TBMM TV'nin Müdürü Nasıl Atandı?
Ankara Kulisi

TBMM Televizyon Müdürü, Müdürlük ünvanı alırken, yönetmelik hükümlerine göre 10 yıl yayın deneyimi bulunmamasına rağmen Müdürlük makamına atandı.

Televizyon Müdürünün,  ‘Müdürlük ünvanı‘  alamayacağını belirten  “Atama yönetmeliği “ 2006 yılında sır gibi saklanırken, 2008 yılında yönetmelik değişikliğine gidildi. Müdürlük ünvanı, atama yapıldıktan iki yıl sonra kılıfına uydurulmuş oldu.

TBMM Televizyon Birim Amirliği, Genel Sekreterlik Teşkilat Yasasında yapılan kanun değişikliği ile  2006 yılının Aralık ayı sonlarında Televizyon müdürlüğü haline getirilirken, Müdür ataması  akıllara durgunluk veren bir şekilde yapıldı. Dönemin TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın bile aldatıldığı olayda, Nihat Bük’ün atamasının yapılabileceği ileri sürülerek Arınç ikna edildi.

TBMM Televizyonun’da  önce Genel Sekreter Müşaviri, 2006 yılında da Başkan Müşaviri kadrosu alan Nihat Bük’ün ataması sırasında ilginç bir gelişme yaşandı. Daha önce bazı gazetelerde çalışan Bük, Televizyon yayın deneyimi olmamasına rağmen, kimsenin tanıyıp bilmediği TBMM Televizyon Birim Amirliğinde, Birim Amiri olarak  Genel Sekreter Müşaviri kadrosu  ile geçici görev yapmaya başladı. 2006 yılı başında da Nihat Bük, emekli olan Mehmet Erdoğan’dan boşalan Müşavir  kadrosuna alındı.

2005 ve 2006 yılında TBMM Televizyon Müdürlüğü için yayıncı aranmaya başlandı. Ancak Meclis’e Müdürlük için gelen her gazeteciye 1.300 TL lik 4/B statüsündeki maaşlar önerilerek işe başlamamaları için çeşitli gayretler sarfedildi.

2006 yılı Aralık Ayında TBMM Teşkilat Yasasının değişmesinin  ardından, son ana kadar Müdür ismi belli olmadı. Ancak bu sırada ne olduysa oldu ve 8 Haziran 1996 yılında çıkan Televizyon Müdürlüğü yönetmeliğinin 7. Maddesine göre, “Televizyon Hizmet Birimi yöneticisi ve yardımcısının 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. Maddesindeki  şartları taşımaları yükseköğrenim görmüş  ve bir yayın kuruluşunda habercilik dalında çalışmış olmaları şarttır. Ayrıca yöneticinin en az 10 yıl, yardımcısının ise  en az 5 yıl yayın alanında deneyimi bulunması gereklidir.“ deniyor.

Yönetmelik dikkate alınmadan Nihat Bük’ün Televizyon Müdürü olarak ataması yapılıyor.

2008 yılında ise bu yönetmeliği devreden çıkaracak kılıf yönetmelik hazırlanıyor.

Bu yönetmelik ise halen TBMM’nin resmi internet sitesinde yer alıyor.

( link: http://www.tbmm.gov.tr/genser/m28.html )

 TBMM TV yöneticilerinin nitelikleri

  MADDE 7 – (1) TBMM TV Müdürü ve yardımcılarının TBMM Personeli Görevde Yükselme Yönetmeliğinde aranan şartları taşıması ve müdürün en az 10 yıl, yardımcılarının en az 5 yıl habercilik ve yayıncılık alanında çalışmış olması şarttır.

Nihat Bük Müdür yapılırken Müşavirlik kadrosunda olduğu için yayıncılıkla ilgili resmi bir görevi yoktu ve Müdürlük yapması için herhangi bir televizyon kuruluşunda 10 yıl yayın deneyimi de bulunmadığı için ataması yasal olarak mümkün değildi… Sayfa Adresi: http://www.turktime.com/yazar/tbmm-tv-nin-muduru-nasil-atandi/2077