BİR AVUÇ TOPRAK MI, BİR AVUÇ SU MU?
Tayfun Altunkaynak

 

Bir avuç toprak için Çanakkale’de yüz binlerce şehit veren Türkiye'nin, nedense Yunanistan’ın Girit sınırını genişletmek için Türkiye’ye ait 8 bin 900 kilometrekarelik deniz alanını işgal etmesine ne hikmetse gözü kör, dili lal kalmıştı.

Amaçları; Türkiye’yi ve Kıbrıs Türklerini  Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarından mahrum bırakmak olan GKRY-Yunanistan’ın düşmanca planı suya düşmüştü.

Libya ile imzalanan mütabakatın ardından Doğu Akdeniz’deki doğalgaz ve petrol arama faaliyetlerinin dışında Libya mutabakatı aynı zamanda Türkiye’nin güneyden kuşatılmasının da önlenmesi açısından çok önemli. AB’ye üyelik sürecinde sorumluların aldığı kararlar zaafları da beraberinde getirmişti. Ege’de tatbikat yapmama kararı belki de bunlardan en önemlisiydi.

 

15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin ardından stratejik alanda kararlar veren örgüt üyelerinin tasfiyesi sonucu hükümet devleti kaybetme riskini, ordusuz kalma riskini, donanmasız kalma riskini görerek doğru kararları almaya başladı.

Alınan son karar ise; Fatih gemisinin Baf’ın 45 mil batısında delme operasyonu yapması ve delmesi oraya bayrağımızı çakmasıdır. "Artık bu sular bizimdir." demesidir.

Sorundan bahsettik sıra geldi asıl konuya…

Sınırdan giren bir teröristin etkisiz hale getirildiği her haber kanalında bangır bangır bağırılıyor ama Yunanistan’ın, Güney Kıbrıs’ın işgal girişimleri neden tek kanalda yer almıyor, neden kimse bunu konuşmuyor? Vatan’ın toprağı kıymetli de suyunun hiç mi kıymeti yok?

Libya ile yapılan mutabakattan nedeninden ve sonucundan bile hala doğru düzgün kimsenin haberi yok…

 

 

 Sayfa Adresi: http://www.turktime.com/yazar/bir-avuc-toprak-mi-bir-avuc-su-mu/6358