ÖZEL OKULLAR YÜZDE 36'YI UYGULAMIYOR!
Tuğrul Sarıtaş

 

 

"Çocukları yemek ücretini ödemiyor diye okula kaydetmemezlik yapamazlar. Ticari beklentiden önce eğitim ön planda tutulmalı."
**
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Özel okul ücretlerindeki artış tavanını enflasyonla, yani yüzde 36 seviyesiyle sınırladık" diye açıklama yapmıştı!
Yapmıştı ama, özel okullar sudan bahanelerle yine "Yüzde 36" sınırını kat kat aştılar.
VELİLER İSYAN EDİYOR
Temmuz ayı içinde Cumhurbaşkanının yüzde 36'lık zam kararı veliler tarafından olumlu karşılanmıştı.
Fakat bu zam oranını çok düşük bulan özel okullar, tavan ücret sınırını yemek ve kitap fiyatlarına yaptıkları ek zamlarla deldi!
Sözün kısası; bildikleri gibi hareket ederek yüzde 36'yı aştılar.
Öyle artış yaptılar ki, yüksek fiyatı kabul etmeyen velilerin çocukları ise okula kaydedilmiyor.
HANİ YÜZDE 36 AŞILAMAYACAKTI
Son dakika haberine göre özel okulların artışları yüzde 60'lara kadar ulaştı.
Yazık değil mi bu velilere?
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından daha önce yapılan açıklamada; "okula devam eden öğrencilerin kesinlikle kaydı silinemez ve belirlenen yüzde 36'ın üzerinde para talep edilemez" diye!
Ama, çocuğunu kaydetmek için okulların yolunu tutan veliler, karşılaştıkları yüksek yemek, servis ve kırtasiye bedelleriyle neye uğradığını şaşırdı.
ÖZEL OKUL DUYURULARI
"Değerli Velimiz, 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Şubat Ayı Avantajlı Erken Kayıt Dönemi için son 3 gün. Mart ayında 7500 olarak güncellenen yemek fiyatı ve artacak eğitim ücretlerinden etkilenmemeniz için sizleri okullarımıza bekliyoruz.
Sağlıklı günler dileriz."

Üst üste okullardan gönderilen bu gibi mesajlar velileri çok üzüyor!
Okula zam...
Yemek fiyatlarına zam...
Servislere zam...
Kırtasiyeye zam...
Kıyafetlere zam...
Zam, zam, zam...
Bu kadar da olmaz ki!
Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan yüzde 36'yı bile kabul etmeyerek, zam üstüne zam yaparak aileleri zor duruma sokan özel okulların bu tutumuna Milli Eğitim Bakanlığı bir yaptırım getiremez mi?
SUÇ İŞLENİYOR
Özel Okul Velileri Platformu Sözcüsü Özgür Özkan, yüzde 100’e varan artışlarla sunulan bu hizmetlerin ücretini ödemeyen velilerin çocuklarının okula kaydedilmediğini belirterek, “Anayasal suç işleniyor. Bunu CİMER’e şikâyet ettik ve soruşturma açıldı. Dışarıdan bin liraya alınabilecek kitapların okullar tarafından 5 bin TL’ye varan ücretlerle velilere satılıyor. Okullar servis, kırtasiye, kıyafet ve yemek hizmetini dışarıdan alıyor ama firmadan aldığı ücretin üzerine ciddi ekleme yaparak bize satıyor. 15 TL’ye aldıkları yemeği bize 45 TL’ye satan var. Üstelik yemekler hem doyurucu değil, hem de kalitesiz. Pandemi döneminde çocuklar okula gitmediği halde yemek parasını peşin aldılar. Velilere geri ödeme yapmadılar. Hatta bir kolej uzaktan eğitim verdiği online eğitim platformu için bile velilerden ek 450 TL para talep etti. Bakanlığın velilerin bu sorunlarına müdahil olacağını düşünüyoruz.”
MEB YEMEK ÜCRETİNİ BELİRLEYEMEZ
Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği Başkanı İbrahim Taşel'de, okulların yemek, servis, kitap ve kıyafet gibi hizmetleri dışarıdan aldığına dikkat çekerek şunları söyledi:
"Catering şirketlerinin yemek fiyatlarına yaptığı zam ölçüsünde okullar da zam istiyor. Kitap, servis ve kıyafet için de aynı şey geçerli. MEB, eğitimin ücretini belirleyebilir ama restoranınkini belirleyemez."
"KAYDETMEMEZLİK YAPAMAZLAR"
Meclis Özel Dergisi Eğitim Yazarı Derya Kargılı da; pandemi döneminde kira, kırtasiye, enerji ve çalışan maliyetlerinin katlanarak arttığına işaret ederek şöyle dedi:
"Dolayısıyla okulların kendi iç dinamikleri içinde belli bir miktar zam yapması normal ama 5 TL’lik kitabı 15 TL’ye satamazlar. Çocukları yemek ücretini ödemiyor diye okula kaydetmemezlik yapamazlar. Ticari beklentiden önce eğitim ön planda tutulmalı."

Veliler çaresiz...
Özel Okullar yüzde 36 sınırını aştılar...
Hayat pahalı...
Pandemiden sonra, şimdi de ticari beklentiler eğitimin önüne engel oldu!
Veliler haykırıyor:
"Şimdi ne olacak bizim durumumuz?"Sayfa Adresi: http://www.turktime.com/yazar/ozel-okullar-yuzde-36-yi-uygulamiyor/6967