E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum
Yüzlerce kişi hakkında gözaltı kararı

Sibel Kızılkaya İtkü

Türk Milleti "Ben Yaptım Oldu" Zihniyetine Dur Dedi!
5 Haziran 2013 Çarşamba

Taksim Gezi Parkı eylemleri nedeniyle yaşanan olaylar; çoğunluğun her yaptığının demokrasi olduğuna inanan, aykırı hiçbir sese tahammülü olmayan, yaşam alanlarına müdahale eden, “ben yaptım oldu”   zihniyetiyle hareket eden bir iktidarın , toplumda nasıl bir gerginliğe ve bölünmeye sebep olduğunu ve dolayısıyla kutuplaştırıcı siyasetinin artık miadını doldurduğunu görmek açısından, son derece ibret vericidir

Bu aşamadan sonra,  iktidar tarafından yapılabilecek en büyük yanlış; bütün bu olayları birtakım  marjinal grupların,  Ergenekon kalıntılarının, darbe heveslilerinin,  hükümeti yıkma planı gibi görmesi ve göstermesi olabilir. Çünkü, iktidarın olaylara bu tarz bir yaklaşımı, tüm yaşananlardan herhangi bir ders çıkarmadığını, hatta tam aksine, ceberut devlet anlayışına tam gaz devam edeceğini gösterir ki, böylesi bir durum, belki de ileride çok daha büyük sosyal patlamaları beraberinde getirecektir.

Bu nedenle iktidarın, Gezi Parkında başlayıp tüm Türkiye’ye yayılan, kitlesel öfkenin,  sökülen beş-on ağaç yüzünden çıkmadığını, bunun toplumsal  birikimin patlaması olduğunu anlayarak, toplumdan gelen bu ihtarı  iyi okuması, ülkemizin ve demokrasimizin  geleceği açısından, son derece önemlidir.

 Peki bu birikim halkta nasıl oluşmuştur?

Bu ülke on yıldır,  genel seçimlerde oyların yüzde ellisini almanın, geriye kalan yüzde elliyi hiçe saymak anlamına geldiğine inanan  bir iktidar tarafından,  yönetilmektedir. Ve bu iktidar, bugüne kadar, geri kalan diğer yüzde ellinin, bir gün gelip de sesini çıkarabileceğine, “yeter artık” diyebileceğine, hiç ihtimal vermemiştir. Bu nedenle de,  yaptıklarının dozunu hep arttırmış, belli kesimlerin hassasiyetlerini, hiç kaale almamıştır.  Örneğin; 

Kentsel dönüşüm yasasıyla, insanların mülkiyet hakları hiçe sayılmış, hak arama hürriyetleri ellerinden alınmış,  acele kamulaştırma yoluyla insanların mallarının yok pahasına satılmasının önü açılmıştır.

Büyükşehir Yasasıyla, seçim çevresi değişiklikleri yapılarak, oy avcılığı peşine düşülmüş, belde halkına danışılmadan, her iki belediyeden biri  kapatılarak, halk iradesi hiçe sayılmış, temsili demokrasi zayıflatılmıştır.

Eğitim Birliğine darbe yapılarak, Türkiye’de her türlü yasadışı örgütün, eğitim kurumu açmasına izin verilmiştir.

Yabancılara mülk satışının, 2.5 hektardan, 30 hektara, hatta Bakanlar Kurulu Kararıyla, 60 hektara kadar çıkarılmasına imkan tanınmış ve  karşılıklılık ilkesi kaldırılmış,  böylece vatan toprakları tamamen yabancı sermayeye açılmıştır. 

Atatürk’ün emaneti Atatürk Orman Çiftliği  talan edilmiş, liseler zorla ve ihtiyaç dışı imam hatip okullarına  çevrilmiş,   özel hayata müdahale edilmiş, kendileri gibi düşünüp, hareket etmeyenler yaftalanmıştır.  Dış politika, yeni anayasa çalışmaları ve çözüm sürecine değinmiyorum bile.

Bunlar  sadece sayabildiklerim. Kısmen değindiğim, bu düzenlemeler dahi  toplumdaki birikimi ve öfkeyi bir nebzede olsa açıklamak konusunda yeterli olacaktır sanırım.

 

Hatta ve hatta Başbakan’ın tüm bu eylemler gerçekleştikten sonra ki; sert,  inatçı ve taviz vermez üslubu da , toplumsal patlamanın neden kaynaklandığını, çok net göstermiştir. 

Hakkında yürütmeyi durdurma kararı verilen  Gezi parkı ile ilgili olarak, toplumla inatlaşırcasına  "Topçu Kışlası'nı yapacağız, hatta otel de yapacağız, AKM'yi de yıkacağız, Taksim'e cami de yapacağız" diyerek geri adım atmaya niyeti olmadığını gösterdiği gibi,  aynı günün akşamı, hızını alamayıp Fatih Altaylı ile yaptığı söyleşide, ağzına içki koyan herkesi, alkolik ilan etmiştir. 

"Kafası kıyak gençlik-Fatih gençliği" ayırımı yaparak gençler arasında  ayrımcılık yapmış,  her cümlenin başına "biz" ve "onlar" getirerek  kendisine oy vermeyenleri ötekileştirmiştir. “İstesek biz de Türkiye’nin en az yüzde 50’sini sokağa dökeriz” sözlerini ise bir ülkenin Başbakanı’nın söylemesi  nasıl kabul edilebilir?

AK Parti , halkın yüzde 50'sinin oyunu alarak iktidara gelmiş olabilir. Ama hükümetçe yok kabul edilen diğer yüzde 50, şayet   aktif muhalefete geçerse   taktir edersiniz ki, ülke  tamamen bir kaosa sürüklenir. Başbakanın sadece % 50’nin değil, tüm Türkiye’nin başbakanı olduğunun farkına varması,  sorunun büyük oranda aşılması yönünde, oldukça önemli bir adım olacağı düşüncesindeyim.

Bu aşamadan sonra, İktidarın kendisine oy vermeyen diğer %50'nin  isteklerini  dikkate alarak, bu kesimle ipleri koparmamaya çalışması, en azından    aradaki mesafenin iyice açılmasına,  izin  vermemesi son derece önemlidir. Aksi halde; bu kadar keskin bir kutuplaşma, ülkeyi tehlikeli sulara sürükleyecektir. İktidarın artık bu öfkeli, çatışmacı tutum ve davranışından, sert üslubundan vazgeçerek, geri adım atması şarttır.

Sonuç olarak;  kamu yararı ve hassasiyeti düşünülmeden sırf sayısal çoğunluğa  güvenilerek  “ben yaptım oldu” zihniyetiyle yapılan düzenlemeler , dayatmacı, baskıcı ve insanların yaşam alanlarına yapılan müdahaleler, ülkede gerginliği  daha da  arttırdığı  gibi , keskin kutuplaşmalara da, sebep  olmuştur.  Zaten  bugün geldiğimiz noktadaki, toplumsal huzursuzluk ve gerginlik, yapılan bu siyasetin artık işe yaramadığını da açıkça göstermiştir.

Unutulmamalıdır ki ; ülkede barış, huzur  ve  gerçek demokrasinin hakim olabilmesi  için,  uzlaşı kültürü, sağduyu, empati ve hoşgörü şarttır.

E-posta   Facebook   Twitter     Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Bu yazı 12413 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YORUMLAR
Toplam 29 yorum var, 5 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

İmlası çok bozuk,
Büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Misafir 8 Haziran 2013 Cumartesi 23:51

Daha önceki yorumlarında aynı bu anlayışın gibiydi. Yani EKSİ. Ona 'aleyküm esselam" denmez, "velhasıl-ı kelam" denir. Benden sana küçük bir tavsiye: Biraz kitap oku!!! ŞMK

Yorumu oyla      7      1  
Misafir 8 Haziran 2013 Cumartesi 19:15

Anlayanlar basti eksi puani sayin cok degeli SMK!...Eger birileri bu tür yorumlara sifiri basiyorsa her sey yolun da demektir.Aleyküm esselam .

Yorumu oyla      5      5  
Misafir 7 Haziran 2013 Cuma 20:29

19:37 Şu yorumu anlayan var mı? İşte, daha söylemek istediği şeyi bile ifade edemeyenler, bunlar veriyor oylarını malum partiye. Sonrada şamar oğlanı ha? Bunlar büyük laflar. Önce ne söylemek istiyorsan, açıkça yaz. Zira ima edemiyosun. Ha bu arada, AKP iktidarı gerçekten ülkeyi YAPTI!!! ŞMK

Yorumu oyla      13      1  
Misafir 7 Haziran 2013 Cuma 19:37

Tavuklar bile gün isiyinca disari cikiyor da bura da yorum yazan zihniyet gün isigin dan niye rahatsiz oluyor.Yarasalar gibi gecenin karanligin canlisi olmak size niye bu kadar sirin geliyor..? Bir yerde de dagdakilerden biraz daha farkli taraf beklerdim.Sandikta samar oglanina dönmek insanin pisikolojisini cok bozuyor degil mi..? AKP iktidari ülkeyi yaparak oy ala derdindeyken zihin zihniyetiniz yikarak OY kazandirdiniz.Yillarca Halk partisin den baskasina oy vermem diyenler bile by by söylüyo

Yorumu oyla      4      10  
Misafir 6 Haziran 2013 Perşembe 23:53

Yanlış olanın karşısına geçmek için parti tutmaya gerek yok vatanını sevmekle alakası var.Polisle gençleri karşı karşıya getiren ortamı geren kim acaba? bir bilen varmı! merak etmeyin zarar verildi doğru ama bizler çok daha büyük zararlara uğradık yani alışkınız.Bu gidişle ve anlayışla daha çok zarara uğrayacagız Akılla ve mantıkla düşünmeye davet ediyorum .Davete icabet etmek gerekir Pınar

Yorumu oyla      13      0  
İpragaz,
trendyol,
tusas, banner, reklam,
SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
ANKET
Suriye'de terör unsurlarının çekileceğini düşünüyor musunuz?Sonuçları göster Anket arşivi
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
  •SİTENE EKLE
 
 
  •Güncel
  •Siyaset
  •Dünya
  •Medya
  •Magazin
  •Spor
  •Kültür
  •Sağlık
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
süper lig
İran
Dilma Rousseff
Mehmet Şimşek
Manchester City
Güvenlik
La Liga
Emporio Armani
suç