Bu Hafta, Bir Fıkra ve Biriken Yorumlar...
Bülent Kuşoğlu

Wikileaks bir haftadahepimizi yordu. Şimdilik önemli bir sonucu olmadı, bizi veya dünyayı sarsacak ölçüde bir bilgi henüz yok. Belki de beklenti fazla yüksek oluştu. Bu arada yeri gelmişken belirteyim bilgi ve haber konularına yaklaşımımız çok garip. Sadece olağanüstü, garip, şaşırtıcı, şok haber ve bilgilere değer veriyor, okuyor, tartışıyor, diğerlerini es geçiyoruz. Dolayısı ile de normal olmayı kaçırıyoruz. Baksanıza gazete, televizyon veya internet haber manşetlerine, ilgi çekmek, haberi okutmak için neler yapmıyorlar ki?

Wikileaks’in ilk haftasından iktidar pek zararlı çıkmadı. Topu “Bu iş Amerika’nın bilgisi olmadan yapılamaz” diyerek ABD’ye, hatta üstü kapalı bir şekilde İsrail’e attılar. İsrail’de hemen onları tekzip etti. Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ve İçişleri Bakanı’nın bu “halk ağzı” açıklamaları bana manidar geldi. Halbuki unutmamamız gereken bir şey var; devletler ayrımı kadar önemli belki daha önemli bir ayrım; uluslararası cemaatler, çıkar çevreleri veya sektörler ayrımı. Bunları da bilip dikkate almak zorundayız. 

Ben yine şükrediyorum; wikileaks depreminde iyi ki iktidarda dindarlığı ön planda olan bir parti var. Yoksa Türkiye alt-üst olurdu. Örneğin hiç kimse Tayyip Bey için “İsviçre’de hesap adı bilinmeden kimin hesabı olduğu öğrenilemez, bilinemez ama ABD Büyükelçisi kendi merkezine 2 ayrı kanaldan teyit ettiğini bildirdiğine göre bu işi yabana atmamak gerek” diye yazmadı. Veya Tayyip Bey, “1 milyar doları var diyen şimdi Ergenekon’dan içeride” dedi, kimse ‘Başbakan tehdit ediyor’ diyemedi. Doğrusu da ispatlamadan Başbakan’ın serveti ile ilgili yazılmaması, konuşulmamasıdır. Ancak, kendi cenahı dışında gördüğü kimselere hiç acımadan, düşmanca saldıran, iftira atan ve bunu da inancını bahane ederek yapan Allah korkusu olmayan kişileri ve örnekleri de doğrusu unutamıyorum.

Samimi söylüyorum dürüst başbakanım olmasından ancak gurur duyarım. Olaylara yurt dışından ve yıllar sonrasından da bakmasını, günlük politika yapmanın saçmalık olduğunu bilenlerdenim.

Wikileaks’in aynı zamanda emperyalizm adına öz eleştiri tarafı da var.  Bunu ayrı bir yazı konusu yapmak istiyorum. Wikileaks ile ilgili bana göre konuşmamız gereken konu Türkiye’de nükleer silahların bulunduğunun teyit edilmesiydi. Füze rampasının düğmesi bizde olsunu konuşuyoruz, nükleer santrale karşı çıkıyoruz ama bunu es geçiyoruz. Düşünebiliyor musunuz bu ülkede nükleer silah var ve düğmesi bizde değil. Ne tartışıyoruz?

Nükleer silahların kimin zamanında geldiği de önemli, şimdi öğrenip de konuşmamız da. Bazı şeyleri tartışırken bu hususu ve Türkiye’nin ne derece batı sisteminin içersinde olduğunu gözden kaçırmayalım. Hem her vesile ile Amerika ve İsrail’i eleştireceksiniz hem de bu cenahın nükleer silahları siz de olacak, üstelik düğmeleri de onların kontrolünde… Bırakın Allah aşkına!

Ben bu durumu bilip halkı aldatan politika yapanlara karşı çıkıyorum.

Neyse! Wikileaks belgeleri’ni daha çok konuşacağız. Ben size bir fıkra anlatıp biriken yorumlarınıza geçeyim;

Adam kahvede çay bardağına dalgın dalgın bakarak, son derece üzgün otururken kabadayının biri adamın yanına gelmiş ve elinden çay bardağını alıp bir dikişte içmiş. Zavallı adam şaşkın, birden ağlamaya başlamış. Bunu gören kabadayı insafa gelip, “Sadece şaka yaptım. Ağlama, sana başka bir çay söyleyeceğim. Erkek adam ağlar mı?" diyince, adam;
"Ben çay için ağlamıyorum. Bugün hayatımın en berbat günü galiba. İlk önce uyuyakaldım ve işe geciktim. Patron ters adam, çok kızdı ve beni işten kovdu. Arabama döndüm ancak park ettiğim yerde değildi, çalınmıştı. Polise gidip durumu anlattım ama bir şey yapamayacaklarını söylediler. Eve dönmek için bir taksi çevirdim. Taksiden inip eve girmek üzereyken cüzdanımı ve tüm kredi kartlarımı takside düşürdüğümü fark ettim. Eve girdim, karım yatakta en iyi arkadaşımla birlikte… Hırsla oradan ayrılıp kahveye geldim. Tanıdık eczaneden zehir aldım ve intihar etmek istedim. Şimdi de sen geldin ve zehirli çayımı içtin"

Bu Wikileaks işinde de kime ne olacağı, kimin acınacak durumda olduğu, kimin farkında olmadan zehir içip öleceği belli değil. Sürprizlere hazır olun…

BİRİKEN YORUMLAR

İmanınız Sağlamsa Sarsılmazsınız! başlıklı yazım için epey tereddüt geçirmiştim ama çok olumlu tepkiler aldım. İhsan eliaçık Hoca’yı bilenleriniz dolayısı ile de çok mutlu oldum. İmanın bisiklete binmek gibi devamlılık gerektiğini, yani okumak ve hayatımıza uygulamak gerektiğini bilenler çoğunlukta… ÇAPANOĞLU çok güzel bir ilk yorum yapmışsınız ama sonraki yorumlarınız da renkli olmuş. Kalbi teşekkürler. TEYZE İhsan Hoca konusunu bilenlerdensiniz. Güzel yorumlarınız beni mesut etti. Nahl 43 çok güzel yer buldu. HASAN TAHSİN ilk yorumunuz da sonraki yorumunuz da çok nefis. Teşekkürler. 14:23 TANRI MİSAFİRİ çok güzel iltifatlarınıza teşekkürler. GERÇEK VATANDAŞ daha kısa ve öz bir yorum yapmışsınız. Teşekkürler. OWLEYE yorumlarınız çok güzel, sizi daha sık görmek isteriz. CAP, (Çapanoğlu ile karıştırmayayım) ilahiyatçılar kurban emrinin hac sırasında geçerli olduğunu iddia ediyorlar. Hatta klasik İslamcılardan Hatemi’de bu yorumu yaptı. Sizde araştırın lütfen. TM farklı, ilginç şeyler yazmışsınız, teşekkürler. ÇİL HOROZ hoş geldiniz. 20:33 MİSAFİR im diyalog çağrınız için teşekkür ederim. KERPETEN takımınızla hoş geldiniz. 23:10 espriniz 1’inci sınıftı, zaten çok alkış almışsınız. N.DÖNMEZ, ilginiz ve katkılarınız için teşekkür ederim. 00:44 MİSAFİRim katkılarınız için teşekkürler. 12:13 MİSAFİRim çok güzel desteğinize teşekkürler. HÜLYA AVŞAR katılımınızdan memnun olduk. Size bir sonraki yazımda cevap verdim. 23:42 MİSAFİRim sarsılmaz iman sizin de değindiğiniz gibi eğitimle elde edilir. İbadeti sadece alışkanlık olarak yapmak gittikçe zorlaşıyor. SABRİYE çok güzel bir üslupla çok güzel bir yorum, teşekkürler. 13:12 MİSAFİRim diğer Müslümanların da düşüncelerini dikkate alın lütfen. Benim ilahiyatçıları devreye sokmamın nedenini sonraki yazımda açıkladım.

Hem Dindar Hem Nefret Dolu Olunur mu? başlıklı yazıma ilk yorumu çok değerli HASAN TAHSİN yapmış. Çok teşekkür ederim, 17:59’a cevabınız da, nazik uslubunuz da çok güzeldi. 17:59 MİSAFİRim düşünen ve bilgili bir insansınız ama inançları küçümsemeyin. Aksi halde en doğru düşüncelerinizi anlatamaz tepki alırsınız. KERPETEN katkılarınıza teşekkür ederim. ÇAPANOĞLU hakikaten nazik ve uyarıcı yorumlarınıza teşekkür ederim. TM, diyaloga teşvik eden yorumunuza teşekkürler. GERÇEK VATANDAŞ bu sefer tam bayramlık ve barışcı bir yorum yapmışsınız. Çok teşekkür ederim. 23:20 MİSAFİRim methiyenize çok teşekkürler.00:11 MİSAFİRim asıl güler yüzlü olan, olumlu enerji veren sizsiniz. Teşekkürler. 00:22 MİSAFİRim “Müslüman Türke yeni bir din ayarlanıyor” yorumunuz çok ilginç, açabilir misiniz? Teşekkürler. 00:33 MİSAFİRim dil bahsine girerek bana ilham verdiniz. Teşkkür ederim. 01:35 MİSAFİRim ilginize ve H.Avşar cevabınıza teşekkürler. TEYZE bir cümleyle pes doğrusu. Din konusunda ki mantık ve tutarlılığınızda çok güzel. Teşekkürler. 16:59 MİSAFİRim dinler “sevgi” der, dindar geçinenler nefret eder. Ancak çok az insan kendini aşar, öfkesini yener. Bunlarda çoğunlukla gerçek dindarlardır.  Teşekkürler. 17:10 MİSAFİRim güzel soru. 18:15 MİSAFİRim güzel cevap. 18:20 MİSAFİRim yine güzel sorular. 21:11 MİSAFİRim ilginize teşekkürler. SABRİYE bayramda yaşadığınız bu olay için üzüldüm. Neyse ki kötü bir son olmadı. Büyük geçmiş olsun. OWLEYE ontoloji sözcüğü bile beni heyecanlandırdı. Heideger okuyor musunuz? Daha sık yazın lütfen. 16:46 MİSAFİRim ufuk açıcı ve vizyon genişletici bir yorum yapmışsınız. Teşekkürler. KERPETEN esprili katkılarınıza teşekkürler. 18:03 MİSAFİRim yorum ve rakamlarınız ilginç. Ancak, inançlarla alay ettiğiniz izlenimi dahi vermeyin ters teper. Teşekkürler. 23:58 MİSAFİRim hakikaten ne demek istediğinizi anlamadım. Çekinmeyin daha açık yazın lütfen. 00:35 Çok sert bir yorum yapmışsınız. İlginize teşekkürler.

Dün İsrail’i Kınayanlar Samimi misiniz?               başlıklı yazıma ilk yorum AB’den gelmiş. Tamamlayıcı yorumlarınız için teşekkür ederim. HASAN TAHSİN Reval paylaşımından bahsetmeniz beni mutlu etti. Tarihimizde pek bilmediğimiz ama bizimle ilgili bu tür olayları birlikte yorumlayalım. Tarihi siz de çok seviyorsunuz. Siz bu bilgi ve tecrübe ile iktidar eleştirisi de yapabilirsiniz. Demokrasi güçlüyü de eleştirebilmektir. Çok teşekkürler. TEYZE genç kızla ilgili anınız çok etkileyici. Tüm güzel yorumlarınız ve katkılarınız için teşekkür ederim. GERÇEK VATANDAŞ, destekleyici ve tamamlayıcı yorumlarınız için çok teşekkür ederim. 18:01 MİSAFİRim güzel yorumunuz için teşekkür ederim. 18:44 MİSAFİRim esprili yorumunuz için teşekkür ederim. 19:21 MİSAFİRim sorunuz güzel, bir de devletlerin dışında toplumları ve kültürleri düşünelim, daha da ilginç olacak. KERPETEN merhabalar efendim, renkli katkılarınıza teşekkürler.  ÇAPANOĞLU çok anlamlı bir yorum olmuş. Çok teşekkür ederim. 00:08 MİSAFİRim, özür dilemeyin, kocaman teşekkürlere siz layıksınız. 00:20 MİSAFİRim “Düşmanla o günün şartlarında uğraşmak” hakikaten çok zordu ama ben Fatih Sultan’cıyım. Otranto çıkarması bence İstanbul’dan sonra müthiş bir vizyona sahip olduğunu gösteriyor. Teşekkürler. GÖBEĞİNİ KAŞIYAN ADAM, hoş geldiniz. Güzel soru sormuşsunuz. 10:04 MİSAFİRim güzel katkılarınıza teşekkür ederim. VATAN KURTARAN ŞABAN size de hoş geldiniz diyorum.

BU Haftanın Olayları, Okuyucu Yorumları, Bir Fıkra başlıklı yazıma ilk yorum değerli HASAN TAHSİN’den gelmiş. Hem Atatürkçü hem AKP’yi de savunan nadir kişilerdensiniz. Tüm katkılarınız için çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız. Giriş yazınız enerji dolu ve bunu sinerjiye dönüştürdünüz. TEYZE fıkranız çok güzeldi, yorumlarınızda her zamanki gibi etkili. Ayrıca “karmançorman” etmediniz aksine toparladınız. GKA ciddi misiniz, tam anlayamadım. Teşekkürler. ÇAPANOĞLU her zamanki gibi samimi ve güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. SABRİYE katkılarınıza çok teşekkür ederim. 22:43 MİSAFİRim bende size varolun diyorum. Teşekkürler. AB kısa zamanda sevilen ve aranılan bir yorumcu oldunuz. Teşekkürler. 01.17 MİSAFİRim doğru ama sert yorumlamışsınız. Teşekkür ederim. 01:25 MİSAFİRim, tüm taraflar benzer ahlaksızlığı yapıyorlar, onlarda bize “gavur”a benzer şeyler söylüyorlar. Katkınız için teşekkürler. GERÇEK MİSAFİR, hoş geldiniz. Yorumlarınıza teşekkürler. 18:01 MİSAFİRim Bayburt’lu olmanıza memnun oldum. Hemşeri sayılırız. Anadolu’nun Cumhuriyet döneminde Müslümanlaştığını da ben ilave edeyim. 20:37 MİSAFİRim moral verici yorumunuza teşekkür ederim. 21:07 MİSAFİRim devletler ve toplumlar için zaman bireylere göre daha farklı. Haklısınız. 21:37 MİSAFİRim ya da H.T ecdadımızı küçümsemeyelim ama bu çağda nifak daha fazla, iletişim çağında birlik sağlamak daha zor. 22.54 MİSAFİRim katkılarınıza teşekkür ederim. KERPETEN yorumlarınız hakikaten güzel. Teşekkür ederim. 14.57 MİSAFİRim burada başta ben olmak üzere partili kimliklerimiz yok. 20.29 MİSAFİRim işimiz tabi ki bitmedi. Çok işimiz var, çook. 95 yorum vardı bu kadar cevaplayabildim. Çok teşekkür ederim.

Dönüm Noktasında, Çanakkale’deydim! başlıklı yazıma yorum yapan TEYZE, GERÇEK VATANDAŞ, KERPETEN, GKA, AB, Yürüyüş arkadaşın, rumuzlu okuyucularıma ve tüm MİSAFİRlerime çok teşekkür  wikileaks’in gölgesinde kaldı. İlk yorumu yapan HASAN TAHSİN’e teşekkür ediyorum. ÇAPANOĞLU nezketinize teşekkür ediyorum. ‘Ulu hakan-kızıl sultan’ sloganları derken Abdülhamit Han’ı değil, bu tür sloganlarla tarihi yorumlayıp, günlük siyasete alet edenleri kast ettim. Yanlış anlaşılmaya meydan verdiysem üzülürüm. Uyarınıza teşekkürler. Ayrıca Faruk Nafiz ÖZAK ve Trabzonspor konusunda da sizlere katılıyorum. Teşekkür ederim.

Fıtrat Aynı, Olaylar Farklı, Devir Zor başlıklı yazıma yorumları bugüne dahil etmeyecektim ama HASAN TAHSİN’in veda yorumunu görünce fikrim değişti. HASAN TAHSİN biz bir e-cemaat olduk, siz de bu cemaatin en değerli, en önemli kişilerindensiniz. Bizi üzmeyin, engin bilgi ve yorumlarınızdan bizi mahrum etmeyin lütfen. Zannediyorum, sizi sıkıntıya sokan zaman zaman iktidarı savunmanız. Bilginize karşı çıkan yok. Ne yapalım, iktidar tutkunluğunuza da sizin güzel yorumlarınız için katlanırız. Sizi bekliyoruz. Lütfen, kırmayın sizi sevenleri. OLCAY, teşekkür ederim. Her zaman bekleriz. TEYZE tam da vurgulamak istediğim konuya değinmişsiniz. Bravo. Hakikaten mental yönden, ruhen en zor dönemdeyiz. Sorumluluklarımız ağır. Birkaç dönemi birden yaşadık. Teşekkür ederim. Ben yıllardır saf saf siyaset yapanlardanım. Buraya bu kimliğimi taşımadım ve hiç parti siyaseti yapmadım, yapmak ta istemiyorum. Bilmiyorum siz neden şaşırdınız, olumlu mu olumsuz mu? ÇAPANOĞLU, değerli yorumlarınıza çok teşekkürler. Bayburt fıkranız çok nefisti. 12.17 MİSAFİRim esprili yorumunuz için teşekkür ederim. AB, gerçek bir çalışma ürünü olan katkılarınıza teşekkür ederim. GERÇEK VATANDAŞ, güzel cevaplar vermişsiniz ve güzel yorumlar yapmışsınız. Teşekkür ederim. 14:16 MİSAFİRim ne anlamlı yorum yapmışsınız, teşekkürler. YİĞİTOĞLU, sizden tekrar haber almaktan mutlu oldum. GERÇEK MİSAFİR katkılarınıza teşekkür ederim.

Sonraki kapışmaya değinmek istemiyorum. Herkese çok teşekkürler.Sayfa Adresi: http://www.turktime.com/yazar/bu-hafta-bir-fikra-ve-biriken-yorumlar-/2464