E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

Sibel Kızılkaya İtkü

Çocuk Gelinler
12 Eylül 2013 Perşembe

Gözümüz aydın!  Eğitim reformu diye nitelenen 4+4+4 eğitim yasasıyla, temel eğitimi 8 yıldan 4 yıla indiren, 10-11 yaşındaki çocukların, meslek liseleri ve imama hatip liselerine gitmelerinin önünü açan iktidar, son olarak  MEB Ortaöğretim Kurumları yönetmeliğiyle,    lisede evliliğe de  izin vermiş oldu.

Mevcut uygulamada evli olanların okullara kayıtları yapılmıyor, öğrenciyken evlenenlerin de okulla ilişiği kesilerek kayıtları siliniyordu. Ancak bu yeni yönetmelikle birlikte,  artık lisede öğrenciyken evlenenlerin kayıtları, açık liselere  nakledilebilecek.

Zaten çocuk yaşta evlilik sorunu  mevcut olan ülkemizde, bunu birde yasal düzenlemelerle teşvik etmenin hiçbir izahı mümkün değildir. Yoksa  “Biz bu sorunu çözemiyoruz, en azından meşru kılalım”  düşüncesiyle mi böyle bir adım atılmıştır? Ancak unutulmamalıdır ki, iki yanlıştan bir doğru çıkmaz.

Ayrıca bu yönetmelik hazırlanırken,   lisede  çocuk sahibi olan kız öğrencilerin, eğitimlerine nasıl devam edebilecekleri, üniversiteye nasıl hazırlanabilecekleri hesaplandı mı,  ya da bu yaştaki çocukların evlilikle birlikte yaşayabileceği psikolojik, biyolojik ve sosyolojik sorunlar uzman kişilerce konuşulup, tartışıldı mı? Yoksa yine “ben yaptım oldu”  zihniyetiyle hareket edilerek, kadını tüm toplumsal mücadele süreçlerinin dışında bırakıp, sadece anne rolüne hapsetmek mi amaçlandı?

Halbuki erken yaş evliliklerinin, evlendirilen çocuktan başlayarak,  toplumun tamamında domino etkisiyle olumsuz sonuçlar yarattığı, tüm  gelişmiş ülkelerce kabul edilen bir gerçektir.  Özellikle  çocuk yaşta evliliklerin tamamı,   kadına yönelik şiddetin bir şekli olarak kabul edilmektedir.  Ayrıca fiziksel ve ruhsal gelişimlerini tamamlamadan evlendirilen kız çocukları, büyük oranda evlilik içinde de fiziksel, psikolojik ve cinsel şiddete maruz kalmakta,  sosyal hayattan tecrit edilmekte ve eşe bağımlı hale gelmektedir. Dolayısıyla,  çocuk gelinler sorunu,  gelişmekte olan ülkemizin çözmesi gereken en önemli sorunlardan biri  iken, bunun bir de  yönetmelikle  teşvik edilmesi, akıllara zarar bir düzenlemedir.

Aslında bu yönetmelik hazırlanırken, Türkiye’nin hem Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi sözleşmesini (CEDAW), hem de BM Çocuk Hakları Sözleşmesini imzaladığı ya  unutulmuştur yada görmezden gelinmiştir.

Türkiye’nin taraf olduğu her iki uluslararası sözleşmede, çocuğun erken yaşta evlenmesinin hiçbir şekilde yasal sayılamayacağını belirterek, 18 yaşın altındaki her türlü evliliği kesinlikle yasaklamaktadır.  Anayasa’nın 90. maddesinde de;   uluslararası sözleşmelerle yasalar karşı karşıya geldiğinde uluslararası sözleşmelerin geçerli olacağı, açıkça hüküm altına alınmıştır. Başka bir deyişle  ülkemizde 18 yaşın altında yapılan  her bir evlilikte,  anayasamız  ihlal edilmektedir. Bu nedenle, hukuka, anayasaya ve uluslararası sözleşmelere açıkça aykırı bu çağdışı yönetmeliğin bir an önce iptal edilmesi için dava açılması, yok yine olmuyorsa AİHM’ne gidilmesi şarttır.

Tüm kadınların, erkek egemen zihniyetin, kadın kimliği üzerinden yürüttüğü politikaların sona erdirilmesi için ortak tavır alarak bir araya gelmesi, bu oyunu bozmak ve seslerini duyurmaları adına son derece önemlidir.

Ve herkesçe bilinmelidir ki; kadınların siyasi, ekonomik ve sosyal hayatta aktif rol oynamadığı toplumların, gelişmişlik seviyesine ulaşmaları da mümkün değildir.

Sınavsız Üniversite Hakkı

Yine Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararına göre, “2013-2014 eğitim-öğretim yılında, ortaöğretimlerini yurt dışında bitirmeleri şartıyla T.C vatandaşı olan öğrenciler, üniversiteyi Türkiye’de okumak istediklerinde üniversite sınavına girmeyecek, harç,  öğrenci katkı payı ödemeyecektir.”

Her şeyden evvel,  anayasanın eşitlik ilkesine,  kamu vicdanına  tamamen aykırı olan bu düzenleme, aynı zamanda  son derecede  tehlikelidir.  En başta,  yıllarca iyi bir üniversite kazanabilmek için çırpınan ve bu nedenle  her yıl  binlerce lirayı dershanelere akıtan  ülkemizde okuyan  öğrenciler açısından,  bariz bir haksızlıktır.

Ayrıca,  yurt dışındaki Türk öğrencileri  ülkemize çekmek amacıyla yapılan bu düzenlemenin,  aksine sonuçlar doğurarak,  bu sefer de   ülkemizde okuyan pek çok genci, sınavsız üniversite hakkı elde etmek için, yurt dışında okumaya yöneltmesi de, kuvvetle muhtemeldir.

Aslında yurt dışında pek çok cemaatin ve tarikatın liselerinin bulunduğu düşünülecek olursa,  bu düzenlemenin ne amaçla çıkarıldığını anlamak, eminim hiç de zor olmayacaktır…

Görünen o ki eğitim reformu yüksek öğretimde de devam ediyor!

E-posta   Facebook   Twitter     Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Bu yazı 21869 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Suriye Müdahalesinde Sıfır Öngörü Politikası
9/5/2013
Muhtemel Savaşın Ayak Sesleri
8/28/2013
Eğitim Sisteminde Çıkmaz!
8/22/2013
Yargı Bir Hesaplaşma Aracı Olabilir mi?
8/14/2013
Sansürsüz Basın ve Tek Adam Rejiminin Güçlendirilmesi
8/1/2013
Gerçek Demokrasi İçin; Şeffaf ve Güvenilir Bir Seçim Sistemi!
7/25/2013
Gezi'nin Faturası Üniversite Gençliğine Kesildi!
7/17/2013
Mısır'da Darbe Sonrası... Demokrasi İçin Laiklik!
7/10/2013
Gezi Gölgesinde Yabancı Petrol Lobisine Verilen Tavizler!
7/3/2013
Miadı Dolan Güç Siyaseti ve Dış Politikada Çifte Standart
6/25/2013
Gezi Müdahalesinin Asıl Sebebi, ABD'nin Suriye Kararı Olabilir mi?
6/18/2013
Katledilen Tarihi Emanet: Atatürk Orman Çiftliği!
6/11/2013
Türk Milleti "Ben Yaptım Oldu" Zihniyetine Dur Dedi!
6/5/2013
Sözde İleri Demokrasi İçin İllaki Hükümet Sistemi Değiştirilemli mi?
5/27/2013
Caydırıcılığı Olmayan Dış Politika ve Güvenlik Zaafiyeti
5/16/2013
İktidar Eliyle İmtiyaz ve Haksız Rekabet
5/12/2013
Eğitim Birliğine Büyük Darbe
5/5/2013
Bizim Kırmızı Çizgilerimiz Yok mu?
4/29/2013
YORUMLAR
Toplam 12 yorum var, 5 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

İmlası çok bozuk,
Büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Misafir 20 Eylül 2013 Cuma 00:04

Sevgili Yazar; Ne denilebilir ki? Güneş balçıkla sıvanmaz. Deveye neden boynun eğri demişler, nerem doğru ki demiş. Bu iktidarın doğru dürüst bir icratı var mı? Zaten iktidara talip olma amaçları da Cumhuriyetin kazanımlarını silip süpürmek, yok etmek değil mi? Bunca zamandır başka birşey görmedik. Umarım kendi ayaklarına kurşun sıkmaktan birgün vazgeçerler. HÜRRİYET

Yorumu oyla      9      2  
Misafir 19 Eylül 2013 Perşembe 19:57

Tabii ki yazamayacaklar. Bu konu artık sapkınlığa giriyor. Ama maalesef yanlışı düzeltmektense yanlışı meşrulaştırmışlar. Ve ne gariptir ki kimi yandaşlar yorumları beğenmemiş! Buyrun ve o akıl almaz fikirlerinizi paylaşın. Belki göremediğimiz! ama kızlarımızın çocuk yaşta evlendirilmesini gerektiren önemli bir ayrıntıyı kaçırımışızdır!!!ŞMK

Yorumu oyla      9      0  
Misafir 19 Eylül 2013 Perşembe 12:21

Bakınız o kadar haklı ki yazar,yandaşlar bir şey yazmıyorlar.Ne yazacaklar?"Evet biz çocuk yaşta evlikten yanayız."mı diyecekler?Talimatı almıştır lobi.Bu tür durumlarda yorum yazamazlar.11 yaşında kızla evlenmeyi anayasaya koyan Mursi midir nedir adındaki kişiyi adeta ölümüne destekleyen bir diktatör ve onun hükümeti var iktidarda.Ne bekliyordunuz?Bunlar daha iyi günlerimiz.Daha kötü olacağız çünkü Cumhuriyet düşmanları maalesef bir adım öndeler.

Yorumu oyla      14      2  
Misafir 18 Eylül 2013 Çarşamba 20:03

Keşke son iki yorumu beğenmeyenler de konuyla ilgili bir yorum yapsalarda onların da zihniyetleri ortaya çıksa! ŞMK

Yorumu oyla      13      2  
Misafir 18 Eylül 2013 Çarşamba 06:50

Fettullahın bademleri sadece 14 Eylül 2013 Cumartesi 00:08 yorumundan rahatsız olmuşlar. cemaat deyince akan sular durmalı, öyle ya. Peygambere saygıları yok fettullaha olduğu kadar, onu peygamberdeb fazla sayıp, Allahtan korktuklarından fazla ondan korkuyorlar. okul konusu tam onlaragöre "çözülmüş". AKP ile kapışmaları zaten göstermelik. AKP iki büyük ortaktan zaten PKK ile sarmaşdolaş, elbette fettulahı da kollayacak. Şaşırtmadı, doğuda çocuk gelinler olmasa, cahil sürüleri nasıl yaratacaklar.

Yorumu oyla      12      2  
İpragaz,
trendyol,
tusas, banner, reklam,
SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
ANKET
Suriye'de terör unsurlarının çekileceğini düşünüyor musunuz?Sonuçları göster Anket arşivi
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
  •SİTENE EKLE
 
 
  •Güncel
  •Siyaset
  •Dünya
  •Medya
  •Magazin
  •Spor
  •Kültür
  •Sağlık
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
İstanbul Başakşehir
Tehdit
Ankara
Elif Erbakan
Fatih Erbakan
İtalya
Fernandao
İthalat
GAZİANTEP