Yer, CHP PM... Günaydın 'Seçim ertelemeye karşı çıkmayalım!' Erdem 'Anayasa suçu olur!'
Talat Atilla

Tv100 ekranlarında Uğur Dündar ile Mine Özbek 'Haftanın Panoraması' programında Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nu ağırladılar.

Çoğu zaman olduğu gibi izlenir bir program oldu. Konuk Karamollaoğlu siyasi pozisyonunu net bir dille anlatırken "Masada Cumhurbaşkanı adayı olarak 3 ismin gündeme geldiğini " söyledi.

Köşemi takip eden okurlarımdan, programı izlerken içlerinden "Biz bunu önceden okumuştuk!" diyenler olmuştur.

Defalarca bu sütunda "Masaya üç aday ismi getirildi" diye yazmakla kalmayıp, isimleri de okuyucularımla paylaşmıştım.

Teyide muhtaç değildi ama Karamollaoğlu'nun doğrulaması elbette kıymetli...

5 Şubat tarihli 3 kişinin isminin masaya geleceğini yazdığım o yazılardan bir tanesi...

YAZI İÇİN TIKLAYINIZ....

Bu hatırlatmadan sonra sizi hızlıca masanın ortasına davet edip, sonra da dün toplanan CHP'nin basına kapalı Parti Meclisi toplantısına götüreceğim.

Çok ilginç konuşmalar oldu!

Masayı takip eden ahali olarak en son Meral Akşener'in kendi partisi dahil alayına fırça attığı yerde kalmıştık.

Bir ekmek çeşidi olan 'kete'yi bileniniz çoktur.

O zaman kete'yi lezzetli yapanın dışı değil, içi olduğunu, un ve tuz'u tereyağı eşliğinde kıvamında kavurup, o kete'nin içine koymazsanız tad alamayacağınızı da bilirsiniz.

Aynı o kete gibi dışı tamam, içi henüz kavrulmamış bir 6'lı masa var karşımızda. Şayet altı yanmadan kavrulursa, iktidar, 20 yıl sonra ilk kez karşısında zorlanabileceği bir güçle yarışacak gibi.

Aldığım bilgilere göre muhalefet cephesinin mevcut fotoğrafı ve yakın zamanda yaşanması muhtemel bazı başlıklar şöyle.

1) 6'lı masa, iktidar seçim kararı almadan adayını açıklamayı  düşünmüyor ama gelişmelere göre obsiyonlu bir durum da var.

2) Saadet ve DP Kılıçdaroğlu'na kesin destek veriyor.

3) Gelecek ve Deva Partisi Kemal Beyin adaylığına sıcak bakıyor.

4) Akşener şimdilik direniyor!

5) Akşener'in direnci yakında kırılacak!

YSK'nın net bir takvimi henüz elimizde yok ama mevcut bilgilere göre en geç 14 Mayıs'da Erdoğan’ın meclisi feshetmesi gerekiyor.

Gelelim dün toplanan CHP Parti Meclisi toplantısına...

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle ertelenen CHP Parti Meclisi (PM) toplantısında Kılıçdaroğlu'na Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda tam yetki verildi.

Yani, isterse kendisini, isterse partisinden ya da başka bir partiden, hatta partisiz CHP adına kimi uygun görürse Cumhurbaşkanı adayı gösterebilecek.

Ve gelelim dünün flaş gelişmesine. Kesin bilgi olarak yazıyorum.

CHP'nin Parti Meclisi, son siyasi gelişmeleri görüşürken sürpriz bir gelişme yaşandı.

Beklenmeyen teklifi CHP'nin PM üyesi Gökhan Günaydın yaptı. Günaydın "Başta deprem olmak üzere bir çok problemle karşı karşıyayız.  Geldiğimiz noktada seçimlerin ertelenmesi istenirse, parti olarak karşı çıkmayalım!" dedi.

Başta Kılıçdaroğlu olmak üzere PM üyelerini şaşırtan teklife partinin başka bir PM üyesi Eren Erdem karşı çıktı; "Böyle bir erteleme doğru olmayacağı gibi anayasa suçu olur. Biz de bu suçun ortağı oluruz! "

Erdem'in bu sözlerine başta Kılıçdaroğlu olmak üzere herkes katılınca, Gökhan Günaydın konuşmasına devam edemedi.

Gökhan Günaydın, CHP PM üyesi olduğu gibi aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun uzun süre üst düzey bürokratı olarak İstanbul Yönetim Yenileme A.Ş.'nin (İSYÖN) yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulundu.

CHP'de, Günaydın'ın bu önerisini "İmamoğlu'na zaman kazandırmak istiyor!" şeklinde yorumlayanlar olduğu gibi "Depremin büyüklüğünü gördüğü için vicdani bir kanaat olarak söyledi" diyenler de oldu.

Dogrusunu zaman gösterecek!

TALAT ATİLLA'YI TWITTER'DA TAKİP ET!Sayfa Adresi: http://www.turktime.com/yazar/yer-chp-pm-gunaydin-secim-ertelemeye-karsi-cikmayalim-erdem-anayasa-sucu-olur-/7219