Devlet, Devleti istiyor!
Talat Atilla

MHP Lideri Devlet Bahçeli, bir süre önce, verdiği demeçte, “Tayyip Erdoğan’ın karşısına, çatı aday çıkaralım.” önerisinde bulunmuştu.
İsminden de anlaşılacağı gibi, çatı aday, partilerin üzerinde anlaştıkları ortak aday anlamında söylenmiş bir sözdü.
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Bahçeli’nin bu teklifine olumlu yaklaşarak, MHP gibi anket yaptırdı, sivil toplum örgütü liderleriyle görüştü ve halen görüşüyor.
Kısa süre önce, “Çatının kendisi niye aday olmuyor?” başlıklı bir yazı kaleme almıştım.
Bu yazı, bir öneriden daha çok, bana gelen, “Bahçeli, Erdoğan’ın karşısında aday olmak istiyor.” bilgisine dayanıyordu ama haber kaynağım, “Bilgi şeklinde yazarsan, deşifre olabilirim.” dediği için, öneri şeklinde yazdım.
Bahçeli’nin özenle sakladığı, benim de haber kaynağıma saygı gereği deşifre etmediğim bu bilgi artık kısmen de olsa deşifre oldu.
Bahçeli, şartlar uygun olursa, Cumhurbaşkanı adayı olmak istiyor.
MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin ortaya attığı aday isimler, nasıl olabileceğini değil, nasıl Cumhurbaşkanı adayı olamayacağını ispatlamak için gündeme getiriliyor.
Devlet Beyin elbette böyle bir hakkı var ama bu niyetini ete kemiğe büründürmek için izlediği yolu etik görmüyorum.
Madem böyle bir niyetiniz var, neden, “Çatı aday” kavramını gündeme getirerek, muhalefet cephesinde, “Aday arayalım” beklentisi meydana getiriyorsunuz?
Madem böyle bir niyetiniz var, neden partinizde anketler yaptırıyorsunuz?
Daha da ötesi;
Yaptırdığınız anketlerde, Meral Akşener, İlhan Kesici var ama siz yoksunuz Sayın Bahçeli?
Bahçeli, kendisinin aday olması halinde, partisinden hiç kimsenin itiraz edemeyeceğini biliyor.
CHP’nin desteği açısından, Kılıçdaroğlu ile olan hukukuna güveniyor.
Tamam, tüm bunlar siyasi realite açısından kabul edilebilir belki ama Cumhurbaşkanlığı adaylığı, siyasi oyunlara alet edilemeyecek kadar büyük bir makam değil midir?
Potansiyel lider adayı diye, aylardır Meral Akşener’e tavır alabilecek kadar kişisel bakış açısı olan Bahçeli’nin, kuşatıcı bir lider adayı olma ihtimali yok.
Adı Devlet olan bir siyasetçinin, Devlet Başkanlığı hayali için daha titiz bir yol izlemesi gerekirdi.

*Bu yazı Talat Atilla'nın Güneş Gazetesi'ndeki köşesinden alınmıştır...Sayfa Adresi: http://www.turktime.com/yazar/devlet-devleti-istiyor/4227