E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

Fahrettin Damga

Hani ittifaka karşılardı?
3 Mayıs 2018 Perşembe


Bütün her şey Türkiye’yi eski vesayetin bölgemizle ilgili planlarını uygulayabilmesi için kendilerine itiraz etmeyecek bir yönetime teslim etmek için kurgulanıyor. 

Eveleyip gevelemeye gerek yok. Meselenin özü bu.

2013 Mayıs sonunda Gezi olayları ile başlayan süreç her hamleleri başarısız kaldığı için 15 Temmuz işgal girişimiyle sonlandı.

O da başarısız oldu. Hem de halk tarafından karşı konularak etkisizleştirildi. Bu bir ilkti.

Oysa bize yine aynı çevreler 28 Şubat’la birlikte artık silahlı darbe dönemi kapandı algısını işlediler. Silahsız kuvvetleri o süreçte başarısız olunca yine bildik yöntemi denediler.

Bu kez olmadı. Zira maymun gözünü açtı.

Yeni bir dönemin içindeyiz artık. Ezberlerini bozan, öngöremedikleri, planlayamadıkları bir Türkiye’yle yüzleşiyorlar. Türkiye’de artık bekamıza dönük plan kuranlara karşı bir devlet aklı devrede. Hamleye karşı hamle.

Bu ülkede hiç istemedikleri şey, yönetimde istikrar. Sürekli bir kriz hali, sürekli bir kaos istiyorlar. Öyle olmalı ki yönetilebilir olalım. 

Cumhurbaşkanlığı hükümet modeli yerine Parlamenter sistem ısrarı bu kırılganlık için. Halk seçip parlamentoya gönderse de perde arkasındaki pazarlıklarla, Ali Cengiz oyunlarıyla, kimi zaman Okus Pokus’la şapkadan tavşan çıkararak milli iradeyi esir alabilme ihtimalini seviyorlar.

Bağımsız hareket eden bir Türkiye asla katlanamayacakları bir gerçeklik. 

İçimizden bazıları açıklanan CHP-İP-SP-DP seçim ittifakını görünce şaşırıyor. ‘’Nasıl oluyor da bu birbirine benzemeyen partiler bir araya geliyor ?’’ diye soruyorlar.

İşte ‘’vesayet’’  böyle işler. Toplumun tüm katmanlarına sirayet eder, birbirine benzemeyen hatta düşman zannedilen yapılardan oluşur. Alt kimlik olarak hangi toplum kesiminden olursa  olsun, alarm verildiğinde bütün alt kimlikler düşer, üst kimlik devreye girer ve istenen hep beraber yapılmaya başlanır.

Onlar da artık 24 Haziran’ın son şansları olduğunun farkında o yüzden tüm bileşenlerini deşifre olma pahasına sahaya sürdüler. Kaybettiklerinde bu ülkeden sonsuza kadar kovulacaklarının farkındalar. O yüzden tüm bileşenler aktif ve bir plan dahilinde çalışıyor.

Öyle ki bu ülkede Ak Parti oylarıyla gelebilecek en yüksek makamlara gelen, karda yürüyüp izini belli etmeyen bir tarzı olan Abdullah Gül bile açık düştü, deşifre oldu. Son tahlilde kimlerle birlikte olmak istediğini açık etti.  İlerleyen süreçte daha şaşırtıcı isimlerle karşılaşmamız mukadderdir.

Hiç şüpheniz olmasın ‘’Abidik Gubidik İttifakı’’ bu toprakların çocuğu değildir. Bizim tarlada yetişmemiştir. İthal bir zihniyetin ürünüdür. Bu ülkenin ve milletin burnuna halkayı yeniden takmak için kurgulanmıştır. İttifakı oluşturanlar birbirinden farklı değildir. Bir elin parmaklarıdır sadece.

Millet eğer bu kadar bilinçli olmasaydı, her şey daha kolay olacaktı onlar için. Belki en önemli handikapları da halkın her şeyin farkında olması.

O yüzden bir diğer parmak HDP’yi dışarıda tutuyorlar. Bunu da HDP’nin barajı geçebileceği varsayımı üzerinden yapıyorlar. Halka karşı terör örgütü uzantısıyla bir arada değiliz diyebilmek için. Fakat biliyoruz ki gönülleri bir, amaçları da.

Terör örgütünün çukur stratejisi sürecinde bölge halkı bu örgütün ne mal olduğunu, ülke Irak ve Suriye gibi olursa kimlerin zarar göreceğini açık ve net bir şekilde anladı. O sebeple de kararını ülkenin istikrarından yana kullandı. Örgütü ve yancısı HDP’yi çukura gömdü.

Ak Parti-MHP birlikteliği de güçlü bir hükümet getireceği için istikrarın en büyük güvencesi olacaktır. Sırf bu yüzden bile Doğu ve Güneydoğu’daki Kürt kökenli seçmenler bu birlikteliğe sahip çıkıyor. Cumhur İttifakı’nın bölgede oy kaybettireceği söylemi iyi niyetle başlayan Çözüm Süreci’nin raydan çıkmasına sebep olan Ak Parti içindeki kaybeden kliğin hezeyanından başka bir şey değildir.

Bölge halkı tabiri caizse anbar yanarsa farelerin de yanacağının farkındadır. Anbarı yakmaya çalışanın da kim olduğunu çukur siyasetiyle görmüştür. Gerisi laf-ı güzaf ve algı.
Saadet Partisi de Ak Parti’nin çağrılarına kulak tıkayıp ülkemizin bekası üzerine plan yapanlarla birlikte olmayı tercih etmiştir. Bir nevi sevdikleriyle birlikte olmuştur. Bu Fatih Erbakan’ın Saadet Partisi’yle ilgili fikrini teyid eden bir durumdur. Saadet Partisi bu tavrıyla ‘’Milli’’ Görüş’ün temsilcisi olmadığını ikrar etmiştir. Bundan sonra da mütedeyyin kesim için Truva atı olmaktan başka bir anlam ifade etmeyecektir. 

Refah Partisi yeniden siyaset sahnesine döndüğü gün, Saadet’leri biter. Aslında Saadet Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayı Oğuzhan Asiltürk olmalıydı. Olmalıydı ki takke düşsün kel iyice görünsün.

İP’nin  kuruluş amacıyla geldiği nokta çok farklı. MHP’yi bitirme amacına matuf olarak kuruldu ama CHP’yi kemirdi. Seçim sonrası da büyük ihtimalle parçalanacak CHP’nin yerine ikame edilecek. Milliyetçi ve ülkücü bir söylemle zerre bağdaşır bir durumu kalmadı.

Bunu farkedenler yavaş yavaş gemiyi terketmeye başladı. Zira hiç bir ülkücü ülkesine ve milletine karşı bir planın içerisinde olmaz. Olan da ülkücü olamaz.

CHP eğer bu seçimi de başaramazsa kurumsal kimliğini yeni dönemde ayakta tutamayacak gibi görünüyor. İç mücadele artık iyice ayyuka çıktı. Parti içten içe çatırdıyor.

Cumhurbaşkanı adayı belirleyemeyen, ülke yönetmeye talip olamayan bir ana muhalefet partisi bu ülke için yüktür. Bu millet de o yükü sırtından atacaktır artık.

Cumhurbaşkanlığı’ndan vazgeçip Meclis’e odaklanmış görünüyorlar. Hem de ittifak ederek.

Tu kaka ilan ettikleri ittifakı oluşturarak. Fakat unuttukları şey masa başında kazanılmaz seçim. Halkı ikna etmek gerekir.Halkı by pass ederek onun iradesini başkasına pazarlayanların halkı ciddiye almasını beklemek abesle iştigaldir. 

En azından bugün ittifakın iyi bir şey olduğunu öğrendiler. Yarın başka bir şey öğrenirler. Zaten ne demiş atalarımız; ‘’Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp’’

Bir yerden başlamak lazımdı, başladılar.  

E-posta   Facebook   Twitter     Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Bu yazı 9991 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Abdullah Gül Ak Parti tabanından neden tepki gördü?
4/30/2018
Abidik Gubidik İttifakı’nda Abdullah Gül denklemden çıktı mı?
4/26/2018
Proje terör örgütlerinden sonra proje siyasi partiler devrede
4/23/2018
Seçim tarihi açıklandı, muhalefet çarşısı karıştı
4/19/2018
MHP ve Devlet Bahçeli neden ilkeler ittifakından bahsedenlerin hedefinde?
4/16/2018
3. Dünya Savaşı’nın eşiğinde miyiz?
4/12/2018
Esad katliamlarıyla ABD-Avrupa ve İsrail’e can suyu mu veriyor?
4/9/2018
En büyük kabusları enerji açığını kapatan Türkiye
4/5/2018
Türkiye artık hafife alınacak bir ülke değil
4/2/2018
Bayram değil seyran değil ABD ve Avrupa bizi niye öpmeye çalışıyor?
3/29/2018
Batıyı Türkiye’yi kaybetme korkusu sardı
3/26/2018
Türkiye’nin yapım projesi ile Batının yıkım projesi!
3/22/2018
Mehmetçik ve Devlet Bahçeli’nin kesişen kaderi
3/19/2018
Kazanacakları seçimi niye boykot etsinlermiş. Duy da inanma.
3/15/2018
Cumhur İttifakı, getirdikleri, itirazlar ve çaresizlik
3/12/2018
ABD’nin DEAŞ maymuncuğu ve psikolojik harekat
3/8/2018
ABD’nin Türkiye çaresizliği
3/5/2018
Saadet Partisi için normal olan ne, bir tuhaflık yok mu?
3/1/2018
Türk, neden beklenen ve özlenen?
2/26/2018
CHP AGRESİFLEŞMESİN DE BİZ Mİ AGRESİFLEŞELİM?
2/23/2018
Sahada ne kadar varsan, masada o kadar varsın
2/19/2018
ABD tiyatroyu daha ne kadar sürdürebilir
2/15/2018
100 yıllık hesap ve ABD’nin planı
2/12/2018
ABD'nin talepleri CHP'ye Atatürk'ü unutturuyor mu?
2/8/2018
CHP KURULTAYI’NA DAİR
2/6/2018
YORUMLAR
Toplam 6 yorum var, 5 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

İmlası çok bozuk,
Büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Misafir 7 Mayıs 2018 Pazartesi 07:05

"Bir yerden başlamak lazımdı, başladılar", doğru . Bu başarıyı da Genel Başkanınıza borçlular, Yaşar Okuyan da bunu söylemiş,"Erdoğan'a teşekkür ediyorum, toplumu bölmedi insanları bir araya getirdi","O böldüğü insanlar baktı Türkiye'yi bölüyor, insanları bölüyor. Burada bir ihanet var, o ihanetin karşısında işte insanlar bir araya geldiler". Hamdolsun.

Yorumu oyla      4      0  
Misafir 7 Mayıs 2018 Pazartesi 06:59

dakika bir gol bir, İYİ PARTİlilere saldırmışlar APORT emriyle bazı yaratıklar. Ülkeyi ve milleti gerdirerek koltuklarını garantiye almak isteyenler sevinmişlerdir, beş yaralı ve birisi ağır yaralı hayati tehlikesi var. "bu koltuk ya benimdir ya hiçkimsenin" diyen birileri APORT deyince saldırmaya eğitilmiş zavallıları kullanarak sadece kendilerine değil, beraber yola çıktıkları ortaklarını da zora soktuklarının farkında değiller. Vatandaş görüyor, onlara hak ettiklerini sandıkta verecek

Yorumu oyla      4      0  
Misafir 5 Mayıs 2018 Cumartesi 02:52

Sayın Yazar, elçiye zeval olmaz. Beni de elçi kabul edin. İstanbul Anadolu Adliyesi’nde Yakup Ünlü diye çok gayretkeş ve alabildiğine bilinçsiz bir polis memurunuz var. Bir şekilde kendisine hatırlatın, kendisine yazık ediyor. Seçim sonuçlarını beklemesin, zarar verecek kendisine. Çok üzülebilir, genç ve atak olmak iyidir ama bilinçsizce davranıyor, gaza geliyor. Haberlerde okudum az önce, ayrıntı vermek istemem, adını ve mesleğini yazıp ararsanız google yol gösterir.

Yorumu oyla      5      1  
Misafir 4 Mayıs 2018 Cuma 15:42

Bu sitede de memleketi düşünen ve olayları anlayan bir yazar olması beni epeyce bir şaşırttı. Yazarımızı tebrik ediyorum. Kaleminize sağlık

Yorumu oyla      6      4  
Misafir 4 Mayıs 2018 Cuma 10:06

anlaşıldı, telaş sarmış hepsini, BeşdorukŞövalyelerini bile. Ellerinden gelse bir kaşık suda boğacaklar muhalifleri, bir türlü kurtulamadılar. Oysa küçük ortak eliyle ne de güzel kurmuşlardı kendilerine cennetlerini, hesapsorulamaz-itirazedilemez-LaİlaheİllaLira dünyalarını. Tüh beee... Noolcakşindi?

Yorumu oyla      8      2  
Mesa Mesken, Bodrum, reklam, banner,
Aydın, belediye, Özlem Çerçioğlu, Ege et, koronavirüs, önlem,
tusas, banner, reklam,
meclis kulisi,
SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
ANKET
Koronavirüse karşı önlem aldınız mı?Sonuçları göster Anket arşivi
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
  •SİTENE EKLE
 
 
  •Güncel
  •Siyaset
  •Dünya
  •Medya
  •Magazin
  •Spor
  •Kültür
  •Sağlık
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
Suudi Arabistan
AB
Cüneyt Çakır
DEAŞ
Adana Demirspor
Kırgızistan
Edward Snowden
iett
ösym sonuç