E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

Sibel Kızılkaya İtkü

İktidar Savaşlarına Kurban Edilen Dershaneler
20 Kasım 2013 Çarşamba

Bir ülkenin gelişmişliğinin göstergesi ve geleceğinin  garantisi olan  eğitim konusu, ne yazık ki  bugüne kadar alt yapı çalışmaları  ve pilot bölge uygulamaları yapılmadan çıkartılan yasal düzenlemelerle, tabiri caizse   yaz-boz tahtasına çevrilmiştir.

Özellikle eğitim reformu diye nitelenen 4+4+4 eğitim yasasıyla, temel eğitim 8 yıldan 4 yıla indirilmiş, 10-11 yaşındaki çocukların, meslek liseleri ve imam hatip liselerine gitmelerinin önü açılmış, liseler zorla ve ihtiyaç dışı imam hatip okullarına  çevrilmiş,  eğitim birliğine darbe yapılarak, her türlü yasadışı örgütün eğitim kurumu açmasına müsaade edilmiş, lisede evliliğe izin verilerek çocuk gelinlere göz yumulmuş,  ayrıca  işletmelerde çalıştırılacak çocuk işçiler konusunda, kanundaki % 10 sınırlama kaldırılarak çocuk işçiliğinin önü kontrolsüzce açılmıştır.

Son olarak da, fırsat eşitsizliğini daha da perçinleyecek olan  dershanelerin kapatılması konusunun gündeme getirilmesi, eğitim camiasını karıştırdığı gibi, özellikle  bu işin mağduru olacak öğrencilerin ve ailelerinin  gelecek kaygılarını da bir hayli arttırmıştır. 

Aslında iktidarın son dershane hamlesinin asıl sebebi; ne  iktidarca   artık gençlerimize daha iyi eğitim imkanlarının sunulacak olması, ne de fırsat eşitsizliğini ortadan kaldıracak projelerin hayata geçirilmesidir. 

Buradaki tek amacın,  Gülen cemaatine ciddi bir darbe indirmek olduğu artık herkesin malumudur. Pek çok çevre tarafından   iktidarın bu girişimi,  geçen yıl şubat ayında MİT kriziyle su yüzüne çıkan hükümet-cemaat çatışmasında,  hükümetin cemaate cevabı olarak yorumlanmaktadır. O halde yaşanan dershane tartışmalarının,   ülkenin eğitim ihtiyaçlarına çözüm bulmak amacı ile değil de, daha çok baskı, koz, geri adım attırma çerçevesinde sürdürülen  içi boş tartışmalardan ibaret olduğu gerçeği,  eminim   hiç kimse tarafından yadsınamayacaktır.

Ancak,  ülkemizin geleceği çocuklarımızın  eğitim konusu, bu kısır siyasi çekişmelere, hesaplara, ihtiraslara heba edilemeyecek kadar hayati  öneme sahiptir. Bu nedenle,  tüm bu siyasi manevralardan müstakil olarak dershaneler konusunu masaya yatırmak ve her türlü siyasi hesapları bir tarafa bırakarak konuyu dikkatlice ve her yönüyle ele almak son derece elzemdir. 

Gerçek bir  eğitim reformu ile,  eğitim sistemi  ve  müfredatı tepeden tırnağa iyileştirilebilir,  eğitimde tam bir fırsat eşitliğinin sağlanmasına yönelik projeler geliştirilebilir.  Ancak bu taktirde dahi, yine dershaneleri Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasa gereğince, başka bir deyişle hukuken kapatamazsınız.

Belki eğitim sistemi tamamen oturduktan sonra dershaneler, talebin azlığı ile doğru orantılı olarak  azalacak ya da kendiliğinden tamamen ortadan kalkacaktır. Yoksa dershaneleri zamana yayarak da olsa yasaklamanın, kapatmanın  pedagojik, hukuki ve sosyolojik hiçbir gerekçesi olamaz

Aslında dershaneler, doğu ile batı arasındaki eğitim ve fırsat eşitsizliğini dengeleme konusunda da, önemli bir fonksiyona sahiptir. Bu nedenle, bölgede yaşayan ve  iyi bir hayata adım atmak için tek şansları  dershaneler olan gençlerin bu  umutlarını,  başkaca bir alternatif sunmadan  ellerinden alırsanız,  doğrudan bu gençleri  terör örgütünün kucağına itmiş olursunuz.

Dershanelerin kapatılmasının pedagojik ve sosyolojik boyutu  haricinde  madem ki bir hukuk devletiyiz, o halde bir de hukuki boyutu vardır.  Bu nedenle yapılan düzenlemelerin aynı zamanda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne  ve Anayasamıza   uygun olması, dolayısıyla  hukukun hiçbir şekilde göz ardı edilmemesi şarttır.

Buna göre normlar hiyerarşisinin en üstündeki Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ruhuna göre;  devlet özel eğitim ve öğretim kurumlarını desteklemeyebilir. Ama var olan şimdiki eğitim-öğrenim hakkına etkileyici bir katkı sunan alternatif ve ilave öğrenim yollarını kapatamaz , yasaklayamaz.

Ayrıca Avrupa mahkemesi kararlarında da , belirli bir zamanda var olan eğitim kurumlarına girme hakkı,  açıkça  teminat altına alınmıştır

Her şey bir yana hür teşebbüse hangi hakla müdahale edebilir ki? En başta özel teşebbüs hakkını tahrip eden böyle müdahaleci bir düzenleme, özel teşebbüsü koruma altına almış olan Anayasa’nın 48. maddesine aykırı olduğu gibi, Eğitim ve Öğrenim hakkını düzenleyen 42. maddesine de açıkça   aykırıdır.

Ayrıca dershane olarak her nedense sadece üniversiteye ya da  Anadolu liselerine hazırlık dershaneleri anlaşılmaktadır. Halbuki  KPSS’ye, ALES’e TUS’a Açık Öğretim’e sürücü kurslarına, dil kurslarına, diksiyon kurslarına hazırlık gibi daha pek çok konuda da  dershaneler   mevcuttur. Zaten  insanın  kendini geliştirmek isteği de,  yine   An’nın 17. maddesinde maddi manevi varlığını geliştirme hakkı kapsamında, koruma altına alınmıştır. 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ve bir süredir  Anayasa Mahkememizin en temel ilkelerinden biri olarak kabul edilen,   “Bir özgürlüğe getirilen sınırlama, demokratik bir toplum için gerekli olmalıdır.” prensibi de dershanelerin kapatılması mevzusu ile son derece ilintilidir. Dolayısıyla,  kamu yararı olmayan, özgürlükleri mesnetsiz yere kısıtlayan böylesi bir düzenlemenin,  demokrasinin gereği olması da mümkün değildir. 

E-posta   Facebook   Twitter     Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Bu yazı 19380 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Demokrasi Tramvayından İnecek Var!
11/12/2013
Yeni Sistemle Mağdur Edilecek Milyonlar!
11/5/2013
Mustafa Kemaller 20 Yaşındadır!
10/28/2013
Toplum Vicdanında Balyoz
10/19/2013
Paketten Çözüm Süreci ve Yüzde 50 Çıktı!
10/3/2013
Cinsiyet Ayrımcılığı ve Kadın İstihdam Paketi
9/26/2013
Silahların Gölgesinde Demokratikleşme Paketi!
9/19/2013
Çocuk Gelinler
9/12/2013
Suriye Müdahalesinde Sıfır Öngörü Politikası
9/5/2013
Muhtemel Savaşın Ayak Sesleri
8/28/2013
Eğitim Sisteminde Çıkmaz!
8/22/2013
Yargı Bir Hesaplaşma Aracı Olabilir mi?
8/14/2013
Sansürsüz Basın ve Tek Adam Rejiminin Güçlendirilmesi
8/1/2013
Gerçek Demokrasi İçin; Şeffaf ve Güvenilir Bir Seçim Sistemi!
7/25/2013
Gezi'nin Faturası Üniversite Gençliğine Kesildi!
7/17/2013
Mısır'da Darbe Sonrası... Demokrasi İçin Laiklik!
7/10/2013
Gezi Gölgesinde Yabancı Petrol Lobisine Verilen Tavizler!
7/3/2013
Miadı Dolan Güç Siyaseti ve Dış Politikada Çifte Standart
6/25/2013
Gezi Müdahalesinin Asıl Sebebi, ABD'nin Suriye Kararı Olabilir mi?
6/18/2013
Katledilen Tarihi Emanet: Atatürk Orman Çiftliği!
6/11/2013
Türk Milleti "Ben Yaptım Oldu" Zihniyetine Dur Dedi!
6/5/2013
Sözde İleri Demokrasi İçin İllaki Hükümet Sistemi Değiştirilemli mi?
5/27/2013
Caydırıcılığı Olmayan Dış Politika ve Güvenlik Zaafiyeti
5/16/2013
İktidar Eliyle İmtiyaz ve Haksız Rekabet
5/12/2013
Eğitim Birliğine Büyük Darbe
5/5/2013
Bizim Kırmızı Çizgilerimiz Yok mu?
4/29/2013
YORUMLAR
Toplam 71 yorum var, 5 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

İmlası çok bozuk,
Büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
FRONTAL 2 Aralık 2013 Pazartesi 10:03

2011de CHP nin seçim vaati:dersaneler üniversitede okumanın ön koşulu haline gelmiştir.dersanelerin özel okula dönüşmesi için çalışmalar yapılacaktır. MHP nin ise vaadi: dersanelerin ilk ve ortaöğretim kurumlarının işlevlerini üstlenmesi önlenecek, dersanelerin özel okullara dönüştürülmesi teşvik edilecektir. Şimdi ise hepsi dersaneci kesildi başımıza.

Yorumu oyla      4      0  
FRONTAL 2 Aralık 2013 Pazartesi 09:57

Gazeteci Yıldıray ogur un bir yazısını okudum, ve beni çok etkiledi.Başına gelmeyen kalmamış bir “bitirme planı”nın hikâyesi Başlık bu arkadaşlar. Bu yazı dersaneler ile ilgili kafamdaki bir çok soruya cevap verdi. Burnuma çok kötü komplo kokusu geliyor. Gülen gibi bir cemaati tam seçim sırasında AKP neden karşısına alsınki ? Amaç belli hem iktidarı hem cemaati bitirmek. Ortada büyük bir fitne dolaşıyor.

Yorumu oyla      4      1  
Misafir 1 Aralık 2013 Pazar 18:49

PKK Türk BAYRAĞI indiriyor mu evet...Dershaneler kapanıyor diye seviniyor mu evet. MESELE BU ...OSLO'DA KIYILAN NİKAHIN ŞARTLARI...

Yorumu oyla      4      1  
Misafir 1 Aralık 2013 Pazar 17:35

"AYDIN’ın Kuyucak İlçesi’nde, 8 yıldır ataması yapılmadığı için bunalıma girip intihar ettiği ileri sürülen 33 yaşındaki beden eğitimi öğretmeni Alim Koç’un cenazesi, gözyaşları içinde son yolculuğuna uğurlandı." BEN bu haberlere KENDİm düşünürüm ve inanmam...DERSHANELER KAPANSIN HEPSİ ERTESİ GÜN ATANACAK..34 ÖĞRETMEN Mİ İNTİHAR ETMİŞ... ...SELahattin DEMİRTAŞ üzülme...dershaneler kapanacak ..

Yorumu oyla      5      0  
TOTEM 30 Kasım 2013 Cumartesi 19:30

Aslında söylenecek çok şey var ancak biliyorum ki beyhude,samimi olmayan biri ile ne konuşsan boş hem karnım acıktı yemek yiyeceğim:) gördüğün gibi herzaman beynimin değil bazen mideminde söylediğine kulak veriyorum ancak benim tüm kumandam bünyede ve bana ait uzaktan kumanda ile yönetilmiyor.

Yorumu oyla      7      2  
İpragaz,
trendyol,
tusas, banner, reklam,
SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
ANKET
Suriye'de terör unsurlarının çekileceğini düşünüyor musunuz?Sonuçları göster Anket arşivi
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
  •SİTENE EKLE
 
 
  •Güncel
  •Siyaset
  •Dünya
  •Medya
  •Magazin
  •Spor
  •Kültür
  •Sağlık
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
TÜFE
CEV Şampiyonlar Ligi
DEAŞ
Cüneyt Çakır
Jose Mourinho
Ankara
Edward Snowden
Erdoğan
MESUT ÖZİL