Köşk tamam, Başbakan kim?
Ankara Kulisi

Mehmet Ali Şahin’in açıklamasından sonra, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adaylığı  kesinleşmiş gibi ama yeni Başbakan’ın kim olacağı henüz belli değil.
Başbakan Erdoğan’ın parti içinde, Şahin’den daha fazla güvendiği ikinci bir isim olduğunu düşünmüyorum.
Yeni Başbakan, Mehmet Ali Şahin’den başkası olursa, çok şaşırırım.
Gözünüzden kaçmasın;
Bülent Arınç’ın bile, “Açıklama iznim yok!” dediği, Cumhurbaşkanı adayını, Mehmet Ali Şahin açıkladı!
Erdoğan’ın, ancak, Şahin’li bir Ak Parti’nin başarısız olacağından emin olması halinde diğer seçenekleri masaya yatıracağını düşünüyorum.
Gül’ün durumu henüz flu gibi.
Tecrübesi ve Erdoğan’la olan yol arkadaşlığına baktığımızda, Başbakanlık için aklımıza ilk, hatta son gelen isim de Abdullah Gül ama, o noktada henüz aşılamayan psikolojik engeller var gibi.
Gül’ün, özel sohbetlerinde, Erdoğan’ın baskın karakter yapısının, hareket alanını kısıtladığını söylediğini duyuyorum.
Cumhurbaşkanı Gül’ün çekincesi bu noktada kilitleniyor.
Erdoğan cephesi ise; Başbakan’ın, tüm siyasal riskleri sırtladığını, istişare ettikten sonra son kararı kendisinin vermesinin bu yüzden normal olduğunu savunuyorlar.
Sonuç olarak Erdoğan; kendisinden sonra partiyi yönetecek kişide, iki özelliği şart koşacaktır;
Kendisiyle senkronize çalışması ve partiyi küçültmemesi…
 
Kılıçdaroğlu’nun adayı!
9 Mayıs 2014 tarihinde,  ilk kez bu sütunda, Adnan Menderes’le aynı ismi taşıyan torunu Adnan Menderes’i CHP’nin aday olarak düşündüğünü yazmıştım.  (http://www.gunes.com/talat_atilla.html)
Bu yazımdan bir hafta sonra, Adnan Menderes ismi basında yer aldı.
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, MHP’yi ikna edebilirse, aklındaki adayın, Adnan Menderes olduğunu düşünüyorum.
Misliyle iade!
Bir hafta önce, Ak Parti teşkilat başkanı Süleyman Soylu’ya yönelik, internette vuku bulan bir hadiseyi kaleme almıştım.
Soylu’nun eski partisinden olduğunu iddia eden bir grubun, sosyal medya üzerinden yaptığı ahlaksızlığa, İMF Başkanı olarak yaptığım müdahaleyi anlatan bir yazıydı.
Bu olay vesilesiyle gördüm ki, insanların siyasi hırsı, siyasi hırsla bileylenmiş bazı okurların vicdansızlığı, insanlık dışı hale gelmiş.
Bana bu olay vesilesi ile yazılmış tüm hakaretleri, misliyle sahiplerine iade ediyorum.Sayfa Adresi: http://www.turktime.com/yazar/kosk-tamam-basbakan-kim/4220