AŞIK VEYSEL’İ ANARKEN TAHİR KUTSİ.. KADİR GÖKÇE
Yalçın Toker


Geçtiğimiz Perşembe günü, ünlü halk ozanımız Aşık Veysel’in 46. ölüm yıldönümü idi. Yani “Benim sadık yarim kara topraktır” diyen ozanımızın  sadık yarine kavuşmasının yıldönümü..
Ünlü ozanımız bu yıl da 21 Mart Perşembe günü İstanbul Gülhane Parkındaki heykelinin önünde anıldı. Bu yılki anma törenini en az elli yıllık gazeteci dostlarımdan olan  Ahmet Özdemir yönetti.. Törene, Aşık Veysel’in kızı Hayriye Özer ve torunları da katıldılar. Torunu Çiğdem Özer de dedesi hakkında konuşma yaptı..
Ne zaman Aşık Veysel’den söz edilse ben hemen rahmetli gazeteci-yazar arkadaşım Tahir Kutsi Makal’ı hatırlarım.   O da sayısız eserleri, şiirleri bulunan, yıllarca gazetelerde birlikte çalıştığımız, sitemiz Basınköy’de komşu olduğumuz değerli bir dostumdu.
Aşık Veysel’i anma vesilesi ile Tahir’le ilgili anılarım da canlandı.
Tahir Kutsi de benim doğum tarihim olan 1937 doğumluydu. O Acıpayam’ın Oğuz köyünde, ben Silifke’nin Kargıcak köyünde doğmuşum..
 

 
İstanbul’a gelince basın camiasında yollarımız birleşmişti.. Benim Yeni Sabahta spor yazarı olduğum 1950’li yıllarda, Tahir Kutsi de  galiba Vatan gazetesinde idi.. 60 İhtilalinden sonra yollarımız Son Havadis’te birleşmişti. Ben Spor servisi şefiydim, Tahir Kutsi de istihbarat servisinde haberler yazıyor, röportajları ve tefrikaları yayınlanıyordu.. Benim de Ekspres gazetesi sahiplerinden olduğum yıllarda, Ali Hendekçi’ye, Tahir’i müdür olarak yaptırmıştım. Gazetecilikteki bu arkadaşlığımız, mahallemiz Basınköy’de de devam etti.. Eşi Ayşe, kızları Çeyiz, Çimen ve İklim benimkilerle arkadaştılar...
Tahir Kutsi, Tarla dergisini çıkardı, sayısız kitaplar yazdı. 1963’te röportajları sayesinde yılın gazetecisi seçildi. Kamyon romanıyla Peyami Safa roman ödülünü aldı. 62 yaşında iken 15 Haziran 1999’da vefat etti.
Benim Toker Yayınlarını kurduğum yıllarda işbirliğimiz iyice yoğunlaşmıştı. 100 Büyük Edip Şair dizimde; Türk Halk Edebiyatı konusunda, Dadaloğlu, Köroğlu, Aşık Veysel, Pir Sultan Abdal başta olmak üzere tam sekiz kitabını yayınlamıştım.
Sohbetlerimizin hemen hepsi Aşık Veysel konusuyla başlardı.. Aşık Veysel’le tanışmasını, dostluğunu anlatırdı.. Bu konuyu Aşık Veysel kitabının(*) 21. Sayfasında şöyle dile getirir:
“1956 yılında Aşık Veysel Denizli’ye geldiğinde ben lisede öğrenci idim. Denizli gazetesinde kendisi hakkında yazdığım yazımı okudum.. Çok duygulandı..”  
İşte bu satırları ile başlayan kitapta, ozanımızın on yaşında kör oluşunu kendi ağzından nakleder.. İkili konuşmalarına yer verir:
“Anadolu genci dediğin sigara içip savurmalı, rakı içip bağırmalı? Değil mi üstadım?..”
Diye başlayan satırlarla sohbetlerini nakleder..
Kitabın 24. Sayfasında da Atatürk’ün ölümü üzerine Aşık Veysel’in çok duygulanarak, dünyayı yas tutmaya şöyle çağırdığını dile getirilir:
“Ağlayalım Atatürk’e,
Bütün dünya kan ağladı.
Süleyman olmuştu mülke
Ecel geldi can ağladı..
Siz sağ olun Türk gençleri..”
 
Bu arada, ozanım, sen demiştin ki:
Ben giderim adım kalır
Dostlar beni hatırlasın
Düğün olur bayram gelir
Dostlar beni hatırlasın

İşte seni bizler de hatırladık. Nur içinde yat..
 
KADİR GÖKÇE VEFAT ETTİ
İ
 
Ben Aşık Veysel.. Tahir Kutsi diye anılarımı yazılaştırmakla meşgulken, acı bir vefat haberi ile sarsıldım.. Kırklareli eski Belediye Başkanı Kadir Gökçe vefat etmişti..
Kadir Bey, İğneada’daki yazlığımda 25 yıllık bir komşumdu..Hastalanmış, birkaç aydır hastanede tedavi altına alınmıştı. Fakat ecel, 69 yaşında onun hayatını sonlandırdı.
Kadir Gökçe’nin cenaze namazı, Cuma günü çok büyük bir kalabalığın iştiraki ile, Kırklarelinde Büyük Camide kılınmış ve toprağa verilmişti. Ben çok arzu etmeme rağmen sağlığım müsait olmadığı için cenazesine katılamadım. Eşim Serpil gitti ve beni de temsil etti. Cenaze törenine pek çok ünlü siyasiler, milletvekilleri, Belediye Başkanları, bu arada Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı yapmış olan Murat Karayalçın da katılmış.Nur içinde yat Kadir Gökçe.. Eşi Nursun Hanım, oğulları, kardeşi Tuncay Gökçe, hepinizin de başınız sağolsun. Yazlık komşularının seni unutmayacak Kadir Başkan…
 

(*) Aşık Veysel/ Tahir Kutsi Makal, 240 sa. 3. Baskı-Toker Yayınları
www.tokeryayinları.com
Tel.0212 6010035Sayfa Adresi: http://www.turktime.com/yazar/asik-veysel-i-anarken-tahir-kutsi-kadir-gokce/6058