Neler oluyor?
Talat Atilla

Genel seçimlerden sonra yaşanan sürece hızlı bir çekim yapalım.
HDP sürpriz bir sonuçla barajı geçti.
CHP beklenildiği gibi yine oy alamadı.
MHP, beklendiği gibi oy arttırdı.
İktidar partisi beklenildiğinden daha fazla oy kaybetti.
Seçim sonuçlarından sonra yaşanan ikinci sürpriz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçici meclis başkanı Baykal’la görüşmesi oldu.
Erdoğan-Baykal görüşmesinden günler sonra bir gazeteye verdiği demeçte bu rahatsızlığını ortaya koyan Kılıçdaroğlu’na, “Niye bu rahatsızlığını günler sonra açıkladın” sorusunu sormak isterdim.
Eski genel başkanları Baykal’a olan tereddüt ve güvensizliğin nedenlerini nedir, bilmiyorum.
Kılıçdaroğlu haklı da olabilir ama meclis başkanlığı seçiminde Baykal’ı aday göstermemek için Erdoğan-Baykal görüşmesini bahane edeceği anlaşılıyor.
Gelelim koalisyon görüşmelerine…
Ankara kulislerinde, iktidar partisi ile MHP’nin koalisyon görüşmelerinde mesafe aldığı söylentileri yaygın şekilde konuşuluyor.
Bu söylentilerin ne kadar gerçek olduğunu yakında anlarız ama bana göre iktidar partisinin CHP ile koalisyon kurma ihtimali halen yüzde 51 görünüyor…
CHP’nin koalisyona herkesten daha fazla ihtiyacı var.
Ana muhalefetin yönetimi, oy ve vekil sayısındaki azalmanın hesabını henüz vermedi.
CHP’nin, “Hükümeti düşürmek için kendimizi feda ettik” yaklaşımı inandırıcı değil ama koalisyonda bize de bir bakanlık düşer mi ümidi ile parti içi muhalefet şimdilik sessizce olan biteni seyrediyor.
MHP’ye gelirsek;
Medya aracılığı ile pazarlık çıtasını yükselttiği ortada ama aynı MHP, eş zamanlı koalisyon için aracıları seferber etmiş durumda.
Kafanızın karıştığını tahmin ediyorum.
Kim, kiminle, ne zaman sorularına yanıt bulamadığımız için haliyle her şey flu görünüyor ama en fazla 2 haftaya 3 boyutlu görmeye başlarız.
Siyaset biraz da böyle bir şey işte.
Halkın önce neyin olmayacağını görmesi gerekiyor!
 

Talat Atilla/GüneşSayfa Adresi: http://www.turktime.com/yazar/neler-oluyor/4753