Başbakan'ın Wıkıleaks'in İddilarına Verdiği Yanıtı Tatminkar Buldum
Talat Atilla

Wıkıleaks sitesinin Başbakan Erdoğan’la ilgili İsviçre Bankalarında hesabı olduğuna dair bilgileri Başbakan şiddetli ve iddialı bir dille yalanladı.

Tek kuruş param olduğunu ispat ederseniz, istifa ederim” sözü çok net bir yalanlamaydı... Yazımda da bu tarz bilgilerin operasyon olma ihtimalinin yüksek olduğunu özellikle belirtmiştim.  Bugün gazetesi yazarı Nuh Gönültaş’ın Ahmet Hakan’ın sunduğu CNN ekranlarında, “Başbakan açıklamayı daha erken yapmalıydı”" sözlerine katılıyorum.

Başbakan bu açıklamayı erken yapsaydı, medya organları haberi daha uygun kullanabilirdi. Sanırım Erdoğan söz konusu sitenin kendisi ile ilgili iddialarının tamamını görerek yanıtlamak istedi. Bu konuda Başbakan’a inanıyorum.

 

Aydın Doğan

Aydın Doğan’ın tarihe gömüleceği yönündeki yaygın kanı giderek zayıflıyor. Hükümetin çıkardığı yasadan istifade etmesi hükümetle Aydın Doğan arasındaki örtülü anlaşma ihtimalini kuvvetlendiriyor. Aslında bu durum benim açımdan, daha doğrusu bir çok kişi açısından aylar öncesinden belliydi. Doğan grubunun yayın çizgisi hükümeti üzmeyecek düzeyde oldukça düşük profilliydi. Evet, açık bir hükümet desteği vermedi Doğan Grubu ama hükümeti sıkıntıya sokacak ciddi bir haber de yapmadı. Ertuğrul Özkök sonrası Hürriyet’teki dizaynda bu el sıkışmanın bir anlamda startı oldu.

Bu fotoğrafın hükümeti destekleyen medya organlarında memnuniyetle karşılanmadığı notunu düşmek isterim.

Hükümet cephesinden bakarsak bu örtülü anlaşma, “Hükümet Doğan Grubuna hak etmediği cezaları bilerek kesti” diyen çevreleri bir nebze susturabilir.

Bu eleştirilere karşı hükümetin elinde şimdi, “Kasti bir ceza olsaydı, Doğan Grubunu bu affın kapsamı dışında tutardık” kozu var.

Hükümet açısından oldukça iyi bir adım olarak kabul edebiliriz bu durumu.

Şu da var tabi;

Doğan Grubu bu rahatlamaya karşın elindeki bazı yayın organlarını elinde çıkarma konusunda kararlı gözüküyor. Aydın Doğan’ın seçim sonuçlarını bekledikten sonra bu konudaki kesin kararını vereceğini düşünüyorum.Sayfa Adresi: http://www.turktime.com/yazar/basbakan-in-wikileaks-in-iddilarina-verdigi-yaniti-tatminkar-buldum/2463