İranlı Asgari Hürriyeti de Karıştırdı
Ankara Kulisi

Çekirge, yıllar önce de Irak’a gönderilmek üzereyken sınır kapısında ele geçirilen, uzun menzilli bir top namlusunu haber yapmıştı.

 

“Kıyamet topu’’ haberi de büyük gürültü koparmıştı.

 

Şimdi ise tüm dünya, İran Savunma Bakan Yardımcısı Ali Rıza Asgari'nin kaybolmasını Çekirge ve Hürriyet’ten öğrendi.

 

Çekirge’ye göre Asgari uçakla İstanbul’a geldi ve Ceylan otelde kaldıktan sonra kayboldu.

 

Çekirge pazartesi günü şunları yazdı:

 

-    “Ya denizden askeri bir yolla çıkartıldı. Ya da Türkiye'deki bir üsten yine askeri yolla gerekli yere ulaştırıldı.’’

-     Polis Asgari'ye bir gün önce otelde yer ayırtan esrarengiz iki kişinin kimliğini tespit etmek üzere oteldeki görüntü kayıtlarına bakmak istiyor. Kayıtlar taranıyor... Ne garip tesadüftür ki o günkü kayıtlar bozuk çıkıyor...

-     Bu esrarengiz olayı İstanbul Valisi Muammer Güler'e soruyorum. Vali "Evet, kayıtlara bakıldı, ama o günkü görüntüler bozuk çıktı. Bu olsa olsa bir tesadüftür diye düşünüyorum. Başka türlü açıklamak çok zor." diyor..

 

Berberoğlu’nun satırları:

 

Bu olayı baştan sona Çekirge götürdü.

Diğer gazetelerde de kıyısından köşesinden dokunanlar oldu.

Kimi Kıbrıs’a gittiğini kimi Avrupa’daki bir NATO üssünde olduğunu öne sürdü. Ama Hürriyet’in Ankara temsilcisi Enis Berberoğlu’nun geçtiğimiz pazar günü satır aralarında kalan bir yazısı vardı.

 

Satır arasında kalma nedeni de herhalde Berberoğlu’nun adeta Çekirge’yi tekzip eden yorumlarıydı. Berberoğlu şöyle yazdı:

 

“Biraz da fikri takip yapalım. Hürriyet'in pazartesi manşeti, nükleer uzmanı bir İranlı'nın Türkiye'ye geldikten birkaç gün sonra ortadan kaybolma öyküsüydü.

Fatih Çekirge'nin yazdığı haber Ankara'da günlerce konuşuldu.

İran'dan gelen özel ekip, İçişleri Müsteşarı ve polisle görüştü.

Sonuçları aktarmak bize düştü. Öncelikle bir isim benzerliği söz konusu. Ali Rıza isimli bir İranlı havayoluyla İstanbul'a geldi ve Ceylan Otel'de kaldı, bu doğru.

Ama İranlıların peşine düştüğü Ali Rıza Asgari tamamen farklı yoldan, karayolu ile Şam üzerinden Antakya'ya ulaştı ve ardından ortadan kayboldu.

Suriye sınır kapısında, Atatürk Havalimanı gibi yüksek teknoloji imkánları olmadığı için konuk İranlı’yı görüntülemek mümkün olmadı.

Ama polis soruşturmasında İranlının, Ortadoğu veya Kuzey Afrika ülkelerinden birisine devam ettiği saptandı. Muhtemelen Mısır'a giden İranlının sponsoru ABD çıkarsa kimse şaşırmayacak.’’

 

Berberoğlu’nun dediği gibi;

Evet kimse şaşırmayacak.

 

Ama Berberoğlu bu yazısı ile Asgari’nin Antakya’ya gelip Mısır’a gittiğini öne sürüyor.

 

İstanbul Ceylan otelde kalan Asgari’nin başka bir İran’lı olduğunu aktarıyor: “Sonuçları aktarmak bize düştü’’ diyerek Çekirge’ye taş atıyor.

 

Kısacası Asgari, Hürriyet’in iki yazarı arasında da polemiğe yol açıyor…Sayfa Adresi: http://www.turktime.com/yazar/iranli-asgari-hurriyeti-de-karistirdi/48