Pirincin içindeki beyaz taşlar!
Talat Atilla

Akşam’ın başarılı muhabiri Göksel Çağlav’ın, “Emniyetteki paralel üssüne kilit” başlıklı, 23 Ağustos 2014 tarihli Güneş ve Akşam’da yayınlanan haberi önemliydi.
Haberin özetini hatırlayalım;
17 ve 25 Aralık operasyonunun ardından ortaya çıkan ‘paralel yapı’nın emniyet teşkilatındaki ‘paralel ajanlık üssü’ tespit edilerek lağvedildi. Yasadışı faaliyetler yürüttüğü iddia edilen, Uluslararası Polis Birliği Türkiye Başkanlığı’nın (IPA) giderlerinin devlet tarafından karşılandığı ve istihbari bilgileri yurtdışına servis ettiği de ileri sürüldü…
Müfettiş raporlarıyla tespit edildiği belirtilen rapor, emniyet genel müdür yardımcısı Mustafa Gülcü imzasıyla 81 ilin emniyet müdürlüklerine dağıtıldı.
Mustafa Gülcü, emniyet teşkilatının yaşayan en önemli isimlerinin başında gelen bir polis şefidir.
2009 yılında kurulan kumpasla görevinden alınan Gülcü, Şubat 2014 tarihinde, Başbakan Erdoğan’ın talimatı ile görevine yeniden döndü.
Geçmişte Gülcü’yü haksız yere, kumpasla görevden alanların, amaçlarından vazgeçmediklerini kayıtlara geçirmek isterim.
Gülcü ve elbette Türkiye için en büyük risk, “Pirincin içindeki beyaz taşlar…”
 
 
İki ucu açık atama!
Tarhan Erdem’in sahibi olduğu araştırma şirketi KONDA, Cumhurbaşkanlığı seçiminden 3 gün önce yayınladığı anketteki büyük yanılma nedeni ile kamuoyundan özür diledi.
Erdem, her ne kadar kamuoyundan özür diliyor gibi görünse de, aslında Aydın Doğan’dan özür dilemiş gibi geldi bana.
Bana gelen bilgilere göre;
10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde, Tarhan Erdem, henüz kamuoyuna açıklamadığı anketi ilk kez, Aydın Doğan’ın yanına giderek, “Yaptığım anketlerde, Erdoğan yüzde 57 ile Cumhurbaşkanı çıkıyor” şeklinde beyan etti.
Belki bir tesadüf, belki yeni duruma ayak uydurma ihtiyacı, bunu zaman gösterecek ama Hürriyet’teki görevden alınmaların bu zaman dilimine denk düştüğünü de eklemek isterim.
Dün, Sedat Ergin’in Hürriyet’in yeni yayın yönetmeni olduğuna dair haberler çıktı. Doğrusuysa, oldukça ilginç bir görevlendirme.
Ergin, prestijli bir gazeteci ama bu atamayı, “Aydın Doğan, eski reflekslerinden vazgeçmeyecek” diye okuyan insan sayısı çoğunluktaydı.
Bir başka görüşe göre de;
 
 
Aydın Doğan; Dış politikayı en iyi bilen gazetecilerden birisi olan Ergin’in, Dışişleri Bakanlığı’ndan Başbakanlık koltuğuna oturacak Davutoğlu ile en iyi senkronize olacak gazeteci olduğunu düşündü. Hangi görüşün doğru olduğunu yakında anlarız!

*Bu yazı Talat Atilla'nın Güneş Gazetesi'ndeki köşesinden alınmıştır...Sayfa Adresi: http://www.turktime.com/yazar/pirincin-icindeki-beyaz-taslar/4345