Sabah’ın Yeni Genel Yayın Yönetmeni Erdal Şafak’ı Tanıyalım…
Ankara Kulisi

Sabah gazetesindeki boş koltuk nihayet doldu.

Yeni Genel Yayın yönetmeni İzmir'li Erdal Şafak oldu.

Erdal Şafak yaklaşık 20 yılını Sabah camiasında geçirmiş, titiz, çalışkan, soğukkanlı bir isimdir.

Ama, 70'ine merdiven dayamış, 'Evet efendimci''  statükoyu koruyan, 'Aman bir laf işitmeden bu günü de atlatalım'' diyen bir isimdir.

İkili görüşmelerde gazete yönetimine ilişkine bütün eleştirilerini sert biçimde sıralar ama ertesi gün oklarının hedefindeki isimlere ''Haklısınız'' der.

Ergun Babahan ik Genel Yayın yönetmeni olduğunda Yazı İşleri Müdürlüğü koltuğunda oturan Erdal Şafak'ı '' Yavuz Donat eksenli çalışıyor'' diyerek görevde aldı. Şafak'ın da sesi çıkmadı.

Sonra bir boşluk sırasında Başyazar oldu. Mehmet Barlas gelince koltuğu gitti, yine sesi çıkmadı. Zaten sesi çıkmadığı için 20 yıldır aynı kurumda.

Ama Ahmet Çalık doğrusunu yaptı. Sorun çıkarmayacak bir ismi bu koltuğa getirdi.

HALEF SELEF

Rahmetli Ufuk Güldemir hayattayken, Sabah'ın halef ve selef Genel Yayın yönetmenleri Ergun Babahan ile Erdal Şafak'ı analiz etmişti. Babahan için şöyle yazdı:

'' Zavallı Trakyalı muhacir Ciguli'yi Türk kültür hayatının yozlaşmasının ana sebebi olarak manşet yapınca, birkaç ay sonra da evlerin çatılarındaki zavallı televizyon çanaklarını uçakların düşme sebebi gösterdiği günden beri benim için Haymana'lıdır. Fikri vardır ama zikir'i yoktur. Bundan cacık bile olmaz"

Erdal Şafak için de şunları söyledi:

''Sabah'ın genel yayın müdürüyken gece yarısı telefon çaldı tuvaletteydim. Arayan yazı işleri müdürlerimden İzmirli Erdal Şafak'tı. "efendim" dedi "üst makamlar ANAP grup haberinin birinci sayfadan verilmesini, Tayfun Devecioğlunun  Bülent Ecevit ile Afyon seyahatinin 1. sayfadan anonslanmasını istiyor. "Yahu kardeşim " dedim "bu gazetenin en üst editoryal makamı benim. Benim üstümde patron Dinç Bilgin ve murahhas aza Zafer Mutlu var. Eğer bu onların talebiyse hemen yapayım. Bu talimatı veren kişinin adını söyle" dedim "söyleyemem efendim" dedi. Ben de sifonu çektim. Ertesi gün öğrendim ki o zamanlar ANAP milletvekili olan Kenan Sönmez'miş''

Statükoyu korumak için Erdal Şafak iyi isimdir…  İyi resim altı yazar. İmla hatalarını kaçırmaz. ''Laf gelmesin'' diye manşet haberleri çöpe atar.

Ara sıra baş kaldırıyormuş gibi yapıp, ardından da koltuğunu korumak için ''Ben öyle demek istemedim'' diyen Ergun Babahan'la arasında bir fark vardır.

Erdal Şafak ''Mış gibi'' bile yapmaz.

 Sayfa Adresi: http://www.turktime.com/yazar/sabah-in-yeni-genel-yayin-yonetmeni-erdal-safak-i-taniyalim-/1854