E-posta :
  Şifre :
    ► Üye olmak istiyorum
    ► Şifremi Unuttum

Fahrettin Damga

Abidik Gubidik İttifakı’nda Abdullah Gül denklemden çıktı mı?
26 Nisan 2018 Perşembe


‘’Abidik Gubidik’’ ittifakında CHP’nin İP’ye 15 vekilini kiralaması sonrası oluşan zafer havası çabuk sönmüş görünüyor. Denklem yine karıştı. CHP adayı henüz belli değil, Kılıçdaroğlu Parti Meclisi ve Meclis Grubu’ndan aday belirleme yetkisini aldı. Görüşmelere devam edecek.

Abdullah Gül’ün durumu flulaştı. Son gelişmelere bakılırsa aday olmama ihtimali oldukça yüksek. Zira muhalefet partilerinin ortak adayı olma talebi Meral Akşener’e takılmış görünüyor. Sadece Akşener’e takılsa yine iyi. Kendisini istemeyen CHP’liler de seslerini iyice yükseltti.

Meral Akşener’in Kılıçdaroğlu’nu ziyareti sonrası yapılan basın toplantısında ‘’100 bin imza ile aday olma sürecim devam ediyor’’ açıklamasında bir mesaj yüklü sanki. 

Siyasi tarihimize kara bir leke olarak geçmiş olsa da kiralık vekillerle Meclis’te grup kuran bir siyasi parti lideri, grup kararıyla aday olabilecekken neden 100 bin imza toplamaktan bahsediyor, yoksa CHP ve İP arasında bir güvensizlik mi baş gösterdi? 

Meral Akşener’de Abdullah Gül’ün adaylığını kabul etmediğim için son anda kiralık vekiller bana imza vermezse ortada kalırım korkusu mu baş gösterdi acaba? 

Ya da Akşener, toplumda yüksek sesle dillendirilmeye başlanan ‘’100 bin imza toplayamayan biri nasıl Cumhurbaşkanı olacak? ‘’ sorusunun sonuçlarından mı korktu da onu aşmaya çalışıyor? 

Neresinden baksan sıkıntı. Güllük gülistanlık ve hele de zaferden bahsedilebilecek bir durum yok ortada. Üstüne üstlük giderek çetrefilleşen bir süreç var.

Sadece Akşener değil Gül’ün ortak adaylığına karşı çıkan. CHP’den de sesler yükseldi.
Özellikle ulusalcı kanat ‘’Gül bizim adayımız olamaz, tartışılmamalı bile’’ diyor. Kapalı grup toplantısı sonrası yapılan açıklamaya bakarsak başarılı da oldular. Abdullah Gül, bizim değil Saadet Partisi’nin adayı olabilir vurgusu yapıldı.

Abdullah Gül, CHP ve İP’nin kendi adayları varken, katıldığı son seçimde %0,7 oy almış bir partinin adayı olarak nasıl olacak da 1. Turda en yüksek oyu alan ikinci aday olup 2. tura kalacak. Sizce Abdullah Gül gibi garantici biri bu riske girer mi?

Fakat onların Abdullah Gül’e ihtiyaçları var. İP, MHP ve Ak Parti’den oy alsın diye kuruldu ama anketlerde CHP’den yaklaşık %5’lik bir oy aldığı görüldü. Frene basıldı. 

O yüzden de Saadet Partisi’ne olan medya desteği öne çıktı. Çünkü Saadet Partisi’nin Ak Parti’den oy çalma potansiyeline sahip bir parti olduğunu düşünüyorlar.

Saadet Partisi yönetimi de tabanları neredeyse birbirinin aynı olan Ak Parti’nin çağrılarına kulak tıkayarak Cumhur İttifakı’nın karşısında pozisyon almayı tercih etti. Buna sebep olarak Ak Parti ile bir ittifaka girerlerse kendi kimliklerini kaybedip Ak Parti içerisinde erimekten korktular. ‘’Küçük olsun bizim olsun’’ prensibi ağır bastı türü şeyler söylenebilir.

Fakat gerçek sebep bu planda onlara düşen rol bu. Kendilerine benzediği farzedilen muhafazakar kitleyi onlara benzeyen bir adayla kandırıp Ak Parti’den oy çalmak.
Bu durumda ortak aday olma ihtimali kalmayan Abdullah Gül’e de biçilen rol de Ak Parti seçmeni için Truva Atı olmak.

Saadet Partisi, siyasi mirasını politikalarıyla reddettikleri ama CHP’nin Atatürk yaklaşımı gibi politik fayda için kullandıkları merhum Erbakan’ın adını taşıyan bir ödül töreni düzenledi. Törene adaylık için adı geçen Abdullah Gül de katıldı. Törenin alelacele düzenlendiği her halinden belliydi. Gül de pek memnun kalmadı sanki.

Törende Gül’den daha çok dikkat çeken bir isim vardı. O isim 28 Şubat’ın medya ayağının en etkin kişilerinden biri olan Uğur Dündar’dı.  O dönemde kendisi ve yönettiği haber dairesinin Refah Partisi ve Erbakan için yaptığı düşmanca yayınlar hala hafızalarda yerini koruyor. 

Buna rağmen Dündar törene, medya ödülü verilen Ruşen Çakır’a ödülünü vermek için gelmişti. Saadet Partisi merhum Erbakan’ın adını yaşatmak için değil, isminden siyasi rant elde edip kemiklerini sızlatmak için düzenlemişti sanki töreni. Saadet Partisi yönetimine sosyal medyadan büyük bir tepki yükseldi. Bu öyle bastırabilecekleri bir tepki de değildi.

Kırk yıl uğraşsalar da anlatamazlar bu durumu. Açık düştüler.

Tepkiler sadece sosyal medyadan gelmedi tabii. Çok önemli bir tepki de merhum Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan’ın başında olduğu Necmettin Erbakan Vakfı’ndan geldi.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada Saadet Partisi yönetimi, Erbakan Vakfı’nda görev alanları, merhum Erbakan’ın ailesi ve Erbakan ismine yakın duran isimleri zaman zaman kuvvet kullanarak partiden uzaklaştırmakla ve Milli Görüş fikriyatına taban tabana zıt olan yeni bir anlayışı siyasi rotasına hakim kılmakla itham ediliyor.

Ve düzenlenen tören de son yıllarda ortaya koyduğu Erbakan fikriyatından uzak bir çizgide, bu samimiyetsiz ve değişken politikalarının üzerinin örtülmesi adına, Erbakan Hoca’yı ve zihniyetini özümsemiş parti tabanını muhafaza altında tutabilmek için bir araç olarak yapılan siyasi maksatlı bir şov olarak tanımlanarak bu adımlarındaki asıl amacın parti yönetimi olarak Milli Görüş'ün odak noktalarından uzaklaşmalarını maskeleyebilmek olduğu iddia ediliyor.

Yani Saadet Partisi de kendi pozisyonuna hakim değil. Üstelik ürettikleri politikalar ve varlıkları yüksek sesle sorgulanıyor. 

Necmettin Erbakan Vakfı ve Fatih Erbakan Saadet Partisi’nden daha ziyade Ak Parti’ye ve Recep Tayyip Erdoğan’a daha sıcak görünüyor. Milletin bekası için de durdukları yer SP yönetiminin tam tersi istikamette, yani milletinin yanında. 

Fatih Erbakan ve Necmettin Erbakan Vakfı’nın da Cumhur İttifakı’na desteği sağlanmalı, onlara kucak açılmalı, bir formül bulunup kucaklaşılmalı.

Anlaşılan o ki gelinen son noktada muhalefet partileri ilk turda kendi adaylarını çıkaracak.

Seçim 2. Tura kalırsa en yüksek oyu alana destek vererek sonuca gitmeye çalışacaklar.

ABD ve Avrupa’dan yapılan açıklamalara bakarsak pek ümitleri de yok.

Kılıçdaroğlu ekonomi bilen bir Cumhurbaşkanı adayı arıyormuş, kapalı grup toplantısında öyle zikrettiği iddia ediliyor.

Çorbada tuzumuz bulunsun misali, benim de kendisine 3 aday teklifim var. Belki değerlendirmek ister.

Bilderberg toplantısına katılan Selin Sayek Böke

Bir zamanlar ülkemize müstemleke valisi olarak atanan Kemal Derviş

Ve neredeyse her dönem adı bir şekilde zikredilen ama bir türlü aday olamamış İlhan Kesici 

E-posta   Facebook   Twitter     Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
Bu yazı 11850 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Proje terör örgütlerinden sonra proje siyasi partiler devrede
4/23/2018
Seçim tarihi açıklandı, muhalefet çarşısı karıştı
4/19/2018
MHP ve Devlet Bahçeli neden ilkeler ittifakından bahsedenlerin hedefinde?
4/16/2018
3. Dünya Savaşı’nın eşiğinde miyiz?
4/12/2018
Esad katliamlarıyla ABD-Avrupa ve İsrail’e can suyu mu veriyor?
4/9/2018
En büyük kabusları enerji açığını kapatan Türkiye
4/5/2018
Türkiye artık hafife alınacak bir ülke değil
4/2/2018
Bayram değil seyran değil ABD ve Avrupa bizi niye öpmeye çalışıyor?
3/29/2018
Batıyı Türkiye’yi kaybetme korkusu sardı
3/26/2018
Türkiye’nin yapım projesi ile Batının yıkım projesi!
3/22/2018
Mehmetçik ve Devlet Bahçeli’nin kesişen kaderi
3/19/2018
Kazanacakları seçimi niye boykot etsinlermiş. Duy da inanma.
3/15/2018
Cumhur İttifakı, getirdikleri, itirazlar ve çaresizlik
3/12/2018
ABD’nin DEAŞ maymuncuğu ve psikolojik harekat
3/8/2018
ABD’nin Türkiye çaresizliği
3/5/2018
Saadet Partisi için normal olan ne, bir tuhaflık yok mu?
3/1/2018
Türk, neden beklenen ve özlenen?
2/26/2018
CHP AGRESİFLEŞMESİN DE BİZ Mİ AGRESİFLEŞELİM?
2/23/2018
Sahada ne kadar varsan, masada o kadar varsın
2/19/2018
ABD tiyatroyu daha ne kadar sürdürebilir
2/15/2018
100 yıllık hesap ve ABD’nin planı
2/12/2018
ABD'nin talepleri CHP'ye Atatürk'ü unutturuyor mu?
2/8/2018
CHP KURULTAYI’NA DAİR
2/6/2018
YORUMLAR
Toplam 5 yorum var, 5 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
Üye girişi yapmadınız. Misafir olarak yorum ekleyebilirsiniz. Üye olmak için tıklayın.
  Yorumcuların dikkatine…

İmlası çok bozuk,
Büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen,

yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Misafir 30 Nisan 2018 Pazartesi 05:42

şu abidik-gubidik işe kalkışmalarına laf etmenizi anlıyorum da ANLAYAMADIĞIM ŞEY DE ŞU: Sayın AKP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanınız neden "İYİ PARTİ'NİN SEÇİMLERE KATILMASINI BİZLER ZATEN İSTİYORDUK, NEDEN BÖYLE BİR MANEVRAYA GEREK GÖRDÜLER Kİ? BİZLER DEMOKRATİK BİR ÜLKEDE PARTİLERİN DEMOKRASİ İÇİN VAZGEÇİMLEZ UNSURLAR OLDUĞUNU BİLEN DEMOKRAT İNSANLARIZ" diyemedi? Sayın yazardan hiç değilse bu doğrultuda bir açıklama beklerdik, demokratik bir ülkenin yurttaşı olarak. Ne dersiniz Sayın Yazar?

Yorumu oyla      4      0  
Misafir 27 Nisan 2018 Cuma 08:32

az önce okudum, Metin Uca " CHP’nin cumhurbaşkanlığı için üstüne konuştuğu adaylardan bir de Prof Dr Özgür Demirtaş, Dün Kemal Derviş tarafından önerilmiş çok başarılı bir akademisyen ve futurist ama parti tabanı tanımıyor" demiş. KEMAL DERVİŞ!in kimin adamı olduğunu 2002de günlerce B.Ecevit'in telefonlarına çıkmadığını ve bugünkülerin önünü açmak için "mıntıka temizliği" yaptığını biliyoruz. ASLA ÖYLE BİR YANLIŞ YAPMASIN CEHAPE, onun yerine AKPye oy verin desin yeter.

Yorumu oyla      5      0  
Misafir 27 Nisan 2018 Cuma 07:28

farkındasınızdır, çok fena yakalandılar, tam anlamıyla ters köşeden gol oldu. Şimdi Muhalefeti parçalayıp toparlanmayı umuyorlar. Bu arada "ama acımadı kiii" demeyi de ihmal etmiyorlar, bir yandan tek bacak üzerinde sekerlerken. Aynen çocuklar gibi. Dayağı yiyen çocuk da rakibine öyle yapardı eskiden, "ama acımadı kiiii" ...

Yorumu oyla      9      2  
Misafir 27 Nisan 2018 Cuma 07:18

Ankara kulislerinin haberlerini Ahmet Takan'dan izliyorum. Başta AbdullahGül olmak üzere "uzlaşmacı" olarak dayatılanların geçmişini öğrenmek için onun yazılarını öneriyorum. Geri kalanlar CAMBAZABAKcılar. Maksat Muhalefet cephesinde gedik açıp malum şahsın önünü açmak. KK ve MA böyle bir tuzağa düşmemeliler. A.Gül millete dayatılan iki "kazık"tan birisi, ötekisini biliyorsunuz, zaten içimizde ve çıkartmaya çalışıyoruz.

Yorumu oyla      9      2  
Misafir 26 Nisan 2018 Perşembe 10:18

Fahrettincigim.. catliyorsun degil mi CHP henüz adayini ilan etmedigi icin. Abidik kubidik dedigin.. Secilmis Basbakan olan Davutoglunun azledilip yerine atanan Bin Ali gibi.. Bir gecede secimle gelmis ve hala neden azledildikleri anlasilmayan Istanbul Ankara ve diger büyüksehir belediye baskanlari gibi..Süleyman soylu ve Numan kurtulmus gibi RTE ye yaptiklari küfürlerden sonra AKP li olmasi gibi.. Yada %0,004 oy almis BBP yi meclise sokmak icin yapilan gibi birsey olsa gerek.. Bunu mu diyorsun.

Yorumu oyla      14      1  
Mesa Mesken, Bodrum, reklam, banner,
Aydın, belediye, Özlem Çerçioğlu, Ege et, koronavirüs, önlem,
tusas, banner, reklam,
meclis kulisi,
SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
FACEBOOK'TA TURKTIME
TWITTER'DA TURKTIME
ANKET
Koronavirüse karşı önlem aldınız mı?Sonuçları göster Anket arşivi
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
  •SİTENE EKLE
 
 
  •Güncel
  •Siyaset
  •Dünya
  •Medya
  •Magazin
  •Spor
  •Kültür
  •Sağlık
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
  •Dünya
  •Spor
  •Kültür
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Medya
  •Siyaset
  •Güncel
  •Aktüel
Avrupa Ligi
Ak Parti
Türkmenistan
hamza hamzaoğlu
Christoph Daum
DEAŞ
BBP
A Milli Takım
survivor all star