İsrail’in yumuşak karnı
Talat Atilla

Filistin’de katliam yapan İsrail'in en büyük handikabı, enerji kaynaklarının yetersizliği ve enerji ithal eden bir ülke oluşu...
Enerji, İsrail'e Filistin üzerinden de geldiği için Filistin'in askeri yönden baskı altında tutulması ama aynı zaman da barışçıl bir tutum için kontrollü gidilmesi önemliydi.
Diğer taraftan 2010 yılındaki çalışmalarda Gazze bölgesinde ve İsrail'in karasularında büyük rezervde doğalgaza rastlandı.
Yapılan tahminlerde 2018 yılında İsrail'in bu rezervlerle artık enerji bağımlılığının çok azalacağı değerlendiriliyor.  (İsrail gazetelerinde ve Newsweek te bu yönde makaleler var).
Şimdi İsrail'in kendi donanmasına yaptığı inanılmaz yatırımlar, Filistin’i yeniden kuşatma ve Hamas'ı zayıflatma faaliyetlerinin altında da bu uzun vadeli enerji kaynaklarını koruma politikası var.
Yani İsrail, on yıllık, elli yıllık güvenlik politikaları oluşturup uyguluyor...
 
Vatan, 10 Ağustos’ta kapanıyor!
Vatan Gazetesi bir süredir zor günler geçiriyor.
İstanbul ve Ankara bürolarında yapılan tenkisatlarla ömrünü uzatmayı deneyen Vatan, henüz eli ayağı tutarken, diğer deyimle, komaya girmeden kapanma kararı verdi.
Daha doğrusu, Vatan artık spor ve magazin gazetesi olarak yaşamına devam edecek. Erdoğan Demirören’in, Vatan’ın hemen kapatılmasını istediği ama yöneticilerin geçiş süreci gerektiği konusunda kendisini ikna ettiği söyleniyor.
Patronlar katında konuşulan başka bir konu, Vatan’ın genel yayın yönetmeni İsmail Yuvacan’ın, Milliyet yayın yönetmenliğine getirileceği yönünde. Milliyet’i yeterince hareketlendiremeyen yayın yönetmeni Fikret Bila’nın da yazar olarak devam etmesi düşünülüyor.
 
Hani Sözdü?
Bu sütunda kaleme aldığım, “Adana Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün kampanyasında görev yapan 20 kişinin parası 4 aydır ödenmedi” haberinden sonra belediye yetkilileri arayarak, “Özür dileriz, hemen telafi edeceğiz” dediler ama yine yalan söylediler.
Meğer, bu bir zaman kazanma stratejisi imiş.
Onlarca insanın parasını neden ödemiyorsunuz? YSK’ya göre de suç olan bu paraları kimler işletiyor?

*Bu yazı Talat Atilla'nın Güneş Gazetesi'ndeki köşesinden alınmıştır...Sayfa Adresi: http://www.turktime.com/yazar/israil-in-yumusak-karni/4291