E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum
İzmir'de dev FETÖ operasyonu!

Sibel Kızılkaya İtkü

Paketten Çözüm Süreci ve Yüzde 50 Çıktı!
3 Ekim 2013 Perşembe

 Uzun süredir beklenen ve oldukça iyi ambalajlanan paket, doğrusuyla yanlışıyla   sonunda açıklandı. Ancak ben burada, ne pakete şakşakçılık yapmak,   ne de ülke bölünecek nidaları atarak karanlık bir tablo ortaya koymak  istiyorum.

Her ne kadar iktidar, tüm toplumu ilgilendiren ve uzun yıllardır davam eden  demokratik eksikliklerimizi  gidermek amacıyla paketin hazırlandığını  iddia etse de,   hiçbir sivil toplum örgütüne, partiye, üniversiteye danışılmadan,  yine “ben yaptım oldu” zihniyetiyle hazırlanan bir   paketin, ne derece demokratik olabileceği de, bir hayli düşündürücüdür.

Her  şeyden evvel,  paketin çözüm süreci ve PKK’nın dayatmasıyla çıkarıldığı gerçeğini başbakan ısrarla inkar etse de , pakette yer alan düzenlemelere söyle bir bakıldığında bile, paketin ağırlık merkezinin “çözüm süreci olduğu” açıkça anlaşılmaktadır. Öyle ki;  pakette yer alan  seçim sisteminin tartışmaya açılması, özel okullarda ana dilde eğitime izin verilmesi,  partilere hazine yardımı için  oy oranının, % 3’e düşürülmesi,  teşkilatlanma kolaylığı sağlanması, Andımızın kaldırılması, Kürtçe propaganda izninin verilmesi, W, Q, X  harflerindeki yasağın kaldırılması gibi düzenlemelerin,  zaten  BDP’nin uzun  zamandır talep ettiği düzenlemeler olduğu düşünülünce, paketin büyük bir kısmının  aslında ne amaçla hazırlandığı da,  ayan beyan ortaya çıkmaktadır.

Ayrıca BDP/ Kandil,  her ne kadar paketin beklentilerini karşılamadığını belirtse de,  aslında paketin çözüm sürecini devam ettirecek nitelik ve derinliğe sahip olduğunun onlarda farkındadır. Özellikle başbakanın, konuşması esnasında sık sık bunun bir başlangıç olduğunu ifade etmesi  ise, nihai hedeflerine(!)  ulaşma noktasındaki  ümitlerini daha da   yeşertmiştir.   

 Pakette en dikkat çekici düzenlemelerden birisi, şüphesiz seçim sistemi ile ilgili olandır.  Zaten mevcut olan sistemin bir seçenek olarak sunulması mümkün olmadığından, paketle önümüze sunulan iki seçenekten birincisi, barajın % 5 olduğu, her bölgeye 5 milletvekilinin düştüğü daraltılmış seçim bölgesi sistemi, ikincisi ise barajın görüntüde sıfır, gerçekte ise yüzde 10’dan da çok daha yüksek olduğu dar bölge seçim sistemidir.  Her ikisinde de sistem, en büyük avantajı en büyük partiye sağlamaktadır. İkinci ve sonraki partiler ise,  hak ettiklerinden daha az milletvekili çıkartacaklardır. Bu iki sistemden hangisi uygulanacak olursa olsun ortaya çıkacak tablo, az çok şimdiden bellidir. Bu sistemlerden    BDP pek fazla etkilenmezken, CHP ve MHP’nin  vekil sayısı azalacak,  kazanan ise her türlü AKP olacaktır.

Özellikle dar bölge sistemi, bizim gibi farklı mezhep ve etnik yapıların hatta aşiretlerin bulunduğu ülkelerde, bölgelerin belli grupların tekeline girmesi açısından bir hayli tehlikelidir. Her bölgeye 5 milletvekilinin düştüğü daraltılmış seçim sisteminde ise, 5’ten fazla vekil çıkaran yerler bölünürken, 5’ten az vekil çıkaran yerler ise birleştirilecektir. Peki bu birleşme nasıl ve hangi merci  tarafından yapılacak, sınırlar nasıl belirlenecektir? Şayet  bu sınırların belirlenmesi konusunda siyaset mühendisliğine soyunulacak olunursa çok adaletsiz durumların ortaya çıkması işten bile değildir.  2012 yılında Büyükşehir yasası hazırlanırken bile, son anda Yenimahalle’den büyük bir parçanın koparılıp, Çankaya Belediyesi sınırlarına dahil edilmesi,   siyaset mühendisliğinin  en güzel  örneği değil midir?

Pakette yer alan bir diğer düzenleme, özel okullarda farklı dil ve lehçelerde eğitim verilmesinin mümkün hale gelmesi olmuştur. Bu konu ilgili görüşlerimi 19 Eylül 2013 tarihli yazımda,  gayet  net bir şekilde sizlerle paylaşmıştım. Ben burada kendi düşüncelerimden ziyade, Başbakan Erdoğan’ın anadilde eğitim konusundaki düşüncelerinin, çok kısa bir zaman diliminde nasıl değişime uğradığını gözler önüne sermek istiyorum. 16 Ağustos’ta Türkmenistan dönüşü uçakta Hürriyet temsilcisi Metehan Demir, Başbakan Erdoğan’a  “ Pakette anadilde eğitimin önü açılıyor deniyor. Ne boyutta düzenleme?” diye soruyor. Başbakanın cevabı ise, “ Hayır yok. Özel okullarda da yok. Biz ülkemizi bölecek konular üzerinde adım atamayız…Biz zaten okullarda anadili öğrenme imkanı sağladık. Ama anadil ile eğitimin önünü açarsanız resmi dili zedelersiniz. “ olmuştur.  Peki bu süre zarfında ne değişmiştir ki,  yaklaşık 6 hafta önce ülkeyi böleceğini düşündüğü  bir değişikliği, 6 hafta sonra demokratikleşme adı altında  pakete dahil etmiştir.  Aslında bu düşünce değişimi,  PKK’nın iktidara uyguladığı ya da uygulayacağı baskı neticesi, istediği pek çok tavizi alabileceğini göstermesi açısından son derece tehlikelidir.  Ayrıca eğitim hakkını düzenleyen Anayasa’nın 42. mad.’de bir değişikliğe gitmeden, sadece yasa değişikliği ile  böyle bir düzenleme yapmanın hukuki meşruiyet zemininin olup olmadığı da,  oldukça tartışmalıdır.

Yine paketteki  bir diğer düzenlemede Türk Silahlı Kuvvetleri , Emniyet Mensupları ile hakim ve savcılar dışındaki diğer kamu görevlilerine türbanın serbest bırakılması olmuştur. Görüldüğü üzere  yaptıkları işin hassasiyeti açısından dini kimliklerinin belli olmaması gerektiği düşünülerek, güvenlik ve yargı görevlileri bu kapsam dışında  tutulmuştur.  Bence,  en az güvenlik ve yargı kadar  hassas olan  eğitiminde bu kapsama dahil edilerek, öğretmenlerinde türban serbestisi dışında bırakılmasının, çocuklarımızın geleceği açısından son derece önemli olacağı kanaatindeyim.

Özellikle Başbakan’ın paketi açıklarken, “artık yaşam tarzına saygının güvence altına alınacağı” sözleri ilk başta Gezi Parkı direnişçilerini akıllara getirmişse de, daha sonraki açıklamaları bu sözleriyle kastettiğinin kendi tabanı olduğunu göstermiştir. Üstelik dini inancının gereğini yerine getirilmesini engelleyenlere  1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasının verilecek olması da, herhalde özgürlük ve demokrasi paketinin içinden bir cezai yaptırımın çıktığı   dünyadaki tek örnektir.  Dolayısıyla  iktidarın  seçimlere bu kadar az bir zaman kala,    kendi tabanına verdiği sözü  tutması da,  iyi bir seçim yatırımı olmuştur.

Peki demokratikleşmenin olmazsa olmazı düşünce,  ifade ve basın  özgürlüğü,  parasız eğitim istedikleri için hapishanelere atılan üniversiteli gençler,  yıllarca tutuklu kalan gazeteciler, aydınlar, özgürlüklerin önündeki en büyük engel olan Terörle Mücadele Yasası, neden bu paketin içinde yer almamıştır? Meğerse demokratikleşmemizin önündeki en büyük engel; Andımız ve  W, Q,, X harfleriymiş…!

E-posta   Facebook   Twitter     Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Bu yazı 26296 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cinsiyet Ayrımcılığı ve Kadın İstihdam Paketi
9/26/2013
Silahların Gölgesinde Demokratikleşme Paketi!
9/19/2013
Çocuk Gelinler
9/12/2013
Suriye Müdahalesinde Sıfır Öngörü Politikası
9/5/2013
Muhtemel Savaşın Ayak Sesleri
8/28/2013
Eğitim Sisteminde Çıkmaz!
8/22/2013
Yargı Bir Hesaplaşma Aracı Olabilir mi?
8/14/2013
Sansürsüz Basın ve Tek Adam Rejiminin Güçlendirilmesi
8/1/2013
Gerçek Demokrasi İçin; Şeffaf ve Güvenilir Bir Seçim Sistemi!
7/25/2013
Gezi'nin Faturası Üniversite Gençliğine Kesildi!
7/17/2013
Mısır'da Darbe Sonrası... Demokrasi İçin Laiklik!
7/10/2013
Gezi Gölgesinde Yabancı Petrol Lobisine Verilen Tavizler!
7/3/2013
Miadı Dolan Güç Siyaseti ve Dış Politikada Çifte Standart
6/25/2013
Gezi Müdahalesinin Asıl Sebebi, ABD'nin Suriye Kararı Olabilir mi?
6/18/2013
Katledilen Tarihi Emanet: Atatürk Orman Çiftliği!
6/11/2013
Türk Milleti "Ben Yaptım Oldu" Zihniyetine Dur Dedi!
6/5/2013
Sözde İleri Demokrasi İçin İllaki Hükümet Sistemi Değiştirilemli mi?
5/27/2013
Caydırıcılığı Olmayan Dış Politika ve Güvenlik Zaafiyeti
5/16/2013
İktidar Eliyle İmtiyaz ve Haksız Rekabet
5/12/2013
Eğitim Birliğine Büyük Darbe
5/5/2013
Bizim Kırmızı Çizgilerimiz Yok mu?
4/29/2013
YORUMLAR
Toplam 18 yorum var, 5 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

İmlası çok bozuk,
Büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Misafir 7 Kasım 2013 Perşembe 11:16

Tebrikler her fırsatta din düşmalığınızı belli ediyorsunuz. Başörtülü öğretmenin çocuklara ne gibi bir zararı olabilir. Tersine öğretmenlerinin bir kısmının açık bir kısmının türbanlı olması çocukta bir özgürlük ve serbestliyetlik kavramı oluşturacaktır. Ama hiç biri kapanmazsa sizin istediğiniz gibi öğretmenim doğruyu yapar deyip ona özenip dini olguları boş görüp sizin ve bir çokları gibi din düşmanı olarak yetişecektir. Bu da zaten sizin amacınız.

Yorumu oyla      6      5  
Misafir 6 Kasım 2013 Çarşamba 23:32

Çok yerinde,doğru tespitler.Sibel Hanım ellerinize sağlık.AKP yine her şeyi kendi tarafına yontmuş.LAL

Yorumu oyla      5      2  
Misafir 15 Ekim 2013 Salı 21:37

Tum okur ve yorumcularin ve saygi deger bilge yazarimiz Itku hamfendinin yardimlasma ve baris bayramini kutlar hayirli gunler dilerim..A.Battal

Yorumu oyla      20      15  
Misafir 5 Ekim 2013 Cumartesi 21:04

Ordamisiniz sn.Smk,son yazdiklarinizdan sonra tasindim dusundum Size yonelik yorum yazmanin bir getirisi olmayacagina karar verdim.Sizi kaluplasmis dusuncelerinizle bas basa birakiyorum..degmezmis be arkadasim.A.Battal kisa not: smk yorumcunun moral bozucu yorumlarini yayinlamaya musade eden EDITORE ve SMK ya gonul koymadim.Hosca kaliniz..

Yorumu oyla      50      38  
Misafir 5 Ekim 2013 Cumartesi 15:27

Smk,simdi yorum yazmak icin yeterli degil ve size asiri bir bicimde kizginim.Yorunlarinda sadece hakaret yok ayni zamanda asagilama var(!) ilk once igneyi kendinize batirin ..bugun yine yazdiginiz her harfi inceleyip gerekli cevabi alacaginizdan muteessir olmayin.A.Battal

Yorumu oyla      7      8  
İpragaz,
trendyol,
tusas, banner, reklam,
SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
ANKET
Suriye'de terör unsurlarının çekileceğini düşünüyor musunuz?Sonuçları göster Anket arşivi
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
  •SİTENE EKLE
 
 
  •Güncel
  •Siyaset
  •Dünya
  •Medya
  •Magazin
  •Spor
  •Kültür
  •Sağlık
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
fenerbahçe
Avrupa Ligi
MHP
MERSİN
Cüneyt Çakır
DEAŞ
Demba ba
konuk oyuncu
ygs 2015