Cumhuriyet tarihinde ilk!
Talat Atilla

Edirne Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ünal, 9 Ocak 2015 tarihli, bu sütunda kaleme aldığım, “Böyle skandal görülmedi” başlıklı yazımla ilgili görüş açıklamak için, Kanal A’da Tamer Korkmaz’la birlikte yaptığımız Perde Arkası programına katıldı.
Köşe yazımı, “Bana söz bırakmayacak kadar doğru yazmışsınız” sözleri ile doğrulayan Savcı Ünal, görevdeki bir savcı unvanı ile Cumhuriyet tarihinde bir ilki gerçekleştirdi.
TÜYAP hakkındaki gözaltı kararı, polis tarafından hayat geçirilmeyen, görevden el çektirilen ve meslekten atılması için hakkında raporlar hazırlanan Edirne Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ünal şöyle konuştu;
 
POLİS TALİMATIMI DİNLEMEDİ!
 
İhaleye fesat karıştırıldığı, devletin zarara uğratıldığı ve belgelerde sahtecilik yapıldığı iddiası ile soruşturma başlattım. İki heyete görevlendirme verdim ve raporlarda kayırma bulunduğu şüphesi ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Şube'ye ihale dosyasının tamamına el konulması ve şüphelilerin gözaltına alınması talimatı verdim ama şube müdürlüğü tarafından aylarca oyalandım. Paralel Yapı'nın malum güçleri bana çeşitli baskılarda bulundu. Hukuka uygun olmayan talepleri reddedilince, soruşturma dosyası elimden alındı" dedi.
 
MESLEKTAŞLARIMDAN BASKI GÖRDÜM!
 
İlgili Başsavcı vekiline yazılı ve sözlü tekziplerde bulunarak durumu belirttiğini kaydeden Ünal, "Sırada bazı operasyon dosyalarımız var" bahanesiyle beni oyaladılar. Sadece dışarıdan değil, kendi meslektaşlarından da baskı gördüm. Tüm delillerle daha sonra suç duyurusunda bulunacağım.
Bu gelişmelerden sonra malum yapı hakkımda karalama kampanyası yaptı. Yine o dönemde İstanbul'dan Edirne'ye tayin edildim. Hakkımda havadan sudan ihbarlarla bana müfettiş gönderildi. Disiplin soruşturmaları açıldı. Hep sustum devletin adaletine güvendim. Bu dosya bende 3 ay kaldı ama 13 Mart 2012'de bu dosya elimden alınarak başka bir savcıya verildi ve askere talimat vermeme fırsat kalmadı. Hakkımda yapılan itibarsızlaştırma çalışmaları, iftiralarla soruşturmalar açıldı. Yeni dosyalarımız HSYK'nın elinde ve süreç devam ediyor. HYSK'daki değişim süreci soruşturma sürecini de etkiledi.” şeklinde konuştu.

 Talat Atilla/GüneşSayfa Adresi: http://www.turktime.com/yazar/cumhuriyet-tarihinde-ilk/4560