E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

Sibel Kızılkaya İtkü

Anayasa Mahkemesi Vakıf mı Kuruyor?
2 Aralık 2013 Pazartesi

Tarafsız ve bağımsız bir yargı, demokratik bir hukuk devletinin olmazsa olmazı,  aslında tek ve gerçek göstergesidir. Ne var ki  iktidarın  bu  prensipten hareketle,  yargının üzerindeki kara bulutları dağıtacak,  tarafsızlığını güçlendirecek,  reform niteliğinde köklü değişiklikler yapma çabası içinde olması gerekirken, aksine bu konudaki şüpheleri daha da perçinleyecek  tasarılar hazırlaması, demokrasimiz adına son derece üzüntü vericidir.

Özellikle geçtiğimiz günlerde Genel Kurul gündemine alınan Anayasa Mahkemesi Vakfı kurulması ile ilgili yasa tasarısı, şu anda  bu konudaki en çarpıcı düzenlemedir. Bilhassa tasarıda yer alan; kurulacak Anayasa Mahkemesi Vakfına, her türlü yardım ve bağışın serbestçe yapılabilecek olması ise yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığına ciddi bir darbe indirecek niteliktedir.

Bu nedenle iş işten geçmeden ve yine bir oldu-bitti ile tasarı yasalaşmadan önce, olası böyle bir yasanın hukuk sistemimize ve demokrasimize verebileceği zararların iyice konuşulup tartışılması son derece önemlidir

Tasarıda, anayasa hukukumuzun ulusal ve uluslararası alanda tanıtılması, gelişimine katkıda bulunulması, bu alanda diğer ülkelerdeki uygulamaların takip edilmesi, Anayasa Mahkemesi’nin hizmet kalitesinin devamlılığı için gereken desteğin sağlanması gibi amaçlarla Anayasa mahkemesi vakfının kurulması öngörülmektedir.

Oysa; 17 yargıçtan oluşan bir mahkemenin sadece yargısal faaliyetlerini ilgilendiren ve tamamen devlet bütçesinden karşılanması gerekli olan çalışmalarının desteklenmesi için vakıf kurulması, madem ki bir hukuk devletiyiz, o halde  öncelikli olarak   hukuken mümkün değildir .

Ayrıca tasarıda,  bireysel başvuru harçlarının % 30’unun vakfa gelir kaydedileceği belirtilmiştir. Yani bir yerde haksızlığa uğradığını düşünenler tarafından vakıf beslenecektir. Halbuki bireysel başvuru, temel hak ve özgürlüklerin korunması amacıyla kullanılan bir hak arama yolu olup, gerçek veya tüzel kişilerin,  kendi istekleriyle dernek ya da vakıflara yapacakları bağış veya yardımlarla bir tutulamaz.  Dolayısıyla, bireysel başvuruların yüzde 30’unun isteğe bağlı bir bağış veya yardım niteliğinde düşünülerek vakfa gelir kaydedilmesi  mümkün değildir.

Kaldı ki bireysel başvuru yolu, Türkiye için yeni yürürlüğe giren bir hak arama yoludur. Bu nedenle, önümüzdeki yıllarda bireysel başvuruların bir hayli artacağı düşünülecek olursa, bireysel başvurulardan alınacak yüzde 30 harcın sadece Anayasa Mahkemesi’ne aktarılacak olması, bu vakfı çok kısa bir zaman sonra Türkiye’nin en zengin vakıflarından biri haline getirecektir. Özellikle;  daha önce tecrübe edilmiş şu düzenleme, tasarının hukuka aykırılığını açıkça gözler önüne sermektedir.  Şöyle ki; “1981 yılında kurulmuş olan Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfına, Bakanlar Kurulunca çıkartılan Kanun Hükmünde Kararname ile, vatandaştan alınan harçların bir kısmının  aktarılmasına karar verilmişti. Bir buçuk yıllık süre içinde vakfın hesabında öyle büyük miktarda para birikmiştir ki, Anayasa Mahkemesi  KHK’nin bu hükmünü iptal etmek zorunda kalmıştır.

Özellikle,  bu tasarının yasalaşması  halinde   Anayasa Mahkemesi Vakfı’nın   bağış  ve yardım   toplaması da mümkün hale geleceğinden, davaları devam edenlerin şayet  bağışta sınır tanımazlarsa, mahkemeden nasıl bir beklenti içinde olacaklarını  tahmin etmek, eminim hiç de zor olmayacaktır.   Bir başka deyişle,  kurulacak olan vakfın bağış ve yardımları kabul edecek olması, anayasa mahkemesi  kararlarını  tartışılır hale getirecektir.  Böyle bir durumun yaratılması ise yargıya yapılabilecek en büyük kötülük olacaktır.

Ayrıca 5072 sayılı Kanun’la, vakıf ve derneklerin ilgili oldukları kamu kurum ve kuruluşlarının ismini almaları, onlarla organik bir bağ içinde olmaları, kamu kurum ve kuruluşlarının  sundukları hizmetlerle ilgili olarak ücret, bağış, katkı payı ve benzeri adlar altında bir karşılık almaları  açıkça yasaklanmıştır.

Yine  Anayasa Mahkemesi’nin 1988/37 E. Sayılı  kararında da;  “Adalet  Teşkilatını Güçlendirme Fonu’na yardım ve bağış yapılmasının olanaklı kılınması, yine para cezalarının % 25’nin  de bu fona aktarılması, bu gibi yollarla anılan fona kaynak yaratılması, yargı bağımsızlığı ile asla bağdaşmaz” hükmüne yer verilmiştir.

Görüldüğü üzere, hem kanunlarla hem de Anayasa Mahkemesi kararlarıyla, benzeri düzenlemelerin hukuka aykırılığı ve yargı bağımsızlığını zedeleyeceği  açıkça ortaya konulmuşken, dediğim dedik ve hukuk tanımaz  bir anlayışın hukuk sistemimize ve demokrasimize büyük zarar vereceği son derece aşikardır. Kaldı ki, Anayasa Mahkemesi kararlarının herkesi bağladığı da unutulmamalıdır.

Ayrıca vakfın her türlü vergi ve harçtan muaf tutulacak olması yine  Vakıf’a yapılacak bağış ve yardımların   gelir ve kurumlar vergisi matrahından düşürülebilecek olması  da, Anayasa Mahkemesi’ne  ticari bir nitelik  kazandıracaktır. 

Dolayısıyla, tasarının yasalaşması durumunda, Anayasa Mahkemesi Vakfına her türlü   bağış ve yardımın yapılabilecek olması, zihinlere doğal olarak bağış ve yardımın hangi amaçla yapıldığı sorusunu getirecek, hatta iyi niyetle yapılan yardımlar bile, çeşitli söylentilere ve şüphelere  neden olabilecektir. Halbuki yargı bağımsızlığının sağlanması, ancak bu kavrama zarar verebilecek en küçük  ihtimallerin ve şüphelerin  dahi ortadan kaldırılmasıyla mümkün olabilir. Bu nedenle,  yargıyı şu anda içinde bulunduğu durumdan çok daha kötüye götürecek,  tarafsızlık ve bağımsızlığını  tamamen zedeleyecek bu  tasarının yasalaşmadan geri çekilmesi, ülkemizin demokrasi geleceği açısından son derece hayati öneme sahiptir.

E-posta   Facebook   Twitter     Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Bu yazı 19142 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İktidar Savaşlarına Kurban Edilen Dershaneler
11/20/2013
Demokrasi Tramvayından İnecek Var!
11/12/2013
Yeni Sistemle Mağdur Edilecek Milyonlar!
11/5/2013
Mustafa Kemaller 20 Yaşındadır!
10/28/2013
Toplum Vicdanında Balyoz
10/19/2013
Paketten Çözüm Süreci ve Yüzde 50 Çıktı!
10/3/2013
Cinsiyet Ayrımcılığı ve Kadın İstihdam Paketi
9/26/2013
Silahların Gölgesinde Demokratikleşme Paketi!
9/19/2013
Çocuk Gelinler
9/12/2013
Suriye Müdahalesinde Sıfır Öngörü Politikası
9/5/2013
Muhtemel Savaşın Ayak Sesleri
8/28/2013
Eğitim Sisteminde Çıkmaz!
8/22/2013
Yargı Bir Hesaplaşma Aracı Olabilir mi?
8/14/2013
Sansürsüz Basın ve Tek Adam Rejiminin Güçlendirilmesi
8/1/2013
Gerçek Demokrasi İçin; Şeffaf ve Güvenilir Bir Seçim Sistemi!
7/25/2013
Gezi'nin Faturası Üniversite Gençliğine Kesildi!
7/17/2013
Mısır'da Darbe Sonrası... Demokrasi İçin Laiklik!
7/10/2013
Gezi Gölgesinde Yabancı Petrol Lobisine Verilen Tavizler!
7/3/2013
Miadı Dolan Güç Siyaseti ve Dış Politikada Çifte Standart
6/25/2013
Gezi Müdahalesinin Asıl Sebebi, ABD'nin Suriye Kararı Olabilir mi?
6/18/2013
Katledilen Tarihi Emanet: Atatürk Orman Çiftliği!
6/11/2013
Türk Milleti "Ben Yaptım Oldu" Zihniyetine Dur Dedi!
6/5/2013
Sözde İleri Demokrasi İçin İllaki Hükümet Sistemi Değiştirilemli mi?
5/27/2013
Caydırıcılığı Olmayan Dış Politika ve Güvenlik Zaafiyeti
5/16/2013
İktidar Eliyle İmtiyaz ve Haksız Rekabet
5/12/2013
Eğitim Birliğine Büyük Darbe
5/5/2013
Bizim Kırmızı Çizgilerimiz Yok mu?
4/29/2013
YORUMLAR
Toplam 14 yorum var, 5 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

İmlası çok bozuk,
Büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Misafir 7 Aralık 2013 Cumartesi 18:21

Anayasa Mahkemesi'ni ticarethaneye çevirecekler bu şekilde.Ondan sonra acabalar başlayacak.Ve bir çok verilmiş hükümlerde şaibe kokacak,soru işaretleri oluşacak kafalarda.Sayın yazar lutfen çok karışıyorsunuz hükümetin işlerine bırakalım keyiflerince yönetsinler.Sizin bizim ne haddimize karışmak.Aşk olsun.Kalplerini kırıyorsunuz.LAL

Yorumu oyla      27      5  
TOTEM 7 Aralık 2013 Cumartesi 17:01

Ülkenin yarısının oylarını almış Bir siyasi parti böyle uyduruk delillerle kapatılmaya çalışılır mı dedin mi?Bana samimi ol diyorsun ama sen ne kadar samimisin? Bir vehamete kıyameti kopartıp bir başkasını savunarak nasıl samimi olabilirsin? İşine gelince hukuk işine gelmediğinde guguk dersen sen nasıl demokrat ve adil bir insan olabilirsin? Şimdi bana laf yetiştirmeye çalışmadan önce yazdıklarımı bir düşün eğer haksızsam ve sana haksızlık ediyorsam yaz bende senden özür dileyeyim.

Yorumu oyla      5      0  
TOTEM 7 Aralık 2013 Cumartesi 16:58

Ancak taraf gömleğinden bir türlü kurtulamadığın için bunun gereğini yapmak yerine bana laf yetiştirmeye çalışıyorsun. Masum kişilerden bahsetmişsin yani senin masum olduğuna hükmettiğin kişilerden ve son zamanlarda adalet ve hukuktan çok bahsedenler var ve sanada soruyorum şimdi masumiyetten haksızlıktan bahseden sen,Erdoğan Şiir okudu diye içeri atılırken buna isyan edip hukuk dedin mi? Yalçınkaya sudan google den toplama belgelerle kapatma davası açıp kıl payıkapatılmaktan kurtulurken-

Yorumu oyla      4      0  
TOTEM 7 Aralık 2013 Cumartesi 16:55

ŞMK bak eleştirdiğin tavrı sende sergiliyorsun! Birileri suçlu dişye tutarak kendince hüküm veriyor,sense masum ilan ederek kendince hüküm veriyorsun! Kim masum kim suçlu bunu ne sen biliyorsun nede eleştirdiklerin.Eğer sen eleştirdiğin kişi yada yapılarla aynı tavrı sergilkeyerek sadece taraf olduğunu belgelersin demokrat yada özgürlükçü değil.Önyargılısın ve bana samimiyetten bahsederken son derece samimiyetsiz bir tavır sergiliyorsun.Benim anlatmaya çalıştığım konuyu bal gibi de anlıyorsun-

Yorumu oyla      4      0  
Misafir 7 Aralık 2013 Cumartesi 07:46

Totem,birazda sen samimi olmayı denesene.Yazar ne anlatmııış sen ne diyorsun.Kimse burada Anayasa M.'ni savunmuyor.Bilakis yazık, diyor ama bizlere yani halka yazık diyor.Çünkü bagış yapan düdüğü çalacak,diyor.Burada yok o kapanmış yok bu açılmış konuşulmuyor. Konu oralara gelirse ne haksız kararlar var!Mesela şimdi, yıllarca sırf bazıları istedi diye hapis yatan onlaca masum insan var. Ama bu başka konunun tartışması. Konuya dahil olursan vahameti görecek ve üzüleceksin!ŞMK

Yorumu oyla      13      2  
İpragaz,
trendyol,
tusas, banner, reklam,
SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
ANKET
Suriye'de terör unsurlarının çekileceğini düşünüyor musunuz?Sonuçları göster Anket arşivi
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
  •SİTENE EKLE
 
 
  •Güncel
  •Siyaset
  •Dünya
  •Medya
  •Magazin
  •Spor
  •Kültür
  •Sağlık
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
Türkmenistan
CEV Şampiyonlar Ligi
Volero
Ahmet Kural
Jose Mourinho
Ankara
PSG
Avni Özgürel
Öcalan