Doğan ve Yenişafak Çalışanları Rahatladı, Sıra Star ve 24'de...
Ankara Kulisi

Hükümetle ilişkileri bozulan Medya Patronları’nın çalışanlarına gün doğuyor. Doğan Grubu ile Başbakan arasındaki iplerin kopmasından sonra süren denetlemeler öncesi, grupta çalışan kadrosuz bütün personele kadro yapılmış ve maaşları bordroya tam olarak yansıtılmıştı.

Albayraklar’la Hükümetin arasındaki iplerin neredeyse tamamen kopması sonrası da benzer durum yaşandı. Yenişafak benzer biçimde denetlenme öncesi jet hızıyla uzun süredir devam eden özlük hakları ihlallerine son verdi.  Yenişafak’ta maaşlar düzenli ödenmeye başlandı ve asıl önemlisi “elden” ve “bankadan” olarak tabir edilen sistem kaldırıldı. Yenişafak’ta artık maaşların tamamı bordroda gösteriliyor. Böylece çalışanların emeklerinden ve emeklilik maaşlarından çalma dönemi sona ermiş oldu. Çalışanlar da bu durumdan çok memnun ve patronları ile hükümetin gerilmesinin faydasını görüyorlar.

Diğer grupların personelleri de patronumuz kavga etse beklentisine girdi. Ancak bunlardan bir grup var ki patronlarının hükümetle kavga etmesi söz konusu değil, çünkü patronları dolaylı olarak hükümet…

Sözünü ettiğimiz grup Star&24 Grubu…  Star Gazetesi’nde ve 24 televizyonunda çalışanların maaşları sürekli geç ödeniyor. Örneğin bu ayın da yarısı geçmiş olmasına rağmen halen maaşlar ödenmiş değil. Üstelik çalışanların maaşları çok düşük gösteriliyor ve sigortaları da bu düşük ücret üzerinden yatırılıyor. Maaşlarının geri kalanı ise elden veriliyor.

Grup’ta bunun rahatsızlığı çok büyük. Ancak, Çalışma Bakanlığı Müfettişlerinin grubu denetlemeden geçirmesini düşünmek hayli hayalcilik olur.

Star çalışanları sorunlarını Kemal Kılıçdaroğlu’na iletmeye karar verdiler. Bunu hangi yöntem ve usulle gerçekleştireceklerine henüz karar veremediler.  Özellikle Grupta 25 bin TL maaş alan yöneticinin Kılıçdaroğlu için çok iyi malzeme olacağı belirtiliyor…Sayfa Adresi: http://www.turktime.com/yazar/dogan-ve-yenisafak-calisanlari-rahatladi-sira-star-ve-24-de-/2296