E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum
Günün haberleri| Günün manşetleri| Giriş sayfam yap |Gazete manşetleri  | Künye| İletişim| Sitene haber ekle| RSS
Üye girişi   Üye ol
 

İŞTE HSYK'NIN YENİ YAPISI KİM KAÇ ÜYE ATIYOR?

HSYK'nın yapısının değiştirilmesinde ayrıntılar netleşmekte. Üye sayısı 21'e çıkıyor. Peki HSYK'ye kim kaç üye atayacak? İşte HSYK'nın yeni yapısı...

17.03.2010 - 15:09
 
 

HSYK'nın Yapısı:


Kurumların HSYK'ya atayacakları üye sayısı:

Yargıtay; 3

Anayasa mahkemesi; 1

Danıştay; 1

1. Sınıf Hakimler; 8

Cumhurbaşkanı: 3

TBMM: 3

Adalet Bakanlığı: 2

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa değişikliği paketine son şeklini vermek üzere hukukçu kurmaylarıyla bir araya geldi. Saat 11.00'de Başbakanlık Merkez Bina'da, Başbakan Erdoğan başkanlığında, başlayan toplantıya, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Cemil Çiçek, Bülent Arınç, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, AK Parti Adana Milletvekili Ömer Çelik katıldı.

ÇEKİNCELİ MADDELERE SON ŞEKLİ VERİLECEK

AK Parti'nin son şeklini vereceği Anayasa değişikliği paketinin 10-15 madde arasında olması beklenirken, siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştıran düzenleme, askere sivil yargı yolunu açan değişiklik ve YAŞ kararlarıyla ilgili maddelerin nasıl formüle edileceği tartışılacak.

ANAYASA PAKETİNDE GİRECEK MADDELER

Başkanlık Merkez Bina'da yapılan "Anayasa" toplantısının ardında, muhalefet partilerinden randevu isteneceği öğrenilirken, pakete şu maddelerin girmesi bekleniyor:

HSY'NIN YAPISI

Pakette HSYK'nın yapısı değiştirilecek. HSYK'nın, tarafsızlık, objektiflik, şeffaflık ilkeleri temelinde uluslararası belgeler ışığında geniş tabanlı temsil esasına göre yeniden yapılandırılması, kararlarına karşı etkili itiraz sisteminin getirilmesi ve yargı yolunun açılması hedeflenen değişiklik yapılacak. Buna göre bu kurulun üye sayısının 20 veya 21 olacak. HSYK, geniş tabanlı temsil esasına göre oluşturulacak, 2 veya 3 daire seklinde yapılandırılacak. Yargının tümünün temsil edilebilmesi amacıyla, birinci sınıf hakim ve savcıların yanı sıra Türkiye Adalet Akademisi, hukukçu öğretim üyeleri ile avukatların HSYK'da temsili sağlanacak.

KAMU ÇALIŞANLARINA YARGI YOLU AÇILIYOR

Bugüne kadar gündeme gelmeyen ve Anayasa paketine ilk kez girecek 129. Maddenin üçüncü fıkrası da değişecek. Bu kapsamda, görev sorumlulukları düzenleyen memur ve diğer kamu görevlileri Anayasa ve kanunlara sadık kalarak faaliyetlerini düzenleyen 129 madde değişecek. Anayasa'nın 129. Maddesinin mevcut 3. Fıkrası, "Uyarma ve kınama cezalarıyla ilgili olanlar hariç, disiplin kararları yargı denetimi dışında bırakılmaz" şeklindeki ibaresi değiştirilerek, disiplin ve uyarı cezası alan kamu görevlilerine de yargı yolu açılacak.

ASKERE SİVİL YARGI YOLU AÇILIYOR

CHP'nin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne götürdüğü ve askerlere sivil yargı yolunun açan düzenlemenin de Anayasa değişikliği paketine alınması da bekleniyor. Bu kapsamda askerlerin yargılanmasını düzenleyen Anayasa'nın 145. maddesinde değişikliğe gidilecek.

PARTİ KAPATMA

"Siyasi partilerin uyacakları esaslar" başlıklı 69. madde iki şekilde formüle edildi. Partilerin kapatılmasına 1961 Anayasası'nda olduğu gibi Meclis karar verecek. Parti kapatmalarını Venedik Kriterleri çerçevesinde zorlaştıran hükümler konulacak. Bu düzenlemeyle, şiddet ve teröre bulaşmadığı sürece partiler kapatılamayacak. Dava açma usulü de değişecek. Dava açılması Meclis'in ya da yine mevcut haliyle Anayasa Mahkemesi karar verebilecek.

POZİTİF AYRIMCILIK

Anayasa'nın 'Kanun önünde eşitlik' başlıklı 10. maddesinin "Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür" şeklindeki ikinci fıkrasına, "Bu maksatla alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olamaz" cümlesi eklenecek. Böylece 'kadına yönelik pozitif ayrımcılık' Anayasa'ya girecek. Aynı maddeye ayrıca, yaşlılar, çocuklular ve özürlülerle ilgili de pozitif ayrımcılık yapılacağına ilişkin fıkra eklenecek.

İNSAN HAYSİYETİ

'Temel hak ve hürriyetlerin niteliği' başlıklı 12. maddeye "İnsan haysiyetine dokunulamaz" hükmü eklenerek, yasalar ve idarenin eylemlerine yeni sınır getirilecek. Buna göre, yasalar, mahkeme kararları insan onurunu zedeleyemeyecek. Gözaltında onur zedeleyici davranışların karşılığı Anayasal suç olacak.

KİŞİSEL VERİLER

'Kişi hürriyeti ve güvenliği' başlıklı 19. maddeye, kişisel verilerin korunmasına ilişkin hüküm eklenecek. Buna göre, kişisel bilgiler, ancak kişinin açık rızasına veya kanunla öngörülen bir sebebe dayalı olarak kullanılabilecek. Kişi kendi hakkındaki bilgilerin amaçları doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığını öğrenebilecek.

YURTDIŞI YASAĞI

"Yerleşme ve seyahat hürriyeti" başlıklı 23. maddeye, "Yurtdışı yasakları ancak mahkeme kararıyla verilebilir" hükmü eklenecek. Böylece, özellikle vergi cezalarında kişilere yurtdışı yasağının önüne geçilmiş olacak.

KAMU DENETÇİLİĞİ

Anayasa'nın 'hakların korunmasıyla' ilgili bölümüne Kamu Denetçiliği Kurumu'na ilişkin madde eklenecek. Bu kurum, vatandaşla kamu kurumları arasındaki sorunlarda 'ombudsmanlık' rolü üstlenecek.

KİŞİSEL BAŞVURU

Anayasa Mahkemesi'ne kişisel başvuru hakkı sağlanacak. AİHM hükümleri çerçevesinde temel hak ve özgürlüklere ilişkin kişisel başvurular yapılabilecek.

MEMURA GREV HAKKI

Memurlara sendikal hakların verilmesi amaçlanıyor
.

Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
    Yorumcuların dikkatine…

• İmlası çok bozuk,
• Büyük harfle yazılan,
• Habere değil yorumculara yönelik,
• Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
• Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
• Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
 
   Toplam 15 yorum var, 5 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
dilara pekcan 27 Mart 2010 Cumartesi 09:20

akpartinin 26 maddelik anayasa değişiklik paketini tek tek inceledim çok beğendim özellikle de ombutsmanlık bilgi edinme hakkı işten atılan memur un hak arama kanunu desteklenmiş.15 madde ile askere yargı yolu askere svil yargı yolu çok harika oldu en çok ta koskoca bir partiyi gazete küpürlerinden yola çıkarak istediği gibi parti kapatan savcılara hsyk ya yönelik değişiklikler vede parti kapatmayı zorlaştıran maddeler .dir bir kere partiyi halk kapatmalı dsp /21 den yüzde 2,8 olmuştu mesela

Yorumu oyla      0      0  

2o23 17 Mart 2010 Çarşamba 22:29

memurlar 8 yıldır hertürlü azarı işiten memur lar bakın agzınıza akp bir parmak bal sürüyor sakın kanmayın onlar için önemli olan HSYK memuru düşünse idi 8 yıldır bunu yapardı ha bunu anayasaya kor düzenlemeyi kanunu yapmaz memurda avcunu yalar

Yorumu oyla      0      0  

MSN 17 Mart 2010 Çarşamba 21:45

Ayrica, hükümet bunca sorunun(aclik-issizlik-yoksulluk) yaninda yargiyla neden bu kadar ugrasiyior acaba? Cok basit: Onlari aklayacak adamalar yerlestirilmeli bir yerlere. Onun pesindeler. Ama Korkunun ecele faydasi yok derler ya, iste onun farkina vardilar ampülcüler...

Yorumu oyla      0      0  

Metot 17 Mart 2010 Çarşamba 20:55

HSYK'nın (taslaktaki)bu yapısına;mevcut Anayasada yer alan *Yargı yetkisi,Türk Milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılır.* hükmüne (madde 9)istinaden itirazların olacağı kanısındayım.

Yorumu oyla      0      0  

net 17 Mart 2010 Çarşamba 19:51

lafa bak ya kafadan hükümetin güdümünde 9 oy muş...ne var olunca ? hükümet in ne demek olduğunu çeteler yüzünden öğrenemeyen bazı arkadaşlar var...hükümet in ne olduğunu öğrenmeyen bilmeyen zevat, fikir beyan ediyor :) hazmetmeyi öğrenecek ideolojik sapkınlar...nede olsa demokrasi soda gibi gelecek..hazmettirecek

Yorumu oyla      0      0  

 
General Dostum Turktime’a Konuştu: Taliban Güçlendi Ama Onları Ben Yok Ederim!
Hamid Karzai ile ittifak kurup seçimlere girmek için Afganistan’a dönen ...
E.Albay Türemen: Karadayı Darbe Konseptine Uymayan Subayları Ankara’dan Uzaklaştırdı!
Karadayı darbe hazırlığı için subayları nasıl fişledi? Darbe konusunda ...
Büyük Yangından Önceki Son Röportajı Turktime Yaptı… Özbey: İstanbul Kötü Yönetiliyor!
Birkaç gün önce yanarak kül olan Avrupa’nın en büyük gösteri merkezi İstanbul ...
Adnan Oktar Turktime’a Konuştu: Said-İ Nursi'yi Atatürk Konusunda Yanılttılar!
Evrim teorisine karşı onlarca eseri, şatafatlı hayatı ve ilginç çıkışlarıyla ...
 
 
Erhan Göksel: Teslim Bayrağı Çeken Büyükanıt Divan-ı Harp’te Yargılanmalı!
Sınır ötesi harekat yapıldığı zaman aslında sanıldığı gibi bir harekat ...
Fatih Karaca: Tuncay Özkan Grubun’dan Kimseyi İşten Atmadık, Kendileri Ayrıldı...
Aralarında Kanaltürk ve Bugün Gazetesi'nin de bulunduğu Koza-İpek Medya ...
Emniyet Genel Müdürü Köksal: Gazeteciler İçin Özel Dinleme Yok…
Türk basınının lokomotif gazetelerine dahi röportaj vermeyen Emniyet Genel ...
Kızılay Başkanı Küçükali Turktime'a Konuştu: Veli Küçük'ün Kızılay’dan İhale Aldığını Sizden Öğrendim!
Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali'den Turktime'a çarpıcı açıklamalar: ...
 
 
Türköne Konuşuyor: Eşimle Aram Kötü Olursa, Ak Parti'ye Muhalefet Ediyorum… MİT İşe Yaramaz, İlhan Selçuk Faşist, Çatlı Arkadaşımdı... Türkeş Bana Komünist Derdi…
Zaman’dan başka gazetede yazmam… Çok yakında medya savaşı çıkacak… Milliyetçilik ...
Cem Uzan Turktime'a Konuştu: Beni Kesebilirsin, Öldüerbilirsin ama Bana İnananlara İhanet Ettiremezsin!!!
Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan Türk Basınında evinin kapılarını ilk ...
MENDERES TURKTİME'A KONUŞTU! : “AĞAR, DEMOKRASİNİN YANINDAN BİLE GEÇMEMİŞTİR!”
Sağ siyasetin patent sahibi ve DP’nin biyolojik ve siyasi varisi Aydın ...
BAŞÖRTÜSÜ ÖZ DEĞİL, SEMBOLDÜR!
(TURKTİME-ERSİN TOKGÖZ) 5 bini aşkın üyesi ile Türkiye’nin ...
 
 
Emin Çölaşan Turktime'a Konuştu
(ÖZEL-TURKTİME) Türk basının usta kalemi, Hürriyet Gazetesi yazarı Emin ...
 
 
Meteorolojiden flaş uyarı!

Meteorolojiden flaş uyarı!

Kuvvetli yağışlara aman dikkat...

Stoltenberg'den sert çağrı:
IMF'den Yunanistan'a uyarı:
Arınç'tan 'DEDAŞ' açıklaması:
Mahçupyan'dan rakamsal açıklama:
Aile Paketi tasarısı TBMM'ye sunuldu!
Kemal Kılıçdaroğlu açık konuştu:
IKBY Hükümeti Sözcüsü Dizayi:
Rusya Devlet Başkanı Putin:
KKTC Su Temin Projesi:
Haddini fena aştı!
Telefonumda Instagram ve Twitter yok!

Telefonumda Instagram ve Twitter yok!

Arda Turan'ın Reklam Filmi Kırdı Geçirdi!

Arda Turan'ın Reklam Filmi Kırdı Geçirdi!

 
 
     
 
 
Turktime.com®
• Künye
• İletişim
• Reklam
• Google +
 
Tüm Kategoriler
• Güncel • Spor
• Siyaset • Dünya
• Medya • Kültür
• Foto Galeri • Ekonomi
• Video Galeri • Röportaj
• Sağlık • Tekzip
• Aktüel • Yazarlar
 
Bağlantılar
• Günün tüm haberleri
• Sitene haber ekle
• RSS
• Facebook
• Twitter
• Giriş sayfam yap
• Sık kullanılanlar ekle
 
Popüler Kelimeler
• rusya
• SYRIZA
• bist
• Selman bin Abdülaziz
• Güney Kore
• sakarya
• erkek
 

 

 
  Copyright © 2003 - 2011 Turktime.com   • info@turktime.com