TEPENİN SÖZLERİ...
M. Kürşat Türker

YER : Yaklaşık ikibin metre yüksekliğinde bir dağın , villa yapılamayacak büyüklükte düz tepe bölgesi ..
Tepedeki adam ( TA ), aşağıdaki uçuruma ve karşıdaki vadiye bakmaktadır .., havada teni sıvazlayan bir esinti seyir halinde ve ağaçların ulaşamadığı yerleri sahiplenmiş otların üzerinde çiğ taneleri parıltıları ile hareket halindedir.., Tepeye çıkan dar patikadan gelen, yaprakların aralarındaki sürtüşme sesi TA' ın dikkatini çeker , birinin tepeye çıkmakta olduğunu fark eder.., gelen kişi ; uzun siyah paltolu ( SPA ) , ayakları çıplak ,pantolonunun paçaları diz altına kadar kıvrılmış ve saçları olmayan bir adamdır.., hülasa , değişik bir tasarımdır..
SPA : Benden başka birinin bu tepeyi keşfetmiş olması , şaşırttı beni bu nefessiz halimle ( Hızlı soluk alıp vermektedir , çimlerin üzerinde bağdaş kurar )
TA : Bu tepeye çıkmaya bugün karar verdim .., her yönünde başka manzarası var .., huzur veriyor insana doğrusu ..,
SPA : Uçurumu değil de manzarayı huzur ile bağdaştırman, endişemi hafifletti .., patikadan tırmanırken seni düşünceli gördüm .., ne düşündüğünü merak ettim bir yandan ..?
TA : Seni .., yalan konuşacak kadar dahi tanımıyorum .., yer çekimini düşünüyordum sen gelmeden önce ..
SPA : Gök itimi ..
TA : Efendim .., anlayamadım ..?
SPA : Söylediğim gibi anlaşılıyor .., Gök itimi kanunu gereği ..,
TA : ( Biraz şaşkın halde ) peki .., suyun kaldırma kuvveti desem ..?
SPA : Su yüzeyinin itme kuvveti ..,
TA : Dünyanın yuvarlak olması konusunda , endişe ettim şimdi ..
SPA : ( Tebessüm halinde ) Bunu söylemek .., bundan binbeşyüz sene önce aforoz ve idam nedeni idi , dikkat et bence.., O zaman dünyayı düz olarak kabul edenler.., düz ovalarından nimetlendikleri dünyanın gerçekliğini, kendilerinden dahi gizlediler .., sonra da dünyanın yuvarlak olduğunu kabul eder etmez , düşmemek için yapışıverdiler dünyanın eteklerine .., diğer yandan , senin de bildiğin gibi insan beyni , tersinden algılanan görüntüyü doğru algılamakla gözün elinden görevi alır. ( Bu esnada , TA' ın ayaklarına bakmakta olduğunu fark eder ) .., vücut elektriğini alır toprak..
TA : İşin açığı çok ilginç bir insansın .., sözlerin yabancı bir makamdan müzik gibi .., buraya daha önce çıktığına göre , şu karşı yamaçtaki bölgenin neresi olduğunu söyleyebilirsin belki ..?
SPA : Şu .., mantar tarlası gibi görünen yeri kastediyorsan .., orası mezarlık..,
TA : ( Şaşkınlığını yaşadığı esnada , vadinin aşağısından iki kişinin tırmanmakta olduğunu fark eder .., sesleri belli belirsiz yankılanmaya başlar ) Birileri geliyor bu tarafa ..
SPA : ( Ayağa hızlıca kalkar ve heyecanlı bir tonlamayla ) Birileri mi ..? .., ha onlar .., muhafızlar onlar .., korkmana gerek yok ..
TA : Muhafızlar..?
SPA : Her insanın yaşayış görevi ve yaradılış hikmeti vardır .., onlar da üzerine düşen görevi yapıyorlar neticede .., bu demektir ki , benim de gitme vaktim geldi .., sen de fazla bekleme bence .., yağmur da bekleyemeyecek gibi ( Arkasını dönüp hızlı adımlarla ilerlemeye başlar )
TA : Dur bir dakika .., kim olduğunu bile söylemedin ..?
SPA : ( Birden geri döner , elini paltosunun cebinde gezdirirken TA' ın yanında durur .., katlanmış bir kartviziti uzatır ) Eh .., bizim gibilerin yaşadığı korunaklı bir yer kalmadı neredeyse .. Kartta ismim yazılı .., senin gibi akıllı birisiyle .., bu tepede tekrar sohbet etmeyi isterim .., ( Hızlı adımlarla geri dönüp patikadan aşağı yola koyulur bu esnada gelenlere yüksek sesle seslenir ) Bekleyin .., sizin çıkmanıza gerek yok .., geliyorum ben..

TA , katlanmış kartviziti açar .., üzerinde bir isim ve ruh sinir hastalıkları hastanesinin telefonu yazmaktadır.., Bir anda gök gürler .., TA mezarlığa bakar .., gülümser ...!Sayfa Adresi: http://www.turktime.com/yazar/tepenin-sozleri-/3956