Anketlerde Başbakan Erdoğan ve Kılıçdaroğlu’na, “AYAR” Var!
Talat Atilla

Tüm dünyanın ortak tutkusu; GELECEĞİ BİLMEK!
Bu dayanılmaz güdümüz, bizi bazen parapsikolojinin, bazen de astrolojinin kucağına itiyor.
Geleceği öngörme, siyasette de merak konusu.
Bu duygumuzu da ne yazık ki, kamuoyu araştırmacıları nezdinde tatmin etmeye çalışıyoruz.
Ne yazık ki diyorum;
Çünkü, bir önceki seçimin en isabetsiz bilenleri dahi ortalıkta Nostradamus kılığında dolaşmaya cüret edebiliyor.
Daha açık deyimle Türkiye’de yapılan anketlerin önemli bir bölümü kamuoyunun hassasiyetlerini algılamaya çalışmak yerine manipüle etmek üzerine odaklanıyor.
Bu konuda size bir iki örnek vereyim;

Şike yasasında anket yapılmamıştı!

Anket şirketleri hemen her konuda zincirleme biçimde onlarca anket yaparken, Şike yasası gibi kamuoyunun son dönemde en çok tartıştığı, AKP’de bile bölünmeye yol açan yasayla ilgili anketlerden ses yoktu. Özellikle AKP’ye çalışan şirketler her konuda anket düzenler ve sonuçlar kamuoyuna yansırdı. Ama bu konuda hiçbir yansıma olmadı. Tek tük yansıyan anketlerde ise sonuçlar hem kendi içinde çelişik hem de ince işçilik içeriyor.
Habertürk gazetesi 19 Aralık 2011 pazartesi günü ilk sayfadan yayınladığı anketle herkesi şaşırttı.
Konsensus tarafından yapıldığı iddia edilen ankete göre 1500 kişiye şike yasası soruldu. "Yeni çıkarılan şike yasasını onaylıyor musunuz?" sorusunun yöneltildiği vatandaşların %55.8'i "Hayır" cevabını verdi. Oysa henüz yasa tartışılırken yapılan araştırmalarda halkın %80'inin yasaya karşı durduğu ortaya çıkmıştı.
Bu nokta da şu soruyu sormak gerekiyor;
Bununla hükümete "Merak etme halk senin arkanda" mesajı verilmiş mi oldu?
Oysa özellikle şike yasasından sonra AK Parti tabanında ciddi bir rahatsızlığın yaşandığı biliniyor.

ORC AKP'yi %53 Göstermişti

Öte yandan geçtiğimiz hafta 13 Aralık 2011'de ORC isimli şirket tarafından "Son Seçim Anketi ve Bakanlar Değerlendirmesi" isimli bir çalışma yayınlanmıştı.
Ankette bakanların halk tarafından beğenilme sırası oluşturulmuş ve AKP'nin en son ölçülen oy oranı %53.6 olarak belirtilmişti.
Anket yayınlandıktan birkaç gün sonra Sabah gazetesi anketin fason çıktığını ve anketin arkasındaki ismin uygunsuz işler yapan birisi olduğunu belirten bir haber yaptı ve bakanlar anketi yalanlandı.

AKP Yanlış Yapmaya mı Yönlendiriliyor?

Özellikle şike yasası sonrası AKP tabanında yaşanan rahatsızlık ve son dönemde AKP'nin oylarının düştüğü söylentilerinden sonra üst üste bu anketlerin yayınlanmasını şüpheyle karşılıyorum.
Bu anketlerde çok yönlü bir işçilik var gibi.
Bir yandan CHP içindeki muhaliflere, “Kılıçdaroğlu zayıflıyor” mesajı verilirken, diğer yandan AK Parti’ye, “Sizin daha hata yapma hakkınız çok” denilerek şike yasası gibi AK Parti’nin tabanında fay hatları oluşturmaya müsait çatlaklar meydana getirilmek isteniyor. Doğrusu anket yapanların kurduğu oyun çabuk hissedilecek kadar acemice.
CHP Lideri Kılıçdaroğlu da, Başbakan Erdoğan’da anket yapanların gizli hedefi.Sayfa Adresi: http://www.turktime.com/yazar/anketlerde-basbakan-erdogan-ve-kilicdaroglu-na-ayar-var/3053