E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

Fahrettin Damga

Uyursak Ölürüz
10 Mayıs 2018 Perşembe

Kasım 2019’daki seçimin erkene çekilerek 24 Haziran 2018 tarihine alınma sebebi ABD Başkanı Trump’ın İran’la yapılan nükleer anlaşmadan çekildiklerini açıklamasıyla uç verdi.

İran’la anlaşmaya imza atan diğer ülkeler ise anlaşmanın devamından yana. ABD’yi açık bir dille destekleyen tek ülke yancısı İsrail.

Suriye Krizi’nin başından beri perde arkasında duran, pek ortalıkta görünmeyen İsrail de artık sütrenin arkasından çıktı.

BAE ve Suudi Arabistan’dan da destek sayılabilecek cılız açıklamalar geliyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ağzından ‘’Amerika kaybeder’’ dedi. Ülke olarak imza koyduğunuz anlaşmadan önceki yönetimi suçlama kolaylığıyla mızıkçılık yaparak vazgeçerseniz. Kimse devlet olarak sizin sözünüze güvenmez. Sözü geçtik imzanıza güvenmez

ABD’nin kaybedeceği nokta da budur.

Sanki dünyanın sahibiymiş gibi BM kararı olmadan İran’la ticareti olan ülkeleri yaptırımla tehdit etmek, eski dünyada kaldı.

ABD, bölgede kaybettiğini ve yeni bir düzen kurulduğunu kabul etmek istemiyor. Eski güzel, mutlu ve her dediğini yaptırdığı dünyayı özlüyor. Bir taraftan da kaybetmesine sebep olan cepheyi cezalandırmaya çalışıyor.

Ama geçti o günler.

Oysa alışkındı ABD, alttan alta yumuşak gücü sayesinde sessizce işini hallederdi. O ister, muhatabı devlet yapardı. Kimsenin ruhu bile duymazdı.

Obama dönemiyle birlikte ABD’nin dostuna, müttefikine ihanet eden, terör örgütlerini laboratuvarlarında üreten ve onlar eliyle devletleri terbiye etmeye kalkan, güvenilmez bir ülke olduğu ortaya çıkınca işler değişmeye başladı.

ABD için o kadar kolay olmuyor artık işler.

Trump geldi, yüksek perdeden tehditlerle iş yapmaya başladı. Hatta alıştı.

AB, Suudi Arabistan, Kuzey Kore derken bugüne gelindi.

Şimdi görüntüde İran hedefte. 

Bir dönem danışıklı dövüşle Müslüman dünyanın içine hançer gibi soktukları, önünü açtıkları İran. Sözde ABD ve İsrail’e düşman ülke İran’a işgal ettikleri Irak’ın yönetimini kimin bırakıp gittiğini unutmayalım. 

Perde önünde kavga ederken perde arkasında öpüşüp koklaştıkları İran’la ne oldu da bu noktaya geldiler, hiç düşündünüz mü?

Bölge ülkeleri artık ABD ve yancılarının nasıl çalıştıklarını çözdü. Onların bölgemizle ilgili planlarını önlemenin tek yolunun sıkı işbirliğinden geçtiğini farkettiler. ‘’Sürüden ayrılanı kurt kapar’’ misali.

ABD’nin Saddam’ı önce İran’a karşı, sonra Kuveyt’i işgal etmeye dönük nasıl kışkırttığını hepimiz biliyoruz.

Peki sonra ne oldu?

Amaçları için maymuncuk olarak kullandıkları Saddam’ı şeytan ilan edip ülkesini işgal ettiler ve bir Kurban Bayramı günü Iraklı Kürtlere astırarak bölgeye Sünni Araplar ve
Kürtler arasında yüzyıllar boyunca sürmesini arzu ettikleri bir kan davası bıraktılar.

Zaten bu idama gerekçe, besledikleri Saddam’ın Halepçe’de binlerce masum Iraklı Kürdü kimyasal silahla katletmesiydi.

Bir taraftan da kurtarma maliyetini bahane ederek Kuveyt’in neredeyse tüm petrolünü kontrol altına aldılar. Bugün bölgesinde etkin eski Kuveyt’ten eser kalmadı. Durumu görmek isteyen Körfez Savaşı öncesi ve sonrası Kuveyt’i hem siyasal hem ekonomik yönden inceleyebilir.

Varacağı sonuç bellidir.

Ve yine Saddam sayesinde ABD, Müslüman Ortadoğu coğrafyasındaki askeri varlığını iyice perçinledi. Suudi Arabistan’ın ve Ürdün’ün kımıldayacak hali kalmadı. BAE deseniz zaten İngiltere’nin bölgedeki ileri karakolu. Bölgemizle ilgili ne kadar melanet varsa bir şekilde bir yerinde yer alan bir devlet.

Son dönemde ABD boyunduruğuna karşı biraz Katar kımıldadı, biraz Suudi Arabistan. Başlarına ne geldiğini hep beraber gördük. 

Türkiye olmasa Katar ve Suudi Arabistan çoktan savaşa tutuşmuşlardı. Belki Katar işgal edilmişti. Bu yönde BAE’nin çağrısı da olmadı değil. Fakat ABD başaramadı. Körfez krizi sürecinde uyananlardan biri de İran’dı. Ülkesindeki Parlamento binası ve Humeyni’nin Türbesi’ndeki DEAŞ saldırılarına adres olarak Suudi Arabistan’ı gösterildi. Fakat yine Türkiye’nin çabalarıyla durum bir sıcak çatışmaya dönüşmedi.

Oysa Suudi Arabistan’ın burnuna takılan bir halka daha var. Ve belki de İran’ın da. Orası da Yemen. Yemen’deki çatışma sayesinde Suudi Arabistan ve İran arasındaki husumet sıcak tutulabiliyor. Suudi Arabistan’ın bir konuda desteğine ihtiyaç duyulup gönülsüz davrandığı vaki olursa, bir bakıyorsunuz Yemen taraflarından ve İran taraftarı Husiler eliyle ve yine İran’ın gönderdiği füzeler haberleri eşliğinde Suudi Arabistan semalarında cirit atmaya başlıyor.

Zaten bu fikre inanmaya yatkın hazır bir kitle de olunca fazlaca bir çabaya gerek kalmıyor.
11 Eylül bahanesiyle Suudi Arabistan’ın ABD’de bulunan 750 milyar dolarlık varlığı üzerindeki mahkeme vesayetini saymıyoruz bile.

Kımıldasın kımıldayabilirse.

ABD’nin bölgede planının tutmadığı tek ülke Türkiye. Mayıs 2013 sonundaki Gezi olaylarıyla başlayıp 15 Temmuz 2016’daki hain işgal girişimine kadar değişik süreçlerle deneyip de yönetimini değiştiremediği bir ülke Türkiye.

Türkiye kendini kurtarmakla kalmadı. Bölge ülkeleriyle de ilişkilerini geliştirerek, Suriye’de de Astana Süreci’ni Rusya ve İran’la inşa ederek ABD’ye karşı oyun kurucu oldu.

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekat’larıyla da ABD’nin ‘’Terör Koridoru’’ planını da boşa çıkardı. Üstelik dosta güven düşmana korku salan bir planı sahada başarıyla uygulayarak.

Türkiye’de başarısız olan ABD, şimdi İran’ı hedefe koyarak bu birlikteliği sonlandırma peşinde. Trump ‘’ya müzakere edecek, ya kötü şeyler olacak’’ diyerek İran’ı, İran’la ticaret yapanlara karşı yaptırım tehdidiyle Rusya ve Türkiye’yi tercihe zorluyor.

Türkiye 17-25 Aralık darbe girişimlerini bu vesileyle yaşadı. Bugün Rıza Zarrab’ın ABD’de bu bahaneyle yargılandığını da unutmayalım.

Türkiye’de başarısız oldu dedik ama denemelerine devam etmeyecekler demedik. İşte Cumhur İttifakı’na karşı inşa ettikleri cephe bu mücadelenin devam ettiğinin tescili.

Ümitlerini kaybetmiş değiller. Zira çıkmadık candan ümit kesilmez.

Twitter’dan bot hesap destekli ‘’Tamam’’ kampanyasına FETÖ mensupları, PKK yandaşlarıyla birlikte ABD’li porno yıldızlarının, Almanya’nın eyalet Başbakanlarına kadar destek vermeleri de aynı amaca matuf. ABD’nin bölgedeki planlarını kabul edecek, yetmedi, destek verecek bir yönetime ihtiyaçları var Türkiye’de. Çabaları da o yönde. Fakat artık bu oyunu fark edip karşı koyan bir irade de var ülkemizde.

O yüzden 24 Haziran basit ve sıradan bir seçim değil. Ülkemizin bekası ve bağımsızlığı için hayati önemde. 

Rehavete girmenin hiç sırası değil. 

Bugün öyle ya da böyle İran’ın kapısına dayandılarsa, bir sonraki hedefin biz olduğunu hatta İran’la birlikte hedefe konulduğumuzu anlamamak için aptal olmak gerektiğini unutmamamız lazım.

Bugünün sarı öküzü İran gibi görünüyor. Sarı öküzü verirsek ne olacağını hepimiz biliyoruz.

İran’la problemlerimiz, anlaşamadığımız noktalar olabilir, var da zaten. Fakat onları kendi aramızda halletmemiz lazım. ABD üzerinden İran’la hesap görmek isteyenler umarım böyle davranarak ABD’nin bölgede ekmeğine yağ sürdüklerinin farkına varırlar.

Hep birlikte uyanık olmamız lazım. Tehlike kapımızda. 

Uyursak ölürüz.

E-posta   Facebook   Twitter     Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Bu yazı 13959 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İnce İnce siyaset ve Sisi
5/7/2018
Hani ittifaka karşılardı?
5/3/2018
Abdullah Gül Ak Parti tabanından neden tepki gördü?
4/30/2018
Abidik Gubidik İttifakı’nda Abdullah Gül denklemden çıktı mı?
4/26/2018
Proje terör örgütlerinden sonra proje siyasi partiler devrede
4/23/2018
Seçim tarihi açıklandı, muhalefet çarşısı karıştı
4/19/2018
MHP ve Devlet Bahçeli neden ilkeler ittifakından bahsedenlerin hedefinde?
4/16/2018
3. Dünya Savaşı’nın eşiğinde miyiz?
4/12/2018
Esad katliamlarıyla ABD-Avrupa ve İsrail’e can suyu mu veriyor?
4/9/2018
En büyük kabusları enerji açığını kapatan Türkiye
4/5/2018
Türkiye artık hafife alınacak bir ülke değil
4/2/2018
Bayram değil seyran değil ABD ve Avrupa bizi niye öpmeye çalışıyor?
3/29/2018
Batıyı Türkiye’yi kaybetme korkusu sardı
3/26/2018
Türkiye’nin yapım projesi ile Batının yıkım projesi!
3/22/2018
Mehmetçik ve Devlet Bahçeli’nin kesişen kaderi
3/19/2018
Kazanacakları seçimi niye boykot etsinlermiş. Duy da inanma.
3/15/2018
Cumhur İttifakı, getirdikleri, itirazlar ve çaresizlik
3/12/2018
ABD’nin DEAŞ maymuncuğu ve psikolojik harekat
3/8/2018
ABD’nin Türkiye çaresizliği
3/5/2018
Saadet Partisi için normal olan ne, bir tuhaflık yok mu?
3/1/2018
Türk, neden beklenen ve özlenen?
2/26/2018
CHP AGRESİFLEŞMESİN DE BİZ Mİ AGRESİFLEŞELİM?
2/23/2018
Sahada ne kadar varsan, masada o kadar varsın
2/19/2018
ABD tiyatroyu daha ne kadar sürdürebilir
2/15/2018
100 yıllık hesap ve ABD’nin planı
2/12/2018
ABD'nin talepleri CHP'ye Atatürk'ü unutturuyor mu?
2/8/2018
CHP KURULTAYI’NA DAİR
2/6/2018
YORUMLAR
Toplam 3 yorum var, 3 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

İmlası çok bozuk,
Büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Misafir 12 Mayıs 2018 Cumartesi 23:51

EGE DENİZİNDEKİ TÜRKİYE'YE AİT ONSEKİZ ADA anahtar teslimi YUNANİSTAN" VERİLİRKEN BU SAYFALARDA NEDEN BİR TEK İTİRAZ ÇIKMADI? Önce bunun hesabı verilsin, NEDEN TEK BİR İTİRAZ YOK? burnumuzun dibinde israil ve yunanistan petrolümüzü çalarken neden bizden TEK SES ÇIKMAZ? biliyoruz, buralara uğrayanlar bunun farkında ama TARİHE KAYDI GEÇSİN, AKP HÜKÜMETİ VE ONUN BAŞKANI VATAN TOPRAĞINI YUNANİSTANA SATMIŞTIR. AKP,MHP ve PERİNÇEK ÇETESİ NE YERLİDİR NE DE MİLLİ.

Yorumu oyla      4      0  
Misafir 11 Mayıs 2018 Cuma 08:38

Prof Ramazan Demir'in TEK ADAM TUZAĞI başlıklı yazısı okunmaya ve düşünmeye değer. Hem kişisel sayfasında hem de SavaşSüzal'ın habervis portalında var bu yazı, 2017 Şubat 17de yazmış, 20sinde portalda yer almış. Okuyunca anlayacan, "kendim ettim kendim buldum" diyecen. Vatandaşı ÖCÜ ile korkutmak işe yaramıyor, TAMAM mı? Bak, bir laf etti, "milletim tamam derse bırakırım" diye, twitter yıkıldı, İKİ MİLYON KERE TAMAM. Anladık geçim dünyası diyecen ama değer mi? Yarın nasıl bakacan ailenin yüzüne?

Yorumu oyla      9      1  
Misafir 10 Mayıs 2018 Perşembe 11:21

Dikkat: 7 haziran öncesinde de aynı imaj pompalanıyordu "Büyük farkla AKP tek başına iktidar" sonuç hüsran oldu. Filimi başa sardılar. oyuna gelmeyiniz.

Yorumu oyla      11      1  
Mesa Mesken, Bodrum, reklam, banner,
Aydın, belediye, Özlem Çerçioğlu, Ege et, koronavirüs, önlem,
tusas, banner, reklam,
meclis kulisi,
SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
ANKET
Koronavirüse karşı önlem aldınız mı?Sonuçları göster Anket arşivi
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
  •SİTENE EKLE
 
 
  •Güncel
  •Siyaset
  •Dünya
  •Medya
  •Magazin
  •Spor
  •Kültür
  •Sağlık
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
şampiyonlar Ligi
Gurbangulı Berdimuhamedov
fatih terim
premier lig
poyraz karayel
Almazbek Atambayev
Murat Yıldırım
Ferit Şahenk
bodrum