Okuyucu Yorumları
Bülent Kuşoğlu

OKUYUCU YORUMLARI, 3M, HSYK, ABD DE SORUNLU VE BİR FIKRA

Bu hafta da okuyucu yorumları müthişti. Geçen haftaki okuyucu yorumlarına gelen yorumlardan Hasan Tahsin’in yorumları çok güzeldi. Teşekkür ederim. Tarih konusunda yazacağım belli ki tarihe ilgi çok. A.B güzel bir karşılaştırma yapmış. Teşekkürler. Yigitoglu adına cevap yazan Misafir, “Kuran’ın getirdiği çözümlerden niçin uzağız?” derken, Kurani yaşamıyoruz, samimi değiliz demek istemiştim. Teşekkürler. Teyze, siz her alanda yorum yaparsınız. Ayrıca kayınvalidenizin de belli ki iyi bir gelini var. Teşekkürler. Misafir, yorumunuz doğru olabilir ama rampaların Akdeniz veya Karadeniz’de olmasının mesafe açısından pek farkı yok. Diğer Misafir’imiz, haklısınız peygamberimizin son dönemi ve sahabe dönemini daha iyi bilmeliyiz. Teşekkürler. Altına dayalı para konusunda diyaloga girdiğimiz Misafir, ABD henüz ölmedi. Çok teşekkürler. E.B ve  HT’de güzel yorumlar yapmışlar, katkılarına teşekkür ederim. Sonraki Misafir’in  yorumu No name’in ki gibi siyasi olmuş. Burada propaganda yapılmasını sevmiyorum. Çapanoğlu’nun fıkrası ve yorumu güzel. Biraz da particilikten kurtulması lazım. Teşekkürler.

Kamyoncu Şerif’in Oğlu ve Halk Başlıklı yazıma da epey ilgi vardı ama genellikle gündemden etkilenilerek  türban bağlantılı yorumlar yapılmıştı. Oysa benim meramım başkaydı. Teyze, Hasan Tahsin, Çapanoğlu, A.B yorumları çok güzel ve samimiydi. Kendilerine teşekkür ederim. Gerçek Vatandaş’ın M.İnce eleştirisi ağırdı.  Cp, “Değişikliğin sebebi nedir?” diye sorarken ne demek istedi net anlayamadım. Yazım parti siyasetine yönelik değildi. Sonraki Misafir’e  teşekkür ederim. E.B çok güzel bir yorum yapmış. Sinirli Misafir’ime ve Yıldıray’a da teşekkür ediyorum. Değerli yol arkadaşım Necmettin Dönmez’e de çok teşekkürler. Sonraki misafir’ime ve A.B’ye teşekkür ediyorum. Hasan Tahsin diğer yorumunda siyasileşmiş. Yıldıray1 burada subjektif bir yorum yapmış. Misafir ve Cp’ye de teşekkürler ediyorum.

Enayi Yerine Konduğunuzu Hissettiğiniz Oldu mu? Başlıklı yazıma da çok nefis yorumlar yapılmıştı. Pek zamanım ve yerim kalmadı. Onu ayrı bir yazı konusu yapmak istiyorum.  

HSYK SEÇİMLERİ

HSYK Seçimleri sonrası Referandumda ‘evet’ diyenlerden bir kısmı dahi hayal kırıklığına uğramış. Günlerdir yazılıp-çiziliyor. Yargı reformu yapmayı beceremeyen ve “adam”, bir okuyucumuzun da yazdığı ifade ile “birey” yetiştiremeyen toplumdan ne beklenir ki?

Demokrat” yargıçlar farz edelim ki “Cumhuriyetçi” yargıçları (ithal sıfatlara bak) yendi, hepsinin kökünü kuruttu, ya da tersi oldu. Ne olacak?

-Adalet gecikmeden zamanında tecelli edecek mi?

-Rüşvet, adam kayırma önlenecek mi?

-“Haksızsan mahkemeye git” ilkesi unutulacak mı?

Bırak Allah’ını seversen!

3M

Bu hafta gereksiz ve kronik hale gelmiş tartışmalarımız dışında önemli olay Amerikan şirketi 3M’in Türkiye’de rüşvet verdiğini açıklamasıydı. Konuya siyasi bakmayın hemen “Zaten bunlar şöyle-böyle” demeyin de konu sapmasın. Konu öncelikle bireysel ve toplumsal bazda ahlaki, kurumsal bazda devlet olmakla ilgili. Böyle bir durumda demokrat, çağdaş, Müslüman, ‘namazsız Müslüman’, milliyetçi, ne olursanız olun ama bir az akıl ve vicdan sahibi iseniz gereğini yerine getirmez misiniz? Daha önce Siemens ve adını şimdi hatırlayamadığım örneklerde olduğu gibi bu konuda kapanacak. Benim iman sahiplerim ve çağdaş demokratlarım türban savaşları (Türban savaşları siyasetçilerin safları sıkılaştırma savaşlarına dönüştü) sırasında bunu ihmal edecekler.

Gel de efkarlanma!

ABD DE SORUNLU

Bu hafta sizi hüzünlendirdim. Saçma sorunların yalnız bize mahsus olmadığını gösteren bir haberi yorumlayarak sizi gevşetmeye çalışayım; ABD’de eşcinseller yargı kararıyla kimliklerini gizlemeden orduya yazılmaya başlanmış ama Obama yönetimi derhal temyize başvurarak ‘eşcinsel devrimi’ durdurmuş. Yani bireysel hak ve hürriyetler ile kamusal yasaklar meselesi süper güç ABD’de de bir şekilde geçerli bir sorun. Amerika, ‘yasakları yada özgürlükleri mahkemeler değil, parlamento koymalı’ diye tartışmalar yapıyor. Haberi okuyunca ben bir az olsun rahatladım, sizinle paylaşayım istedim.  

BİR FIKRA

Temel üniversite sınavına girmiş. Tüm soruları yazı tura atarak cevaplamış. İki saat sonra öğrencilerin çoğu sınav kağıdını verip salonu terk ettikleri halde, Temel hala yazı tura atıyormuş. Gözetmen gelip sormuş,
“ Temel hepsine yazı tura atıyorsun, hala bitmedi mi?”
Temel, kendinden emin cevap vermiş,
“Pir saat once piturdum ama çevaplarumi kontrol edeyrum!”

Memleketi yönetme iddiasında olanların yaptığı saçmalıkta siyaset heyecanının örttüğü kısmı çıkarın bundan aşağı değil.

 Sayfa Adresi: http://www.turktime.com/yazar/okuyucu-yorumlari/2400