E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

İŞTE HSYK'NIN YENİ YAPISI KİM KAÇ ÜYE ATIYOR?

HSYK'nın yapısının değiştirilmesinde ayrıntılar netleşmekte. Üye sayısı 21'e çıkıyor. Peki HSYK'ye kim kaç üye atayacak? İşte HSYK'nın yeni yapısı...

17.3.2010 - 15:09

HSYK'nın Yapısı:


Kurumların HSYK'ya atayacakları üye sayısı:

Yargıtay; 3

Anayasa mahkemesi; 1

Danıştay; 1

1. Sınıf Hakimler; 8

Cumhurbaşkanı: 3

TBMM: 3

Adalet Bakanlığı: 2

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa değişikliği paketine son şeklini vermek üzere hukukçu kurmaylarıyla bir araya geldi. Saat 11.00'de Başbakanlık Merkez Bina'da, Başbakan Erdoğan başkanlığında, başlayan toplantıya, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Cemil Çiçek, Bülent Arınç, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, AK Parti Adana Milletvekili Ömer Çelik katıldı.

ÇEKİNCELİ MADDELERE SON ŞEKLİ VERİLECEK

AK Parti'nin son şeklini vereceği Anayasa değişikliği paketinin 10-15 madde arasında olması beklenirken, siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştıran düzenleme, askere sivil yargı yolunu açan değişiklik ve YAŞ kararlarıyla ilgili maddelerin nasıl formüle edileceği tartışılacak.

ANAYASA PAKETİNDE GİRECEK MADDELER

Başkanlık Merkez Bina'da yapılan "Anayasa" toplantısının ardında, muhalefet partilerinden randevu isteneceği öğrenilirken, pakete şu maddelerin girmesi bekleniyor:

HSY'NIN YAPISI

Pakette HSYK'nın yapısı değiştirilecek. HSYK'nın, tarafsızlık, objektiflik, şeffaflık ilkeleri temelinde uluslararası belgeler ışığında geniş tabanlı temsil esasına göre yeniden yapılandırılması, kararlarına karşı etkili itiraz sisteminin getirilmesi ve yargı yolunun açılması hedeflenen değişiklik yapılacak. Buna göre bu kurulun üye sayısının 20 veya 21 olacak. HSYK, geniş tabanlı temsil esasına göre oluşturulacak, 2 veya 3 daire seklinde yapılandırılacak. Yargının tümünün temsil edilebilmesi amacıyla, birinci sınıf hakim ve savcıların yanı sıra Türkiye Adalet Akademisi, hukukçu öğretim üyeleri ile avukatların HSYK'da temsili sağlanacak.

KAMU ÇALIŞANLARINA YARGI YOLU AÇILIYOR

Bugüne kadar gündeme gelmeyen ve Anayasa paketine ilk kez girecek 129. Maddenin üçüncü fıkrası da değişecek. Bu kapsamda, görev sorumlulukları düzenleyen memur ve diğer kamu görevlileri Anayasa ve kanunlara sadık kalarak faaliyetlerini düzenleyen 129 madde değişecek. Anayasa'nın 129. Maddesinin mevcut 3. Fıkrası, "Uyarma ve kınama cezalarıyla ilgili olanlar hariç, disiplin kararları yargı denetimi dışında bırakılmaz" şeklindeki ibaresi değiştirilerek, disiplin ve uyarı cezası alan kamu görevlilerine de yargı yolu açılacak.

ASKERE SİVİL YARGI YOLU AÇILIYOR

CHP'nin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne götürdüğü ve askerlere sivil yargı yolunun açan düzenlemenin de Anayasa değişikliği paketine alınması da bekleniyor. Bu kapsamda askerlerin yargılanmasını düzenleyen Anayasa'nın 145. maddesinde değişikliğe gidilecek.

PARTİ KAPATMA

"Siyasi partilerin uyacakları esaslar" başlıklı 69. madde iki şekilde formüle edildi. Partilerin kapatılmasına 1961 Anayasası'nda olduğu gibi Meclis karar verecek. Parti kapatmalarını Venedik Kriterleri çerçevesinde zorlaştıran hükümler konulacak. Bu düzenlemeyle, şiddet ve teröre bulaşmadığı sürece partiler kapatılamayacak. Dava açma usulü de değişecek. Dava açılması Meclis'in ya da yine mevcut haliyle Anayasa Mahkemesi karar verebilecek.

POZİTİF AYRIMCILIK

Anayasa'nın 'Kanun önünde eşitlik' başlıklı 10. maddesinin "Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür" şeklindeki ikinci fıkrasına, "Bu maksatla alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olamaz" cümlesi eklenecek. Böylece 'kadına yönelik pozitif ayrımcılık' Anayasa'ya girecek. Aynı maddeye ayrıca, yaşlılar, çocuklular ve özürlülerle ilgili de pozitif ayrımcılık yapılacağına ilişkin fıkra eklenecek.

İNSAN HAYSİYETİ

'Temel hak ve hürriyetlerin niteliği' başlıklı 12. maddeye "İnsan haysiyetine dokunulamaz" hükmü eklenerek, yasalar ve idarenin eylemlerine yeni sınır getirilecek. Buna göre, yasalar, mahkeme kararları insan onurunu zedeleyemeyecek. Gözaltında onur zedeleyici davranışların karşılığı Anayasal suç olacak.

KİŞİSEL VERİLER

'Kişi hürriyeti ve güvenliği' başlıklı 19. maddeye, kişisel verilerin korunmasına ilişkin hüküm eklenecek. Buna göre, kişisel bilgiler, ancak kişinin açık rızasına veya kanunla öngörülen bir sebebe dayalı olarak kullanılabilecek. Kişi kendi hakkındaki bilgilerin amaçları doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığını öğrenebilecek.

YURTDIŞI YASAĞI

"Yerleşme ve seyahat hürriyeti" başlıklı 23. maddeye, "Yurtdışı yasakları ancak mahkeme kararıyla verilebilir" hükmü eklenecek. Böylece, özellikle vergi cezalarında kişilere yurtdışı yasağının önüne geçilmiş olacak.

KAMU DENETÇİLİĞİ

Anayasa'nın 'hakların korunmasıyla' ilgili bölümüne Kamu Denetçiliği Kurumu'na ilişkin madde eklenecek. Bu kurum, vatandaşla kamu kurumları arasındaki sorunlarda 'ombudsmanlık' rolü üstlenecek.

KİŞİSEL BAŞVURU

Anayasa Mahkemesi'ne kişisel başvuru hakkı sağlanacak. AİHM hükümleri çerçevesinde temel hak ve özgürlüklere ilişkin kişisel başvurular yapılabilecek.

MEMURA GREV HAKKI

Memurlara sendikal hakların verilmesi amaçlanıyor
.

YORUMLAR
Toplam 15 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

• İmlası çok bozuk,
• Büyük harfle yazılan,
• Habere değil yorumculara yönelik,
• Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
• Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
• Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
dilara pekcan 27 Mart 2010 Cumartesi 09:20

akpartinin 26 maddelik anayasa değişiklik paketini tek tek inceledim çok beğendim özellikle de ombutsmanlık bilgi edinme hakkı işten atılan memur un hak arama kanunu desteklenmiş.15 madde ile askere yargı yolu askere svil yargı yolu çok harika oldu en çok ta koskoca bir partiyi gazete küpürlerinden yola çıkarak istediği gibi parti kapatan savcılara hsyk ya yönelik değişiklikler vede parti kapatmayı zorlaştıran maddeler .dir bir kere partiyi halk kapatmalı dsp /21 den yüzde 2,8 olmuştu mesela

Yorumu oyla      0      0  
2o23 17 Mart 2010 Çarşamba 22:29

memurlar 8 yıldır hertürlü azarı işiten memur lar bakın agzınıza akp bir parmak bal sürüyor sakın kanmayın onlar için önemli olan HSYK memuru düşünse idi 8 yıldır bunu yapardı ha bunu anayasaya kor düzenlemeyi kanunu yapmaz memurda avcunu yalar

Yorumu oyla      0      0  
MSN 17 Mart 2010 Çarşamba 21:45

Ayrica, hükümet bunca sorunun(aclik-issizlik-yoksulluk) yaninda yargiyla neden bu kadar ugrasiyior acaba? Cok basit: Onlari aklayacak adamalar yerlestirilmeli bir yerlere. Onun pesindeler. Ama Korkunun ecele faydasi yok derler ya, iste onun farkina vardilar ampülcüler...

Yorumu oyla      0      0  
Metot 17 Mart 2010 Çarşamba 20:55

HSYK'nın (taslaktaki)bu yapısına;mevcut Anayasada yer alan *Yargı yetkisi,Türk Milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılır.* hükmüne (madde 9)istinaden itirazların olacağı kanısındayım.

Yorumu oyla      0      0  
net 17 Mart 2010 Çarşamba 19:51

lafa bak ya kafadan hükümetin güdümünde 9 oy muş...ne var olunca ? hükümet in ne demek olduğunu çeteler yüzünden öğrenemeyen bazı arkadaşlar var...hükümet in ne olduğunu öğrenmeyen bilmeyen zevat, fikir beyan ediyor :) hazmetmeyi öğrenecek ideolojik sapkınlar...nede olsa demokrasi soda gibi gelecek..hazmettirecek

Yorumu oyla      0      0  
MSN 17 Mart 2010 Çarşamba 18:20

Kafadan hükümetin güdümünde 9 oy. Digerlerinden de en az 2'yi garantilerler ve HSYK THSYK (TayyibanHSYK) olarak isim degistirir. Ondan sonra da atadiklariyla, Persil ile camasir temizler gibi, kendilerini bol-bol temizletirler. Bu da bizim cooook acilen bekledigimiz is-as-yoksulluk sorunumuzu aninda cözer(!) Ey millet, UYAN artik. Adamlarin gözü cok kararmis. Düsündükleri tek sey HALK yerine kendileri. Bu yapmaya calistiklari sey, korkunun, hesaba cekilmenin korkulari. Buna müsade etmeyin!

Yorumu oyla      0      0  
Gerçek Vatandaş 17 Mart 2010 Çarşamba 17:57

Biri de; mühendis, ekonomist ve doktorların da Yüksek Hâkimler ve Savcılar Kurulunda yer alması gerektiğini söylemiş. Bi tarafım hala garip seslerle gülmekte bu öneriye:))) Mühendis üye her halde HSYK nın yeni binasını inşa edecek, ekonomist hesapları tutacak, doktor da üyelerin sağlıkları ile ilgilenecek. Bence bir deprembilimci de ekleseydin önerine. Kurul binası tartışmalara dayanamaz sarsılırsa falan diye. Arkadaş sen o üç meslekten hangisindensin? Galiba kendine yeni iş sahası arıyorsun ha?!

Yorumu oyla      0      0  
Cıss! Akp= bizden olmayan yargı tu kaka, bizden yanası harika! 17 Mart 2010 Çarşamba 17:05

Nerde çokluk, orda b.kluk özdeğişimizin değerini bilelim lütfen. Hele de bu kadar üyenin hepsi hukukçu olunca bi kat daha fazla önem taşıyor özdeğişimiz.

Yorumu oyla      0      0  
gözcü 17 Mart 2010 Çarşamba 16:49

ideolojik olarak bakılmazsa, çok uygun ve işlevi güçlü bir sistem olucak yargıda. meclise ayrılan sayı biraz daha fazla artmalı TBMM=EGEMENLİK

Yorumu oyla      0      0  
Anadolu Kurt'u 17 Mart 2010 Çarşamba 16:33

Yazık olur HSYK ya, demokrasinin son dayanma noktalarından biri! HSYK güdüm altına girerse bağımsız yargıyı mumla ararız. Seçiciler listesi korkunç tuzaklarla dolu, inşallah vatandaşlarımız bu sefer dikkat ederler de referandumdan HAYIR çıkar. Hayır çıkarsa hükümetimiz de demokrasi etiğini ve kurallarını hatırlar.

Yorumu oyla      0      0  
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
General Dostum Turktime’a Konuştu: Taliban Güçlendi Ama Onları Ben Yok Ederim!
Hamid Karzai ile ittifak kurup seçimlere girmek için Afganistan’a dönen ...
E.Albay Türemen: Karadayı Darbe Konseptine Uymayan Subayları Ankara’dan Uzaklaştırdı!
Karadayı darbe hazırlığı için subayları nasıl fişledi? Darbe konusunda ...
Büyük Yangından Önceki Son Röportajı Turktime Yaptı… Özbey: İstanbul Kötü Yönetiliyor!
Birkaç gün önce yanarak kül olan Avrupa’nın en büyük gösteri merkezi İstanbul ...
 
Adnan Oktar Turktime’a Konuştu: Said-İ Nursi'yi Atatürk Konusunda Yanılttılar!
Evrim teorisine karşı onlarca eseri, şatafatlı hayatı ve ilginç çıkışlarıyla ...
Erhan Göksel: Teslim Bayrağı Çeken Büyükanıt Divan-ı Harp’te Yargılanmalı!
Sınır ötesi harekat yapıldığı zaman aslında sanıldığı gibi bir harekat ...
Fatih Karaca: Tuncay Özkan Grubun’dan Kimseyi İşten Atmadık, Kendileri Ayrıldı...
Aralarında Kanaltürk ve Bugün Gazetesi'nin de bulunduğu Koza-İpek Medya ...
 
Emniyet Genel Müdürü Köksal: Gazeteciler İçin Özel Dinleme Yok…
Türk basınının lokomotif gazetelerine dahi röportaj vermeyen Emniyet Genel ...
Kızılay Başkanı Küçükali Turktime'a Konuştu: Veli Küçük'ün Kızılay’dan İhale Aldığını Sizden Öğrendim!
Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali'den Turktime'a çarpıcı açıklamalar: ...
Türköne Konuşuyor: Eşimle Aram Kötü Olursa, Ak Parti'ye Muhalefet Ediyorum… MİT İşe Yaramaz, İlhan Selçuk Faşist, Çatlı Arkadaşımdı... Türkeş Bana Komünist Derdi…
Zaman’dan başka gazetede yazmam… Çok yakında medya savaşı çıkacak… Milliyetçilik ...
 

Bunlar da ilginizi çekebilir...

SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
ANKET
Türkiye'nin Rus uçağını düşürmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?Sonuçları göster Anket arşivi
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
  •SİTENE EKLE
 
 
  •Medya
  •Güncel
  •Siyaset
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Teknoloji
  •Sağlık
  •Spor
  •Kültür
  •Güncel
  •Siyaset
  •Medya
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Sağlık
  •Spor
  •Kültür
  •Aktüel
  •Güncel
  •Aktüel
  •Kültür
  •Spor
  •Sağlık
  •Dünya
  •Ekonomi
  •Medya
  •Siyaset
•Gençlerbirliği
•Serdar Ortaç
•Almanya
•hollanda
•Mesut Bakkal
•survivor
•yargıtay
•Şota Arveladze
•Barack Obama