E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

Sibel Kızılkaya İtkü

MEĞERSE HUKUK HERKESE LAZIMMIŞ!
24 Aralık 2013 Salı

İktidarın, yalın ve görünen gerçekleri, son derece açık ve basit konuları dahi, komplo teorileriyle açıklamadaki  başarısı gerçekten taktire şayan!

Onlara göre;  nasıl ki Gezi olayları içeriden ve dışarıdan desteklenen bir nevi darbe girişimi ise, tüm bu rüşvet ve yolsuzluk iddialarının ortaya dökülmesi de, “hükümeti yıpratma ve itibarsızlaştırma operasyonudur!“ Gezi eylemleriyle istedikleri amaca ulaşamayan iç ve dış güçler, bu kez yarım kalan amaçlarına yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile ulaşmaya çalışmışlardır!

Ancak ne var ki,  tüm bu rüşvet, yolsuzluk, kara para aklama gibi  iddiaların, “dış güçler”, “devlet içinde çete” gibi savunma mekanizmalarıyla örtbas edilmesi  ya da olayın sadece bir “AKP-Cemaat kavgası” olarak  görülerek, isnat edilen tüm suçların görmezden gelinmesi,  bu saatten sonra mümkün değildir.

Acaba,  iktidar için şunu   demek çok mu zor olurdu?  “Bırakın hukuk işlesin. Tezgah mı, kirli tuzak mı, rüşvet mi, yolsuzluk mu, çete mi, ne varsa hepsi ortaya çıksın ve eğer ortada bir suç varsa, her kim olursa olsun hak ettiği cezayı alsın  Bilakis,  böyle bir söylem her türlü kara bulutu dağıtacak ve neticede kazanan  bağımsız yargı ve  demokrasi olacaktı.

Daha dün Ergenekon soruşturması devam ederken şüpheli görülen kişilerin sorgulamaları tam metin yayımlanırken, şüpheliler yargısız infaz edilirken, soruşturmanın gizliliğine aldırış edilmiyordu da, acaba bugün ne oldu da, birden yasada yer alan soruşturmanın gizliliği  hatırlanıverdi.

AKP Genel Başkan Yrd. Bekiz Bozdağ’ın “Soruşturma gizlidir. Bu belgeler, ayakkabı kutularındaki milyon dolarlar, ilgili fotoğraflar nasıl yayımlanabilir” derken  Bülent  Arınç’ın “Birbirinden farklı konular bir araya getirildi” demesi  ya da insanların sabahın köründe evlerinden alınmasından dert yanan  iktidar yetkililerinin bu veryansınları, sizlere de Ergenekon, Balyoz ve Gezi olaylarında yaşananları hatırlatmadı mı?  Meğerse neymiş, hukuk herkese lazımmış!

Bundan sonra ne olacağını kestirmek için, bundan önce ne olduğuna bakmakta fayda olduğu düşüncesindeyim. Özellikle Deniz Feneri davasını bir hatırlayalım. Tam yolsuzluk operasyonu belli bir noktaya getirilmişken davaya bakan üç savcı  hakkında,  “Resmi belgede sahtecilik” ve “Görevde yetkiyi kötüye kullanmaktan” dolayı  davalar açılmıştır. Gerçi dava sonucunda üç  savcı da beraat etmiştir.  Deniz Feneri davası ise halen kaplumbağa hızıyla devam etmektedir. Son yaşanan yolsuzluk operasyonunda ise bu kez savcı görevden alınmamış, aksine  iş yükü ağır diye, yanına iki yeni savcı verilmiştir.  Buradaki gerçek niyet ise eminim ilerleyen zamanda ortaya çıkacaktır.

Ayrıca Başbakanın bu yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının kendilerine karşı bir komplo olduğunu söyleyip, yolsuzluğun hesabının sorulacağı adres olarak sandığı göstermesi de kabul edilebilir bir şey değildir. Sandıktaki siyasi hesaplaşma başka, kokuşmuşluğun, yolsuzluğun hukuki soruşturması ve kovuşturması başka şeylerdir. Sandığı yargı makamı olarak görmek ve göstermek  hiçbir demokraside yeri olmayan bir düşünce biçimidir.

İlginçtir ki, bu olaylar zincirinde iktidarı en çok rahatsız eden husus ise,  operasyonun İçişleri Bakanlığı’nın ve Başbakanın izni olmadan nasıl yürütülebildiği konusu olmuştur.  Bu nedenle  onlarca  polisin görevden alınması, yeni savcı  görevlendirmeleri, medya mensuplarının Emniyete girmelerinin yasaklanması derken en önemli stratejik adım ise,  Adli Kolluk Yönetmeliği’nin  değiştirilmesi ile atılmıştır.

Bu yönetmelikle birlikte Emniyet ve Jandarma görevlilerinin bundan sonraki soruşturmalarda  amirlerine bilgi vermesi zorunlu hale getirilmiştir.   Mesela  bir ilin emniyet müdürü rüşvet aldı ve savcıya bu konuyla ilgili ihbar geldi. Savcı soruşturma için kolluk gücü oluşturdu. Bu yönetmelikle birlikte  kolluk koşa koşa gidip, “Amirim rüşvet aldığınız iddia ediliyor, sizi soruşturacağım ya da telefonlarınızı dinleyeceğim!” diyecek. Dolayısıyla bu değişiklikle, savcıların atacağı en küçük adımdan dahi, il emniyet müdürü ve valiler aracılığıyla iktidarın anında haberi olacaktır.

Bu düzenleme, hatırlarsanız MİT görevlilerinin soruşturulmasının izne bağlanmasına ilişkin düzenlemeye de benzemektedir. Aslında bu yönetmelik,   iktidarın haberi olmadan hiçbir yolsuzluğun üzerine gidilemez yönetmeliğidir.

Halbuki; hukuk kişiye, zamana, duruma göre değişmeyecek kadar evrenseldir. Dün ucu kendisine dokunmadığı için doğru bulduğu bir kanuni düzenlemeyi, bugün kendi menfaatleriyle çatıştığı için değiştirme cihetine gitmek, ne hukuk mantığıyla, ne kamu vicdanıyla,  ne de yargı bağımsızlığı ile bağdaşır.

E-posta   Facebook   Twitter     Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Bu yazı 25997 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
16 Adamızın İşgaline Neden Sessiz Kalıyoruz?
12/18/2013
Aydın İnsan ve Toplumsal Duyarlılık!
12/11/2013
Anayasa Mahkemesi Vakıf mı Kuruyor?
12/2/2013
İktidar Savaşlarına Kurban Edilen Dershaneler
11/20/2013
Demokrasi Tramvayından İnecek Var!
11/12/2013
Yeni Sistemle Mağdur Edilecek Milyonlar!
11/5/2013
Mustafa Kemaller 20 Yaşındadır!
10/28/2013
Toplum Vicdanında Balyoz
10/19/2013
Paketten Çözüm Süreci ve Yüzde 50 Çıktı!
10/3/2013
Cinsiyet Ayrımcılığı ve Kadın İstihdam Paketi
9/26/2013
Silahların Gölgesinde Demokratikleşme Paketi!
9/19/2013
Çocuk Gelinler
9/12/2013
Suriye Müdahalesinde Sıfır Öngörü Politikası
9/5/2013
Muhtemel Savaşın Ayak Sesleri
8/28/2013
Eğitim Sisteminde Çıkmaz!
8/22/2013
Yargı Bir Hesaplaşma Aracı Olabilir mi?
8/14/2013
Sansürsüz Basın ve Tek Adam Rejiminin Güçlendirilmesi
8/1/2013
Gerçek Demokrasi İçin; Şeffaf ve Güvenilir Bir Seçim Sistemi!
7/25/2013
Gezi'nin Faturası Üniversite Gençliğine Kesildi!
7/17/2013
Mısır'da Darbe Sonrası... Demokrasi İçin Laiklik!
7/10/2013
Gezi Gölgesinde Yabancı Petrol Lobisine Verilen Tavizler!
7/3/2013
Miadı Dolan Güç Siyaseti ve Dış Politikada Çifte Standart
6/25/2013
Gezi Müdahalesinin Asıl Sebebi, ABD'nin Suriye Kararı Olabilir mi?
6/18/2013
Katledilen Tarihi Emanet: Atatürk Orman Çiftliği!
6/11/2013
Türk Milleti "Ben Yaptım Oldu" Zihniyetine Dur Dedi!
6/5/2013
Sözde İleri Demokrasi İçin İllaki Hükümet Sistemi Değiştirilemli mi?
5/27/2013
Caydırıcılığı Olmayan Dış Politika ve Güvenlik Zaafiyeti
5/16/2013
İktidar Eliyle İmtiyaz ve Haksız Rekabet
5/12/2013
Eğitim Birliğine Büyük Darbe
5/5/2013
Bizim Kırmızı Çizgilerimiz Yok mu?
4/29/2013
YORUMLAR
Toplam 15 yorum var, 5 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

İmlası çok bozuk,
Büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Misafir 14 Ocak 2014 Salı 15:03

Sayın yazar,açık yüreklilikle ve özetle konuyu ifade edişiniz takdire şayan.Dengeler çok bozuldu.Olanlar hayret verici.Nerde, 'Özel işlerinde ayrı mum, devlet işlerinde ayrı mum kullanan Hz. Ömer zihniyeti.'(E.B)

Yorumu oyla      6      1  
Misafir 28 Aralık 2013 Cumartesi 12:39

İyi matematik adalettir, diyor dünyaca ünlü matematikçi John Nash. Türkiye dünya matematik sıralamasında sondan ikinci!E o halde olanlara şaşırmamak gerek.Adalet sadece padişahlar için geçerli oluyor. Milletin aklıyla alay ediyorlar, alay ettikleri millette 'padişahım çok yaşa' diyor. Artık bu tip insanlara da üzülerek tebessüm ediyorum! Ulu önderimiz Atatürk'ümüz bizlere adalet, eşitlik, hak, hukuk hediye etmiştir. Ama yönetim şeklimiz değişince, millette uyuşunca,geldiğimiz nokta bugündür! ŞMK

Yorumu oyla      40      10  
Misafir 27 Aralık 2013 Cuma 18:34

İşin ucu kendilerine dokununca istedikleri yönetmeliği çıkarıyorlar.Benim annem 650 TL ile geçinmeye çalışıyor.Öğretmenler 2000TL ile geçiniyor.Geçinemiyor!!!Ailemde asgari ücret ile ailesini geçindirmeye çalışanların ne kadar zorlandığını gözlemliyorum. Ne acı ki Allah,peygamber diyenler kul hakkının önemini hepimizden çok bilmesi gerekmiyor mu?Ben hakkımı helal etmiyorum.Ve ilahi adalete inanıyorum...LAL

Yorumu oyla      38      1  
Misafir 27 Aralık 2013 Cuma 16:37

Sn yazar attığı başlıkla bu davada hukuksuzluk olduğunu gayet güzel bir şekilde kabul etmiş. Tebrik ediyorum kendisini.Demekki bu dava da hukuksuzluk varki şu anda hükümete hukuk lazımmış.

Yorumu oyla      4      8  
TOTEM 26 Aralık 2013 Perşembe 12:57

Rahatsız etmiyorsa bence sorgulamanız gereken önce karekteriniz sonrada insanlığınızdır. Gözlerimizin içine baka baka ortada gün gibi aşikar olan birşey yok göstermeye çalışıp aklınız sıra insanları kışkırtmaya ve akıllarını bulandırmaya çalışıyorsunuz. Dün Ergenekon soruşturmasında da aynı şeyleri söylediniz mi?Gerçekleri ve son derece açık konuları bile komplo teorileri ile kapatmaya çalışıyorlar dediniz mi? F tipi Amerika ve daha bir dolu komplo teorisini ortaya koymadınız mı? pes vallahi pes

Yorumu oyla      7      23  
İpragaz,
trendyol,
tusas, banner, reklam,
SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
ANKET
Suriye'de terör unsurlarının çekileceğini düşünüyor musunuz?Sonuçları göster Anket arşivi
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
  •SİTENE EKLE
 
 
  •Güncel
  •Siyaset
  •Dünya
  •Medya
  •Magazin
  •Spor
  •Kültür
  •Sağlık
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
süper lig
Gaziantepspor
şampiyonlar Ligi
ihracat
CEV Şampiyonlar Ligi
Southampton
ygs 2015
Murat Yıldırım
kardeş