KURULU DÜZEN İLLÜZYONU !
M. Kürşat Türker


SANRI : Kutsal yalanların halay çektiği bir panayırda , nizamı sağlayan bir hakemdir , kurulu düzen .., her yere nüfuz etme maharetindeki virüsün , solunum yoluyla konaklık edeceği dokuya varıp , yeterince üreyene dek hastalık oluşturmamasıdır belki de ...?

RASYONEL : Özellikle 1970-80 lerde çocukluk dönemini geçirenlerin hatıra defterlerinde bulunabilecek bir fotoğraftan alıntılamak gerekirse ; Dönemin meşhur oyuncağı olan kurmalı oyuncaklar ( Araba , gösterişli insan , hayvan vs. ) mekanik yapısı gereği, siz ne kadar haşin şekilde kurarsanız kurun anahtarı , belli bir süre gösterisini yapabilirlerdi. Bu gösteride bazen düz yolda giderken birden çukurda debelenir , bazen koltuklara çarpıp mevcut enerjisini kontrolsüz bir inatla oracıkta bitirirdi.., normalde donuk bir nesneden fazlası değildir kurulabilen objeler.

MİZANSEN : Çağlar boyu insanlar kullanmayı bildi anahtar ve kilidi ..., bazı dönemler kah haşmetli ordular çevirdi anahtarı , kah nefsinden fışkırmış hükümdarlar ..., kah büyük bir zelzele oynattı anahtarı kilidinden .., kah vahşetinden taşmış bir ziyafet , kırdı anahtarın belini ..!

Sosyopsikolojik bir girizgah ile başlamamdan maksat, adına kurulu düzen denilen kutsal ve paylaşılmış üst egonun,ameliyatına ortam teşkil etmektir .., Güncel hayatta, kendi kurulu düzeninin bozulmaması uğraşısı kişiyi farkındalık dışı olarak toplumsal bir kurulu düzenin tuğla işçisi yapmaktadır. Psikanalitik kökende tanım ifade eden; kişisel güvenlik çemberi hikayesinin toplumsal devamıdır esasen kurulu düzenin inşaatı ve bu düzenden maddi , manevi ya da uhrevi çıkarı olanların harç taşımaktan yorulmadığı bir süreçtir ayrıca da .., Paylaşılmış ve kanıksanmış yalanların ulvi sözlere dahi ilham verdiği kurulu düzen artık olgunlaşmış demektir.., Her olgun kurulu düzende olduğu üzere ; İşçinin alnından damlayan helal ter damlası ve kurulanların boyunlarında parlayan haram pırlanta tanesi aynı zaman döneminin değer biçilebilen objeleridir..; Bahsi geçen kurulanlar , kurulu düzenin başına kurulup vebalden bihaber olanlardır...!

 
İLLÜZYON : Göz yanılgısı olarak kısa ifade biçiminde anlam biçilmeye çalışılmıştır.., görme alanındaki bir cismin olduğundan farklı algılanması ve anlam bulmasıdır ..., görme alanında olmayan cismin anlamlandırılması ise halüsinasyon olup , Allah korusun demek gerekir.., Misal ; Puslu ve hafif rüzgarlı bir gecede yüz metre ötede kımıldayan kağıt parçasını üşüyen bir kedi olarak algılamak şeklinde örneklendirebilmek mümkündür illüzyonu .., Yok olmaya yüz tutan bir çok meslek gibi bu mesleğin erbablarının çoğu da emekli olmuştur.., Eskiden panayırlarda insanların merakla izlemekten zevk duyduğu sihirbaz gösterileri yerini , günümüzde politikacıların camdan ekranlarda yaptığı hipnotik gösterilere bırakmıştır . Son olarak söylemek isterim ki ; Eski sihirbazların şapkadan veyahut bir paketten tavşan ya da kuş çıkarma türü gösterilerini de telifsiz çalmıştır politikacılar..,
 
" Siyaset ; insanlığa değil de sayılı insanlara faydalı bir uğraş alanı haline geldi ise , artık olgun kurulu düzenin illüzyonunu gizlemek çok da kolay olmayacaktır ...! "Sayfa Adresi: http://www.turktime.com/yazar/kurulu-duzen-illuzyonu-/3877