Temel Soru Şu; Siyaset ve Medya Bu Muhtıra’yı Neden Görmezden Geldi?
Ankara Kulisi

Genelkurmay Başkanlığı dün internet sitesinden belki de Org. Yaşar Büyükanıt döneminde yayınlanan 27 Nisan Muhtırası’ndan sonraki en sert açıklamayı yaptı.

Üstelik de bu açıklamada bir ilk vardı. Açıklamanın içinde 5 adet de belge konmuştu. Bunlar Balyoz Sanıkları’nın tutukluluklarına yapılan itirazın reddi kararıydı.

Ancak bugün gazetelere baktığımızda muhtıra dozundaki bu açıklamanın neredeyse kutu haberlerle geçiştirildiğini görüyoruz.

Siyasilerden de tepki gelmemesi ilginç. Açıklama satır satır okunduğunda sertliği ve ağırlığı çok net anlaşılıyor. Fakat daha önemli bir şey var. Genelkurmay Ergenekon ve benzer davaların birinde ilk defa bu kadar “resmi” biçimde tarafını ilan etti.

Genelkurmay Balyoz Davası’nda sanıkların iddialarıyla aynı tezleri savundu açıklamasında. Bu göreve geldiğinden beri ortada giden Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner için bir kırılma/kırma noktası.

Aynısını Org. İlker Başbuğ da yaşamıştı. Göreve geldiğinde akreditasyonu gevşetmiş, pek çok pozitif adım atmıştı. Ancak Balıkesir’de çok yüksek ses tonuyla yaptığı çıkışı Org. Başbuğ’un kırılma anı olmuştu. Sonrasında Başbuğ Ergenekon davalarına adeta savaş açmıştı.

Org. Koşener’in muhtıra düzeyinde yaptığı bu açıklama Genelkurmay İnternet sitesine kondu. Bu “resmiyet” kazandırılması demek. Dolayısıyla da daha kritik ve anlamlı.

Siyasiler olayın ciddiyetine henüz kavramamış gözüküyorlar. Aday belirleme sürecine denk gelmesi nedeniyle olabilir. Ancak, açıklamanın önemi Org. Koşaner’in artık tarafını belli etmesi ve mücadeleyi ayrı bir düzleme çekeceğini ilan etmesidir.

Bu düzlem geçmişte olduğu gibi TSK ve Sivil Siyasetin çarpışacağı düzlem olabilir.

Seçim öncesi Karargahtaki hareketlilik izlenmeye değer… Sayfa Adresi: http://www.turktime.com/yazar/temel-soru-su-siyaset-ve-medya-bu-muhtira-yi-neden-gormezden-geldi/2627