünkü yönetim imzaladı. Bugüne kadar Galatasaray’ın verdiği taahhütler dolayısıyla buraya taşınması gerekiyordu. Paramız yok durumu anlaşılır değil” açıklamasında bulundu.

“GALATASARAY’IN İSTİKBALDEKİ MENFAATLERİNİN KAYBOLMASININ EŞİĞİNDEYİZ”

Galatasaray’ın içerisinde bulunduğu sıkıntıyı yeteri kadar ifade edemediğini dile getiren Özbek, “Rakiplerimizin 3-4 sefer daha büyük tesis yapma imkanı var da Galatasaray’ın neden yok? Burada azim ve niyet önemli. Ben sıkıntıyı ifade ediyorum da acaba yeteri kadar ifade edebildim mi diye düşünüyorum. Şu ana kadar söylediklerim çerçevesinde bu sıkıntıyı tam anlamıyla ifade edecek bir duruma gelemedim. Galatasaray’ın istikbaldeki menfaatlerinin kaybolmasının eşiğindeyiz” diye konuştu.

“BU BORÇ NASIL 10 KATINA ÇIKTI?”

Kulübün borcunun 10 misline çıktığını kaydeden Dursun Özbek, şunları söyledi:

“2016 yılında borç 55 milyon Türk Lirası’ydı. Bugüne geldik; 543 milyon Türk Lirası. Adama sorarlar, ‘10 misli nasıl oldu?’ diye. Bu para ile ne yapıldığı konusu meçhul. Önümüzdeki senelerde bu borç 700-800 milyon seviyelerine çıkacaktır. Hiçbir zaman Galatasaray Spor Kulübü Derneği, Galatasaray Sportif A.Ş.’nin makyaj çantası olmamıştır. Bu görüşler, benim tahminimden ortaya çıkan görüşler değildir. Denetimi yapan firmanın raporunda da bunu göreceksiniz. İleriye dönük bu borç yükünün getireceği sorunlar hepimizi ilgilendiriyor.”

“BU PROJELER GALATASARAY’IN GELECEĞİDİR”

Başkanlığı döneminde temelleri atılan projelerin bir önce bitirilmesi gerektiğini vurgulayan Özbek, “Spor salonu projesi, bir zarurettir. Çok iyi biliyorsunuz, stadımızın tapusunu almamız için gerekli. Büyük cezası var. Bir borcumuza mukabil gündeme gelmiştir. Size de anlattım, bu bir salon olarak da hizmet etmeyecek sadece. Galatasaray’a diğer alanlarda da gelir sağlayacak fakat hareket etmemiz gerekiyor. Lafla peynir gemisi yürümüyor. Bu yapılması gereken projeler, Galatasaray’ın geleceğidir. Hak ve hukukumuz önümüzdeki dönemlerde kaybolmak üzere. Mecidiyeköy’deki otel projesi; 20 milyon dolar kredi aldık, bu kredi çerçevesinde otelin kabası bitti, cephesi kapandı. İnşaatın devam etmesi için gerekli miktar da mevcuttu. Dolayısıyla benzer bir çalışma ile burası harekete geçmeli. Sayın Başkan burayı Teknokent yapmak istedi, tamam yapalım ama 20 aydır bir çivi çakılmadı. Bu Galatasaray’a yakışmıyor. Şahsi kefaletim hâlâ duruyor orada ve sesimi çıkarmıyorum, yeter ki bu proje hayata geçsin” ifadelerini kullandı.

CENGİZ

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, Florya Metin Oktay Tesisleri'nin yerine yapılacak konut projesi nedeniyle Kemerburgaz'a taşınmalarının kulübe tahsis edilen arazideki hukuksal sorun nedeniyle gerçekleşmeyeceğini söyledi.

Sarı-kırmızılı kulübün Galatasaray Lisesi'ndeki Tevfik Fikret Salonu'nda gerçekleştirilen eylül ayı olağan divan kurulu toplantısında Mustafa Cengiz, eski başkanlardan Dursun Özbek'in açıklamalarına yanıt verdi.

Dursun Özbek döneminde başlayan Riva ve Florya projelerinden beklenenlerin gerçekleşmediğini aktaran Cengiz, şu ifadeleri kullandı:

"Sayın başkanımız Dursun Özbek, Riva ve Florya'nın Galatasaray'ı kurtaracağını, kurtarma projesi olduğunu ama yönetimimizin bunu doğru yönetmediğini ifade etti. Gerçekler acıdır. Riva ve Florya'yı 1 milyar lira tahmini bedelle yaptık. Genel kurulda ben oy vermedim, salonu terk ettim. Benim görüşüm Riva ile Florya'nın ayrılmasıydı. 'Florya'yı neden taşımadınız? Florya'yı bir an önce taşıyın' diyor. Florya ihalesini alan müteahhit de hem bizi hem de gidebileceği her kapıyı zorluyor. Biz de çıkmak istiyoruz. Hizmette süreklilik nedeniyle eski yönetimin yaptıklarını onaylamasak bile sürdürmek durumundayız. Florya'dan çıkıp Kemerburgaz'a geçmek için elimizden geleni yaptık. Bakanlık, Emlak Konut, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Eyüp Kaymakamlığı ve Eyüp Belediyesi nezdinde bu kişinin çıkması için her şeyi yaptık."

Florya'nın yerine alınan Kemerburgaz arazisindeki maden ruhsatının çıkardığı sorunlara değinen sarı-kırmızılı kulübün başkanı, sözlerine şöyle devam etti:

"Eski yönetim acaba Kemerburgaz'ı Florya'ya karşı alırken bir gün gidip oraya baktı mı? 40 metre kot farkını bıraktık, orada maden ruhsatı olduğunu, maden ruhsatı hak sahibinin ne gibi haklara sahip olduğunu biliyor mu? Devletimiz ve hükümetimiz bize çok yardımcı oldu. Enerji Bakanından, Çevre Bakanına kadar bütün ilgili kurumlar ayağa kalktı. Komisyon kurup meseleyi hallettik. Başbakanın imzasına gidecekti. Fakat Başbakanlık gitti, yerine Cumhurbaşkanlığı Sistemi geldi. Mücadeleyi bırakmadık. Yasanın değişmesi için mücadele verdik. Galatasaray'ın gücü buna da yetti. Yasayı da torba kanuna sokma becerisi gösterdik. Maden sahibi, önceki hafta yürütmeyi durdurma kararı aldı. Devlet de hukuka uymak zorunda. 3 ay, 3 yıl, 10 yıl... Ne kadar süreceğini bilemiyorum."

Mustafa Cengiz, Florya'dan çıkmalarının mümkün olmadığını anlatarak, "Sayın Bakan ve Sayın Emlak Konut Genel Müdürü ile konuştuk. İki yıl içinde Florya'dan çıkmamız gerekiyordu ama biz çıkamıyoruz. Hukuksal süreç nedeniyle çıkamayız. 'Para yok.' diye bir ifade kullanmadım. Daha mülkün zilliyetini ele geçiremedik ki yatırımı düşünelim, plan ve proje yapalım. Biz, 'Çıkamıyoruz. Sözleşmeyi revize edelim. Florya'da kalalım. Galatasaray'dan ekstra kuruş para çıkmayacak şekilde Florya'yı geliştirelim. Sadece Riva'yı revize edelim.' dedik. Sözlü mutabakat sağladık. Bugün toplanacaktık ama divan toplantısı nedeniyle erteledik. Görüşmeler devam ediyor." diye konuştu.

Cengiz, Dursun Özbek döneminde yapılan transferlerin maddi yükünden bahsederek, "Stopaj hariç 155 milyon avroluk 11 futbolcu transfer edildi. Bugün çektiğimiz mali sıkıntının en temelinde bu harcama var. Bu harcamayı biz hala bitiremedik." değerlendirmesinde bulundu.

- "Yıllık 5 milyon doları Dursun Özbek'ten talep ediyorum"

Mustafa Cengiz, Mecidiyeköy'deki otelle ilgili taahhüt edilen geliri Dursun Özbek'ten istedi.

Dursun Özbek gibi otel inşaatının önünden geçerken utandığını anlatan Mustafa Cengiz, şunları kaydetti:

"Dursun başkan, 'Otelin önünden geçerken utanıyorum, başımı çeviriyorum.' diyor. Ben de öyleyim. Ben de başımı çeviriyorum. Otelin önünden geçerken ben de utanıyorum. Duygun ağabeyin zamanında başkan yardımcısıydı. 'Buraya otel projesi yapacağım. İki yılda bitireceğim. Yılda 5 milyon dolar net gelir size taahhüt ediyorum.' dedi. Ben de alkışladım. Bu otele 2015'te başlandı. Bu gün 2019. Yıllık 5 milyon dolarlık net geliri Sevgili Dursun Özbek'ten talep ediyorum. 'Bizi kandırdı.' demiyorum ama bize söz verdi, taahhüt etti. Bunu istiyorum. Otelle ilgili aklınıza gelecek tüm yolları deniyoruz. Masada 2 teklif var ama 5 milyon dolara ulaşamıyoruz. Bunu yakalarsak size getirip onayınızı alacağım."

Özbek'in alacaklarına istinaden kulübe gelen hacizle ilgili eski başkana tepki gösteren Mustafa Cengiz, "Ayıp. 'Ben size para verdim. Beni de soruşturuyorlar. Ben de vermedim, ortağım vermiş.' diyor. Ortağı olarak söylediği kişi aynı zamanda avukatı. Bize hem icra hem de haciz getirdi. Kendisi 20 Ocak tarihinde seçimi kaybettikten sonra Sportif AŞ'nin hisse senetlerine rehin koydu. Bunu bir şirketten alıp diğerine taşıdı. Bunlar belgeli. Görevden alınmış, görevden düşmüş bir yönetim yaptı. Yetmedi, Emlak Konut'tan alacağımız 20 milyon dolara da rehin koydu. Yetmedi 3 tane senet aldı. 5 milyon lira otel ve faiz bedeli, 7 milyon dolar, 12 milyon avro... Kendisi tanzim etti. Hukukta buna ne deniyor? Yönetme erkini kaybetmiş bir yönetim kendini alacaklı veya borçlu yaparsa hukukta bunun adı ne? Yetmedi bize icra yolladı. Yetmedi haciz yolladı." şeklinde görüş belirtti.

- Cengiz-Özbek gerginliği

Mustafa Cengiz ile Dursun Özbek arasında sözlü tartışma yaşandı.

Cengiz'in sözleri üzerine Özbek ayağa kalkarak tepki gösterdi. Mustafa Cengiz, Dursun Özbek'e "Otur. Bekle. Lütfen Galatasaray adap ve edebine yakışır şekilde davran." diye karşılık verdi.

Araya giren divan kurulu başkanı Eşref Hamamcıoğlu, "Bu tartışmaları medya önünde değil, ayrı bir kapalı toplantıda yapalım. Hadise çirkinleşmeye başladı. Müdahale etmek zorunda kalacağım." dedi.

Konuşmasına devam eden Cengiz, "Siz Galatasaray'ı hacze verdiniz. Biz sizinle bir araya geldik. Bize 'Benim için Galatasaray Kulübü önemli değil, zor durumdayım.' dediniz. Saygı duyuyorum. Borcumuz borç ama faiziyle 8 milyon lirayı asla kabul etmem. Sayın Dursun Özbek'in 2 alacağı var. 12 milyon avro ve 7 milyon dolar. Bunları halletmemiz lazım. Bu borcunuzu ödeyeceğiz. Bunun şakası yok. Lütfen doğru anlatın. Burada 'Mecburen kasa kolaylığı yaptım. Beni zorladı. Mecburen ortağım haciz koydu.' demeyin. Haciz ve icra koyuyorsunuz." diyerek sözlerini tamamladı. (cumhuriyet) 

YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

İmlası çok bozuk,
Büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.

Bu haber henüz yorumlanmamış...

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
13 yıldır yenilmeyen ABD'yi geçen Fransa yarı finalde
2019 FIBA Dünya Kupası'nda Fransa, Dünya Kupası ve olimpiyatlar gibi iki ...
Avustralya yarı finalde
2019 FIBA Dünya Kupası'nda Avustralya, Çekya'yı yenerek yarı finale yükseldi.
Alex Morgan, cinsel tacizle suçlanan Cristiano Ronaldo hakkında konuştu
ABD kadın futbol takımının yıldız isimlerinden Alex Morgan, cinsel tacizle ...
 
En iyisi Babel
Galatasaraylı Ryan Babel, UEFA'nın "Şampiyonlar Ligi'nde yaz dönemi transferlerinden ...
Gustavo: Zorluklardan asla kaçmam
Fenerbahçe'nin yeni transferi Gustavo, her zaman sahada elinden gelenin ...
F1 efsanesinden müjdeli haber
Efsane F1 pilotu Michael Schumacher'in bakımından sorumlu olan hemşire, ...
 
Burak Yılmaz, Arda'ya sahip çıktı
Berkay Şahin'in burnunu kırdığı için davalık olan ve bugün görülen duruşmada ...
Cenk Tosun, en iyiler arasında
UEFA, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO2020) elemelerinde en iyi performansı ...
Galatasaray'dan Linnes kararı
Türkiye Futbol Federasyonu, kulüplerin resmi A takım kadrolarını yayınladı. ...
 
İpragaz,
trendyol,
İnternet oku, Turktime, medya,
SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
ANKET
Suriye'de terör unsurlarının çekileceğini düşünüyor musunuz?Sonuçları göster Anket arşivi
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
  •SİTENE EKLE
 
 
  •Güncel
  •Siyaset
  •Dünya
  •Medya
  •Magazin
  •Spor
  •Kültür
  •Sağlık
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
Gaziantepspor
Ak Parti
Kırgızistan
Almazbek Atambayev
Murat Yıldırım
Yeni Zelanda
mülteci
Ahmet Kaya
Kayseri Erciyesspor