Fatih’ten Mustafa Kemal’e
Yiğit Miraç Tokat

 

 

Nicedir Batı’nın gözü hep bulunduğumuz coğrafya üzerine çevrilmiş durumdadır. Bugün olduğu gibi dün de Türk milletine ve devletine kin besleyen ez cümle devletler, topraklarımıza hakim olmak için kan akıtmaktan başka bir şey düşünmemişlerdir. Bu toprakları boyundurukları altına almak için amansız mücadeleye girişmişlerdir. Ama bilmiyorlar ki Türk’ün adı tarihte kahramanlıkla, onuruyla anılmaktadır. Mohaç’ta, Varna’da, Kosova’da, Çanakkale’de, Sakarya’da geçit vermedik, kırılmaz denen kılıçları kırdık, aşılamaz denen surları aştık, mağlup ettik, zafer kazandık. Hiçbir zaman düşmanına boyun eğmeyen bizler, dün olduğu gibi bugün de aynı yolda yürümeye devam ediyoruz, etmeliyiz.

II. Mehmed...

Mevcut bazı kişi ve kimselerin göstermek ve empoze etmek istediği müslüman figürünün tam tersi bir müslüman, olması gereken bir müslüman örneği, figürü...

Yunanca, Arapça, Latince, İbranice ve birazda Farsça bilmekte idi.

Avni mahlasıyla usta bir kalem oynatıcısıdır, şairdir. Birçok şiiri mevcuttur.

Bilim aşığı bir müslümandı, yandaşlara değil işi ehli olana verirdi. Yurtdışından birçok bilim adamına ülkesinin kapısı açmıştı. En güzel örneği de İstanbul’un fethi sırasında çok büyük paya sahip olan Şahi Top’u inşa eden Urban Ustaya gösterdiği hürmettir.

Halkçıdır, özgürlükçüdür. İdealisttir.

Resme, sanata ve müziğe çok ilgi duyardı. Dönemin rönesansının en önemli entelektüel kişiliklerinden biriydi. Fatih gibi birisi Avrupa’da bile pekala çok sayılmazdı.

Hakan-ı Türk’tür. Doğun ve Batı’nın hükümdarıdır. “Ebü’l Feth” yani fetihlerin babasıdır.

Üstün askeri bilgiye ve stratejiye sahiptir. Dahi bir komutandır.

Tarihi ve coğrafyaya pekala ilgi duyardı. Ve bunun gibi nice üstün vasıflar...

Mustafa Kemal...

Fransızcayı çok iyi konuşurdu. Almancası anadili gibiydi. Bulgarca anlayıp konuşabiliyordu. Arapçası ve ingilizcesi çok iyi düzeydeydi. Eşi Latife hanım ile kimi zaman sabahlara kadar Almanca konuştukları bilinir.

Geometri ve Matematiğe birçok terim kazandırmıştır. Yazdığı Geometeri kitabı da bulunmaktadır. Şuan geometride kullanılan birçok terim kendisine aittir. Bunlardan bazıları Prizma, Teğet, Dikey, Limit, Ondalık, Çarpanlara ayırma, vs.

Okuduğu kitapların üç bini geçtiği bilinmektedir. Bunun yanında yazdığı birçok eser de bulunmaktadır. Tabii ki en önemlisi “Söylev”i dir. Kanlı çatışmaların ayyuka çıktığı I. Dünya Savaşı’nın Ağustos ayında Çanakkale sırtlarında karargağında tuttuğu Franszca günlükleri de bulunmaktadır.

Halkçıdır, özgürlükçüdür. İdealisttir.

İlim ve Fen nerede olursa biz de orada olacağız... Bilim ve fen için kayıt ve şart yoktur.” Sözüyle de bilime verdiği değer anlaşılmaktadır.

Üstün askeri bilgiye ve stratejiye sahiptir. Dahi bir komutandır.

Bugün İstanbul’un kurtuluşunun yıl dönümü. Görkemle, ihtişamla kutlamalıyız. Fatih’i ve Mustafa Kemal’i birbirinden ayrı düşünemeyiz. Dönemlerinin en entelektüel ve gözde devlet adamlarındandır. Fatih İstanbul’u alarak Türk ve İslam yurdu yapmıştır. Mustafa Kemal ise İstanbul’u itilaf devletlerinden alarak bağımsızlığımızı tescil etmiş ve tekrar vatan toprağına katmıştır. Kurtuluş mücadelesi vermiştir.

İstanbul için ikisine de şükranlarımı sunuyorum. Mekanınız cennet olsun.

6 Ekim İstanbul’un Kurtuluşu kutlu olsun. Sayfa Adresi: http://www.turktime.com/yazar/fatih-ten-mustafa-kemal-e/6440