U2, Okuyucu Yorumları, Rererandum ve Bayram
Bülent Kuşoğlu

Ünlü protest rock müzik grubu U2, Tayyip Beyle görüştü biliyorsunuz. Görüşme sırasında U2’nun solisti Bono, Afrika’da ki açlığa ve çocuk ölümlerine dikkat çekmek için ellerini 4-5 kez çırpmış ve “Şu anda Afrika’da bir çocuk öldü!” demiş. Sonra tekrar aynı hareketi yapmış ve yine “ Yine bir çocuk öldü!” demiş. Hareketi tekrarlayıp açlıkla ilgili şarkılarının temasını açıklamak isterken Tayyip Bey, “Kardeşim” demiş “Madem öyle sende el çırpma o zaman…”

Yukarıda ki fıkra ama 2 bakanın işi-gücü bırakıp, komik spor kıyafetlerle köprüde U2 Grubuna eşlik etmesi ne?

***

Okuyucu yorumlarından “Ctekno06”, “Misafir”, “Bu seferlik imzasız”, “Totem”, “Serpil Özgürcanoğlu”, “Oktay Koçak”, “Teyze”, “Sabriye” rumuzlu veya gerçek adıyla yazan dostalara çok teşekkür ederim.

Ayrıca Turktime Ailesi’nin değerli yazarı Ayşe Sucu’ya da nazik jesti için teşekkür ediyorum.

Diğer yandan “Misafir”in, “oturduğunuz tribünden sizi tanıdım” demesine gerek yok. Ben zaten yıllardır yazan biriyim. Düşüncelerim belli, saklamam mümkün değil. Ben yazdığım sürece basın tribününde oturuyorum ve sahada kim olursa olsun hep eleştireceğim. Sahada AKP veya başka bir partinin olması fark etmez.

Eleştirdiğim yönlendirmeyi benimde yaptığım konusuna gelince, tabi ki fikrimi yazıp eleştireceğim. Benim “Yönlendirme” ile kastım asla hoşuna gitmeyen, işine gelmeyen haberleri vermeyen basınla ilgili. Karşı görüşü düşman bilen asla yer vermeyen medyayı kastediyorum. Ayrıca sizin gibi internetten makale okuyup, yorum yapabilen, her görüşe açık kişiler kolay kolay yönlendirilemez.

“Totem”in “Bölünme, ayrışmadan bir şey olmaz. Geçmişte CHP, AP ayrışmıyor muydu?” eleştirisine gelince; CHP, AP ayrışması sonucu 5 bine yakın kayıp verdik, bir nesli yok ettik ve 12 Eylül’e geldik. Tartışmak sağlıklı sonuçlar doğurur ama bölünmek tehlikelidir. Siz iki veya üç kutba bölünmüş bir toplumda yaşamayı mı yoksa merkezde güçlü ama her görüşe açık bir toplumu mu tercih edersiniz? Herkes aynı takımı tutmasın, tabi rekabet olsun ama futbol rekabetini bırakıp işi birbirimizi dövmeye, öldürmeye çevirirsek iş çığırından çıkar.  

*** 

Referandum konusunda çok yazılıp-çizildi, çok konuşuldu. Bu saatten sonra kimsenin fikri kolay kolay değiştirilemez. Kimseyi etkilemek için değil ama not düşmek üzere oyumu belirtiyorum:

(Öncelikle bu oyun hukuk öçlü alınarak değil siyasi ve toplumsal kaygılarla verildiğini belirteyim. Diğer nedenim de siyaset için Ramazan ayının kutsiyeti ve anlamının yitirtilmesine karşı olmamdır. Bu toplum benim şahit olduğum en çok istismar edilen Ramazanı idrak etti.)

Hayır

Her türlü neticenin Türkiye için hayırlı olmasını dilerim.

Sonuç ne çıkarsa çıksın işimiz zor…

***

Bayram, ramazan boyunca, oruç, namaz, zekat ve fitrelerle yücelen ruhlarımızın önce akrabalar, dostlar ve sonra tüm toplum ruhuyla kaynaşmasıdır.

 Bayramınız kutlu olsun.Sayfa Adresi: http://www.turktime.com/yazar/u2-okuyucu-yorumlari-rererandum-ve-bayram/2326